Skocz do zawartości
IGNORED

MA Bronze 2 + NAD C326BEE - co wymienić?


can
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę nietypowy temat. Za sugestią z forum kupiłem zestaw NAD C326BEE i Monitor Audio Bronze 2 (plus yamaha WXAD-10 i NAD C546 jako źródła). 

Niestety po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że to jednak ze sobą nie gra do końca dobrze. Gdy płyta jest poprawnie zrealizowana, to dźwięk jest ok, ale często muzyka po prostu "wyje". Brzmienie robi się szkliste (górna średnica krzyczy tak, że zęby bolą) i jednocześnie zamulone (bas nie jest kontrolowany, rozlewa się na cały pokój) albo odwrotnie - niedopełnione (bas brzmi jakby brakowało wzmocnienia - strasznie płasko, czasem kartonowo). Najbardziej dojmujące to jest np. na nagraniach klasycznych (chór brzmi jak szarańcza), czy jazzowych (saksofon, skrzypce to syreny, fortepian to tłuczenie szyb). 

Z tego co czytałem i sam przypuszczam, w większości są to "właściwości" NADa, które dodatkowo są wzmacniane przez Bronze'y grające dosyć plastycznie na dole i jednocześnie wzmacniające wysokie tony. Sprawdzałem też różne interconnecty (Chord C-Line, Chord Clearway, QED Reference 40 - ostatnie najostrzej grają) i kable głośnikowe (głównie gram na Clearway,  poza tym m.in. Van Damme Blue) - problem zawsze występuje, więc raczej kablami tego nie wysteruję. 

W związku z tym mam pytanie - co lepiej będzie zmienić z tej pary?

1. Kolumny - Na odsłuchach ogólne brzmienie NADa mi pasowało i przypuszczam, że z bardziej stonowanymi kolumnami (grającymi miękko) powinno to lepiej zabrzmieć. Zależy mi jednocześnie na tym żeby brzmienie było dynamiczne i "szybkie", bo słucham w zasadzie wszystkich gatunków, od metalu, przez rock, hip-hop, elektronikę, po klasykę i jazz, a obstawiam, że wiele miękko grających kolumn nie wyrobi np. przy metalu albo szybszej klasyce.

2. Wzmacniacz - Czy jest coś co zagra uniwersalnie i zgra się bardzo dobrze z Bronze'ami? Obstawiam, że jak wprowadzę inny wzmacniacz, to inne problemy się ujawnią i łatwiej dopasować kolumny. 

3. Kable - Czy może jest jakiś magiczny zestaw kabli, który da duże szanse na pomoc w takim przypadku? 

Aha - jeszcze kwestia pomieszczenia - to nieduży pokój 4x3 m i kolumny są ustawione symetrycznie na dłuższej ścianie (nie mam teraz możliwości przearanżowania na krótszą). Były tam pewne problemy akustyczne, głównie z basem, ale tyle co mogłem już ogarnąłem, a w/w problemy ze średnicą raczej na 100% są efektem sprzętu, a nie pomieszczenia, da się je usłyszeć również z bliskiej odległości, gdzie pomieszczenie nie powinno mieć aż takiego wpływu. 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wymienić?

Wszystko. Stopniowo wszystko, zaczynając od wzmacniacza. I na pewno nie zawracać sobie głowy kablami. Przynajmniej na razie. O wiele więcej zmienisz akustyką. Nawet proste elementy pochłaniające dźwięk potrafią zdziałać wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale gdybym chciał wymienić wzmacniacz lub kolumny pojedynczo, to na co najlepiej, z czym to parować? Z kolumn widziałem, że np. Paradigmy czy KEFy są polecane do 326BEE, czy są jakieś pewniaki w takim zestawieniu? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez can
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to, co słyszysz odpowiadają głównie kolumny; wg. mnie nawet w 70%.

MA są w pierwszym rzędzie do wymiany np. na Indiana Line Tesi 260 albo coś lepszego

ze stajni Heco czy np. Polk Audio RTi A3 chocby ze względu na tekstylną kopułkę.

Lepiej dla basu byłoby też grać na krótkiej ścianie, ale tego nie przeskoczysz ..

Ale posłuchać obowiązek, a może kupić np. Polki i ew. zwrócić ...

Budżetu też nie znamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zaczalbym od kolumn, wzmacniacz to dobra konstrukcja, która potrafi zagrać bardzo dobrze z odpowiednim kolumnami.

