Jump to content
KrisNext

Ultra nisko szumny zasilacz / stabilizator

Recommended Posts

Ja bylbym chetny na juz gotowe polutowane wersje symetryczne, jesli cena bylaby oczywiscie atrakcyjna 🙂

cena zawsze jest dla kogoś atrakcyjna:)

Pojawiła się koncepcja żeby zamiast rezystora ustalającego napięcie zastosować potencjometr i druga czy udało by się zbudować te moduły z mniejszymi (niższymi) radiatorami. 

Jeśli chodzi o potencjometr to kwestia znalezienia jakiegoś potencjometru najlepiej wieloobrotowego SMD a jeśli chodzi o radiatorek to muszę jakieś testy przeprowadzić i sprawdzić czy się stabilizator nie zgrzeje 

10 godzin temu, KrisNext napisał:

żeby zamiast rezystora ustalającego napięcie zastosować potencjometr

Jeżeli to ma być wersja niskoszumna audio to ja bym nie wchodził w żadne potki. 

Łyżka dziegciu beczkę miodu zepsuje 😉

Kris jak będziesz miał wersję dodatnią to myślę, że trzeba zrobić listę.

Kto wie, może znajdzie się ktoś chętny do zrobienia małego zbiorowego zamówienia na elementy. (Sam bym się podjął, ale ze względów obiektywnych nie mam jak).

Ostatnio używam zasilacza na LT3042 (projekt kolegi Bikerbo) do źródła w swoim systemie i w porównaniu do starego LT1085 to jest spory postęp, więc polecam wszystkim.

• Like 1

Sukces oznacza robienie zwykłych rzeczy – niezwykle dobrze

Kris

Od jakiegoś czasu szukam niskoszumnego, sprawnego energetyczne zasilacza do Squeezeboxa Touch. Potrzebuję 5V, około 1500-2000 mA. Myślisz, że sprawdziło by się kilka modułów połączonych równolegle w takim rozwiązaniu? W tej chwili mam Salasa i grzeje się to niemiłosiernie, aczkolwiek od kilku lat działa bezawaryjnie. Jaka jest orientacyjna moc strat dla 1 modułu w wersji 5V?

Myślę że cztery moduły by się doskonale sprawdziły. Moc strat zależy od napięcia jakim zasilasz stabilizatory. W weekend spróbuje zrobić testy i pomierzyć jak się grzeją stabilizatory przy różnych napięciach na wejściu. Jak pisałem wcześniej stabilizator obciążony prądem ok 0,3A był lekko ciepły. w tym teście napięcie na wejściu miało wartość ok 7V. Testy były robione bez pasty termo-przewodzącej między radiatorem a płytką. Sama płytka jest tak zaprojektowana by możliwie najsprawniej rozpraszać ciepło. Pod układem są Heatpipes'y a niemal cała druga strona pokryta jest miedzią i stanowi radiator. 

Jest jeszcze jedna zaleta zastosowania kilku modułów równolegle. Mianowicie szumy zmniejszają sie o 3dB przy każdym podwojeniu ilości stabilizatorów. Czyli przy 4 miałbyś szumy mniejsze o 6dB w porównaniu z jednym. Sześć decybeli to dwa razy mniej! To w tym przypadku naprawdę będzie imponującym wynikiem. 

Przygotowałem projekt płytki pod mniejsze radiatory o wysokości 25mm. Po testach termicznych zdecyduje czy będą one wystarczające czy nie. 

• Thanks 1

No dobrze. Zrobiłem kilka testów. Stabilizator ustawiony na napięcie wyjściowe 4,95V obciążony prądem 450mA (blisko wartości max) przy napięciu na wejściu 11V radiator osiąga nieco ponad 60 stopni (w dotyku jest wyraźnie gorący) a sama struktura osiąga 90 stopni. Za to przy napięciu na wejściu 6V radiator ma prawie 40 stopni. W dotyku jest lekko ciepły. Wnioski są takie że mniejszy radiator odpada a zastosowanie dużo większego też nie wiele da bo trzeba jakoś to ciepło odebrać od struktury i przekazać radiatorowi.

Najlepiej zaaplikować ten układ wraz ze stabilizatorem wstępnym. Który zapewni optymalne warunki pracy i weźmie na siebie zrzucenie dużo większego spadku napięcia .   

• Like 1

Tak, ale to rozwinięcie pomysłu połączenia kilku stabilizatorów dla zwiększenia mocy.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

21 godzin temu, KrisNext napisał:

szeregowo?

Możesz rozwinąć?

Tak dla zwiększenia PSRR :

mostek-> C-> LT3045(jako prestabilizator) -> LT3045 (główny stabilizator)

mówiąc o prestabilizacji miałem na myśli zapewnienie optymalnych warunków dla stabilizatora głównego tak by nie musiał on rozpraszać zbyt dużej mocy. Należy pamiętać że napięcie w cieci energetycznej ma dość sporą tolerancję. Z jednej strony należy zadbać by przy najniższym możliwym napięciu w sieci energetycznej stabilizator miał jeszcze z czego zrzucać a przy maksymalnym się nie zagotował.