Skocz do zawartości
IGNORED

poprawa akustyki salonu


Nocka

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeprowadzce mam spory problem z akustyką. Proszę o porady co mogę zrobić aby ją poprawić. Salon o wymiarach 5x6m -jest z antresolą, wysokość w najwyższym punkcie około 5,80 gdyż  sufit nie jest powierzchnią płaską, tylko ma załamania i tworzy kształt trapezu. Jedna ze ścian, na prawo od ściany, na której jest umieszczony sprzęt, ma dużo przeszkleń , okna są na powierzchni około 4x2,5m i . Na ścianie na przeciw narożnik- jest umieszczony na wprost audio, bardziej w lewo  wystaje ściana z kominkiem  i ta z kolei do samej góry jest wykafelkowana. Ściana po lewej od audio jest ścianą od antresoli  gdzie część jej to pleksa tworząca barierkę za nią przestrzeń na bibliotekę, oraz cześć ściany pokoju na górze to też pleksa. Na dole 1/3 ściany pod antresolą to wejście na otwartą przestrzeń jadalni kuchni i holu a 2/3 ściany pod antresolą-balkonem zajmują  meble tapicerowane . Zdaję sobie sprawę z tego ,że szału w takim pomieszczeniu nie będzie,jednak wierzę ,że lepiej być może.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dodaje foty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DSC_0210-1264x948b.JPG

DSC_0211-1264x948c.JPG

DSC_0212-1264x948d.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)

Och te kominki...

Śmieję się, ponieważ w innym wątku mamy podobny problem, tylko sprzęt jest po przeciwnej stronie. No i wymiary może też trochę inne są.

To są tzw. trudne warunki.

Nie wiem jakie masz oczekiwania co do brzmienia, ale stawiam na posłuchanie Yamahy z Tannoy - wysokie modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tu nie chodzi o dobor klockow audio, tylko co mozna akustycznie zrobic z pomieszczeniem.

podejrzewam ze ze wzgledow optycznch zbyt wiele w tym salonie „lustrzanym nie zmienisz ;-) extremalnie gladkie, odbijajace powierzchnie na pewno wywra swoje pietno na dzwieku.

Ja by wyprobowal dwie „poprawki“ 

1. ustawic glosniki jak najblizej sluchacza, aby dzwiek bezposredni byl glosniejszy w relacji do dzwiekow odbitych. Do tego nawet obrocil bym kanape o 90 stopni, patrzyl w okno i postawil glosniki przed oknem (ja bym wola patrzec w okno niz w sciane i drzwi)

 

 

2. Uzyc dobry program do korekcji akustyki pomieszczenia, jak np. Dirac Life albo Acourare.

Dirac mozesz testowac przez miesiac darmowo.

optymalna byla by kombinacja obydwu metod.

 

czy wybierzesz Yamache, czy Tanoye, czy..., w odbiciach i w akustyce sie nic nie zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sprzęt grający jest (Rotel, i ProAc148) chodziło o poprawę jakości dźwięku. . Jestem chwilę po przeprowadzce i porównanie  dźwięku przedtem - potem wygląda fatalnie. Czekam jeszcze na rolety z ciężkiego materiału ale obawiam się, że wiele to nie zmieni. 

A co do przestawienia sofy to mąż się nie zgodzi bo już próbowałam :-)))))) wszystkie przewody i wejścia i kontakty są właśnie na tej ścianie i... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze pomoga, ale jakiej by musialy byc wielkosci i czy jestes gotow je tam zawiesic? To nie pudelka wielkosci bombonierki ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej musiałyby być wielkości. Jakiej musiałyby być? Jestem gotowa je zawiesić. Widziałam bardzo ładne dzisiaj, przeglądając ofertę paneli akustycznych w internecie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywan na podłogę, na skosy i sufit panele Ecophon i będzie dobrze. Jak jeszcze da się odsunąć kolumny od ściany z nimi to i bas się poprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)

czy wybierzesz Yamache, czy Tanoye, czy..., w odbiciach i w akustyce sie nic nie zmieni.


Tannoy to Dual Concentric, głośnik wysokotonowy promieniujący w zakresie 90° - czyli 45° od osi kolumn - minimalizacja odbić. To są naprawdę kolumny dość kierunkowe - efekt bliskiego pola.

Yamaha z kolei, to bardzo naturalne brzmienie - zwłaszcza bez podbijania wyższego basu.

Ja bym po prostu wypożyczył i posłuchał - będą z tego wnioski. Nie upieram się, moim zdaniem warto posłuchać tej konfiguracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór już się odbył, jakiś czas temu, jeśli chodzi o sprzęt grający. Na razie nie planuję go zmieniać. Zresztą, na co bym nie zmieniła to i tak w tym salonie muszę coś zrobić aby dźwięk brzmiał inaczej. Czy takie panele na ścianę będą OK? 

