Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy sprzęt i metaliczny dźwięk w wysokich tonach


Ravenik

Prośba o opinię w temacie.  

8 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co jest prawdopodobnie powodem metalicznego pobrzmiewania w dźwiękach wysokich w opisanym zestawie jest:

    • Odtwarzacz Yamaha WXC-50
      0
    • Amplituner Denon DRA-585
      0
    • Kolumny KEF Q150
      7
    • Inny powód
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno wygrzebałem z szafy stary amplituner Denon, dokupiłem odtwarzacz i głośniki i złożyłem zestaw (jest świeży - ma kilkanaście dni):
- odtwarzacz Yamaha WXC-50 - nowy - (słucham z radia 320kb/s, Spotify Premium i czasem z plików FLAC na NASie)
-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DRA-585 (wiekowy, z Allegro, obecnie kosztujący może z 200zł)
- głośniki KEF Q150 - nowe
Nie byłem w stanie (albo nie miałem zapału) zorganizować odsłuchu tego zestawu przed zakupem.

I teraz jest taka sprawa że w *niektórych* utworach pojawia się metaliczne brzmienie najwyższych dźwięków. Nie ma tragedii, zwłaszcza że "treble" w amplitunerze i tak mam trochę na prawo (więc mogę zmniejszyć) ale zastanawiam się gdzie jest przyczyna tego metalu? W/g mnie, może to być konstrukcja kolumn, ich nie-wygrzanie, charakterystyka przetwornika D/A odtwarzacza Yamahy, albo cecha amplitunera, ewentualnie wina stratnych źródeł (radio internetowe, Spotify). Albo słuch mi już nawala. Co sądzicie?
Bo już mi się pojawia koncepcja aby się dalej doposażać - kupić w miejsce amplitunera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Tym sposobem, mógłbym za jednym zamachem zmienić przetwornik D/A (Marantz ma wbudowany przetwornika D/A) oraz podniósłbym tor analogowy wzmacniacza więc może bym trafił w przyczynę metaliczności. (kiedyś miałem Marantz PM6005). Z drugiej strony robi mi się słabo na myśl o kolejnym wydatku... Na tego Marantza pewnie nawet z rabatem trzeba wyłożyć konkretną sumę.
Jeszcze jest taka sprawa że mój obecny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
ma podniesione treble (regulacja przy 10kHz) a ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
miałby regulację wyżej - 15kHz, nie wiem czy to ma jakiś związek z metalicznością dźwięku.
Słucham radia internetowego 1.FM Chillout Lounge i podobne, a z Spotify i plików: Chillout instrumentalny głównie, Deep House "progressive", soft jazz, Moby, New Age, czasem trochę Dire Straits, Pink Floyd itp.

Niestety w Warszawie nie znam miejsca gdzie mógłbym przesłuchać ten Marantz PM6006 z kolumnami KEF-Q150, co znacznie utrudnia ocenę sensowności nabywania tego Marantza.
Proszę o jakieś porady. Daję ankietę abym poznał orientacyjną przyczynę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to częsty błąd obsadowy - twarda kopułka i obawiam się, że trzeba bardzo

kiepskiego wzmacniacza w zakresie wysokich tonów by to uspokoić.

Zresztą najłatwiej te zjawiska zlokalizować słuchawkami ustawiając liniowo potencjometry,

albo DIRECT - zależy od gratów. Po kolei każdy element i wiesz wszystko ...;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Trochę mi szkoda wymieniać kolumny głośnikowe (chociaż kupiłem z dużym rabatem). A czy istnieją niewielkie kolumny do powiedzmy 2500zł podstawkowe, z dobrymi wysokimi tonami ale bez metalicznego podźwięku? Kiedyś miałem Monitor Audio Silver 2 i do dźwięku nie miałem zastrzeżeń (ładne wysokie tony i duży głośnik do basów), ale były za duże do mojego pomieszczenia (13m2) i raczej grały lepiej przy głośniejszych odsłuchach. Słucham muzyki jak wymieniłem wyżej - cicho lub stosunkowo niegłośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożycz słuchawki lub przejściówkę z mini jack na duży i sam sprawdź co psuje;

przecież mogę się mylić - to primo.

