Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki system audio jest dobry?


Meloman

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba wszyscy zgodzimy się, że słuchanie na jakimkolwiek sprzęcie audio powinno zapewniać nam satysfakcję "duchową" wynikającą z faktu, że słuchana muzyka po prostu nam się podoba (i dostarcza emocji) i satysfakcję "materialną" czyli odtwarzana muzyka powinna brzmieć dla nas jakościowo dobrze.

Jak pierwsze spełnienie jest łatwe, bo wynika po prostu z naszego gustu, to spełnienie warunku drugiego i już nie jest takie proste, ale wbrew pozorom łączy się z warunkiem pierwszym - bo też wynika z naszych preferencji, subiektywnych doznań. Bo jesteśmy tylko ludźmi, ale pomińmy ten aspekt w tym wątku. Jest on nieistotny - bo rozumiem, że np. jeden kocha lampę, drugi mocny bas a trzeci preferuje ponad wszystko przestrzeń.

Pamiętam jak prawie 30- lat zacząłem przygodę z audio. Polska ledwo co "wyzwoliła" się spod kajdan komunizmu. Zaczął się tworzyć wolny rynek. W świecie audio rządziła wtedy jedna marka. Japoński Technics - i za pierwszą premię kupiłem sobie, za coś ok. 10 k zł (w latach 90-tych proszę pamiętać) ich zestaw plus monitorki Paradigmy. Dzisiaj wiem, że grało to w sumie bardzo słabo. Wtedy też mi coś w tym nie pasowało i mniej więcej po roku czy dwóch użytkowania podjąłem decyzję o zmianie. W sumie przewinęło się tych systemów kilka, a to dlatego, że po pierwszej fascynacji po mniej więcej miesiącu, dwóch, czasami troszkę dłużej przychodziło "znużenie" sprzętem i szukanie czegoś lepszego.

W końcu trafiłem na zestaw, który gra mi do dzisiaj. Nie ważne co to jest, choć jak na tamte czasy był powiedzmy, że dość drogi (poza tym wtedy nie było takich możliwości jak dziś pozwalających na wybór, sprawdzenie, odsłuchanie praktycznie dowolnej marki). Ale to co chcę napisać teraz jest najważniejsze. To sprzęt, który nadal po prawie 20 latach sprawia mi satysfakcję. Tak, satysfakcję pod względem jakości. I to jest w tym wszystkim dla mnie niesssamowite. 

Dziś, gdy na koncie mam troszkę odłożone czasami mnie korci, bo prostu odzywa się moja próżna część osobowości, aby kupić sobie zestaw za jakieś tam w miarę duże pieniądze. Ale zaraz przychodzi otrzeźwienie. Nie idź tą droga kolego. Nie burz porządku, który tak mozolnie budowałeś. Bo wpadniesz w pułapkę, którą zastawili na ciebie opłacani recenzenci i wszelkiej maści audiofilscy szarlatani. Wydasz tyle, aby być może poprawić detale, szczegóły? 

Podsumowując, jeżeli kupiliście sprzęt i po pół roku nadal podoba Wam się jego brzmienie, nie zmieniajcie nic. Jest dobrze i zostało to spełnione. I o to w sumie chodzi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Meloman napisał:

To sprzęt, który nadal po prawie 20 latach sprawia mi satysfakcję. Tak, satysfakcję pod względem jakości. I to jest w tym wszystkim dla mnie niesssamowite. 

Dziś, gdy na koncie mam troszkę odłożone czasami mnie korci, bo prostu odzywa się moja próżna część osobowości, aby kupić sobie zestaw za jakieś tam w miarę duże pieniądze. Ale zaraz przychodzi otrzeźwienie. Nie idź tą droga kolego. Nie burz porządku, który tak mozolnie budowałeś. Bo wpadniesz w pułapkę, którą zastawili na ciebie opłacani recenzenci i wszelkiej maści audiofilscy szarlatani. Wydasz tyle, aby być może poprawić detale, szczegóły? 

Jestem w podobnej sytuacji i doskonale rozumiem. To co zacytowałem "podpisuję wszystkimi kończynami".

Do wydruku i codziennego przypominania od samego rana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze była pewność, że poprawisz te detale, szczegóły. Ja dopóki nie poprawię akustyki nie dotykam się sprzętu, który mam. Czyli zejdzie mi jeszcze 2 -3 lata. Gra na tyle satysfakcjonująco, że uznałem że nie warto. Mam jeszcze tyle nieprzesłuchanych płyt, że wolę na to "tracić" czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jest dobry do czasu aż posłuchasz systemu który w Twojej ocenie wypadnie lepiej.

