Skocz do zawartości
IGNORED

DAC - Chris Sound Research D-2 vs Meridian 566?


rybaaaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie Topping za $200.

Albo jak ma być mniej egzotycznie, to MF V-DAC za <1000zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2019 o 01:33, rybaaaaa napisał:

 Chris Sound Research D-2 vs Meridian 566 - który globalnie lepszy?

Globalnie to raczej Meridian, o Krzys Sound to poza PL na reszcie globu raczej mało kto słyszał 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, żaden topping, poważnie pytam - szukam DACa do zestawu Artory ArtoPlayer + ArtoAmp + HGP Corda. O ile wzmacniacz Artora jest dla mnie rewelacją i strzałem w dziesiątkę, o tyle korci mnie, by ruszyć coś w temacie CD. Nie twierdzę, że CD Artory jest zły, przeciwnie, za te pieniądze jest super, a co najważniejsze zgrywa się z dedykowanym wzmacniaczem. Jednocześnie mam wrażenie, że dzieło nie jest jeszcze skończone i dokładając "trochę" więcej (dobry DAC / jakieś topowe CD) do mojej aktualnej konfiguracji pomieszczenie/sprzęt/kabelki, wykrzesam z tego zestawu jeszcze więcej, maksimum do ostatniej kropelki. Tak więc myślę, żeby pozostawić CD Artory jako transport, a spróbować z DAC'kiem. CD Artory chciałbym zostawić, bo jego funkcjonalność w zestawie z ArtoAmpem jest super (jeden pilot, jeden design) i zawsze w razie pomyłki jest możliwość powrotu, do dość zacnego, sprawdzonego "pewniaka". 

Celowałem początkowo w DAC do 2500 zł, stad moje typy - Chris i Meridian jak w temacie. Chętnie wydałbym mniej, jeśli byłoby to progresem w stosunku do Artory, ale może być ciężko.

Głównie brakuje mi wypełnienia w zakresie czystego, niskiego basu jako dopełnienia pozostałych składowych niskich częstotliwości basu oraz dyscypliny i ułożenia całego pasma basowego. Nie chodzi tu o rytmiczność basu, jego szybkość, pomruk i groove, bo tego mi pod pod dostatkiem, ale brakuje "szlifu". W zakresie średnich i wysokich tonów chciałbym wyciągnąć trochę więcej faktur i detali z tła, takiego szlachetnego "pyłku". Dużo nie jest do zmiany - odpowiada mi ogólny charakter prezentacji, obecne proporcje, barwa, ekspresja, organiczność, bliskość dźwięków i mikroskopijne ocieplenie. Brakuje trochę profesorstwa, szlifu na skrajach pasma, ale nie kosztem utraty koherentności, oddalenia, wysuszenia/schłodzenia brzmienia i pozbawienia muzykalności.

Ok, mam świadomość, że w znacznym stopniu za pożądane przeze mnie cechy brzmienia odpowiada akustyka pomieszczenia, jednak chciałbym być pewny, że w zakresie "elektroniki" zrobiłem wszystko co w mojej mocy.

O DAC Meridian pytam, bo jest to (w uproszczeniu) dzielona wersja CD Meridiana 508 który osłuchiwałem. I w tamtej konfiguracji wypadł b. dobrze. Podawał niski bass i był ten szlachetny pyłek.

Chris Sound Research  - nie miałem okazji słyszeć, ale opis i pochodzenie [ :) ] wskazuje, że jest to produkt nominalnie "referencyjny".

 

19 godzin temu, Elberoth napisał:

Pewnie Topping za $200.

Albo jak ma być mniej egzotycznie, to MF V-DAC za <1000zł. 

Wg Ciebie porównywalnie do Chrisa i Meridiana zagra MF V-DAC za 1/3 ceny?

