Skocz do zawartości
IGNORED

Stereo z magnetofonu mono (telefunken m5A)


fafik84

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Lada moment mam mieć pięknie brzmiący lampowy magnetofon szpulowy studyjny Telefunken m5. Chciałbym go używać w studio jako master recordera. Problem w tym, że jest on w wersji mono.

Pytanie brzmi, czy jest możliwe żeby uzyskać miks stereo w ten sposób, że najpierw zgrywać z DAW lewy kanał miksu, a potem prawy, a następnie zgrać je z powrotem na komputer i złożyć je cyfrowo ?

Czy magnetofon pracuje na tyle równo, żeby te ścieżki się nie rozeszły  przy kilkuminutowej piosence?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, dzięki za odpowiedź!

A po jakim czasie się rozejdą ?

Czy jest jakiś sposób żeby je cyfrowo zrekonstruować ? Chodzi mi o te minimalne przesunięcia, jakiś program, wtyczka VST, która by je synchronizowała ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, fafik84 napisał:

Oooo, dzięki za odpowiedź!

A po jakim czasie się rozejdą ?

Czy jest jakiś sposób żeby je cyfrowo zrekonstruować ? Chodzi mi o te minimalne przesunięcia, jakiś program, wtyczka VST, która by je synchronizowała ?

Za dużo zabawy w stosunku do... "zysku" w czym, w jakości???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten "cudownie analogowy" dźwięk, po przepuszczeniu przez cyfrowy synchronizator, zostanie bezpowrotnie zbezczeszczony cyfrą!

A na poważnie- nie lepiej od razu rejestrować cyfrowo, jak bawić się w audioskansen???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest lampowy i to było kiedyś bardzo drogie.

Nie jestem jakimś fanatykiem. Korzyść jest obiektywna i polega na 1) kompresji taśmowej, 2) saturacji taśmowej, 3) przepuszczeniu sygnału przez lampowy przedwzmacniacz TAB/Telefunken V87 tam wbudowany, który ponoć w latach sześćdziesiątych był szczytem marzeń każdego producenta (pojawiał się także w lampowej wersji Telefunkena m10). Mój magnetofon produkowali w wersji mono, a wersji stereo tego magnetofonu było sto i bardzo trudno je spotkać, a jeszcze trudniej kupić, bo kosztują tyle co nowa Dacia Duster.

Swój kupiłem za podejrzanie śmieszne pieniądze (do tego stopnia, że miałem podejrzenia o paserstwo :), a wersja stereo poszła ostatnio na ebayu za 11 tys. euro. Rzecz w tym, że mono brzmi jeszcze lepiej bo ścieżka jest szersza, a nie podzielona na dwa. Zastanawiam się tylko jak to wdrożyć do swojego domowego studyjka nagraniowego do skromnych potrzeb w zakresie masteringu. I tak nagrywam w systemie hybrydowym tj. analogowo-cyfrowym.

W latach sześćdziesiątych lampy już wychodziły z użycia, przynajmniej Telefunken je wycofywał w kolejnych modelach (M5B, M5C, M10 transystorowym, M15, M15A i jakieś tam M20 i M21). Brzmienie mi naprawdę odpowiada :

https://www.youtube.com/watch?v=2HdhkUIxQvo

https://www.youtube.com/watch?v=L-zKn2mGByY

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, fafik84 napisał:

Oooo, dzięki za odpowiedź!

A po jakim czasie się rozejdą ?

Czy jest jakiś sposób żeby je cyfrowo zrekonstruować ? Chodzi mi o te minimalne przesunięcia, jakiś program, wtyczka VST, która by je synchronizowała ?

Rozejdą się natychmiast, już w drugiej próbce ;) To nie ma sensu, kup stereofoniczny magnetofon albo Kramer Tape ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fafik84 napisał:

Nie jestem jakimś fanatykiem.

Zapewne nie, ale dorabiasz bzdurną ideologię to skansenu. Gdyby tak było jak piszesz dalej, świat stałby nadal w miejscu i ludzie filmy oglądaliby z tzw "ruchomych obrazków".

Zejdź na ziemię i posłuchaj tutaj piszących - stworzyłeś sobie cudownego, mitycznego jednorożca i tłuczesz temat w oczekiwaniu na cudowne efektu, których nie ma i nigdy nie będzie. O reszcie Twojego postu aż nie warto się rozpisywać, bo może i nie jesteś fanatykiem - ale stworzyłeś mity wokół własnego wyobrażenia o swoim sprzęcie.

Temat należy uznać wobec powyższego za wyczerpany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, fafik84 said:

On jest lampowy i to było kiedyś bardzo drogie.

(..)

Może uda Ci się kupić drugiego za podobne pieniądze. Wykorzystasz wtedy sygnałówkę, zmienisz głowice i sprawa załatwiona  ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bum1234 napisał:

Może uda Ci się kupić drugiego za podobne pieniądze. Wykorzystasz wtedy sygnałówkę, zmienisz głowice i sprawa załatwiona  ;)

Bum1234, czy możesz rozwinąć myśl ? Chodzi o przeróbkę z mono na stereo ?

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko luźna sugestia.  Trzeba by to przeanalizować pod względem kosztów, bo może się okazać, że taniej będzie kupić stereofoniczną maszynę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.