Co do kolumn, to nie wiem w jakim budżecie możemy poruszać się, ale na pewno Kef jest rozwiązaniem bardzo dobrym. Już model Q350 powinien Ci się spodobać, ale oczywiście można iść wyżej, będzie jeszcze lepiej. Na pewno posłuchałby Dynaudio Emit M20, to także bardzo dobre połączenie z NAD, spójrz także na Jean Marie Reynaud Lucia - moim zdaniem wybitna konstrukcja. Z trochę droższych modeli Buchardt Audio S300 MK.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy oraz indywidualne wyceny. Jest zawsze także możliwość wypożyczenia kolumn do testu w Twoim systemie.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Wszystko zależy od budżetu.

Jak jesteś ze Śląska to zapraszam posłuchać mojego skromnego zestawu. Może to jest to co Ci spasuje?

Pozdrawiam ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kejup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet powiedzmy w granicach 3000zł na kolumny, ale najchętniej nie przekraczałbym okolic 2000-2500. Dzięki za wszelkie sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, can napisał:

Budżet powiedzmy w granicach 3000zł na kolumny, ale najchętniej nie przekraczałbym okolic 2000-2500. Dzięki za wszelkie sugestie.

W takim razie spójrz na moje propozycje, szczególnie Kef Q350 i Dynaudio Emit M20. Zapraszam.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emit 20 ale i tak mogą być problemy z basem i dojdziesz do momentu w którym stwierdzisz że dobry (=mocny=często drogi) wzmacniacz to podstawa systemu... no chyba że wiesz że takiego szybko nie kupisz bo brak kasy to szukaj łatwych do napedzenia kolumn.. może nawet jakieś kilku kilkunastoletnie na papierowych membranach czasem można dobre brzmieniowo kolumny kupić za grosze.. trzeba trochę chęci i cierpliwości 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wszystkie sugestie, będę musiał posłuchać m.in. Emit M20. 

Jeżeli chodzi o wzmacniacze - o jakich mocniejszych / droższych modelach, firmach jest mowa? Jakie to są kwoty przy których wg Was można być spokojnym o to, że to zagra odpowiednio, a nie poszybuje w audiofilskie rejony cenowe? 

W NADzie poza samą charakterystyką brzmienia jeszcze średnio pasuje mi to, że on pełnym brzmieniem gra dopiero po solidniejszym rozkręceniu, na co mogę sobie rzadko pozwolić i nie pasuje za bardzo do małych rozmiarów pokoju - na niskich głośnościach dynamika znacząco spada, gra głównie górą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, can napisał:

Jeżeli chodzi o wzmacniacze - o jakich mocniejszych / droższych modelach, firmach jest mowa? Jakie to są kwoty przy których wg Was można być spokojnym o to, że to zagra odpowiednio, a nie poszybuje w audiofilskie rejony cenowe? 

Jeszcze nie tak dawno miałem podobny dylemat i wyznaczając sobie "granicę bólu" skończyło się na Heglu.

Jednak zanim się na niego zdecydowałem mocno brałem pod uwagę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  i pomimo, że jej nie słyszałem to uważam, że relacja cena/jakość jest bardzo atrakcyjna.

Mając więc możliwości finansowe jak Twoje zdecydowanie powinieneś wziąć ten wzmacniacz pod uwagę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny zestaw do Twojego i bez żalu całość sprzedałem. Z kolumn polecam coś z polskiej stajni, a mianowicie BMN. Co do wersji, to porozmawiaj pierwsze z konstruktorem. Polecam zadzwonić i pan Bogdan doradzi. Do tego kolumny możesz wypożyczyć do domu na odsłuch. Wtedy sam ocenisz. Jeśli pozbędziesz się wzmaka, to odsłuchaj sobie np Primare i32. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanych hegli na hifishark.com pod dostatkiem ale ich nie znam.. nait5si 2 letni za3k już ujdzie a caspian w zależności od rocznika od 1.5k do 8k jest pewnie jeszcze wiele opcji których nie przerabialem primare ten najnizszy już jakoś powinien zagrac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, aiki napisał:

Do tego kolumny możesz wypożyczyć do domu na odsłuch.