 

7 godzin temu, morawka napisał:

Globalnie to raczej Meridian, o Krzys Sound to poza PL na reszcie globu raczej mało kto słyszał  

 :)) Globalnie tak :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, rybaaaaa napisał:

Chris Sound Research  - nie miałem okazji słyszeć, ale opis i pochodzenie [ :) ] wskazuje, że jest to produkt nominalnie "referencyjny".

Masz rację nominalnie.

 

Pamiętam, kilkanaście lat temu w nieistniejącym czasopiśmie "Hi-End" lansowano wyroby CSR.

Pamiętam też wywiad z samym twórcą, który ukazał się w tym efemerycznym periodyku.

Wypowiedzi tego pana cechowała tak wielka pewność siebie i poczucie własnego geniuszu, że było całkiem śmiesznie.

 

Pokazują co jakiś czas jakieś  agonalne egzemplarze  CSR po allegro.

Nie cieszą się chyba jakąś ponadprzeciętną popularnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, rochu napisał:

Masz rację nominalnie.

 

Pamiętam, kilkanaście lat temu w nieistniejącym czasopiśmie "Hi-End" lansowano wyroby CSR.

Pamiętam też wywiad z samym twórcą, który ukazał się w tym efemerycznym periodyku.

Wypowiedzi tego pana cechowała tak wielka pewność siebie i poczucie własnego geniuszu, że było całkiem śmiesznie.

 

Pokazują co jakiś czas jakieś  agonalne egzemplarze  CSR po allegro.

Nie cieszą się chyba jakąś ponadprzeciętną popularnością.

Też pamiętam ten wywiad. Z drugiej strony czytałem kiedyś wywiad z dwoma panami od Accuphase i ich niezachwiana pewność ,że ich sprzęt jest najlepszy również bawiła. No i jeszcze pan od "ukochanych Arcusów"

Nie ma nic ciekawszego i nowszego na rynku od tych zabytków? Ze 2 lata temu na ten zestaw Artory była świetna oferta w pewnym sklepie w Niemczech . Poniżej 50 % ceny detalicznej za nowy sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, ira napisał:

Też pamiętam ten wywiad. Z drugiej strony czytałem kiedyś wywiad z dwoma panami od Accuphase i ich niezachwiana pewność ,że ich sprzęt jest najlepszy również bawiła. No i jeszcze pan od "ukochanych Arcusów"

Nie ma nic ciekawszego i nowszego na rynku od tych zabytków? Ze 2 lata temu na ten zestaw Artory była świetna oferta w pewnym sklepie w Niemczech . Poniżej 50 % ceny detalicznej za nowy sprzęt. 

Sęk w tym, że ja posiadam zestaw Artory i kombinuję z zastosowaniem DAC'a w celu wyciśnięcia ostatnich kropel z tego zestawu.

I stąd moje pytanie, jaki DAC do CD Artory byście polecili...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ira napisał:

Może Hegel HD 20 , CEC DX 71,PS Audio Digital Link III z hifi.pl

Czy tego typu urządzenia mogą zaoferować "Głównie brakuje mi wypełnienia w zakresie czystego, niskiego basu jako dopełnienia pozostałych składowych niskich częstotliwości basu oraz dyscypliny i ułożenia całego pasma basowego. Nie chodzi tu o rytmiczność basu, jego szybkość, pomruk i groove, bo tego mi pod pod dostatkiem, ale brakuje "szlifu". W zakresie średnich i wysokich tonów chciałbym wyciągnąć trochę więcej faktur i detali z tła, takiego szlachetnego "pyłku". "

Czy jest zamiana siekierki na kijek i muszę szukać czegoś w wyższej cenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG.

Czy opisane przez ciebie aspekty twojego systemu przeszkadzają w słuchaniu  muzyki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, rybaaaaa napisał:

myślę, żeby pozostawić CD Artory jako transport,

Moim zdaniem słaby pomysł,zwłaszcza,że spodobało ci się brzmienie CD Meridian 508.24.

