Skocz do zawartości
IGNORED

Jak ożywić Lyngdorfa


barrtas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

aktualnie gram na lyngdorf plus Swans m3, ale przeniosłem się do dużego salonu (30m2) i bas zupełnie zniknął. Ale i tak po jakimś czasie słuchania zaczęło mi brakować selektywności trochę jasności no i wykopu. Lyngdorfa zostawiam bo jest świetny ale idealnie neutralny i na pewno nowe większe kolumny są w stanie wydobyć z niego więcej detali, więcej lekkości.

słuchałem go z audiovectorami sr3 i było super. Jasno lekko ze szczegółami wibracje gitar nie zlewały się w jeden dźwięk - tak lubie

słuchałem też zT+A TCD410S i przestrzeń byłą piękna szczegóły też. Może bardzo minimalnie brakowało dolnych Hz ale nieznacznie.

Niestety powyższe przekraczają mój budżet, który jest 5-6 tyś na używane kolumny.

oglądam się za audiophysic virgo albo tempo 

Jakieś pomysły?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zdeterminują brzmienie Twojego toru. Mi odpowiadały te, grające bardziej "nasyconym" dźwiękiem, np. Harbethy. Sprawdz Harbeth SHL5+, lub coś starszego. Nie znam cen używek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasycony dźwięk kojarzy mi się z mała selektywnością ale słyszałem o Harbethach ale nigdy nie słyszałem jak brzmią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Kef R700, ewentualnie Audio Acadmy Hyperion IV Plus. To dwie propozycje, które mogą Cię miło zaskoczyć. Harbeth oczywiście także!

Zapraszam na odsłuchy.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam serdecznie Dali Mentor 6. Sam miałem Dali Mentor 6 pod Lyngdorf i było to kapitalne połączenie do tego stopnia że na ten moment też mam te dwie marki ale różne modele:-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, barrtas napisał:

aktualnie gram na lyngdorf plus Swans m3, ale przeniosłem się do dużego salonu (30m2) i bas zupełnie zniknął

Ustaw te monitory w najlepszym miejscu i poeksperymentuj z wysokością zanim zrobisz wymianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wlasnie -> zarowno miejsce ustawienia glosnikow jak i miejsce odsluchu (ich kombinacja) wplynie na reprodukcje basu i na "wykop". Zobacz zalaczony przyklad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory w 30 m? Nieliczne. Trzeba zmienić na podłogowe. Widzę tutaj Dali Grand lub z nowszych Helicon 400 najlepiej 800. Tylko budżet trochę za mały. Na portalu hifi.pl są Vienna Acoustic Beethoven Grand. Tam basu nie brakuje..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ira napisał:

Trzeba zmienić na podłogowe

A słyszałeś Swans M3?

Myślę, że nie, bo gdybyś słyszał, to nie opowiadałbyś takich rzeczy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, jafi napisał:

A słyszałeś Swans M3?

Myślę, że nie, bo gdybyś słyszał, to nie opowiadałbyś takich rzeczy...

Nie ,ale skoro właściciel pisze że w 30 m nie ma z nich basu to widocznie nie ma. Trzeba zamienić na podłogowe. Te głośniki takie dobre ,bo ty je sprzedajesz? 

Chociaż jest jeden sposób ,żeby był nich bas w tym pomieszczeniu .Postawić je przy ścianie albo wścibić do kąta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ira napisał:

Trzeba zamienić na podłogowe. Te głośniki takie dobre ,bo ty je sprzedajesz? 

Już nie sprzedaję...ale wystawiałem je z powodzeniem  przed laty na wystawie AS w Warszawie. Miałem do wyboru monitory M3 i podłogowe M6 - wybrałem M3, bo grały lepiej. Jak widzisz, wiem o czym piszę.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jafi napisał:

Już nie sprzedaję...ale wystawiałem je z powodzeniem  przed laty na wystawie AS w Warszawie. Miałem do wyboru monitory M3 i podłogowe M6 - wybrałem M3, bo grały lepiej. Jak widzisz, wiem o czym piszę.

