Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc przy wyborze subwoofer'a


Michał007

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)
5 minut temu, STELVIO napisał:

Boże. Nieee mi. Taki jest do kupienia. Kuźwa chyba bym zawału dostał gdyby to był mój.emoji28.png

Chwała Bogu bo już myslalem ze tobie... a jaka cena za tego suba bo może nie warto ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała Bogu bo już myslalem ze tobie... a jaka cena za tego suba bo może nie warto ...
1200zł. Chyba dwuletni. Myślę że może za 1tyś by wziąć? Ale musiałbym dowiedzieć się na temat tej elektroniki. I przy jakiej głośności się wyłącza. Sam nie wiem zastanawiam się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm za 1500-1700 można pewnie nowy załatwić 
Jak już to okazyjnie z Niemiec. U nas nie da rady. Niedawno to przerabiałem. Dlatego jestem ciekaw jak z tym wyłączaniem. Może przy moim ustawieniu byłoby ok? Takie gdybanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

No właśnie nie dowiesz się póki nie sprawdzisz ...w pl to najtaniej znalazłem za 2600 w DE za 500€ no chyba ze będziesz dobrze gadał to może się uda za 2200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sub zakupiony , padło na Klipsch SPL-100 + OEHLBACH ART-151

Kalibracja:

1. pierwsza próba: głośność suba 50%, odcięcie na max - wynik -12dB

2. druga próba: głośność suba 25%, odcięcie na max - wynik -10dB

3. trzecia próba: głośność suba 15%, odcięcie na max - wynik -2dB - chyba dobrze

Od razu nasuwa się pytanie dlaczego tak nisko trzeba było zejść ze wzmocnieniem suba? może lokalizacja daje popalić. blisko narożnika. Innej nie ma:(

Amplituner ustawienia:

1. kanał subwoofer ustawiony na LFE ( nie LFE + main)

2. Fronty pomimo że wykryło je jako Large, zmienione na Small + odcięcie 60Hz ( probowałem 40, 60,80,90,100,120 - i 60 brzmiało najlepiej, widocznie kolumny dają radę)

Wrażenia:

W muzyce sub nisko mruczy, jak trzeba uderzy, ale nie wyrywa się na pierwszy plan- dobrze

. W miejscu odsłuchu jest przyjemnie, poza... cóż dudni, czasem aż nieprzyjemnie.

Drzwi do łazienki w odległości 8 m się trzęsą , wejściowe 9m to samo ( choć dla miejsca odsłuchu ledwo mruczy) - pewnie częstotliwości poniżej 45Hz:) czyli to czego nie było przed zakupem suba.

W kinie nie mam się czym podzielić. Jeszcze nie miałem z czego, kiedy i jak protestować. Jak będzie tak daleko, na pewno napiszę.

Czy jestem zadowolony, czy warto , czy to jest dobry  subwoofer? Nie wiem, nie mam porównania. Na pewno w muzyce coś dodaje, ale efektu wow nie mam. Może dlatego ze same kolumny już dawały dużo i schodziły nisko. Kino prawdę pokaże.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Czy przy tym ustawieniu które teraz masz pasmo 60-120Hz jest kierowane jednocześnie i na fronty i na subwoofer?

 

Spróbuj ustawić LPF na 80Hz na subie i paki też daj na 80 lub 70Hz i sprawdź czy nie jest lepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się zrozumieć zasadę działania ustawienia LFE i LFE+main

Jak rozumiem,

gdy mamy tylko LFE + fronty Large = na suba idzie tylko ścieżka LFE jeżeli istnieje

gdy mamy tylko LFE + frony Small =  na suba idzie ścieżka LFE + to co odetniemy z frontów

gdy mamy LFE + main = na fronty idzie ściezka LFE + niskie z frotntów w zakresie odciecia ustawionego dla suba

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to na suba kierowane jest pasmo poniżej 60 Hz ( wyżej pewnie też ale sukcesywnie wyciszane)

Nie grzebałem z odcięciem w subie ponieważ odcinam w amplitunerze ( jest domyślnie na 120Hz), ale tutaj nie mam pewności czy to dobrze. Jeżeli mam podłączone kablem Y to odcięcie w subie działa ( w przeciwieństwie do pojedyńczego podłączonego do kanału LFE)

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Różnie to chyba jest w różnych amplitunerach.

Górny zakres ścieżki LFE można odcinać filtrem LPF. Ja u siebie na suba kieruję tylko pasmo do 80Hz kanałem LFE, a tylko co ponad to idzie na resztę kolumn.

U mnie to LFE + Main nazywa się chyba Double bass. Ale nie używam. Zresztą jak zaczynam obcinać pasmo kolumn z pełnopasmowych ( Full Band u mnie) na takie z obciętym dołem 30/40 itd Hz to znika możliwość wyboru Double Bass a paki już nie są oznaczone jako Full Band ( czyli tak jak w innych amplitunerach Large). Czyli jak rozumiem przechodzę na typ Small.

Zresztą jak wybiorę na wszystkie paki i suba odcięcie właśnie 80Hz to pojawia się przy nich ikonka że teraz są zgodne z zaleceniami THX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

masz zbyt wysoko ustawiony sub, ustaw na 80hz bo tak jak masz to ciągnie wyżej, dudnienia to kiepska akustyka no i ustawienie w rogu najgorsze co może być dla suba... włącz se deepwaterhorizon tam to dopiero ci glowe rozsadzi przez dudnienie i na 100 % masz kanapę pod ściana co powoduje tez podbicie i dudnienie... daj zdjęcia jak to wyglada może znajdzie się inne miejsce na niego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub jest podłączony do wyjścia niskopoziomowego LFE ( nie preout stereo) w ampli. Nie obcinam tego pasma na razie, z tego co czytałem ścieżka LFE w kinie zawiera częstotliwości do 120 Hz. Wg moich odkryć na hamerykańskich stronach należy zrobić tak jak zrobiłem, ale nie znam się, eksperymenty prowadziłem 2h tylko i dlatego dzielę się wrażeniami. Wyjadacze co uszy stracili na grzebaniu na pewno wiedzą więcej:). Uwagi mile widziane, popróbuje, zobaczymy czy pomoże. Przypuszczam że akustyki pomieszczenie nie pokonam:)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Przestaw filtr LPF tak jak piszę ja i Marcinos89 na te 80Hz i spróbuj czy dudnienie Ci się nie zmniejszy.

Ustawienie suba na 80Hz jest zalecane jak pisałem z normami THX np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy na pewno w tej konfiguracji ustawień sub daje powyżej 80 Hz? teoretycznie wg mojego rozumienia zasady działania to nie, ale pokręcę sprawdzę.

2. Kanapa jest przy ścianie:) , ale nie jest miejscem odsłuchu, tylko fotel stojący na środku pomieszczenia.

3. nie ma gdzie go postawić, wierz mi żywcem nie ma. Jak stoi w lini z kolumnami i tv to dudni bardziej, jak prostopadle to mniej. jak wyjedzie z rogu to ciszej gra  i mniej dudni  - oczywiste, ale nie mam gdzie go postawić:(. Chyba że do kina będzie wyjeżdżał:). Zdjęcie wrzucę, ale.. nic nie pomoże. Opis lokalizacji jest w tym wątku wcześniej.

Albo ja źle rozumiem znaczenie ustawień jakie wykonałem , alby wy ich nie znacie. Odpowiedzcie rzeczowo, bez obrażania się typu" jak taki mądry to co się pyta:) " . teraz sub jest teoretycznie w muzyce odcięty na 60Hz, w kinie na 120Hz,  ale wrażeń z kina nie mam jeszcze..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek aktywny więc jeśli można podepnę się do niego, żeby nie powielać. Potrzebuje porady przy wyborze subwoofera. To czym dysponuje to na razie Denon AVR X2500H i Monitor Audio Silver SR 8. Pomieszczenie ok 30 m2 z sufitem na wysokości 3,8 m. Zestaw który mam gra słabym basem, brakuje mi w nim "mocy basu" przy słuchaniu muzyki, nie chodzi mi o męczące dudnienie ale o wyraźne, odczuwalne niskie tony. Do kina oczywiście tez będzie wykorzystywany. Czy w kwocie ok 1500,- PLN można coś nowego brać pod uwagę czy szukać używanego? Jakieś konkretne modele?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)
19 minut temu, Michał007 napisał:

1. czy na pewno w tej konfiguracji ustawień sub daje powyżej 80 Hz? teoretycznie wg mojego rozumienia zasady działania to nie, ale pokręcę sprawdzę.