Do przetwornika 566 trzeba by znaleźć transport 500 ,żeby uzyskać zbliżone brzmienie.Lub inny prawdziwy transport cd ,a jeszcze dopasować takowy :)

Może lepszym wyborem będzie zakup nowoczesnego DAC z cechami dźwięku ,których brakuje w cd Artora,czyli lepszy bas,detaliczność połączona z kulturą itd.Oczywiście zakup poprzedzony odsłuchem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, surfbrother napisał:

kolego rybaaaa

a może problem nie tkwi w amplifikacji tylko w kolumnach

tylko sugestia  

Niewykluczone, aczkolwiek na podstawie odsłuchu ich w innych konfiguracjach oraz testów i opinii kolumnom (HGP Corda) raczej nie brakuje basu (obudowa łącząca bass reflex i labirynt, dodatkowa komora dla niskich częstotliwości). Generalnie są dobre na basie. Schodzą nisko - może nie subsonicznie, ale mam wrażenie, że nie dostają odpowiedniego sygnału i tu jest potencjał.

 

 

8 minut temu, baltfan napisał:

Moim zdaniem słaby pomysł,zwłaszcza,że spodobało ci się brzmienie CD Meridian 508.24.

Do przetwornika 566 trzeba by znaleźć transport 500 ,żeby uzyskać zbliżone brzmienie.Lub inny prawdziwy transport cd ,a jeszcze dopasować takowy :)

Może lepszym wyborem będzie zakup nowoczesnego DAC z cechami dźwięku ,których brakuje w cd Artora,czyli lepszy bas,detaliczność połączona z kulturą itd.Oczywiście zakup poprzedzony odsłuchem .

Dzięki baltfan za konstruktywna podpowiedź:) I rzeczywiście, chyba masz rację. A masz jkąś propozycję "nowoczesnego DAC z cechami dźwięku których brakuje w Artorze"? Jasne, odsłuch najważniejszy, ale może jakieś pierwsze typy do odsłuchu?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rybaaaaa napisał:

może jakieś pierwsze typy do odsłuchu?

Nie chcę sugerować marki ;) ,może na początek lektura :

https://www.audiostereo.pl/topic/91007-dac-jako%C5%9B%C4%87-ponad-cen%C4%99-czy-super-drogie-dac-i-graj%C4%85-lepiej/?page=55

https://www.audiostereo.pl/topic/108764-najlepsze-dac-i-high-end/

Myśląc o nowoczesnym przetworniku,miałem na myśli ,że z czasem zapomnisz o odtwarzaczu cd i przerzucisz się na pliki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, baltfan napisał:

Nie chcę sugerować marki ;) ,może na początek lektura :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 

Myśląc o nowoczesnym przetworniku,miałem na myśli ,że z czasem zapomnisz o odtwarzaczu cd i przerzucisz się na pliki.

Do lektury przystępuję, ale swoja drogą - zaproponuj jakiś typ :)

Póki co odtwarzacz chyba jest niezastąpiony... mam mnóstwo płyt, i je lubię, a plików mam 0 i nie kręci mnie to... jestem raczej przywiązany do tradycji i obrządku, lubię mieć płytę w ręku i jak zajdzie potrzeba zabrać ją ze sobą gdziekolwiek :)

 

EDYCJA: Sorry, ale wielostronowego tematu podanego w pierwszym linku nie przebrnę... Sam offtop

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam bardzo dobrze te głośniki. Problemem może być wzmacniacz,  którego natomiast nie znam. Spróbuj pożyczyć coś mocniejszego bardziej wydajnego prądowo. Mój kolega miał Fugi i jakiś czas grał z ATC SI-150 . Byłem zaskoczony jak dobrze ten wzmacniacz gra. Jako źródło używał wspomnianego przetwornika PS Audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie żartowałem z tym Toppingiem ... przetworniki C/A to elementy, których konstrukcja BARDZO poszła do przodu w ostatnich 10 latach. Stare przetworniki z lat 90-tych, nawet te za ciężkie pieniądze, po prostu najczęściej nie są już dzisiaj konkurencyjne, niezależnie od tego, jak bardzo ich właściciele będą zaklinać rzeczywistość (co wynika po prostu z braku kontaktu z nowymi urządzeniami).    