Ja generalnie bardzo rzadko zmieniam sprzęt, ale jak już zmieniam to robie zazwyczaj skok o klasę lub dwie.

Im dalej jesteśmy tym mniejsze zmiany dostajemy za coraz wieksze pieniadze.

Pół roku to krótki okres czasu, mój ostatni wzmacniacz grał 3 lata aż przyszła pora na zmiany, i byłem zadowolony do końca z jego brzmienia, ale w tej zabawie chodzi o rozwój, oczywiscie warto słuchać i samemu podejmować decyzje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie posiadany  :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie najlepszy system w danym miejscu i czasie to taki, który daje radość z obcowania z muzyką, ale także.... w którym użyliśmy całej swojej wiedzy i  zrobiliśmy wszystko co możliwe żeby zabrzmiał najlepiej w danych warunkach odsłuchowych.

a równocześnie...

Systemy, które potrafią zagrać dobrze tylko samplery lub wybrane płyty, nie są dla mnie dobrymi systemami, gdyż zazwyczaj kończy się na tym, że nie ma czego na nich słuchać, w krótkim czasie są martwe
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, fafarskid napisał:

Znowu to samo? Ile razy mozna?

Może kolega potrzebuje się (lub swój system) dowartościować, nie odmawiajmy pomocy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie za znudzenie sprzętem w 80% odpowiadają wąskie zainteresowania muzyczne. Jak ktoś słucha tych samych 100 płyt z muzyką ze swojej młodości to nie ma szans, żeby to się nie znudziło po paru miesiącach i człowiek zaczyna szukać dziury w całym i jeszcze wmawia sobie, że wymieniając wzmacniacz się rozwija... A już kompletnie śmieszą mnie historyjki, że ktoś usłyszał lepsze brzmienie u kolegi i system przestał mu grać.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, dzarro napisał:

A już kompletnie śmieszą mnie historyjki, że ktoś usłyszał lepsze brzmienie u kolegi i system przestał mu grać.

 

Tu nie ma nic smiesznego, naturalna kolej rzeczy chyba ze zaklinamy rzeczywistość i wmawiamy sobie ze nasz system jest lepszy, a to zamyka nam drogę rozwoju

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taka sytuacja - macie powiedzmy daca za 5000 zł i gra dobrze, odwiedza was kolega ze swoim dackiem, słuchasz i stwierdzacie, że dac kolegi gra zdecydowanie WYRAŹNIE lepiej od waszego, a kosztuje powiedzmy 7000zł, czy to nie jest powód żeby rozważać przesiadkę i dokonać tego ulepszenia, przecież to jest zupełnie normalne i racjonalne postępowanie zwykłego myślącego osobnika,

tak naprawdę zdrowy zakup i rozwój jest kwestią trzech parametrów: jakość/cena kontra budżet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, tadeo napisał:

Często jest też odwrotnie ,tańszy potrafi lepiej wpasować się w... 

...przede wszystkim w gust. Bo skoro nie istnieje system idealny (a nawet jeśli istnieje, to nie stać nas na niego), to musimy trafić na taki, którego cechy po prostu będą nam pasować. Nie koledze, nie forumowiczom, nie redaktorowi z czasopisma, nie technikowi badającemu parametry techniczne, a po prostu nam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
a taka sytuacja - macie powiedzmy daca za 5000 zł i gra dobrze, odwiedza was kolega ze swoim dackiem, słuchasz i stwierdzacie, że dac kolegi gra zdecydowanie WYRAŹNIE lepiej od waszego, a kosztuje powiedzmy 7000zł, czy to nie jest powód żeby rozważać przesiadkę i dokonać tego ulepszenia, przecież to jest zupełnie normalne i racjonalne postępowanie zwykłego myślącego osobnika,

tak naprawdę zdrowy zakup i rozwój jest kwestią trzech parametrów: jakość/cena kontra budżet
Taka wymiana jest kompletnie bez sensu. W ogóle zaczynam rozumieć sceptycyzm niektórych użytkowników: to łażenie po kolegach ze sprzętem pod pachą i wspólne słuchanie. Może rzeczywiście jest tak, że 90% rzekomych zmian przy takich sesjach to wzajemne sugestie i złudzenia wieloosobowej jaźni? Zastanawiam się ile w takim rytuale jest skupienia na dźwięku a ile aury towarzyskiego spotkania? Przecież jakby w salonie sprzedawca słuchał razem ze mną to bym cholery dostał, a z kolegą fanem DACa X albo wzmacniacza Y to jest chyba jeszcze gorzej.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
8 godzin temu, szymon1977 napisał:

a nawet jeśli istnieje, to nie stać nas na niego

Dlaczego nie istnieje...?

Ma być dla Ciebie idealny...nie dla reszty forum...

Tak jak dalej napisałeś zresztą ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, m4tech napisał:

a taka sytuacja - macie powiedzmy daca za 5000 zł i gra dobrze, odwiedza was kolega ze swoim dackiem, słuchasz i stwierdzacie, że dac kolegi gra zdecydowanie WYRAŹNIE lepiej od waszego, a kosztuje powiedzmy 7000zł, czy to nie jest powód żeby rozważać przesiadkę i dokonać tego ulepszenia, przecież to jest zupełnie normalne i racjonalne postępowanie zwykłego myślącego osobnika,

tak naprawdę zdrowy zakup i rozwój jest kwestią trzech parametrów: jakość/cena kontra budżet

ja dopiero zaczynam przygodę z poważnym zestawem audio :) dopiero co zakupiłem zestaw słuchawkowy i zobaczymy ile pogra w takim układzie :) i tak się składa, że mam DAC za około 5 tys. zł :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, ziko369 napisał:

Dlaczego nie istnieje...?

Ma być dla Ciebie idealny...nie dla reszty forum...

Tak jak dalej napisałeś zresztą ;-)

Aktualnie licytuję kolumny na ibeju, ale w sumie to mam nadzieję, że nie wygram. Czy to znaczy, że pcm2704+onkyo a5vl+monitor audio mr4 to zestaw idealny? Hmmm... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
5 minut temu, szymon1977 napisał:

Aktualnie licytuję kolumny na ibeju, ale w sumie to mam nadzieję, że nie wygram. Czy to znaczy, że pcm2704+onkyo a5vl+monitor audio mr4 to zestaw idealny? Hmmm... 

Jak się nastawisz tak jak większość...że zawsze można lepiej...to pewnie nie...

Od czasu do czasu zajdę do jakiegoś salonu audio posłuchać HiEnda i jakoś nic mnie nie zachwyciło...

Ale ja nie mam nastawienia, że  można  lepiej...bo moje emocje podczas słuchania  mojego LowEnda i tak już sięgają zenitu ;-)...mi tyle emocji wystarczy :-)

A za to całe podniecenie i mnóstwo emocji odpowiada od 2012 moja Jola spięta z kolumnami pustymi jak bęben z dwoda elementami zwrotnicy w środku...nawet z telewizora :-)

zwrotnica-1-rzedu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dzarro napisał:

Taka wymiana jest kompletnie bez sensu. W ogóle zaczynam rozumieć sceptycyzm niektórych użytkowników: to łażenie po kolegach ze sprzętem pod pachą i wspólne słuchanie. Może rzeczywiście jest tak, że 90% rzekomych zmian przy takich sesjach to wzajemne sugestie i złudzenia wieloosobowej jaźni? Zastanawiam się ile w takim rytuale jest skupienia na dźwięku a ile aury towarzyskiego spotkania? Przecież jakby w salonie sprzedawca słuchał razem ze mną to bym cholery dostał, a z kolegą fanem DACa X albo wzmacniacza Y to jest chyba jeszcze gorzej. 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

Na takich odsłuchach zdobywa sie doswiadczenie i pozniej masz mniej wiecej pojecie co zmienic, ale wg Ciebie to lepiej popisac na forum i czekac az Ci ktos przyklasnie ze masz dobry system i nie trzeba nic zmieniac...zawsze jest cos do zmiany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dzarro napisał:

Taka wymiana jest kompletnie bez sensu. W ogóle zaczynam rozumieć sceptycyzm niektórych użytkowników: to łażenie po kolegach ze sprzętem pod pachą i wspólne słuchanie

Czyli wg Ciebie najlepiej okopać się w czeluściach swojego systemu, żeby przypadkiem niczego z niczym nie porównać, bo to miesza tylko w głowie? No nie zła porada... :)

Wg mnie wystarczy mieć otwartą głowę na to co się dzieje podczas odsłuchu, znać swój system i wiedzieć coś o dźwięku, ale rozumiem że nie wszyscy muszą temu sprostać, to fakt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czyli wg Ciebie najlepiej okopać się w czeluściach swojego systemu, żeby przypadkiem niczego z niczym nie porównać, bo to miesza tylko w głowie? No nie zła porada... :)
Wg mnie wystarczy mieć otwartą głowę na to co się dzieje podczas odsłuchu, znać swój system i wiedzieć coś o dźwięku, ale rozumiem że nie wszyscy muszą temu sprostać, to fakt
W ogóle słuchanie nowego sprzętu ma sens wyłącznie kiedy planujemy zmiany w systemie ale jeśli ciągle planujemy zmiany w systemie to sensu w tym nie ma za grosz. Ja przez bodaj 2 tygodnie nie mogłem spokojnie słuchać muzyki bo nie mogłem się zdecydować, którą kombinację filtrów w HQPlayer wybrać a i tak skończyło się na kombinacji, którą wybrałem na początku. Aż nie chcę myśleć ile czasu musiałbym zmarnować na jakieś poważne zmiany sprzętu. Gdybym dysponował, powiedzmy, 3-krotnością kwoty którą wydałem to mogloby mieć sens. Ale wymiana klocka na droższego o 40%?
Trzeba pamiętać, że każda minuta poświęcona na słuchanie sprzętu to minuta mniej na słuchanie muzyki. Czasem sprzęt nie gra i wtedy trzeba działać. Ale kiedy gra? Zawsze można lepiej - to jedno z najgłupszych zdań w historii ludzkości. Fakty są takie, że mało kto może i potrafi lepiej, zwłaszcza zawsze... Ja jestem zwolennikiem innej maksymy: lepsze jest wrogiem dobrego.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dzarro napisał:

W ogóle słuchanie nowego sprzętu ma sens wyłącznie kiedy planujemy zmiany w systemie...

i dalej nie muszę czytać :) czyli wchodzisz do restauracji i tylko kotlet schabowy, bo inne smaki mogłyby Cię zabić ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
i dalej nie muszę czytać :) czyli wchodzisz do restauracji i tylko kotlet schabowy, bo inne smaki mogłyby Cię zabić ;) 
Wyobraź sobie, że ten czas możesz poświęcić np. na poznanie dyskografii 10 pianistów jazzowych, których wcześniej przegapiłeś albo na poznanie kolejnych kapel z muzyki alternatywnej albo pięciu kolejnych interpretacji opus 111 Ludwiga van. Przewalanie kilogramów sprzętu na prawdę nie daje jakiejś wielkiej wiedzy - co najwyżej rozregulowuje słuch i wyczula go na rzeczy drugorzędne. Testy czasem się przydają, czasem mogą być dobrą zabawą. Ale kluczowe jest wg mnie określenie "czasem".

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, Bumpalump napisał:

Na takich odsłuchach zdobywa sie doswiadczenie i pozniej masz mniej wiecej pojecie co zmienic, ale wg Ciebie to lepiej popisac na forum i czekac az Ci ktos przyklasnie ze masz dobry system i nie trzeba nic zmieniac...zawsze jest cos do zmiany

To zmieniaj a my w tym czasie muzy posłuchamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, ziko369 napisał:

To zmieniaj a my w tym czasie muzy posłuchamy...

Juz zmienilem ostatnio, na jakis czas starczy, nie zmienia to faktu ze zawsze chetnie biore udzial w odsłuchach i porownaniach, to daje doswiadczenie, i to argument nie do podwazenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2019 o 15:09, Bumpalump napisał:

Zestaw jest dobry do czasu aż posłuchasz systemu który w Twojej ocenie wypadnie lepiej.

To jest zdawałoby się prawda. Dlatego piszę "zdawałoby się" gdyż sprawa może rozbijać się głównie o akustykę.

Od jakiegoś czasu przyhamowałem ze zmianami. Wymieniłbym gramofon (szukam zaufanego, z dobrymi opiniami renowatora gramiaków vintage, któremu kasa nie przesłania pasji), wymieniłbym DAC (czekam, aż Copland może wypuści jakiś nowy), ale nie jest to jakiś mus, że teraz, że już jutro gdyż to co słyszę teraz bardzo mi odpowiada, a porównywałem już z dużo droższymi systemami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.