Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa dużego pawlacza z jakim skutkiem na akustykę pomieszczenia?


daro777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę zbudować coś w rodzaju pawlacz, w którym będzie wszystko przede wszystkim ciuchy, lecz nie wiem, czy nie pogorszy to akustyki, a może wprost przeciwnie? Chciałbym go zbudować z tyłu za kolumnami na wysokości 2m po całej długości, głębokość 110cm i wysokość 136cm do sufitu. Poniżej załączam rysunek pokoju, z zaznaczonym miejscem, gdzie ma być pawlacz, kolumny, punkt odsłuchowy i fala stojąca, o której piszę poniżej. Obecnie mam problem z basem, mianowicie jest duża dziura przy 70hz jakieś 10db i do tego bas schodzi tylko do 48hz poniżej już nic praktycznie nie słychać. Okazało się, że te brakujące 70hz kumuluje się w postaci fali stojącej dokładnie za kolumnami na środku przy ścianie a, w rogu między podłogą a ścianą jest najgorzej. Różnica w decybelach między miejscem odsłuchowym a tamtym narożnikiem to 20 db oczywiście 70hz.W miejscu fali stoi szafka wypełnia ciuchami na 1m wysokości, bez drzwiczek zrobiłem tak, żeby robiła jako panel absorbujący. Dopiero jak zasłonie wnękę szafki jakąś płytą drewnianą a najlepiej panelem absorbującym z wełny mineralnej, które mam na bocznych ścianach pierwszych odbić to pasmo 70hz wyrównuje się w ten sposób, że w miejscu odsłuch wzrasta o 10 db., a przy szafce maleje o te 10db,równocześnie pasmo od 55hz w dół ma spadki o 3db,co już nie jest takie dobre, gdyż brakuje mi tego najniższego basu. Oprócz tego nie ma żadnych innych problemów, nic mi nie dudni itp. Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale chciałem od razu przybliżyć, jakie mam problemy z akustyką pomieszczenia. Jeszcze podam, na czym słucham. Kolumny canton gle 490,wzmacniacz nad c356bee modyfikowany,dac hegel hd11,konwerterSMSL X-USB i wszystko to połączone do pc. Z góry dziękuje za wszelka pomoc:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego absolutnie nie da się przewidzieć z większą dozą pewności bez tony liczenia i pomiarów, w tym wyznaczanie charakterystyki pochłaniania pawlacza ^^ ALE... w sumie jest szansa że to pomoże. Fajnie żeby pawlacz miał solidne płyty na obudowie, typu 12-16 mm mdf np., jeśli byłby wypełniony ciuchami, czyli w sumie takim materiałem pochłaniającym... to mamy absorber płytowy, zapewne nie jakis mega skuteczny bo to powinna być solidna płyta i wełna, a nie ciuchy, ale na 70 Hz może da rade. Często u klientów spotykałem się z podobną funkcją szafy z ciuchami zajmującej całą tylną ścianę.

Reasumując - jestem na tak :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.01.2019 o 23:20, daro777 napisał:

Obecnie mam problem z basem, mianowicie jest duża dziura przy 70hz jakieś 10db 

To może być interferencja, pierwsze odbicie od ściany za kolumnami (ok 130cm) po za tym masz odpowiednią wysokość pomieszczenia aby wykonać podwieszany akustyczny sufit.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zrobiłem na szybko eksperyment co do przypuszczeń, że, to może być interferencja 70hz. Odsuwałem i przysuwałem kolumn głośnikowych od ściany tylnej i wyniki przedstawiają się następująco:
Odległość 100 cm różnica 13 db między punktem odsłuchowym a narożnikiem z falą stojąca jak przypuszczam.
odl.130 cm różnica- 19db
odl .155 cm -9 db
Jak widać, trochę się wyrównało najwięcej przy odsunięciu kolumn 155 cm aż 10 db. No ale i tak jest jeszcze różnica 9 db tak więc co pan o tym myśli czy to interwencja, czy fala, czy może to i to? Jeszcze pytanie co do podwieszanego sufitu, jaka byłaby najlepsza wysokość i czy przestrzeń między sufitem podwieszanym a sufitem musi być całkowicie wypełnia wełną mineralną, bo w przeciwnym razie najniższe częstotliwości mogą tam uciekać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesun miejsce siedzenia (zamiast glosniki) do przodu albo do tylu, to zobaczysz co sie wtedy stanie :-)

jesli uzywasz komputera jako zrodlo muzyki, to zainstaluj sobie EqualizerAPO. Wtedy mozesz skorygowac przebieg pasma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam dwa pytania pierwsze odnośnie do podłogi pawlacza. Będzie to zbudowane w ten sposób, że od dołu płyta karto gips przykręcona do belek 12 cm, z których będzie szkielet i na górę płyta OSB. I pytanie brzmi czy wypełniać, czy nie wypełniać te 12 cm pustej zamkniętej przestrzeni między płytami wełna mineralną po całości. A drugie pytanie, czy pawlacz lepiej, żeby był zamykany, czy miał otwartą konstrukcję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tak z innej beczki: jak ty się dostaniesz na głębokość 110cm pod sufitem? Jak ci coś wpadnie na tył to grób mogiła...

Kiedyś w szafie miałem takie miejsce tyle, że w dół. Żona mi się zaklinowała :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.