Jump to content
borysgo2

MTM 2 xSB15CAC30-8 & Satori TW29RB

Recommended Posts

Witam

 

Dawno już nie robiłem MTM'ów więc przy odrobinie wolnego czasu udalo się wyklepać kolejny projekt.
Do rzeczy.

Wybór głośników padł na aluminiowe 15stki SB, tym razem w wersji białej oraz tekstylna wersje satori TW29RB z ferrytowym układem magnetycznym.

Obudowa:
24L/brutto BR strojona na okolice 40-42Hz. Strojenie portu BR można sobie skorygować na podstawie symulatora oraz własnego ucha w docelowym miejscu odsłuchowym.
Port BR fi50mm x 100mm strojenie 41Hz --> powietrze zaczyna delikatnie furkotać przy bardzo głośnym odsłuchu (blisko maksymalnej mocy jaką zestaw będzie w stanie przetrawić)
Port BR fi68mm x 210mm strojenie 41Hz --> OK

Materiał 18mm MDF lub sklejka brzozowa. Komora nr 1 wytłumiona na każdej ściance owatą. W obudowie wrysowałem miejsce na opcjonalną zatyczkę zamykającą wewnętrzną pojemność do 15L, w tym przypadku trzeba będzie dołożyć do zamkniętej komory trochę dodatkowego, luznego wytłumienia. To tak bardziej dla ciekawskich, chcących zrobić sobie porównanie CLOSED vs BR. Oczywiście wewnętrzne wzmocnienia można wykonać w inny sposób.

 

Zwrotnica/brzmienie:

Raczej prosta 2rz + 3rz elektryczny @ 2kHz. Początkowo zrobiłem zwrotnice z bardziej wyrównaną charakterystyką w górnej części pasma ale jak się okazało po odsłuchach w wysokich tonach brakowalo mi pewnego wykończenia, bez kropki nad ''i'', jakby ulatywało coś z tła. Nie często mi się zdarza wypychać najwyższą oktawę w górę ale tym razem zdało to egzamin bardzo dobrze. Potwierdza się fakt, że charakterystyki ''nie grają''. Moim zdaniem TW29RB to taki wół roboczy, którego można nisko ciąć i nie będzie marudził jak się mu podłączy byle jaką elektronikę (czego juz o SB26CDC powiedziec nie można). SB15CAC daje solidną ilość niskiego basu. Bas ma miękki charakter, raczej kinowy, kick jest zaznaczony ale nie ma sie co czarować, kałasznikow to to nie jest. Średnica na moje ucho jest genialna, wypelniona mikro-detalami, naturalna, nie ma w niej irytujących naleciałości nawet przy bardzo głośnym słuchaniu.
Dlaczego nie SB17CAC ? Głośniki można zamontować bliżej siebie (co przy MTM będzie miało znaczenie), bas z SB15CAC jest na tyle dobry, że nie widzę potrzeby po śięganie po 17-stki, mniejsza, lżejsza membrana, smuklejsza obudowa. Zamiast MTM'ow z 17-nastkami, mocno bym rozważył zestaw 3-way.

 

Kilka slajdów:

-obudowa

-revers

-zwrotnica

 

 

P O Z D R A W I A M

obudowa.png

zwrotnica V2 Revers.png

zwrotnica V2.png

Edited by borysgo2
  • Like 1

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.