Jump to content
koszykarze

Czy biały szum w moim pokoju zaglusza dźwięki z niego wychodzące?

Recommended Posts

Najem, pokój, lokator, cienka ściana regipsowa, farelka. Chodzi u mnie w pokoju farelka i mam wrażenie że bialy szum jaki ona produkuje powoduje ze nie słyszę odgłosów z pokoju lokatora np rozmowa przez telefon. Czy to oznacza ze i on nie slyszy moich rozmów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W "Twoją stronę", a więc ktoś gada za ścianą a Ty sobie puszczasz farelkę, działa to jak najbardziej. To tzw. maskowanie dźwięku. W drugą stronę już niekoniecznie, jest na to kilka składowych:

- farelka wbrew pozorom nie emituje szumu białego na pewno, tylko ma swoje widmo hałasu (charakterystykę częstotliwościową)

- ściana też ma swoją charakterystykę izolacyjności akustycznej, na pewno słabszą w niskich częstotliwościach i lepszą w wysokich

- samo tłumienie też nie jest do końca liniowe tj dźwięki głośne i ciche mogę być różnie izolowane, różnica poziomów między farelką a głosem musiałaby być znaczna tj farelka głośno. Bo mocne rozkręcanie farelki tak żeby była głośniejsza niż mowa to raczej jasna sprawa, wtedy nic nie słychać innego

Zmierzam do tego, że niektóre częstotliwości ściana może zatrzymać, a innych nie, w krytycznie złym wypadku może zatrzymać większość farelki ale Twój głos przejdzie bo akurat częstotliwość podstawowa jest w jakimś paśmie słabo tłumionym, a w tym samym paśmie farelka gra słabo. Samo zjawisko maskowania jest dość proste, aby nie dało się już praktycznie nic zrozumieć hałas farelki nie musi być nawet zbliżony do poziomu Twojego głosu, nawet -10 dB tutaj wystarczy, no ale tak jak mówię - w druga stronę jest to trochę bardziej skomplikowane.

Stosując dwa obrazowe porównania:

Zakładam, że farelka będzie mieć raczej hałas w zakresie średnich częstotliwości,  ewentualnie wysokich, niskich raczej nie bo musiałaby to być bardzo duża farelka. Idąc tym tropem i wyjaśnieniami powyżej - jeśli przyszedłby do Ciebie kolega z bardzo niskim głosem (pasmo męskiego basu zakłada się już od 80 Hz) to raz że farelka nie zamaskuje bo nie daje takiego hałasu, a dwa - ściana nie zatrzyma za bardzo bo może mieć słabą izolację w tym pokoju. Jeśli Twój głos jest wyższy (częstotliwość podstawowa męskiego głosu to do ok. 130 Hz) to raz że ściana lepiej zadziała, dwa - farelka mocniej zamaskuje. Kolegę będzie nieźle słychać za ścianą, a Ciebie nie.

Drugie porównanie - jak przyjdzie koleżanka :D z bardzo wysokim głosem. Tutaj znowu farelka pewnie nie będzie maskować bo raczej nie emituje wysokich poziomów hałasu w wyższych częstotliwościach, ale pomoże trochę ściana, niemniej odpowiadając na Twoje pytania - farelka tego nie zamaskuje. Więc nie ma sensu podłączać farelki do maskowania wysokoczęstotliwościowych koleżanek ;) 

Mam nadzieję że wyłożyłem to w miarę jasno, w razie czego będę rozwijał.


www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.