Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie kolumny do pokoju 10m^2 ?


Michał1999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Stoję przed zmianą kolumn w moim małym pokoju 10m^2. Aktualnie posiadam tonsile samba 250, ale wiadomo one "nie grają" nawet napędzane dobrym wzmakiem, szczególnie w tak małym pokoju. A wzmacniacz jaki mam to Denon PMA-860. Muzyka jakiej słucham to głównie rap, jazz, czasem jakaś muzyka instrumentalna. Budżet jaki planuję przeznaczyć to około 1000zł. Z tego co czytałem w internecie to w takim metrażu kolumny podstawkowe jedynie wchodzą do gry, ale boję się tego przejścia z podłogówek na podstawkowe ze względu na bass. Niestety nie mogłem znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi dlatego postanowiłem założyć nowy temat. Mam nadzieję, że ktoś poradzi mi w mądrym wyborze kolumn. Jeżeli czegoś nie napisałem proszę mnie poinformować co dopisać. Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

nie można bać się podstawkowych kolumn w tak małym pomieszczeniu, bo zagrają lepiej niż podłogowe. Podłogowe, nawet małe w takim metrażu się uduszą (właśnie nie będzie basu). Do 10m2 w cenie ok 1000 PLN polecam posłuchać Indiana Line Nota 260, Mission LX-1. Wpadnij ze wzmacniaczem do naszego salonu na odsłuch. Zapraszamy :)

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
25 lat doświadczenia | 15 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Elbląga także do Poznania trochę za daleko. A jeżeli chodzi o kolumny to oba podane modele mają bass reflex z tyłu, a jak wiadomo w małym pomieszczeniu liczy się miejsce, czyli dosunięcie kolumn maksymalnie do ściany nie będzie raczej możliwe ze względu na umieszczenie BR. A jeżeli nawet bym się pokusił o takie to czy odstęp od ściany około 10 cm będzie wystarczające żeby uzyskać mocny, niski bass ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rady o podlogowych to można sobie darować- większość malych podlogówek, to faktycznie to samo, co podstawkowe, tylko z większym pudłem, ale zewnetrznie, bo wewnętrzna przegroda i tak odcina objętość czynną na taką, jaką mają pokrewne podstawkowce. Poza tym, nie jest istotne, z jakiego pudła dźwięk się wydobywa, czy z podstawkowego, czy wolnostojącego. Sam uzywam podstawkowych Celestion, które basem zawstydziłyby niejedne podłogowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 10m2 zdecydowanie najlepszą opcją będzie wybór kolumn podstawkowych. Jeśli lubisz mocne, dynamiczne granie, spójrz na Heco Aurora 300. To troszeczkę droższa propozycja, ale naprawdę warta przemyślenia i odsłuchu. Ciekawą i niedrogą propozycją jest polski monitor Pylon Audio Pearl Monitor.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, wypożyczenia oraz indywidualne wyceny.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, porlick napisał:

Sam uzywam podstawkowych Celestion, które basem zawstydziłyby niejedne podłogowe.

Jasne, jednakże przy tych samych głośnikach, z podłogówki w 99% przypadków będzie "głębszy oddech".

Chociaż moim zdaniem przy polskich realiach mieszkaniowych, mniejsze i średnie podłogówki sprawdzą się w min. 15m2

Chociaż IMHO blokowe, pardon, apartamentowe optimum dla podłogówek to 20-30m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie, jeśli parametry T-S dla danego głośnika wymuszają niedużą objętość obudowy.

Druga część wypowiedzi to już bujda na resorach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dużo głębszy oddech z podłogowych ... tyle, że bardzo kiepsko kontrolowany ;-)

Masz na miejscu nowe w Komputroniku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

albo np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nowe też niewiele przekraczają budżet. Odległość od ściany zmienia poziom basu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, porlick napisał:

Nie będzie, jeśli parametry T-S dla danego głośnika wymuszają niedużą objętość obudowy.

Mam na myśli w miarę normalne "popularne" konstrukcje, a nie jakieś cudaki. Bez wdawania się w szczegóły, ale takie są generalnie fakty.

5 minut temu, porlick napisał:

Druga część wypowiedzi to już bujda na resorach...

Dziękuję za oświecenie. Twoja wypowiedź to nieomal jak ekspresja Kartezjusza... Mimo wszystko proszę miszcza o głębszy wywód, dlaczego np. warto wstawiać kolubryny do 8m2, a mega "audiofilskie" monitory na głośnikach 10cm do 50m2, a nie odwrotnie. O to mi z grubsza chodziło. Bez wnikania w T-S itd. tylko ogarniając temat szerzej, jak 99% klientów. Ja się znam normalnie, pewnie zbyt prymitywnie dla Ciebie, skoro wydałeś już wyrok profesora. Ale Twoja "bujda na resorach" straszną butą zalatuje. Nawet jak się mylę Twoim zdaniem (choć nie sądzę, właśnie w tym ogólnym wymiarze, o którym piszę), to można przecież uszanować inne zdanie i użyć innych słów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry Thiella-Smalla dotyczą każdego głośnika niskotonowego. Mówią o tym, do jakiej obudowy się nadaje. Jak pisał powyżej audioburak, można wyjść poza optimum, lecz dla dźwięku z takiej kolumny na zdrowie to nie wyjdzie.

Przeczytaj mój wpis, ktory tak Cię oburzył, ale tym razem ZE ZROZUMIENIEM. Czy pisałem o "kolubrynach" w małym pokoiku, lub jak to (głupio zresztą) nazwałeś audiofilskich kolumnach na głośniku 10cm w salonie? Pisałem o MAŁYCH  kolumnach stojących- takich, w ktorych nieczynna część pudła robi za podstawkę. Jest tego sporo na rynku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj i mój wpis że zrozumieniem. Czy ja pisałem o małych podłogówkach a'la monitory z doklejoną obudową? Tak można się przepychać w nieskończoność. Mimo wszystko odpuść czasami ze swoim profesorkowym językiem. Jednocześnie przepraszam autora wątku za prywatne wycieczki. Miłego wieczoru. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie jak mamy do czynienia z dobrze zestrojoną dużą kolumną to powinna

zagrać dobrze również w niewielkim pokoju. Samba chyba jednak do tej grupy

nie należy, bo tam BR jest jakiś dziwny o nieokreślonych gabarytach. (?)

Pewnie jakby je zestroić "po Bożemu" to i na 10 m2 można by pograć bez przykrości.

Ale to wymaga pewnych nakładów, choćby na nowy tunel  ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę. Przyznam że chwilę tu nie zaglądałem a wywiązała się ciekawa dyskusja plus kilka propozycji. Najlepsze jest to, że dalej nie wiem co zaspokoiło by mnie bassem godnym porządnej kolumny podłogowej w "małym pudle". Najbardziej mi zależy możliwość dosunięcia kolumn maksymalnie do ściany, a kilka z propozycji ma br z tyłu. A jeżeli chodzi o podstawki do kolumn to wystarczyło by zrobić je z jakiegoś drewna/sklejki ? Oczywiście takie żeby były bardziej stabilne, cięższe czyli dolna płyta 2x cięższa od górnej, takie moje rozumowanie. Nie mam możliwości jakoś w miarę sensownie postawić ich na meblach, ale to i tak chyba nie jest zbyt rozsądne patrząc na drgania jakie kolumny potrafią wywoływać. Mam malutką prośbę. Jeżeli ktoś będzie miał fajną propozycję prosił bym od razu o link do aukcji/sklepu z danym modelem. Dziękuję każdemu za zaangażowanie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z używek Kef  Q15 głośnik koncentryczny i bas refleks z przodu, na dobrych podstawkach niski bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, bo trochę mam namieszane w głowie. Postanowiłem zacząć testować różne kolumny używane w taki sposób, że albo będę kupował i oddawał do sprzedawcy lub sprzedawał dalej, a doznania słuchowe zapiszę na kartce/w pliku tekstowym na kompie. Po wytestowaniu odpowiedniej liczby kolumn przejrzę moje zapiski i wybiorę odpowiednie. Dzięki jeszcze raz wszystkim za zainteresowanie tematem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usher S520 poszukaj, BR z przodu, świetne paczuszki w budżecie ok. 1000 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2019 o 16:33, Michał1999 napisał:

Witam forumowiczów. Stoję przed zmianą kolumn w moim małym pokoju 10m^2. Aktualnie posiadam tonsile samba 250, ale wiadomo one "nie grają" nawet napędzane dobrym wzmakiem, szczególnie w tak małym pokoju. A wzmacniacz jaki mam to Denon PMA-860. Muzyka jakiej słucham to głównie rap, jazz, czasem jakaś muzyka instrumentalna. Budżet jaki planuję przeznaczyć to około 1000zł. Z tego co czytałem w internecie to w takim metrażu kolumny podstawkowe jedynie wchodzą do gry, ale boję się tego przejścia z podłogówek na podstawkowe ze względu na bass. Niestety nie mogłem znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi dlatego postanowiłem założyć nowy temat. Mam nadzieję, że ktoś poradzi mi w mądrym wyborze kolumn. Jeżeli czegoś nie napisałem proszę mnie poinformować co dopisać. Pozdrawiam :)

Miałem Tanojki 2.5 w 15m i grało to wybornie.Jednak potrzebujesz jeszcze dobrych podstawek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2019 o 17:22, Krzysztof_54067 napisał:

Usher S520 poszukaj, BR z przodu, świetne paczuszki w budżecie ok. 1000 zł.

Potwierdzam zdanie kolegi dodając, że to bardzo rozwojowe paczuszki i warto dopłacić.

Jedne akurat dostępne - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jednocześnie mając na uwadze basowe doświadczenia autora obawiałbym się o jego reakcje po usłyszeniu wiarygodnego basu.

Nie chciałbym zniechęcać Cię drogi autorze, ale jeśli naprawdę nie szukasz prawdziwej jakości to lepiej zostaw co masz oszczędzając swój czas, zdrowie i pieniądze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kilka dni temu nabyłem ushery s520 do 10m^2 jest bardzo dobrze. Kupiłem je do cichego wieczorowego grania i mogę je polecić. Myślę, że warto byłoby ich posłuchać przed zakupem, ale to duży dźwięk z małych paczek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat i ciężko uzyskać dobry efekt w takim pomieszczeniu. Najlepszy rezultat uzyskałem z aktywnymi kolumnami bliskiego pola np APS. Masz już wzmacniacz, może pomyśl o sprzedaży. DAC z regulacją głośności. 

A rozwiązanie końcowe można uzyskać tylko ze słuchawkami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie czekam na kef q15. Podzielę się z wami moją opinią. Napędzane będą tak jak w temacie denonem pma-860 podpiętym bezpośrednio do kompa. Jako podstawek na razie użyję samby, o ile ich nie sprzedam. Dodam że zamówiłem przewody klotza miedziane do bi-wiringu (4x2,5mm). Przetestuje na zwykłych aluminiowych bez bi-wi i z bi-wi na nowych i zobaczę czy usłyszę jakąkolwiek różnicę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem w posiadaniu kolumn Canton GLX200 od użytkownika @Dj Darecki i jestem bardzo zdziwiony. Jednocześnie przekonały mnie do kolumn podstawkowych. 

W dniu 8.02.2019 o 23:21, kocurro napisał:

Jednocześnie mając na uwadze basowe doświadczenia autora obawiałbym się o jego reakcje po usłyszeniu wiarygodnego basu.

Moja reakcja na bass jest taka, że nie chce przestać ich słuchać :) Nie jest taki jak w sambach, owszem ale to lepiej. Dźwięk góry i średnicy w porównaniu do tonsila według mnie jest przepaścią, ale wiadomo nie jest to dźwięk jakiejś super jakości ze względu na bezpośrednie podłączenie do kompa ze słabą dźwiękówką. Wydaje mi się, że mam bardziej wrażliwe ucho niż bym się spodziewał. 

Teraz już nie mam obawy o to czy kolumny podstawkowe mnie zadowolą bassem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.