Skocz do zawartości
IGNORED

Orange Pi godny następca dla Raspberry Pi?


Tal

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Najnowsza płytka ze stajni Shenzhen Xunlong dzieli nie tylko numer, ale i cenę Raspberry Pi 3. Czy oferuje więcej, niż popularna malina?

Orange Pi 3 to jeden z najmocniejszych (jeśli nie najmocniejszy) komputer działający na układzie Allwinner H6 i wykorzystujący niemal wszystkie jego możliwości.

źródło - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisza ludzie w komentarzach ... wszystko pieknie , ladnie ale przy takich mini cudakach wsparcie to podstawa.

Sam czekam na nastepce maliny 3, moze sie doczekam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czego oczekujesz od oprogramowania. Nie wypowiadam sie w temacie zadnego RuneAudio, Volumio czy innych wynalazkow, bo z samej natury rzeczy ich nie lubie... Nie sądzę też żeby były dostępne dla dość niszowej płytki...

 Kiedy ja walczylem z OrangePi Plus (a chodziło mi o MPD bitperfect + Shairport dla Apple AirPlay + server plików i jeszcze kilka rzeczy które z audio nie mają już nic wspólnego) to użyłem nie żadnego z systemów dostępnych do ściągnięcia na stronie OrangePi (bo wsparcie mają kiepskie) tylko Armbiana 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Projekt jest cały czas rozwijany, forum aktywne, ludzie skłonni do pomocy. W tej chwili na liscie wspieranych płytek nie ma jeszcze OrangePi 3, ale sądzę, że się pojawi, bo z tego co wiem producent tych płytek jakoś z twórcami Armbiana współpracuje...

 Było oczywiście z tym sporo zabawy i dokumentacji jest mniej niz do RPI ale mając trochę doświadczenia z RPI udało mi się wszystko ustawić i działa - stabilnie, nie narzekam. 

Pozdrawiam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostota Panie, prostota. Nie mam czasu na szukanie, dobieranie i uganianie sie z linuchem itp.

Zapewne wiekszosc da sie zrobic ale to wymaga zaangazowania i mnosto czasu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...
W dniu 28.01.2019 o 13:12, Imadlo napisał:

To zależy czego oczekujesz od oprogramowania. Nie wypowiadam sie w temacie zadnego RuneAudio, Volumio czy innych wynalazkow, bo z samej natury rzeczy ich nie lubie... Nie sądzę też żeby były dostępne dla dość niszowej płytki...

 Kiedy ja walczylem z OrangePi Plus (a chodziło mi o MPD bitperfect + Shairport dla Apple AirPlay + server plików i jeszcze kilka rzeczy które z audio nie mają już nic wspólnego) to użyłem nie żadnego z systemów dostępnych do ściągnięcia na stronie OrangePi (bo wsparcie mają kiepskie) tylko Armbiana 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Projekt jest cały czas rozwijany, forum aktywne, ludzie skłonni do pomocy. W tej chwili na liscie wspieranych płytek nie ma jeszcze OrangePi 3, ale sądzę, że się pojawi, bo z tego co wiem producent tych płytek jakoś z twórcami Armbiana współpracuje...

 Było oczywiście z tym sporo zabawy i dokumentacji jest mniej niz do RPI ale mając trochę doświadczenia z RPI udało mi się wszystko ustawić i działa - stabilnie, nie narzekam. 

Pozdrawiam. 

Sam zastanawiam się czy kupić maliną z 1 GB pamięci czy poczekać na wsparcie do lepszych zabawek typu Orange pi 3. 

Dużo miałeś zabawy z oprogramowaniem? Jesteś zadowolony? Może podasz jakieś wady i zalety w stosunku do maliny? 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Hej,

Nie śledziłem forum..

"Dużo miałeś zabawy z oprogramowaniem? Jesteś zadowolony? Może podasz jakieś wady i zalety w stosunku do maliny? "

 

Więc tak, może zacznę od końca. Orange PI Plus kupiłem w czasie kiedy na rynku było Raspberry Pi 2 B+, nie było jeszcze RPI3. Wtedy zaletami było wbudowane WiFI (ma słabą wydajność, ale jest, odpadała konieczność dokładania kolejnego dongla USB) oraz wbudowany port SATA dzięki któremu wydajność podłączonego dysku 3,5'' jest znośna (w porównaniu do podłączenia tego samego dysku do orange czy RPI po mostku USB->SATA kiedy jest tragiczna). Znośna nie znaczy dobra - znośna to najlepsze słowo...

Wady w zasadzie już wymieniłem - dużo mniejsze wsparcie i community, ale Armbian jest pod tym względem niezły. Innych systemów operacyjnych bym na to nawet nie próbował bo to tylko ból w d...

Jestem owszem zadowolony, płytka działa stabilnie już kilka lat, robi jako domowy grajek (MPD + Shairport + serwer plików, oczywiscie audio idzie przez DAC, w tym przypadku PCM5102). 

Jeśli chodzi o oprogramowanie:

MPD - kompilowałem ze źródeł, są tutoriale jak to zrobić, nie miałem najmniejszych problemów.

Shairport - jedyny problem to znaleźć stabiliny branch / fork. W moim przypadku albo miałem lag dzwiek-obraz (puszczajac teledyski z iphone z audio przekierowanym przez airplay do shairporta) albo tez nie chcialo mi poprawnie zapisywac tytułów do pliku. Nie jest to jednak problem z OrangePi / Armbianem, bo taki problem wystepuje tez na RPI - po prostu Shairport to słabo wspierany projekt...

Ogólna konfiguracja systemu (alsa) do uzywania DAC-a, czy instalacja Samby dla serwera plików i jej konfiguracja wiele nie różni się od robienia tego na jakimkolwiek debiano-podobnym linuxie (czy to Raspbianie z RPI czy innym) i jest do wykonania na podstawie ogólnodostępnych w internecie tutoriali.

Pamietaj prosze ze wypowiadam sie na temat płytki OrangePI Plus w wersji pierwszej, nie wiem jak te wypowiedzi należy rzutowac na obecny stan sprzętu i dostępnego na niego oprogramowania.  Kiedy kilka miesiecy temu zrobilem upgrade Armbiana to okazalo sie ze najnowszy nie jest juz tak super kompatybilny z moją już dość starą płytką (na stronie Armbiana chyba nawet stoi że ta wersja jest już obsolete i nie gwarantują że wszystko będzie działać), zaczęło się na potęgę sypać WIFI i musiałem przywrócić starą wersję - żadna tragedia, ale w bardziej dojrzałym świecie Raspberry taka sytuacje pewnie by miejsca nie miała. Trudno się im jednak dziwić - Raspbian jest dostępny na dosłownie kilka urządzeń ze stajni fundacji Rapberry a Armbian na dziesiątki różnych płytek od kilku różnych i to dość egzotycznych producentów. Lojalnie ostrzegam, ale nie straszę ? 

Aha - jeśli bym robił jakiś projekt gdzie miałbym wykorzystać GPIO do sterowania jakimś urządzeniem (nieważne czy audio czy nie) to bym wybrał RPI bo myślę że stabilność, dostępnośc bibliotek itd jest po prostu nieporównywalna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.