Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Sveda Audio


S0nic

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś pomęczyłem jeszcze Pana Arka odnośnie częstotliwości podziału monitora i suba i mam bardzo ciekawe wieści.

Standardowo sub faktycznie gra sobie od mniej więcej 45Hz ale jest też opcja, żeby użyć zwrotnice w subie i wtedy filtrowanie zmienia się na mniej więcej 70Hz. Tym sposobem chcąc, nie chcąc mamy pełny i swobodny 3 drożny system, co daje pełne pasmo z OZ, nieskrępowane przy nawet głośnym graniu. Dodatkowo, można skorygować sobie bas w subie pod pomieszczenie i nawet w relatywnie małych salonach zagra liniowo i bez buczenia.

E L E G A N C K O ?

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Studiowałem sobie ten głośnik dayton audio 15"

http://www.daytonaudio.com/index.php/rss390ho-4-15-reference-ho-subwoofer-4-ohm.html

 

Wyższe cięcie niż 70Hz nie ma sensu zważywszy na 15" wombata?

Tak duży i relatywnie ciężki (membrana) głośnik raczej nie powinien zbliżać się do wyższego basu?

973-big.thumb.jpg.fc344d63e09b8505cd2097b4fc9c54df.jpg

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, na które może znajdziesz odpowiedź w dziale DIY. Tam zaglądają mądrzejsze głowy. Ja jednak zaufałbym wiedzy i koncepcji, którą przyjął konstruktor. Jeśli jakieś rozwiązanie działa i to bardzo dobrze, po co kombinować? Chyba, że hobbystycznie. Dla samej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sonic990 napisał:

Tak duży i relatywnie ciężki (membrana) głośnik raczej nie powinien zbliżać się do wyższego basu?

jesli łaczysz sub z monitorami to najlepiej by odtwarzał on ostatnia oktawę czyli do 40-50hz

drugim pomysłem są próby odsłuchowe z róznym podziałem , bo moze sie okazać ,że nawet bas powyzej 100hz bedzie dla Ciebie znacznie lepszy z suba niz monitorów

trzecim pomysłem najlepszym są dwa suby i dwa monitory i połaczenie ich przez specjalistę jego pomiar i twoje uszy

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrek7 napisał:

Pytanie, na które może znajdziesz odpowiedź w dziale DIY. Tam zaglądają mądrzejsze głowy. Ja jednak zaufałbym wiedzy i koncepcji, którą przyjął konstruktor. Jeśli jakieś rozwiązanie działa i to bardzo dobrze, po co kombinować? Chyba, że hobbystycznie. Dla samej ciekawości.

Ja nie ucze ojca dzieci robić, raczej pytam z ciekawości. W sumie po to jest forum, żeby czegoś ciekawego się dowiedzieć. Jak coś kupuje to lubię mieć "doktorat" z tego czegoś, zwłaszcza w takiej kasie ?

1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

jesli łaczysz sub z monitorami to najlepiej by odtwarzał on ostatnia oktawę czyli do 40-50hz

drugim pomysłem są próby odsłuchowe z róznym podziałem , bo moze sie okazać ,że nawet bas powyzej 100hz bedzie dla Ciebie znacznie lepszy z suba niz monitorów

trzecim pomysłem najlepszym są dwa suby i dwa monitory i połaczenie ich przez specjalistę jego pomiar i twoje uszy


Dzięki Sławek, bez probemu można przetestować 45Hz vs 70Hz mając całość już w domu.

Tak na marginesie to podobny system jak ten Sveda ma firma Thrax i WLM. Niestety nie znalazłem podziału. Z drugiej strony będzie on zależny od przetworników więc o porównanie ciężko.

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sonic990 napisał:

Z drugiej strony będzie on zależny od przetworników więc o porównanie ciężko.

jesli własne działania i odsłuchy nie zadowola Cię spróbuj skontaktować się z Piotrkiem Machnikiem

audiosynergia

myslę ,ze jest to jeden z niewielu fachowców, który potrafi dograc do perfekcji taki układ jaki Cie interesuje, zadośc czyniac Twoim preferencjom

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawią mnie również różnice między standardową 3 drożną kolumną z wyższym podziałem basu a zestawem monitory + sub (suby). Dlaczego niektórzy konstruktorzy decydują się na robienie czegoś takiego a nie wsadzają całości do jednej budy jak reszta?
Czy są jakieś konkretne zalety takiego rozwiązania?