2. Kanapa jest przy ścianie:) , ale nie jest miejscem odsłuchu, tylko fotel stojący na środku pomieszczenia.

3. nie ma gdzie go postawić, wierz mi żywcem nie ma. Jak stoi w lini z kolumnami i tv to dudni bardziej, jak prostopadle to mniej. jak wyjedzie z rogu to ciszej gra  i mniej dudni  - oczywiste, ale nie mam gdzie go postawić:(. Chyba że do kina będzie wyjeżdżał:). Zdjęcie wrzucę, ale.. nic nie pomoże. Opis lokalizacji jest w tym wątku wcześniej.

Albo ja źle rozumiem znaczenie ustawień jakie wykonałem , alby wy ich nie znacie. Odpowiedzcie rzeczowo, bez obrażania się typu" jak taki mądry to co się pyta:) " . teraz sub jest teoretycznie w muzyce odcięty na 60Hz, w kinie na 120Hz,  ale wrażeń z kina nie mam jeszcze..

 

Żeby mieć 100% pewność jak jest u Ciebie to trzeba by znać instrukcję obsługi Twojego amplitunera. Różni producenci stosują różne nazewnictwo i mają różne funkcje u siebie. Mogą występować różnice w tych właśnie ustawieniach.

Opisałem Ci jak jest to u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

Daj se spokój z ta cena na suba... to raz dwa 2500 jest leciwym ampli do MA tam prądu potrzeba inaczej nici z basu... tego nie przeskoczysz w muzyce... w kinie sub załatwi sprawę ale muza w stereo zapomnij o czym kolwiek takim jak dobry bas z tego ampli tam jest potrzebna moc i rezerwa prądowa wiem co pisze i mówię... żeby bas uzyskać to tylko wzmacniacz minimum Roksan Kandy K2, Denon 1520ae lub nowszy, różne Naimy i wiele innych 

W marasiu jest takie samo menu co w denku jedna spółka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HQ150 napisał:

Żeby mieć 100% pewność jak jest u Ciebie to trzeba by znać instrukcję obsługi Twojego amplitunera. Różni producenci stosują różne nazewnictwo i mają różne funkcje u siebie. Mogą występować różnice w tych właśnie ustawieniach.

Opisałem Ci jak jest to u mnie.

Zgadza się.

dlatego prosiłem o rzeczowe porady, bo w tym przypadku konieczna jest wiedza na temat konfiguracji Marantz'a ( Denon ).

Ale każdą propozycję sprawdzę i jeżeli pomoże, na Pewno poinformuję o tym.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)
12 minut temu, Marcinos89 napisał:

w kinie sub załatwi sprawę ale muza w stereo zapomnij o czym kolwiek takim jak dobry bas z tego ampli tam jest potrzebna moc i rezerwa prądowa wiem co pisze i mówię... żeby bas uzyskać to tylko wzmacniacz minimum Roksan Kandy K2, Denon 1520ae lub nowszy, różne Naimy i wiele innych 

Ale jak rozumiem w stereo kolega Michał007 też wspomaga się subem, więc czy ta rezerwa prądowa i moc amplitunera ma znaczenie w reprodukcji najniższych częstotliwości? Jak dla mnie nie. Tylko jakość przetwornika DAC i jakość pre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

@Grzegorz68Rób co chcesz ja swoje już powiedziałem w innym temacie postąpiłeś po swojemu ( inni tez ci radzili) nie żebym strzelał focha, po prostu nie będę się udzielał w tym temacie może inni mądrzejsi się wypowiedzą choć może to tez być grochem o ścianę... tak ja to odbieram...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

To i tak tylko będzie półśrodek. Bo będziesz w stereo korzystał z przedwzmacniacza i DAC-a w tym amplitunerze. Nie muszę dodawać, że to jakieś marzenie w stereo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Buczenie i dudnienie to nie wina suba czy odciecia lfe tylko jego umiejscowienia . Koledze radzę wrzucić go na miejsce odsłuchu i połazić na kolanach po pokoju i ustawić go tam gdzie najlepiej było go słychać nawet jeżeli miejsce wypadnie w niewygodnym miejscu ( tylko na próbę) potem posłuchać na takich ustawieniach jak wcześniej tzn lfe na subie i 120hz na ampli bez main. W kinie 120 dużo lepiej się sprawdza a kanał lfe jest w pełni wykorzystany . Kalibracje też możesz zrobić tylko tym razem po kalibracji ustaw poziom suba na 0 w ampli i dostosuj głośność na tyle suba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał007 napisał:

