Jump to content
cezar1972

Trzaski pojawiające się po umyciu płyty

Recommended Posts

21 minut temu, zbigniewowicz napisał:

Taka refleksja, w "złotych czsach winylu" które akurat przypadły na moje młode lata nikt nie zaprzątał sobie głowy myciem winyli, chyba że pastą do butów czarną przed wizytą na giełdzie płyt. Myślę że płyt lepej słuchać niż je myć. Te dekadenckie obrządki wobec prostych w sumie plastikowych krążków budzą we mnie uśmiech /politowania/.

Jedni myją płyty drudzy nie .

Inni słyszą kable a inni nie :D

Czy cd lub podobny nosnik daje taką frajdę jak czarna ?

Dlaczego w główniej mierze to większość facetów słucha analogu image.png.f5bb0e472ce6f144c4fb0382a8baab8d.png

image.png

Edited by Bartek Bartoszewski

46 minut temu, zbigniewowicz napisał:

Te dekadenckie obrządki wobec prostych w sumie plastikowych krążków budzą we mnie uśmiech /politowania/.

a tu się mylisz

18 godzin temu, witek_z napisał:

Jeżeli są wyznawcy kabli i ich przeciwnicy to może się okazać że piczny włos lepszy od tego z głowy lub odwrotnie - dlatego pytam :)

Otóż:

Lepszy ten z głowy. Z dwóch powodów.

1. Na głowie zawsze jakiś kudełek się znajdzie, w przeciwieństwie do okolic hydraulicznych, gdzie (bywa) czasem brak. Moja nie ma.

2. Włos z łona może zawierać sól, która po wyschnięciu zostawia paskudne, białe ślady na czarnym winylku. Coś jak asfalt po roztopach.

Testowałem, więc wiem!:-)

• Haha 1

Jest jeszcze jedna kwestia, data użycia fotonalu lub mirasolu.Miałem podobny problem z trzaskami,zmieniałem miksturę na nową i nic nie pomagało, po umyciu trzaski i trzaski, cholera by wzięła.Dopiero jak wymieniłem fotonal, który okazał się przeterminowany, wtedy było super i wróciło wszystko do normy.Nie wiem jak z ipą, czy też ma termin przydatności do użycia, czy tylko datę produkcji, ale mimo wszystko warto luknąć.

Fotonal lub mirasol przeterminowany traci swoje właściwości antystatyczne i stąd pojawiają się trzaski.Pozdr.

17 minut temu, KECCAJ napisał:

Fotonal lub mirasol przeterminowany traci swoje właściwości antystatyczne i stąd pojawiają się trzaski.Pozdr.

Tyle, że ich stosowanie ma tylko zmiękczyć roztwór, one nie zapewniają swoimi właściwościami anty statyczności  płynu do mycia.

18 minut temu, iro III napisał:

Tyle, że ich stosowanie ma tylko zmiękczyć roztwór, one nie zapewniają swoimi właściwościami anty statyczności  płynu do mycia.

Fotonal 250 ml., zwilżacz stężony, antistatik, kąpiel antystatyczna do filmów fotograficznych - ostatnia kąpiel

taki opis znalazłem w aukcji, gdzie kupowałem fotonal.

Tetenal Mirasol 2000 antystatic 250 ml, płyn antystatyczny do płukania materiałów fotograficznych, wykorzystywany również przy myciu płyt winylowych.

Tetenal Mirasol 2000 antystatic. Preparat do stosowania w ostatniej kąpieli płuczącej filmy i

papiery fotograficzne przed suszeniem. Mirasol 2000 zmniejsza napięcie powierzchniowe materiału fotograficznego przez co zapobiega zaciekom, plamom i smugom w procesie suszenia. Dodatkowo posiada on własności bakteriobójcze i antystatyczne.

21 godzin temu, hudykot napisał:

Jak to wybrańcom? Skąd piszesz, z kicia? ;-)

Podaj adres, wyśle Ci kilka. Niedrogo. ;-))

Chodziło mi o funfel nówkę, nie śmiganą.  Twoja propozycja to jak zakup sprzętu z drugiej ręki :)

Kino: TV Sony, BR Panasonic, Ampli Yamaha, kolumny Definitive Technology, sub Velodyne, projektor Epson

Stereo: gramofon Technics, CD i wmacniacz Marantz, głośniki Roth, wzmacniacz słuchawkowy Vincent,  słuchawki Sennheiser

4 godziny temu, Bezlitosna Niusia napisał:

1. Na głowie zawsze jakiś kudełek się znajdzie, w przeciwieństwie do okolic hydraulicznych, gdzie (bywa) czasem brak. Moja nie ma.

jak nie ma trójkącika to jakoś głupio i można się zaru...ać na śmierć

3 godziny temu, cezar1972 napisał:

Chodziło mi o funfel nówkę, nie śmiganą.  Twoja propozycja to jak zakup sprzętu z drugiej ręki :)

A to co innego. Gadałem już z teściową, bo myślałem, że może być vintage ;-))

On 2/6/2019 at 11:07 PM, witek_z said:

a tu się mylisz

Być może, ale słucham dosyć często płyt winylowych od 40 lat traktując je jako coś oczywistego, myję je w ostateczności wacikiem kosmetycznym okrągłym żony umoczonym w mydle w płynie, płuczę pod bieżącą wodą, suszę czystym ręcznikiem i osiągam DLA MNIE zadowalający efekt. Ale gdyby wszyscy tak robili to po co było by to forum? 