Szukał bym wśród - od najtańszych: Taga Harmony TAV -808 B, aż po

Dali Oberon 2, Canton GLE 4266.2, Heco Victa Prime 302,

Dali Zensor 3 czy JBL Arena 130 - wszystko na miejscu.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2019 o 15:37, Ravenik napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Trochę mi szkoda wymieniać kolumny głośnikowe (chociaż kupiłem z dużym rabatem). A czy istnieją niewielkie kolumny do powiedzmy 2500zł podstawkowe, z dobrymi wysokimi tonami ale bez metalicznego podźwięku? Kiedyś miałem Monitor Audio Silver 2 i do dźwięku nie miałem zastrzeżeń (ładne wysokie tony i duży głośnik do basów), ale były za duże do mojego pomieszczenia (13m2) i raczej grały lepiej przy głośniejszych odsłuchach. Słucham muzyki jak wymieniłem wyżej - cicho lub stosunkowo niegłośno.

Popatrz na Dali Zensor 3, w tym wypadku nie powinna być już problemu z metalicznym podźwiękiem, a brzmieniowo wypadają na prawdę dobrze!

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te Dali Zensor 3 mają możliwość zatkania bassreflexu jakąś gąbką? Stałyby u mnie blisko ściany... Obecne u mnie teraz Kef Q150 miały gąbki w komplecie i to nawet 2 typy. Po ich użyciu dźwięk stał się dla mnie przyjemniejszy (nie muszę obniżać basów gałką wzmacniacza). Zgaduję że do Dali nie ma gąbek w pudełku - czy można kupić dowolną gąbkę w Biedronce i przyciąć? Ogólnie jak zobaczyłem opinie na sieci to te Dali Zensor 3 wymiatają. Tak od razu ich nie kupię, ale spróbuję może w przyszłym miesiącu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2019 o 14:58, Ravenik napisał:

Witam, niedawno wygrzebałem z szafy stary

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , dokupiłem odtwarzacz i głośniki i złożyłem zestaw (jest świeży - ma kilkanaście dni):
- odtwarzacz Yamaha WXC-50 - nowy - (słucham z radia 320kb/s, Spotify Premium i czasem z plików FLAC na NASie)
-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
DRA-585 (wiekowy, z Allegro, obecnie kosztujący może z 200zł)
- głośniki KEF Q150 - nowe
Nie byłem w stanie (albo nie miałem zapału) zorganizować odsłuchu tego zestawu przed zakupem.

I teraz jest taka sprawa że w *niektórych* utworach pojawia się metaliczne brzmienie najwyższych dźwięków. Nie ma tragedii, zwłaszcza że "treble" w amplitunerze i tak mam trochę na prawo (więc mogę zmniejszyć) ale zastanawiam się gdzie jest przyczyna tego metalu? W/g mnie, może to być konstrukcja kolumn, ich nie-wygrzanie, charakterystyka przetwornika D/A odtwarzacza Yamahy, albo cecha amplitunera, ewentualnie wina stratnych źródeł (radio internetowe, Spotify). Albo słuch mi już nawala. Co sądzicie?
Bo już mi się pojawia koncepcja aby się dalej doposażać - kupić w miejsce amplitunera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Tym sposobem, mógłbym za jednym zamachem zmienić przetwornik D/A (Marantz ma wbudowany przetwornika D/A) oraz podniósłbym tor analogowy wzmacniacza więc może bym trafił w przyczynę metaliczności. (kiedyś miałem Marantz PM6005). Z drugiej strony robi mi się słabo na myśl o kolejnym wydatku... Na tego Marantza pewnie nawet z rabatem trzeba wyłożyć konkretną sumę.
Jeszcze jest taka sprawa że mój obecny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
ma podniesione treble (regulacja przy 10kHz) a ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
miałby regulację wyżej - 15kHz, nie wiem czy to ma jakiś związek z metalicznością dźwięku.
Słucham radia internetowego 1.FM Chillout Lounge i podobne, a z Spotify i plików: Chillout instrumentalny głównie, Deep House "progressive", soft jazz, Moby, New Age, czasem trochę Dire Straits, Pink Floyd itp.