2500zł zainwestowałbym w Chorda Qute EX. Za 3000zł powinieneś już dostać nowszego 2Qute. Świetny bas, przestrzeń i rozdzielczość (ale nie tylko). Do tego jest względnie mało czuły na jakość transportu. Lepiej za te pieniądze nie będzie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No generalnie zgadzam sie z panem Elberothem ze "konstrukcje " (tyle konstruuja co im sie uda skopiowac)  chinskich dakow tak poszly do przodu ze im tylu brakuje .   Jak pan kupi jakis klunkier Audio Nota to basior bedzie jak trzeba ,..oczywiscie bedzie pan musial tez kupic korbe zeby toto odpalac no i lepiej nie stawiac obok komputra ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew w temacie :) Coś idzie do przodu.

 

13 godzin temu, ira napisał:

Znam bardzo dobrze te głośniki. Problemem może być wzmacniacz,  którego natomiast nie znam. Spróbuj pożyczyć coś mocniejszego bardziej wydajnego prądowo. Mój kolega miał Fugi i jakiś czas grał z ATC SI-150 . Byłem zaskoczony jak dobrze ten wzmacniacz gra. Jako źródło używał wspomnianego przetwornika PS Audio.

Znam Fugi i mimo, że filozofia grania do Cordy jest podobna, są to kolumny o innym charakterze, bardzo wymagające od pomieszczenia, osprzętu, kabelków i mocno prądolubne... Niemniej jak spełnisz ich oczekiwania to wooow, potrafią się wspaniale, wręcz magicznie odwdzięczyć. Przy zakupie miałem możliwość wziąć Fugi, zdecydowałem się na Cordy, gdyż są one bardziej przystępne i mniej wymagające, szczególnie w zakresie amplifikacji, a również potrafią "oczarować" :) Artora to wydajne 75 W, ale bez problemu napędzające nawet bardziej sztywne i prądolubne kolumny niż Corda. Wiadomo, jakby było więcej mocy byłoby miło, ale dla Cordy mocy powinno brakować. Stąd cały czas widzę tu CD jako najsłabsze ogniwo...

 

9 godzin temu, Elberoth napisał:

Wcale nie żartowałem z tym Toppingiem ... przetworniki C/A to elementy, których konstrukcja BARDZO poszła do przodu w ostatnich 10 latach. Stare przetworniki z lat 90-tych, nawet te za ciężkie pieniądze, po prostu najczęściej nie są już dzisiaj konkurencyjne, niezależnie od tego, jak bardzo ich właściciele będą zaklinać rzeczywistość (co wynika po prostu z braku kontaktu z nowymi urządzeniami).    

2500zł zainwestowałbym w Chorda Qute EX. Za 3000zł powinieneś już dostać nowszego 2Qute. Świetny bas, przestrzeń i rozdzielczość (ale nie tylko). Do tego jest względnie mało czuły na jakość transportu. Lepiej za te pieniądze nie będzie.  

 

Ok, pewnie technicznie masz rację, z drugiej strony - dobre CD z lat 1995-2010 (i nie mam na myśli ultra hi-end) konkurują z obecnie produkowanymi DACami i często wygrywają... a technika tak skoczyła do przodu.

 

2 godziny temu, limono napisał:

No generalnie zgadzam sie z panem Elberothem ze "konstrukcje " (tyle konstruuja co im sie uda skopiowac)  chinskich dakow tak poszly do przodu ze im tylu brakuje .   Jak pan kupi jakis klunkier Audio Nota to basior bedzie jak trzeba ,..oczywiscie bedzie pan musial tez kupic korbe zeby toto odpalac no i lepiej nie stawiac obok komputra ...

