Skocz do zawartości
IGNORED

Monitorki 500-1000 zł pod sufit


Ekhangel

Rekomendowane odpowiedzi

Organizuję sobie właśnie system stereo, z tym, że monitorki są podwieszone prawie że pod sufitem, na uchwytach, ze względu na ograniczenia przestrzenne - nietypowy układ salonu. Wiadomo, jaki to ma wpływ na akustykę, więc z góry mówię, że nie spodziewam się szału. Proszę jednak o sugestie co do tego jakie w takim przypadku dać monitory - salon ma coś koło 25 m2.

Wzmacniacz już mam, średniowieczny, ale za to elegancki - Grundig SV1000. Innego nie chce mi się szukać, bo z doświadczenia wiem, że różnice będą niuansowe.

Obecnie pod tym nieszczęsnym sufitem siedzą budżetowe Heco Victa Prime 202, i generalnie bass jest dość papierowy, a środek nieco rozmyty (kiepska separacja). Spodziewałem się po nich nieco więcej. Przy tym nie jest to raczej kwestia ich podsufitowego umiejscowienia, bo postawione na krzesłach brzmiały bardzo podobnie. Może jakby stały na podstawkach... ale nie ma miejsca.

Czy w tym przypadku mogę uratować sytuację innymi, lepszymi monitorami? Rozważam inwestycję w zakresie 500-1000 nowe/używane w zależności od opłacalności. Moje gatunki to raczej jazz/klasyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy takim założeniu nic nie zmienisz więc po prostu szkoda kasy. Jak chcesz coś poprawić to przede wszystkim kolumny na podstawki i wtedy można coś kombinować. Najpierw prawidłowe warunki,  później szukanie brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nic nie zmieni?

Jak muszą być pod sufitem to muszą.

Ciężko właściwie wypełnić 25m salon za pomocą kolumienek z  12cm wooferem.

Jak nie można dać większych monitorów to można to dociążyć jakimś subwooferem aktywnym. O scenę przy takim ustawieniu i tak nie ma się co martwić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka - mam Heco 302, nie 202, sorry! Będę wdzięczny modowi za korektę w poście.

Myślę sobie, że może jakieś monitory bez bass reflexu? Bo BR chyba nie powinien być zbyt blisko ściany, a w moim przypadku znajduje się od niej prawie na 10 cm. I wtedy ewentualnie jakiś sub, jeśli basu byłoby za mało.

Moja wątpliwość polega na tym ile w takich warunkach można realnie poprawić i od czego zacząć. Czytałem gdzieś w sieci, że inny właściciel tych Heco też wspominał o dudniącym basie, więc może po prostu szwabom nie wyszła konstrukcja.

Aha, i na mocy mi szczególnie nie zależy - bardziej na detaliczności, separacji. Jakiś tam bas też musi być do wypełnienia dołu, ale nie za dużo.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko doradzić bo nawet osluchane osoby nie będą wiedziały jak dane propozycje będą grały u ciebie na jakiś wisielcach pod sufitem. Kup jakieś kolumny możliwie z największym głośnikiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ekhangel napisał:

Aha, i na mocy mi szczególnie nie zależy - bardziej na detaliczności, separacji. Jakiś tam bas też musi być do wypełnienia dołu, ale nie za dużo.

I to wszystko na kolumnach pod sufitem?  Sory ale za dużo się naczytaleś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz mi powiedzieć, że jak coś wisi, to już na 100% musi grać beznadziejnie? Bo mój system obecnie gra w zasadzie beznadziejnie. Nie wiem, może jednak pokombinuję z tym Grundigiem - może ze starości mu się obwody "zwichrowały".

Zaznaczyłem na samym początku, że nie spodziewam się szału, ale nie wierzę też, że nie da się w takim configu przynajmniej uzyskać detali i separacji. Uporządkowanie basu to w tym przypadku to już na pewno rzecz trudniejsza.

Głośniki znajdują się jakieś 1,5 m ponad głową osoby siedzącej w "punkcie odsłuchu", ustawione są centralnie względem niego (równy odstęp), pochylone pod kątem bodaj 15 stopni. Moim zdaniem to nie jest ustawienie absolutnie wykluczające jakąkolwiek jakość dźwięku.

No i niczego się nie naczytałem - żyłem 10 lat z configiem Rotel RA-05 i Elac FS-57, i wiem jak powinien brzmieć znośny zestaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pokombinować z zawieszonymi kolumnami.

Też kiedyś miałem problem z umieszczeniem kolumn, wisiały bokiem pod sufitem z wysokotonowymi na zewnątrz

( Tonsil Zg40) podłaczone do starego Technicsa ( nie pamiętam już symbolu)i grało to bardzo poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zgodnie z zasadami akustyki szukać raczej z bass reflexem, czy raczej bez? Nie wiem czy monitorki o wysokości 30-35 cm można w ogóle dostać bez - oraz z kolei czy 25-centymetrowce nie zgubią się zupełnie w tym salonie, ale myślę, że chyba nie powinny. Ja nie szukam zestawu na domówki-łupanki, tylko spokojną muzykę w tle, która nie kłuje w uszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, co to pytanie wnosi do dyskusji? Czy na każdym polskim forum trzeba najpierw przebić się przez tuzin ludzi sfrustrowanych życiowymi wyborami innych, zanim uzyska się rzeczowe odpowiedzi na konkretne pytania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny do podwieszania w pomieszczeniach oferuje Amphion można pooglądać na stronach producenta niestety nawet przy używanym modelu potrzebny większy budżet i zapewne lepszy wzmacniacz. Część modeli ma od razu wmontowane gwinty pod uchwyty.