Ta wypowiedź o niczym nie świadczy niestety po za tym ,że już nie oferujesz tej firmy i model M3 gra lepiej od M6. Dynaudio Contour 1.1 gra lepiej od modelu 72 .I co z tego? Monitory w pewnych warunkach się nie sprawdzą. Dobitnie o tym świadczy ten przypadek. Gość przeniósł się do większego pomieszczenia i basu nie ma. Jeżeli monitor z tak małym głośnikiem oferuje dużo basu to wiadomo , że jest podbity. Np. Dali Grand Coupe. Miałem sporo dobrych monitorów i też wiem o czym piszę. M.in Mini i Micro Utopie, 907 be, Dynaudio 1.3 SE, Wilson Audio Cub 2, Kef Ref 201( to nie jest dobry monitor :)), Dynaudio C 2. Nieliczne z nich mogą zagrać w 30 m. I to tylko te drogie. No chyba ,że ktoś lubi bum,bum. No i ważna sprawa .Są różne pomieszczenia. Jedne pochłaniają niskie tony inne wzmacniają. Najwidoczniej w omawianym przypadku zachodzi sytuacja nr 1 i sorry zmiana położenia głośnika wiele tu nie pomoże. Chyba ,że zrobimy to co napisałem wcześniej czyli wciśniemy je w kąt lub przy ścianie, ale wtedy poprawnego grania nie będzie. Dlatego słusznie moim zdaniem kolega szuka podłogówek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie co czarowac, maly monitor na pewno nie moze konkurowac z podstawkowcem, posiadajacym podwojna powierzchnie przetwornikow niskotonowych.

BTW.

Jeszcze inna opcja bylo by uzupelnienie posiadanych M3 o dwa dobre subwoofery

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi @ira ale nie masz racji. To, że miałeś trochę monitorów nie mówi nic o tym, czy potrafiłeś je ustawić w pomieszczeniu i na odpowiednią wysokość. Jeśli korzystałeś ze standardowych podstawek typu 60 cm wysokości, to wykorzystywałeś je w niedostatecznym stopniu. 

Powtórzę jeszcze raz: monitory jak każde kolumny należy ustawić w najlepszym miejscu w pomieszczeniu, a do tego na odpowiednią wysokość, czego niestety z większością podłogówek zrobić się nie da.

Ustawianie monitorów blisko tylnej ściany lub w rogach pomieszczenia  tylko po to, by wzmóc niskie częstotliwości uważam za zbyt kompromisowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jafi napisał:

Przykro mi @ira ale nie masz racji. To, że miałeś trochę monitorów nie mówi nic o tym, czy potrafiłeś je ustawić w pomieszczeniu i na odpowiednią wysokość. Jeśli korzystałeś ze standardowych podstawek typu 60 cm wysokości, to wykorzystywałeś je w niedostatecznym stopniu. 

Powtórzę jeszcze raz: monitory jak każde kolumny należy ustawić w najlepszym miejscu w pomieszczeniu, a do tego na odpowiednią wysokość, czego niestety z większością podłogówek zrobić się nie da.

Ustawianie monitorów blisko tylnej ściany lub w rogach pomieszczenia  tylko po to, by wzmóc niskie częstotliwości uważam za zbyt kompromisowe.

Jeśli chodzi o ustawianie głośników (obojętnie jakich) zawsze byłem purystą.Co do milimetra. Możliwie daleko od ścian . Co do wysokości to zależy z jakimi głośnikami ma się do czynienia i na jakiej wysokości ma się głowę. Mój pokój miał 18 m kw. i generalnie monitory grały w nim bezproblemowo. Ostatnie słowo powinno brzmieć "kompromitujące"  :)

20 minut temu, xajas napisał:

Jeszcze inna opcja bylo by uzupelnienie posiadanych M3 o dwa dobre subwoofery

Można i tak ,chociaż ja osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Dobry sub też kosztuje. Kwestia zgrania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, jafi napisał:

 

Powtórzę jeszcze raz: monitory jak każde kolumny należy ustawić w najlepszym miejscu w pomieszczeniu, a do tego na odpowiednią wysokość, czego niestety z większością podłogówek zrobić się nie da.

