Skocz do zawartości
Piotrek_68535

Akustyka w salonie - niesymetryczne ustawienie kolumn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję porady odnośnie  akustyki albo kolumn - nie mam pewności co jest większym problemem :)

Aktualnie używam kolumnienek JVC SP-X220 - identyczne jak na znalezionym w necie zdjęciu (wklejam na końcu posta, bo psują mi układ :) ) - woofer ma ok. 15cm, wymiary tych skrzynek to 28cm szer. x 49cm wys. x 20cm gł czyli nie takie bardzo małe.

Wzmacniacz to Marantz PM6006.

I generalnie ich granie bardzo mi się podoba - mają świetny środek, łagodną i rozdzielczą górę, ale brakuje mi trochę niskich częstotliwości. Żeby było jasne - nie potrzebuję przestawiania mebli, chciałbym jednak aby niskie partie wiolonczeli, kotły czy kontrabas były słyszalne i odczuwalne (aktualnie są ledwo słyszalne) w miejscu odsłuchu. Słucham głównie muzyki filmowej, trochę klasyki, lekki rock lat 70/80

Dziwne jest to, że po zejściu z centrum osi kolumn bas się pojawia, dźwięk staje się dużo bogatszy - jest co prawda troszhę buczący, ale jest. Po dodaniu na wzmacniaczu nieco tonów niskich (mniej więcej 1/3 do 1/2 na +) sytuacja poprawia się w miejscu odsłuchu na tyle, że jest ok - w załączeniu obrazek z planem - na czerwono kolumny, na zielono miejsca gdzie bas jest, na fioletowo tam gdzie jest bardzo mało. Oczywiście można powiedzieć "to weź zostaw z tym podbitym basem" ale słyszę niestety degradację ogólnej czystości dźwięku, więc wolałbym nie.

Pomieszczenie główne ma ok 19m2, ale dochodzi otwarta kuchnia 5,5m i przedpokój, czyli w sumie mamy 26m2 jesli należy to sumować. Na podłodze przed kanapą dość gruby dywan, na oknie zasłony.

I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - czy przyczyną tego stanu rzeczy jest akustyka czy raczej za małe kolumny? Skłaniałem się ku akustyce, ale po tym jak dodałem basu na wzmacniaczu i zmiana zaszła na + to już sam nie wiem - może ten bas w zielonych punktach to efekt podbicia przy ścianach i to tylko sztuczne wzmocnienie tego co dają kolumny?

Gdyby plan był nieczytelny bo robiłem go w Paintcie to mogę zrobić kilka zdjęć.

Będę wdzięczny za podpowiedzi bo już nie wiem co z tym zrobić :/

jvc-sp-x220-bke.jpg

Plan.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej jasna sprawa, skoro bas w jednym punkcie jest a w innym nie ma to od razu wskazuje na problem z modami własnymi pomieszczenia. Rozwiązaniem jest albo zmiana punktu odsłuchowego i orientacji kolumn, albo montaż pułapek basowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po za tym proponowal bym zdjac ta dziergana serwetke przed prawym wysokotonowym. Chyba ze jest to swiadomy "tuning" dzwieku -> wierze w wieksza wydajnosci takich "Koniakowskich" produktow niz w dzialanie kabelkow IC :-)  

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zdjęcie to nie moje tylko znalezione w necie XD

Nie miałem pod ręką swojego zdjęcia kolumny dlatego wstawiłem to, żeby był pogląd na to jakiej wielkości są te kolumny :)

Postaram się wrzucić wieczorem swoje zdjęcia pomieszczenia, może będą pomocne bo ten plan jest może średnio czytelny.

Edytowane przez Piotrek_68535

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam ponownie,

Udało mi się zrobić kilka zdjęć real foto :)

Mam nadzieję, że to po może nieco w ocenie - tak jak pisałem wyżej - basu przy ustawieniu source direct na wzmacniaczu na środku kanapy jest bardzo mało, z kolei przy tylnej ścianie koło lustra jest dużo lepiej, podobnie przy bocznej ścianie za kanapą.

Niestety mam trochę mało możliwości zmiany z uwagi na okablowaniem, ale może da się coś poprawić?

20190205_221416-03.jpeg

20190205_221442-01.jpeg

20190205_221605-01.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz je postawić na standach i trochę odsunąć od ściany za nimi? Może na próbę postaw je na taboretach przed komodą na której teraz stoją i posłuchaj czy zagra lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi