Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy HPD - problem z magnesem ALNICO?


Staszor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jeden z głośników Tannoy HPD 315, gra inaczej niż drugi. Z całą pewnością gra ciszej. Zamieniłem głośniki w kolumnach więc wykluczam pozostałą część toru.

Podejrzewam, że jeden z magnesów ALNICO jest mniej namagnesowany? Podobno z czasem mogą się rozmagnesować. Spotkałem ludzi na zagranicznych forach opisujących takie przypadki. Czy ktoś się z tym spotkał? Czy ktoś podpowie gdzie mogę taki głośnik sprawdzić i ewentualnie namagnesować?

Jestem z Łodzi.

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alnico ma do tego tendencję ,z tego co pamiętam po ok 20-30 latach, także w przypadku HPD to już całkiem realne. Powinny się jednak raczej równo starzeć, tracić trochę kontrolę basu, mieć luźniejszy niski ton, gorszą precyzję.

Inna kwestia ze możesz mieć przyfajczoną, albo skorodowana przez wilgoc cewkę - wówczas też głośnik może grać nieco inaczej - tj. być bardziej przymulony, mieć cichsze wysokie , byc bardziej posklejanym - co koniec koncow może przelozyc się na cichsze brzmienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, julius-6 napisał:

Alnico ma do tego tendencję ,z tego co pamiętam po ok 20-30 latach, także w przypadku HPD to już całkiem realne. Powinny się jednak raczej równo starzeć, tracić trochę kontrolę basu, mieć luźniejszy niski ton, gorszą precyzję.

Niestety moje głośniki mają numery seryjne 300 000 oraz 500 000, więc mogą pochodzić z różnych okresów. Mogą mieć magnesy w różnym stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem nic o tym, a mam średniotonowy taki, ale jeśli tak się stanie po 20-30-tu latach, to nie martwię się tym wcale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karkas stanowi połączenie pomiędzy membraną a cewką, w której powstaje siła poruszająca cały układ drgający, przenosi więc obciążenia mechaniczne. Dlatego podejrzewałbym karkas. Miałem taki przypadek (popekanego karkasu) z poprzednimi HPD 385 Alnico.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2019 o 12:10, lepiotrek napisał:

Karkas stanowi połączenie pomiędzy membraną a cewką, w której powstaje siła poruszająca cały układ drgający, przenosi więc obciążenia mechaniczne. Dlatego podejrzewałbym karkas. Miałem taki przypadek (popekanego karkasu) z poprzednimi HPD 385 Alnico.

Jak to sprawdzić? Jak podejść do tematu? Gdzie można wykonać ewentualną naprawę?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.