Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy m3 zwrotnica


dodii

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za duze litery w poscie wczesniej ,ale ta zasada ,ze duze litery sa oznaka krzyku czy podniesionego tonu uwazam za glupie , ale jezeli uwazasz ze tak jest bede juz cichutko ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W związku, iż znajdziemy w tym temacie bardzo przydatne informacje dotyczące tuningu tych Tannoyów, doklejam schemat oryginalnej zwrotnicy (sporządzony w oparciu o płytkę).

 

Dodam od siebie, że bardzo dużo eksperymentuję z tymi paczkami, i powiem że te kolumny to szerokie pole do popisu. Można uzyskać na prawdę bardzo ciekawe brzmienia, stosując różne rozwiązania.

 

Sam osobiście polubiłem ich oryginalny, bardzo neutralny dźwięk. Te kolumny brzmią po prostu z audiofilskim polotem :)

Jak do tej pory - usunąłem spinki łączące przewody z głośnikami (różnice były, szczególnie w zakresie wysokich tonów). Oraz cały czas eksperymentuję ze zwrotnicą :)

 

Schemat:

e9af7875bce4.png

 

Dodam, iż potężną poprawę można uzyskać, zmieniając kondensator elektrolityczny 10uF w sekcji wysokotonowej na foliowy (wtedy oczywiście usuwamy bocznikujący 0,22), oraz do pary 6,2uF na tej samej firmy.

 

Wartości cewki rdzeniowej w torze niskotonowym nie znałem, jeśli ktoś się dokopał i wie - prosił bym o dopisanie, mam zamiar wymienić ją na powietrzną :)

 

 

Mam nadzieję że te informacje kiedyś, Komuś, do czegoś... mogą się przydać.

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam!

Postanowiłem odgrzać trochę bardzo starego kotleta :)

Wziąłem się ostatnio za modyfikacje moich już dość leciwych kolumn Tannoy M3, chce im dać szanse zanim ewentualnie zamienię na coś droższego.

Generalnie dźwięk tych kolumn bardzo mi się podoba (to ciepło), i chciałbym z nich wydobyć ukryte pokłady dźwięku :)

Na początek pójdzie wytłumienie komory głośnikowej mata bitumiczna twarda a następnie wymiana okablowania na np. QED , oraz tylnego panelu do podłączenia kabli (ten oryginalny jest tak łamliwy, ze po dotknięciu się rozpada).

Następnie chciałbym zabrać się za zwrotnice, i tu pojawia się problem. Nie znam się na tym prawie wcale.

Czy ktoś z szanownych kolegów ma może schemat do M3 projektu naszego forumowego kolegi McGyver lub inny sprawdzony w bojach?

Ewentualnie powymieniam wszystkie kondensatory na jakieś lepsze MKP/MKT, czy firma Monacor robi dobre kondensatory?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Skończyłem tuning moich Tannoy M3.

Powymieniałem praktycznie wszystko co było możliwe poza jednym kondensatorkiem foliowym 0.33uF w obwodzie z cewka nisko-tonowego.

Wymienione wszystkie kondensatory na Mundorf 400V z wyjątkiem 10uF bipolarnego w obwodzie nisko-tonowego (tutaj dałem tez bipolarnego ale Mundorfa o tej samej wartości, ponieważ początkowa wymiana go na MKP popsuła równowagę tonalna).

Cewki powymieniane na powietrzne 1.2mm a kable na Supra Classic.

Powiem tak, kolumna ma dalej swój stary charakter M3, ale nabrała cech kolumn z wyższej klasy, czyli detaliczność i wierność odwzorowania muzyki oraz delikatność (zniknęła szorstkość przekazu w niektórych utworach).

Słuchałem na nich narazie tylko muzyki elektronicznej i jestem w szoku jak to gra.

Mozna powiedzieć, ze o to mi chodziło.

Trochę się balem wtopienia kasy w wymianę części gorszych na lepsze bez przeprojektowania zwrotnicy, ale powiem, ze w przypadku tych kolumn było warto zaryzykować bo Tannoy nie przygotował żadnych pułapek dla majsterkowiczów w swoich kolumnach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam !

Stałem się posiadaczem w/w i po bardzo ciekawych próbach modyfikacji moich JPW ML610 chciałbym wycisnąć coś więcej z tanoyków, dla tego odświeżam wątek.

Pytań mam dużo :-) , ale zacznę od schematów zwrotnicy:

 

1.Czy ma ktoś z Was schemat zwrotnicy wg. MacGivera do tych kolumn?

Pytam ponieważ znalazłem w wątku :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) założyciel - hotrod posługuje się takim schematem:

post-16966-0-26277600-1402868882_thumb.jpg

ale jest on identyczny jaki Mac zamieścił ale dla M1 w wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a sam autor nie prostuje/wyjaśnia ?

Nic z tego nie rozumiem :-(

 

Ludzie co prawda pisali, że w tym modelu można bezpiecznie podmieniać elementy zwrotnicy "po nominałach" , ale interesuje mnie ten projekt Mac'a bo prostszy tzn. tańszy byłby.

 

2.Czy ma ktoś doświadczenia z podłączeniem bi wire tych kolumn ?, czy miałoby to sens ? w JPW wypadło to bardzo dobrze.

 

Dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Z tego co można wyczytać na forum Tannoye M3 mają kiepską kontrole basu. Jak z tym jest po przeróbkach? Da się na nich uzyskać przyzwoitą kontrolę? Druga sprawa. Wiele osób piszę że nie nadają się do szybkiego grania. Czym to sie objawia? Da radę na nich słuchać np. Metallici?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie by wymagało poza wytłumieniem przestrojenia BR, czyli całej kolumny.

Czyli: zdobyć dane albo zmierzyć Fs woofera i na początek zestroić na tę częstotliwość,

zachowując minimalną średnicę pola powierzchni BR dla tego głośnika,

czyli ok 6 cm średnicy okrągłego otworu. Nie wiem, jaka jest oryginalna i na

ile Hz były strojone.

Mając litraż komory woofera, średnicę otworu BR i jego długość można to policzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tą szybką muzyką? Czym sie to objawia? Jakieś mocne zniekształcenia? Chodzi mi głownie o zespoły Metallica i Nirvana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawem jest zlewanie się dźwięków i brak określenia ich wysokości;

brak melodyki basu, która powinna być taka sama, jak przy innych instrumentach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoye tak graja i niewiele im pomoze.

To brzmienie albo sie lubi albi nienawidzi.

 

Jak kolega szuka szybkiego grania to trzeba przejrzec oferte starych mb quartow, heco, cantonow i im podobnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co można aż nienawidzić w tannoyach ale dobra :)

wg mnie brakowało w m3 trochę góry, dół był całkiem niczego sobie. V4 bardziej mi podeszły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na tannoych ze względu na niemęczący charakter. Niestety masz wrażliwe uszy, troche zniszczone przez słuchawki, pracę itp. Od niektórych głośników bolą mnie po prostu, potem mi szumi ze nie mogę spac.

 

Myślę o M4 ale sa niestety drogie. M3 można dużo taniej dostać.

 

Słucham raczej spokojniejszej muzyki, wiec tannoye by mi pasowały, ale wyjątkiem są takie zespoły jak Metallica, Nirvana, Korn, Green Day.

Musza być uniwersalne o niemęczącym dzwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.