Kazda pdlogowke mozesz podwyzszyc, tak samo jak i monitory

Chyba ze fabrycznie jest „za wysoka“

ale to nie rozwiazuje problemu z basem.

piszac o dobrym Subwooferze mam na mysli takie ktore sa sterowane wewnetrznym DSP, umozliwiajacym dobre dopasowanie do glosnikow i do akustyki pomieszczenia. Wtedy nawet bardzo dobre podlogowki nie maja szans.

Jesli ktos jest gotow zaakceptowac rozwiazania DIY to mozna za stosunkowo male pieniadze zbudowac znakomite subwoofery jakoscia adekwatne do posiadanych Swansow/Lngdorta. To zupelnie inne rozwiazanie, niz typowe subwoofery, dyskutowane na tym forum..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ira napisał:

Co do wysokości to zależy z jakimi głośnikami ma się do czynienia i na jakiej wysokości ma się głowę.

I w tym miejscu zaczynają się nieporozumienia. 

Nie chodzi o wysokość głowy (uszu) - wysoki ma ją wyżej, niski niżej, chodzi o interakcję głośników z pomieszczeniem - ścianami, podłogą i sufitem. Dlatego tak ważne jest ustawienie głośników również na wysokość.

25 minut temu, ira napisał:

Mój pokój miał 18 m kw. i generalnie monitory grały w nim bezproblemowo

Bezproblemowo nie znaczy optymalnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jafi napisał:

Nie chodzi o wysokość głowy (uszu) - wysoki ma ją wyżej, niski niżej, chodzi o interakcję głośników z pomieszczeniem - ścianami, podłogą i sufitem. Dlatego tak ważne jest ustawienie głośników również na wysokość.

Nie mogę się z tym do końca zgodzić. Pozycja wertykalna głowy też jest bardzo ważna .Wysoki będzie inaczej słyszał ,niski inaczej (pomijając sam fakt 2 różnych osób) Tak, jak odległość głośników od ściany tylnej,bocznej, odległość głowy od głośników i  ściany od głowy. Wszystko to wpływa na dźwięk. Mam wrażenie ,że dla ciebie najważniejsza jest wysokość podstawek...

Każdy pokój jest inny. Ten sam sprzęt będzie grał inaczej w różnych pomieszczeniach nawet jeśli będą mieć ten sam metraż. Korzystałem z 3 pokoi w moim domu 14 m , 18 m oraz 20 m kw. Różne granie. Najwięcej  w 18 m. Tam raczej sprawdzały się monitory. Chociaż wstawiłem kiedyś Dynaudio C2 czy Focala Dive Utopie Be...Te drugie zdecydowanie źle grały w tak małym pomieszczeniu. 

53 minuty temu, xajas napisał:

Kazda pdlogowke mozesz podwyzszyc, tak samo jak i monitory

Chyba ze fabrycznie jest „za wysoka“

ale to nie rozwiazuje problemu z basem.

piszac o dobrym Subwooferze mam na mysli takie ktore sa sterowane wewnetrznym DSP, umozliwiajacym dobre dopasowanie do glosnikow i do akustyki pomieszczenia. Wtedy nawet bardzo dobre podlogowki nie maja szans.

Jesli ktos jest gotow zaakceptowac rozwiazania DIY to mozna za stosunkowo male pieniadze zbudowac znakomite subwoofery jakoscia adekwatne do posiadanych Swansow/Lngdorta. To zupelnie inne rozwiazanie, niz typowe subwoofery, dyskutowane na tym forum..

Kupiłem kiedyś komplet AP Avantii 2 plus sub Luna. Bardzo dobry zestaw. Kompletnie nie było słychać tego suba po za nieco niżej schodzącym basem. Obudowa zamknięta. Szkoda ,że ta firma obniżyła loty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ira napisał:

Mam wrażenie ,że dla ciebie najważniejsza jest wysokość podstawek...

Masz złe wrażenie...

Świadomość co do ustawienia kolumn w pomieszczeniu ma wielu. Ustawienie głośników na wysokość jednakże niewielu.

Jest o co walczyć:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze kazde pomieszczenie brzmi inaczej i ze wysokosc niskotonowego w relacji do wysokosci  pomieszczenia wplywa na rozklad modow to zadne odkrycie Ameryki, ale nie moge sobie wyobrazic, by ktos umiejscowil monitory np. 30cm od ziemi albo 40cm pod sufitem, tylko dlatego ze przy tym ustawieniu osiagniesz optymalny bas (najmniejsze uwypuklenie modow). Osiagasz rownomierny rozklad cisnienia w dolnym pasmie, ale muzycy czolgaja sie po ziemi albo graja w chmurach :-)

moze mamy rozne wyobrazenia/preferencje odnosnie realistycznego odtworzenia sceny dzwiekowej

BTW. Latwo zainstalowac bezplatny program REW i przesymulowac / zobaczyc ja zmienia sie przebieg pasma czestotliwosci w. miejscu sluchacza w zaleznosci od wysokosci glosnikow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, xajas napisał:

przesymulowac / zobaczyc ja zmienia sie przebieg pasma czestotliwosci w. miejscu sluchacza w zaleznosci od wysokosci glosnikow

Bardzo zachęcam, jednak uciążliwą drogą podnoszenia i opuszczania głośników względem podłogi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bardziej praktycznie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nie chcąc psuć selektywności trzeba jednak często pożonglować kablami.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, audioburak napisał:

Może bardziej praktycznie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nie chcąc psuć selektywności trzeba jednak często pożonglować kablami.

 

Z tymi elektrostatami to chyba żarcik. One żeby zagrały to potrzebuja od groma prądu. Mialem przez chwilę mniejsze Aeon i w końcu sprzedałem bo nie dałem rady ich niczym wysterowac a Lyngdorf sdai 2175 też ledwo zipał mimo 400w na kanał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Panowie, wiecie jak zachowa się SDAI 2175 z takim obciążeniem jak kappa 9a? Będąc precyzyjnym czy impedancja 0.8 ohm w okolicach 30Hz nie wysadzi tego piecyka w kosmos przy pierwszym odkręceniu kurka?

Dlaczego pytam, ano tak mnie naszło żeby spróbować jakiegoś "cyfrzaka" i taki lyndorfik wydaje się ciekawy, tylko czy da radę?

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, opteron napisał:

Panowie, wiecie jak zachowa się SDAI 2175 z takim obciążeniem jak kappa 9a? Będąc precyzyjnym czy impedancja 0.8 ohm w okolicach 30Hz nie wysadzi tego piecyka w kosmos przy pierwszym odkręceniu kurka?

Dlaczego pytam, ano tak mnie naszło żeby spróbować jakiegoś "cyfrzaka" i taki lyndorfik wydaje się ciekawy, tylko czy da radę?

Pozdr.

Nie da rady. Mialem sdai 2175 z elektrostatami. Leeedwo zipał. Na basie było jeszcze w miarę ale obcinało trochę górę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimum i jaki przebieg impedancji miały te elektrostaty? Może spadki były na wyższych częstotliwościach i tam się to ujawniało w taki sposób? W moim przypadku spadek jest generalnie tak niski tylko na niskim basie, ale niestety to też najbardziej energożerny zakres i po prostu wzmacniacze się wykładają jak coś mocno "tąpnie" w muzyce to z reguły już nie chodzi o jakieś tam pogorszenie brzmienia ale można zaobserwować jak działa układ zabezpieczeń i zapada cisza:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez opteron

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Lab Gruppena PLM 5k44

Mocy mu nie zabraknie i przyjmuje sygnal Dante wiec wpinasz kabel ethernetowy i zwykly laptop jest hi endowym zrodlem

4 x 900 Watts into 2 Ohms, 4 x 1,250 Watts into 2.67 Ohms, 4 x 1,250 Watts into 4 Ohms, 4 x 1,250 Watts into 8 Ohms, 4 x 700 Watts into 16 Ohms

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.