Swoją drogą być może lepszym rozwiązaniem jest kupno amplitunera stereo z wyjściem na subwoofer do tego małe głośniki najlepiej w obudowie zamkniętej. Nie wiem, jak ten Gruding ale niektóre niemieckie wzmacniacze z tego okresu potrafią grać dzisiaj całkiem kiepsko do tego zastosowane w tym klocku wtyki wyjściowe to chyba jedno z najsłabszych rozwiązań jeżeli chodzi o pewność kontaktu i to też może degradować dźwięk nie mówiąc o leciwych kondensatorach elektrolitycznych, zabrudzonych stykach itp, itd. Być może najlepiej zagra z jakimiś kolumnami ze swojej epoki choć być może coś współczesnego też podejdzie niemniej trzeba być ostrożnym. To jest mała moc (25W/4om) a pomieszczenie jest większe od 10-15m2. Przy niskiej skuteczności kolumn skończy się na spaleniu wzmacniacza bądź uszkodzeniu kolumn jak ktoś chciałby sobie pograć na maksa chwilę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ekhangel napisał:

A powiedz, co to pytanie wnosi do dyskusji? Czy na każdym polskim forum trzeba najpierw przebić się przez tuzin ludzi sfrustrowanych życiowymi wyborami innych, zanim uzyska się rzeczowe odpowiedzi na konkretne pytania?

Po prostu jestem ciekaw, co pcha ludzi, by samemu sobie komplikować życie ;-)

Tego, czego oczekujesz od kolumn pod sufitem, na pewno nie dostaniesz- obojetnie czego byś tam nie powiesił. Akustyki nie oszukasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w pierwszym poście, nie będę się powtarzał. Jak mam wybierać między estetycznym i sensownym funkcjonalnie układem salonu (zamiast groteskowej graciarni, jak u niektórych audiofili) a super audio, to wiadomo, że wybieram to pierwsze.

Poza tym: one nie są tak zupełnie pod sufitem - odstają od niego na ok. 30-40 centymetrów. I nie wiem dlaczego miałoby nie uzyskać się separacji i detaliczności w takim ustawieniu. Co innego oczywiście niskie tony i scena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym wyborem powinny być np. Boston Acoustics A25 lub 26.

Mają gotowe uchwyty do wieszania, a ze względu na tekstylną kopułkę nie powinny

kaleczyć uszu przy choćby tylko chwilowym odsłuchu z bliska ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie uchwyty to już mam zamontowane, cała instalacja wykonana, siedzą obecnie te Heco i drżą w obawie przed wywaleniem. Niestety nie mogę ich zwrócić, bo przez durne rozwiązanie w uchwycie Vogelsa (i przez własną durnotę) zrobiłem z tyłu małe dziurki śrubkami mocującymi... Może chce ktoś kupić?

Przed Grundigiem te Heco były chwilę podłączone do Cambridge Audio A1, ale niestety tylko chwilę, bo wzmacniacz zaraz po zakupie się wysypał (używka z Allegro od "sprzedawcy masowego"). Przez tę chwilę mogłem stwierdzić, że - przy odsłuchu na krzesłach na poziomie ucha - wszelkie piosenki rockowe brzmią kiepskawo, z rozmytą separacją, małą detalicznością i dudniącym... wszystkim w niższych częstotliwościach, nie tylko perkusją, natomiast spokojny audiofilski jazz brzmiał w sumie bardzo dobrze - ale on brzmi dobrze na wielu zestawach, bo jakość nagrania wysoka. Jednakże tamten rock mimo to na moich starych Elacach i Rotelu (zestaw przedprzeprowadzkowy) brzmiał super - jednocześnie precyzyjnie i dynamicznie.

Cóż, dzięki za wszystkie sugestie. Będę musiał się pobawić w podmianki klocków i zobaczyć, nie ma innego wyjścia. Też jednak wydaje mi się, że dla mnie najlepsze będą monitorki zamknięte + ewentualny sub.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco możesz spokojnie zamknąć i spróbować, jak jest, mając pomysła ;-) na subwoofer.

Oczywiście może być i tak, że z zamkniętym BR nie będą chciały czysto grać, ale powinny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,dobrze by było jakbyś wkleił fotkę z Twoim pokojem i jak to wygląda, bo chyba nie każdy to widzi dobrze w przestrzeni.Pamiętaj że Grundigii lubią się ze sobą,tzn. wzmacniacz-kolumny.Tak były produkowane.Jak nie trafiłeś jeszcze to polecam odwiedzić klub grundiga.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.