Czyli coś się zmieniło. To dobra wiadomość. W zeszłym roku podpytywałem Pana Bogdana o takie wypożyczenie dla kolegi i była opcja tylko zakupu z ewentualnym zwrotem. Uznałem , że to trochę nieuczciwe brać kolumny jak wiadomo , że poszłyby do wzrostu bo kolega chciał posłuchać z 3-4 modeli różnych firm zanim coś wybierze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OFF Topic - pochlastałbym się chyba wydając niemałą kasę na zestaw, który miałby mnie później męczyć przy odsłuchu... :/

Przesłanie tego wątku jest nastepujące - przed kupnem słuchać, słuchać, słuchać... najlepiej w swoich warunkach lokalowych.

BTW, jak się sprawdza Yamaha WXAD-10 jako dołożona do zestawu funkcjonalność multiroom? Nie ma jakichs uciążliwości w codziennym użytkowaniu?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha przeczytałem jeszcze raz Twoje nowe i stare posty... emit 20 wymagają sporo przestrzeni po 50 cm z boku i z tylu tak że .... szukaj czegoś łatwiejszego do ustawienia i napedzenia...  musisz pytać starych wyjadaczy o kolumny sprzed kilku lat używki- jeszcze nie przerabialem tego tematu kolumn to nie pomogę....nad 326 nie jest najgorszy miałem go z 1.5 roku i poza jednolitym basem było znośnie..  Z wymienionych wzmacniaczy nait5si zdaje się najbezpieczniejszy.. ew jakiś wynalazek heed 'a one nie grają zbyt agresywnie (podobno).. primare to (podobno) suchotnik.. innych droższych nie wymieniam bo nie słuchałem...źródło wxad miałem na odsłuchach i mi się nie podobało już prędzej wolałem yamahe cdnt670 ale musisz spróbować z innym wzmacniaczem lub kolumnami źródło zostaw na koniec ewentualnie jak masz czas zainteresuj się malina powinna grać lepiej niż ta wxad.. kable melodika purple rain mało ofensywne do tej pory używam choć mogą delikatnie rozmywac bas .. rca to już na końcu na razie zwiaz zwykłasznurowka ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, dopiero niedawno tutaj zajrzałem, bo na chwilę zapauzowałem poszukiwania. Przychylę się raczej do sugestii żeby stopniowo wszystko wymienić, zacząłbym jednak od kolumn, bo tutaj pewnie najłatwiej zyskać. 

Myślałem najbardziej nad Dynaudio Emit M20 i (używkami) B&W 685 S2. Tych drugich słuchałem z moim zestawem w Top Hifi przed zakupem i grały tam lepiej niż później kupione MA Bronze 2, tyle że czuję, iż mogła mieć znaczenie kwestia akustyki (na pewno lepsza niż w moim pokoju), rozkręcenia wzmacniacza i okablowania. 

Pytanie czy któreś z tych kolumn miałyby sens w połączeniu z NAD C326BEE + WXAD-10/C546BEE? Widziałem w różnych miejscach różne opinie na temat łączenia Emitów z NADami, najbardziej mnie zastanawia kwestia napędzienia ich, czy nie będzie to mocno kuleć brzmieniowo na tym wzmacniaczu? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, can napisał:

czy nie będzie to mocno kuleć brzmieniowo na tym wzmacniaczu? 

Jeśli docelowo zmienisz wzmacniacz a brzmienie głośników (samych w sobie) będzie tym, którego szukasz, może warto się pomęczyć przez jakiś czas? A może okaże się, że wcale nie będzie tak źle i da się żyć z takim zestawem? Przynajmniej przez jakiś czas. Szukaj na rynku wtórnym Audiovectora OR3. Zajebiste głośniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka - tchnięty eksperymentem postanowiłem wymienić zworki Pre-Out - Main-In z tyłu NADa na interkonnekt (Chord C-Line) w tej chwili i może to placebo albo efekt tego, że już późno i nie chcę rozkręcać głośniej, ale na pierwszy rzut ucha główne problemy z brzmieniem obecnego zestawu zaniknęły - góra jest przyjemna, w końcu bardziej syczy niż krzyczy. Nawet na niskiej głośności brzmienie wydaje się pełniejsze, a to była druga bolączka - dźwięk był mocno spłaszczony jeżeli wzmacniacz nie wchodził na wyższe obroty. Trochę przypomina mi to brzmienie, które usłyszałem pierwszy raz słuchając tego NADa, może i w salonie coś z tymi zworkami zakombinowali ? 

Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia z tego typu podmianami? Poobserwuję sprawę jutro w ciągu dnia, może zamknie to temat na jakiś czas, aż ponownie nie ugryzie mnie bakcyl poprawiania ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeszcze nie do końca sukces - na wyższej głośności szklana góra dochodzi do głosu i nadal jest boleśnie. Co ciekawe na słuchawkach jest zdecydowanie lepiej po zmianie zworek na IC, więc obstawiam, że wzmacniacz jest ok i to jednak głośniki będą pierwsze w kolejce wyjściowej. Dziwne tylko, że to się objawiło dopiero któregoś dnia, od początku takiego problemu z brzmieniem nie miałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo słyszysz wreszcie coś trochę bliższego oryginalnemu nagraniu; bez ściemy ? 

A użycie transparentnych kabli przy okazji bezlitośnie obnaża również cechy systemu ...

Daleka jest droga do Rio .. ? 

Taki off - sporo podobnych głośników jest w ofercie używanych; MA, B&W itp....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update z kronikarskiego obowiązku - kolejny "hack" to mocniejsze dokręcenie śruby z tyłu obu głośników - wydaje się, że też wprowadziło poprawę, ale jak to bywa - nie do końca. Bas jest pełniejszy, a góra spokojniejsza względem tego co było wcześniej (w końcu treble nie świdruje), ale problemy krzykliwości jakby się przeniosły w obszar wyższej średnicy. Pewnie dokręcenie uszczelniło głośnik i przez to jest bardziej zdyscyplinowany, ale nie wszystko w nim da się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszałeś, że żarówki LED generują bardzo silne zakłócenia? Jeśli się ich pozbędziesz usłyszysz kolejną, fundamentalną poprawę brzmienia.

Oczywiście potraktuj to zgodnie z intencją piszącego, czyli z ogromnym przymrużeniem oka. Problem jakiego dotyczy ten wywód to coś na kształt samospełniających się przepowiedni. Mniej więcej na tej samej zasadzie działają magiczne podkładki pod kable, listwy zasilające, czarodziejskie filtry, które wystarczy postawić na wzmacniaczu aby usłyszeć CUDA. I tym sposobem ludziska płacą po kilka tysięcy za drewniane pudełeczko wypełnione kocim żwirkiem. I co ciekawe, są przekonani, że ich system wyje....bal ich na siedem poziomów wzwyż na drabince audiofilskiej nirwany. Choć zapewne nie zadali sobie pytania, czy to ten koci żwirek to sprawił, czy to co kocur wczešniej w nim pozostawił. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps

Jakim cudem opisany przez Ciebie zabieg uszczelnił głośniki?. Przecież to konstrukcja BR tak więc nieszczelność jest wpisana w ich DNA. Możesz je co najwyżej wytłumić poprzez wsadzenie do środka wełny lub innego materiału, który do tego jest przeznaczony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2019 o 08:19, audioburak napisał:

Za to, co słyszysz odpowiadają głównie kolumny; wg. mnie nawet w 70%.

Nawet może i więcej o ile jednak wzmak potrafi je napędzić. NAD skończył się na czterocyfrowych modelach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2019 o 22:12, can napisał:

może to placebo

Tak.

Spróbuj 'odchodzącej' serii R KEF - KEF R300. Za pół ceny schodzą nówki z 5 letnią gwarancją, a to naprawdę świetne głośniki. Ciężko będzie o lepszą okazję.

NADa zostaw, to bardzo dobry wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, piotrek7 napisał:

Ps

Jakim cudem opisany przez Ciebie zabieg uszczelnił głośniki?. Przecież to konstrukcja BR tak więc nieszczelność jest wpisana w ich DNA. Możesz je co najwyżej wytłumić poprzez wsadzenie do środka wełny lub innego materiału, który do tego jest przeznaczony

Może nie tyle uszczelnił, co ustabilizował główny głośnik, co wyeliminiwało pewnie część rezonansu. Jest różnica w wypełnieniu basu, jak i wybrzmiewaniu góry, więc coś się zmieniło po tej akcji, podobnie jak z brzmieniem na słuchawkach po wpięciu IC.

Wiadomo, że odbiór audio jest mocno subiektywny, ale akurat w przypadku anomalii dosyć łatwo wykryć różnicę na tych samych nagraniach. Do tego obie zmiany wg mnie poprawiły sytuację, a nic mnie nie kosztowały, więc jest to jakaś opcja do sprawdzenia gdyby ktoś w przyszłości miał podobne problemy na analogicznym sprzęcie.

Koniec końców pewnie i tak stanie na nowych kolumnach, dzięki za kolejne sugestie - KEFy będę musiał sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.