 

Nie bardzo rozumiem... mam odczytywać Twoją wypowiedź jako "sprzeciw" i kontropinię do tego co napisał Elberoth? Wg Ciebie te nowe DACki nie ustępują starszym dobrym konstrukcjom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1995, a 2010 ... to jednak spory rozstrzał i dwie epoki w konstrukcji CD. 

Zgodzę się z tym, że czasami może ktoś prefereować starsze urządzenie, bo oferuje np. ciepłe brzmienie które lubi, a nowe z którym porównuje jest jaśniejsze (albo na odwrót). Czasami też porównujemy wybitny produkt z tamtego okresu do przeciętnego z obecnie produkowanych.

Co do zasady jednak, taki przetwornik z 1995 roku a taki z 2018 roku to zupełnie inne światy. Gładkość, rozdzielczość, 10x niższa wrażliwość na jitter - to tylko niektóre z zalet, które przyniosły nowsze układy konwersji C/A.

Pamiętam jak kilka lat temu podłączyłem przetwornik MF V-DAC mk1 (koszt obecnie ok 300-400zł) do cenionego Marantza 63KI. MF pozamiatał Maranciunia że aż przykro było patrzeć (słuchać). 

Pierwsze co zrobiłem, to sprzedałem Maranciunia (teraz żałuję - trzeba było zostawić jako youngtimera). 

 

Trzeba było zostawić sobie Maranciunia i poprosić Ishiwatę aby mi markerem walnął autograf od spodu, albo we wnętrzu obudowy. Był taki idealny, prawie nieużywany ... co on mi w szafie przeszkadzał ...

echhhh ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Elberoth napisał:

i poprosić Ishiwatę aby mi markerem walnął autograf od spodu,

Najlepiej na podeszwie :)

W dniu 22.01.2019 o 01:33, rybaaaaa napisał:

 Chris Sound Research D-2 vs Meridian 566 - który globalnie lepszy?

Kup se Pan Denafrips Ares i ciesz się muzyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Koledzy, z całym szacunkiem dla waszych przekonań, ale dziś bardzo sprawnie i zupełnie przez przypadek zostałem uświadomiony, że być może "nowy" DAC mydelniczka na napięcie 12 V to niekoniecznie jest najlepsze wyjście i "droga" i stare DAC'ki potencjalnie i nominalnie powinny grać gorzej niz te nowe.

Podczas odsłuchu u mnie przy sprzedaży starego sprzętu, po podłączeniu sprzętu kupującego miałem okazję posłuchać DACa "DIY", grającego na moim transporcie - po prostu CD Artory. DAC w konstrukcji tradycyjnej, z czymśtam na stopniu wyjściowym (nie znam się), na podzespołach, m.in. których część już nie produkowane lub wychodzą z produkcji, nie do końca zrozumiałem, porządnych kościach starego typu. Urwało tyłek. Choć nastawiony byłem zdecydowanie na "nie". Bez kombinowania, doboru transportu  i wybrzydzania, ze wzmacniaczem Artory zagrało to super, zdecydowanie lepiej niż dość dobry i "sparowany" CD Artory (Roksan Oxygene). Podniosło to cały zestaw klasę wyżej. Z wzmacniaczem totalnie budżetowym Onkyo również zagrało rewelacyjnie na dwóch rodzajach kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie. Moze uda mi się umówić konfrontację. Szczerze mowiac, podczas odsluchu wlasnie z chrisem chcialbym go porownac. zamysl konstrukcyjny zblizony. skąd jesteś? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, to chyba nie wypali. Ja z centrum, DAC z wschodu Polski, Ty z Gdańska. Będzie cięzko...  A bardzo chętnie bym skonfrontował ten temat. A testowałeś CSR D-2 z innymi DAC'ami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.