Witam,

Sub zakupiony , padło na Klipsch SPL-100 + OEHLBACH ART-151

Kalibracja:

1. pierwsza próba: głośność suba 50%, odcięcie na max - wynik -12dB

2. druga próba: głośność suba 25%, odcięcie na max - wynik -10dB

3. trzecia próba: głośność suba 15%, odcięcie na max - wynik -2dB - chyba dobrze

Od razu nasuwa się pytanie dlaczego tak nisko trzeba było zejść ze wzmocnieniem suba? może lokalizacja daje popalić. blisko narożnika. Innej nie ma:(

Amplituner ustawienia:

1. kanał subwoofer ustawiony na LFE ( nie LFE + main)

2. Fronty pomimo że wykryło je jako Large, zmienione na Small + odcięcie 60Hz ( probowałem 40, 60,80,90,100,120 - i 60 brzmiało najlepiej, widocznie kolumny dają radę)

Wrażenia:

W muzyce sub nisko mruczy, jak trzeba uderzy, ale nie wyrywa się na pierwszy plan- dobrze

. W miejscu odsłuchu jest przyjemnie, poza... cóż dudni, czasem aż nieprzyjemnie.

Drzwi do łazienki w odległości 8 m się trzęsą , wejściowe 9m to samo ( choć dla miejsca odsłuchu ledwo mruczy) - pewnie częstotliwości poniżej 45Hz:) czyli to czego nie było przed zakupem suba.

W kinie nie mam się czym podzielić. Jeszcze nie miałem z czego, kiedy i jak protestować. Jak będzie tak daleko, na pewno napiszę.

Czy jestem zadowolony, czy warto , czy to jest dobry  subwoofer? Nie wiem, nie mam porównania. Na pewno w muzyce coś dodaje, ale efektu wow nie mam. Może dlatego ze same kolumny już dawały dużo i schodziły nisko. Kino prawdę pokaże.

 

 

 

Cytuje siebie ponieważ chyba nie czytacie uważnie.

po kalibracji w miejscu odsłuchu nic nie dudni, ładnie mruczy . dudni w innych miejscach ( to miałem na myśli pisząc POZA), przy ścianach, w korytarzu - wąska kiszka zakończona drzwiami wejściowymi ( drzwi się trzęsą), w łazience - też drzwi chcą wyskoczyć , pewnie u sąsiada:).

Tak więc chyba kalibracja działa poprawnie. Prawdę powie próba kinowa, ale najpierw muszę mieć odpowiednie źródło.

Zgadzam się ze wszystkimi, że jest to akustyka pomieszczenia, komora bezechowa musiała by być żeby nie dudniło nigdzie, i oczywiście fatalne położenie suba.

Bez suba na samych kolumnach potrafiło dudnić tak że ciężko było w łazience usiedzieć. zmieniłem ich położenie ( są w narożnikach bo muszą, ale ustawiłem je max niesymetrycznie w w stosunku do ścian narożnych i dudnienie zelżało bardzo)

Mój post był sprawozdaniem z zakupu i kalibracji. raz żeby się podzielić, dwa żeby mnie poprawiono jeżeli coś źle zrobiłem, a jeżeli dobrze to może potomni skorzystają ponieważ w instrukcji amplitunera nie jest wprost napisane jak to poustawiać.

W jednym z "poradników" z hameryki pisali że ciężko ludziom przełknąć ustawienie swoich pięknych dużych drogich kolumn na Small - no bo jak to ! takie dobre, takie drogie - tylko Large!, ale to jedyna droga do poprawnej  pracy w stereo z subem . nie pamiętam gdzie to było bo za duże się tego oczytałem.

Wszystkim bez wyjątku dziękuję, no może poza @Grzegorz68 bo mi się wciął w wątek i narobił się bajzel.

Pokręcę jeszcze odcięciem@HQ150, postawię suba przy balkonie@Marcinos89, poczołgam się:)@subfan

Po pracach domowych zdam relację. no i po odsłuchu w kinie.

CZUWAJ:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.