PS. Jestem kobietą, tak tylko wspomnę, bo się pojawiła męska forma do mnie skierowana :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na którą, u Ciebie coś mi się średnio to widzi na razie bo po zdjęciach widzę że pokój duży a pustawy, zapewne pogłos jest zacny. Zacząłbym od kilku tłumiących za kolumnami, za punktem odsłuchowym, ew. te za kolumnami to mogą być te rozpraszacze ale byle nie pośrodku. 

Swoją drogą, temu rozpraszaczowi to bym się bliżej przyjrzał bo to wygląda jak jeden z wielu obecnych w internecie losowo poskładanych klocków, nie rozpraszaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel miał opis, że akustyczny... ok,zwrócę uwagę aby był rozpraszaczem. Niestety na podłogę nie mogę wiele położyć ze względu na ogrzewanie. Będą jeszcze rolety, na te duże okna i na drzwiach tarasowych zasłony. Jednak ten "zacny pogłos" jest taki, że to nadal będzie za mało. Na sufit i skosy coś planuję. Tylko teraz, czy te panele mają być jeden obok drugiego aby zasłoniły całą powierzchnię sufitu i skosów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele nie muszą być koło siebie, wystarczy jak rozłożysz ja względnie po pokoju żeby np nie było tak że w rogu będzie ich 5 a gdzie indziej 0. Możesz rozważyć wspominany przez AcousticLab sufit ecophonowy, dobry stosunek jakość/cena i wygląda... normalnie :P

Oczywiście że w opisie było że akustyczny... bo ktoś chce to sprzedać. Natomiast nie zawsze Ci ludzie wiedza co robią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki, aby się udało z tymi panelami na ścianach... obawiam się jednak, że bez dywanu, który tłumi pierwsze odbicia od tej wykafelkowanej podłogi - to będzie ciężko. Ja rozumiem, że ogrzewanie podłogowe, itp., lecz może spróbuj położyć coś mniejszego przed samymi głośnikami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki dywan to jakoś 10% "mocy" normalnego panelu, więc nie powinno ciężko. Pogłos to jedno, pierwsze odbicia drugie, dywan oczywiście trochę tu pomoże ale nie ma co gloryfikować jego działania że bez tego będzie "ciężko" bo on ma jednak dość ograniczone współczynniki pochłaniania dźwięku. Oczywiście nieco pomaga tutaj to że dywan ma zazwyczaj sporą powierzchnię, ale w dalszym ciągu skuteczność niewielka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



Wybór już się odbył, jakiś czas temu, jeśli chodzi o sprzęt grający.


Nie moja sprawa, oczywiście. Popatrz tylko na proporcje telewizora i kolumn w stosunku do pomieszczenia - a audio to nie tylko metraż ale i kubatura.

Nie moje małpy, nie mój cyrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sine Metu napisał:


 

 


Nie moja sprawa, oczywiście. Popatrz tylko na proporcje telewizora i kolumn w stosunku do pomieszczenia - a audio to nie tylko metraż ale i kubatura.

Nie moje małpy, nie mój cyrk emoji6.png

 

Na początku wątku jest napisane, że jestem po przerowadzce. Oraz dalej że zakup sprzętu odbył się jakis czas temu. Byłam bardzo zadowolona z tego jak grał w poprzednim domu. Nie rozumiem tej uwagi, nie wiem też co ma do tego wielkość telewizora, bo to małpa w cyrku męża. Ja chcę mieć muzykę dobrej jakości jak w poprzednim domu i wybrałam opcje polepszenia akustyki zamiast, wymiany 2 letniego sprzętu na nowy. Pytanie brzmi jak mieć lepszy dźwięk. Nie mam kolejnych kilkudziesięciu tysięcy, na nowy sprzęt i jakiś czas nie będę miała. A nawet jak kupię nowy, to panele akustyczne raczej nie zaszkodzą. Nie szukam tu oceny moich złych wyborów a poprawy jakości dźwięku w sytacji jaką mam. To tyle :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Of course, ze sprzęt moze zostać:), a lepiej zając sie akustyką.  

Zarówno otwarty plan pomieszczeń, wysokość i kształt sufitu (troche jak soczewka wzmacnia), do tego jedyna „miękka” rzecz to narożnik i dwa fotele w tej dużej kubaturze, nie sprzyjają - w ogóle całość wygląda strasznie twardo...

gdyby to był mój „cyrk” wziąłbym doświadczonego akustyka i zrobił konkret z pomiarami i projektem akustycznym i wizualizacją.

Natomiast ze zdjęć to na pewno tak jak zresztą juz wspominał Acoustic Lab: cały sufit, natomiast ilości na skosy, ściany należałoby wlasnie określić albo działać na „ucho”, w panelach np. Ecophon albo rodzima Nyquista mają do wyboru nowoczesne wzornictwo, które można estetycznie połączyć z tym co już jest w tym pomieszczeniu. Zreszta Nyquista ma doradztwo w tym zakresie.