Niestety w Warszawie nie znam miejsca gdzie mógłbym przesłuchać ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) z kolumnami KEF-Q150, co znacznie utrudnia ocenę sensowności nabywania tego Marantza.
Proszę o jakieś porady. Daję ankietę abym poznał orientacyjną przyczynę.

Powodem są głownie kolumny z przetwornikami za 5zł. Koszt produkcji takiej parki kolumn w Chinach to max 50 dolców. Zakup jakieś starsze paczki na solidnych przetwornikach np Dali lub Avance i problem zniknie. Obecne sprzedaj czym prędzej nieświadomemu miłośnikowi metalicznych cykaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączyłem nowe głośniki to o mało się nie popłakałem, muszą się wygrzać.  Ja swoje włączałem jak wychodziłem do pracy, przez 2 tygodnie praktycznie nie słuchałem bo uszy więdły, potem bylo coraz lepiej aż po jakimś miesiącu niebo się otworzyło. Może  twój  przypadek jest podobny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Starzec2 napisał:

Jak podłączyłem nowe głośniki to o mało się nie popłakałem, muszą się wygrzać.  Ja swoje włączałem jak wychodziłem do pracy, przez 2 tygodnie praktycznie nie słuchałem bo uszy więdły, potem bylo coraz lepiej aż po jakimś miesiącu niebo się otworzyło. Może  twój  przypadek jest podobny.

Co to za kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Starzec2 napisał:

Jak podłączyłem nowe głośniki to o mało się nie popłakałem, muszą się wygrzać.  Ja swoje włączałem jak wychodziłem do pracy, przez 2 tygodnie praktycznie nie słuchałem bo uszy więdły, potem bylo coraz lepiej aż po jakimś miesiącu niebo się otworzyło. Może  twój  przypadek jest podobny.

Owszem grają lepiej niż początkowo jednak powstaje pytanie: czy to kolumny się wygrzewają czy ja się przyzwyczajam do ich dźwięku. Ale do perfekcji im jeszcze nieco brakuje. Może spróbuję posłuchać tych Dali Zensor 3 w pobliskim sklepie - choćby dla porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, Ravenik said:

Owszem grają lepiej niż początkowo jednak powstaje pytanie: czy to kolumny się wygrzewają czy ja się przyzwyczajam do ich dźwięku. Ale do perfekcji im jeszcze nieco brakuje. Może spróbuję posłuchać tych Dali Zensor 3 w pobliskim sklepie - choćby dla porównania.

Prawdopodobnie jedno i drugie. Kto szuka nie błądzi. Posluchać zawsze warto, najlepiej u siebie w domu i z wlasnym zestawem. Tak jak koledzy sugerowali za te pieniadze warto szukać czegoś z drugiej reki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ravenik napisał:

Owszem grają lepiej niż początkowo jednak powstaje pytanie: czy to kolumny się wygrzewają czy ja się przyzwyczajam do ich dźwięku.

A w sumie to co za różnica?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Nikimaj napisał:

Hahaha no, wszyscy w ankiecie jednoznaczni. Sam zagłosowałem za Kefem. Lecz jeszcze winowajcom jest też Denon. 

Co ciekawe na ceneo nie ma opinii do tych kolumn ale na amaz...uk jest ich 20 i średnia pełne 5 gwiazdek. Na youtube też same pozytywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ravenik,

W necie, dużo jest dobrych opinii na temat wielu produktów. Dziwię się jeszcze, że sugerujesz się czymś takim. Ile można pisać, że każdy słyszy i czuje inaczej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.