8 minut temu, zbigniewowicz napisał:

Być może, ale słucham dosyć często płyt winylowych od 40 lat traktując je jako coś oczywistego, myję je w ostateczności wacikiem kosmetycznym okrągłym żony umoczonym w mydle w płynie, płuczę pod bieżącą wodą, suszę czystym ręcznikiem i osiągam DLA MNIE zadowalający efekt. Ale gdyby wszyscy tak robili to po co było by to forum? 

A ja 30-ści lat temu myślałem że trzaski to specyfika płyty winylowej że z biegiem czasu plastyk się wyciera i dlatego trzeszczy - nic bardziej mylnego, trzeszczy tylko brud .

4 minuty temu, witek_z napisał:

trzeszczy tylko brud .

Bajki babci Jadzi.

Choćbyśmy nie wiem jak dokładnie umyli płytę, to jak występują fizyczne uszkodzenia nośnika, to nie znikną. 

Płyta nie może być brudna, to oczywistość.  

36 minut temu, gramofonik napisał:

Choćbyśmy nie wiem jak dokładnie umyli płytę, to jak występują fizyczne uszkodzenia nośnika, to nie znikną. 

A co to znaczy w/g Ciebie: fizyczne uszkodzenia?

9 godzin temu, witek_z napisał:

A co to znaczy w/g Ciebie: fizyczne uszkodzenia?

Rysy, ryski, zadrapania poprzeczne rowka, rysy wzdłuż rowka, wytarcie rowka płyty, diament jest twardszy niż winyl więc wyciera ten rowek. A także nierówna powierzchnia płyty, czyli np pofalowania.  

Trzeszczy też sam winyl jeśli jest marnej jakości. Płyta może być nowa, bez żadnych rys, dokładnie umyta, lśniąca i będzie trzeszczeć.

33 minuty temu, mkm napisał:

Trzeszczy też sam winyl jeśli jest marnej jakości. Płyta może być nowa, bez żadnych rys, dokładnie umyta, lśniąca i będzie trzeszczeć.

Albo będzie szumieć, lub coś będzie szmerać, itp. 

Wszystko zależy, jak dany egzemplarz jest wytłoczony, z jakiej jakości materiału, itd

Trzeszczeć będą szczególnie te nowe płyty, które zgodnie z dyrektywami UE muszą być tłoczone z butelek pet ...co za czasy ;))

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

53 minuty temu, xniwax napisał:

Trzeszczeć będą szczególnie te nowe płyty, które zgodnie z dyrektywami UE muszą być tłoczone z butelek pet ...co za czasy ;))

Nawet jakby tak było, a nie jest, to nic nowego. Przecież już w latach 70 sklepy zwracały płyty, szły na przemiał, który dalej wykorzystywano.   

11 godzin temu, gramofonik napisał:

wytarcie rowka płyty

wytarcie nie trzeszczy

13 godzin temu, xniwax napisał:

Chyba, że gazetą.

nie rób sobie jaj bo wytarcie rowka objawia się brakiem lub zmniejszeniem wysokich tonów/powietrza a nie trzeszczeniem.

Edited by witek_z

Godzinę temu, witek_z napisał:

nie rób sobie jaj bo wytarcie rowka objawia się brakiem lub zmniejszeniem wysokich tonów/powietrza a nie trzeszczeniem.

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń, może więc trzeszczeć, harczeć, syczeć, szumieć, pykać cykać, szurać i zapewne jeszcze z  setka innych nie pożądanych dźwięków. A nie tylko zmniejszenie wysokich tonów i brak powietrza 

ps: Kurna co to jest brak powietrza?       

13 minut temu, gramofonik napisał:

ps: Kurna co to jest brak powietrza?       

Jak nie wiesz to nie ma sensu z sobą dyskutować. Wycierania też nie odróżniasz od innych uszkodzeń?

6 minut temu, witek_z napisał:

Wycierania też nie odróżniasz od innych uszkodzeń?

Bo raz wyciągnę zestaw starych polskich czwórek i singli odtwarzanych na tokarkach  Bambimo :-)

Myślę że problem polega na tym że obecne hightechowe gramofony i preampy przerosły jakością nośnik. Sama płyta jest paradoksalnie najsłabszym punktem systemu. To lekki absurd którego udało się uniknąć magnetofonom kastetowym które poprostu zniknęły z rynku. Gdyby były produkowane do dziś w klasie najdroższych gramofonów barierą byłaby prawdopodobnie kaseta z jej niedoskonałością.

• Like 2

22 minuty temu, zbigniewowicz napisał:

Myślę że problem polega na tym że obecne hightechowe gramofony i preampy przerosły jakością nośnik. Sama płyta jest paradoksalnie najsłabszym punktem systemu. To lekki absurd którego udało się uniknąć magnetofonom kastetowym które poprostu zniknęły z rynku. Gdyby były produkowane do dziś w klasie najdroższych gramofonów barierą byłaby prawdopodobnie kaseta z jej niedoskonałością.

Nośnik w postaci płyty winylowej to przerosła pod każdym względem technicznym, płyta CD - nie licząc wielkości ;) a było to dawno temu. Jednak, winyl uchował się, raz z sentymentu, tych którzy kiedyś mieli, dwa z ciekawości, tych którzy nie mieli, oraz mody, no i oczywiście dodatkowego źródła dochodu dla branży. 

W zasadzie, to nic nie wymyślono nowego, co najwyżej, dopracowany niektóre rozwiązania.

• Haha 1