Naprawdę można kapitalnie zrobić adaptację akustyczną i nie musi to być wcale P80 owinięta jakimś kawałkiem materiału... Miękko, miękko trzeba zrobić, ograniczyć pogłos, a pózniej ewentualnie rozpraszać jak bedzie taka potrzeba. 

I koledzy też dobrze pisali o odsunięciu kolumn, zreszta ta rogówa na tylnej ścianie też nie sprzyja odsłuchom - chyba że słuchasz bliżej kolumn z innego dedykowanego miejsca....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Wczoraj już byłam bliska kupienia paneli akustycznych, ale właśnie nie wiem ile i jakie. Modląc się aby mi mąż głowy nie urwał, wysłałam zapytanie do akustyka i czekam na odpowiedź w kwestii projektu:-))))). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu będzie jeszcze jeden problem otwarcia pokoju na klatkę schodową. To też generuje pogłos, a nie tylko samo pomieszczenie. Akustyk niezbędny. Powodzenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny problem, antresola i pustka nad salonem - wiadomo, ze to salon wiec byle jak byc nie moze :) Zainstalowalem na scianie panele firmy Fluffo - grubosci od 2 - 5 cm z gestej pianki pokryte dodatkowo przyjemna w dotyku specjlana powloka.

ksztalty i kolory od wyboru do koloru - polecam bo pomogly - nie jes toczywiscie rozwiazanie idealne ale zadowalajace.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
W dniu 29.01.2019 o 11:25, Nocka napisał:

Dziękuję za pomoc. Wczoraj już byłam bliska kupienia paneli akustycznych, ale właśnie nie wiem ile i jakie. Modląc się aby mi mąż głowy nie urwał, wysłałam zapytanie do akustyka i czekam na odpowiedź w kwestii projektu:-))))). 

Kurcze...jak by moja ładniejsza połowa tak chciała inwestować w "piękne granie" to już bym chyba był najszczęśliwszym obywatelem tego świata... ;-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Powodzenia !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
U mnie podobny problem, antresola i pustka nad salonem - wiadomo, ze to salon wiec byle jak byc nie moze :) Zainstalowalem na scianie panele firmy Fluffo - grubosci od 2 - 5 cm z gestej pianki pokryte dodatkowo przyjemna w dotyku specjlana powloka.

ksztalty i kolory od wyboru do koloru - polecam bo pomogly - nie jes toczywiscie rozwiazanie idealne ale zadowalajace.

20190128_180311_2.thumb.jpg.c6871f09fa2a2d41074e4269b8ffe269.jpg

Daj to stare zdjęcie salonu, żeby koleżanka zobaczyła z czym się zmaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, awietek napisał:

U mnie podobny problem, antresola i pustka nad salonem - wiadomo, ze to salon wiec byle jak byc nie moze :) Zainstalowalem na scianie panele firmy Fluffo - grubosci od 2 - 5 cm z gestej pianki pokryte dodatkowo przyjemna w dotyku specjlana powloka.

ksztalty i kolory od wyboru do koloru - polecam bo pomogly - nie jes toczywiscie rozwiazanie idealne ale zadowalajace.

Fajnie to wygląda. Trochę tym handluje(Fluffo)  w pracy przy okazji sprzedaży mebli do biur. Są ładnie wykonane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele Fluffo są całkiem spoko, ale trzeba pamiętać że są niestety dość cienkie i niższych częstotliwości to nie uciągną. Ta "powłoka" to tzw. flok, technika nazwa się flokowanie. Chyba Fluffo są jedyni w Polsce którzy potrafią to zrobić na tyle dobrze żeby to z sukcesem sprzedawać... trudna sprawa, ale taki flok fajnie poprawia właściwości panelu, jest dzięki temu trochę skuteczniejszy. No ale niestety też swoje kosztuje :P 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abys mogla sobie wyobrazic, o jakich rozmiarach "akustycznych ustrojst" tu mowa, spojrzyj na te dwa panele / absorbery basowe: 180cm*100cm*20cm. I ciagle sa jeszcze za male, na dodatek tylko do sredniego i gornego basu. A gdzie reszta?

U mnie znikaja za kotara, ale u Ciebie? Trudno mi sobie wyobrazic Twoja akustyczna adaptacje bez optycznego "zmasakrowania" tego ciekawego pomieszczenia.

Dlatego w dalszym ciagu zalecal bym rozwiazanie oparte o zoptymalizowane ustawienie sprzetu (glosonikow i kanapy/siedzenia), ktore zredukuje wplyw akustyki pomieszczenia, a reszte skorygowalbym za pomoca DSP/DRC (takim jak DIRAC). Ja na Twoim miejscu  zainteresowaalbym sie takim urzadzeniem jak

 MiniDSP SHD, ktore jest znakomitym odtwarzaczem polaczonym z DSP/DRC, ktory dzieko systemowi Dirac Live bardzo dobrze koryguje akustyke  wnetrza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Jesli porownasz koszty tego ustrojstwa z kosztami adaptacji akustycznej, dann ist es günstig 

 

Absorber.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.