1 minutę temu, slawek.xm napisał:

jesli własne działania i odsłuchy nie zadowola Cię spróbuj skontaktować się z Piotrkiem Machnikiem

audiosynergia

myslę ,ze jest to jeden z niewielu fachowców, który potrafi dograc do perfekcji taki układ jaki Cie interesuje, zadośc czyniac Twoim preferencjom

Myślę, że ten zestaw sveda jest dobrze zgrany i absolutnie nie chcę nic poprawiać. Chciałbym tylko rozwiać wszelkie wątpliwości w swojej głowie i dowiedzieć się dlaczego pewnie rzeczy są robione w określony sposób.

Potwierdzeniem dobrego brzmienia svedy zdecydowanie jest AVS 2018 gdzie zebrał bardzo dobre opinie.

 

Audiosynergia z tego co czytałem to kolumny wysokoskuteczne. Bardzo interesujące ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sonic990 napisał:

Czy są jakieś konkretne zalety takiego rozwiązania?

wg mnie jedynym ideałem jest stworzenie jednej pełno pasmowej konstrukcji w jednej obudowie

lub oczywiście moga to byc moduły

dwa suby np jako podstawki i dwa monitory dobrze zestrojone to teoretycznie równiez jest kolumna pełno pasmowa tylko podzielona na moduły

Podział pomiedzy głosnikami zalezy od bardzo wielu rzeczy, własciwosci samych głosników zalezności cieplne i zwiazane z nimi zniekształcenia, dopasowanie przetworników do odtwarzania pasma wg najmniejszych znieksztalceń (np odciążenie średnicy od przetwarzania basu)dociazenie dolnego srodka lub zaznaczenie średnich tonów przez osłabienie w pewnym miejscu basu

sa rózne mozliwości i najlepiej dopasowac konkretne kolumny do własnych preferencji i oczywiscie pomieszczenia odsłuchowego , dla mnie tylko takie działania przynoszą oczekiwany efekt

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam 38 napisał:

Marcin wyczuwam, że jesteś wewnętrznie rozdarty jak młody Anakin Skywalker heh. Tyle, że Ty między ATC a Svedą. Mam rację? ?

Adam! nie odpisujesz na PW! Myślałem, że się wkurzyłeś na mnie czy coś ?

W założonym budżecie ATC nie dają rady Svedzie moim zdaniem.  Obudowa zamknięta, piękna barwa z węglówek i jedwabiu, możliwość dokupienia suba 15" z możliwością dostrojenia do pokoju za jakiś czas, produkt z Polski, wybitnie dobry kontakt z producentem, bez handlowego bełkotu i naciagactwa.

 

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, slawek.xm napisał:

wg mnie jedynym ideałem jest stworzenie jednej pełno pasmowej konstrukcji w jednej obudowie

lub oczywiście moga to byc moduły

dwa suby np jako podstawki i dwa monitory dobrze zestrojone to teoretycznie równiez jest kolumna pełno pasmowa tylko podzielona na moduły

Podział pomiedzy głosnikami zalezy od bardzo wielu rzeczy, własciwosci samych głosników zalezności cieplne i zwiazane z nimi zniekształcenia, dopasowanie przetworników do odtwarzania pasma wg najmniejszych znieksztalceń (np odciążenie średnicy od przetwarzania basu)dociazenie dolnego srodka lub zaznaczenie średnich tonów przez osłabienie w pewnym miejscu basu

sa rózne mozliwości i najlepiej dopasowac konkretne kolumny do własnych preferencji i oczywiscie pomieszczenia odsłuchowego , dla mnie tylko takie działania przynoszą oczekiwany efekt

Porównując monitory + suby vs standardowa kolumna 3 drożna, średniotonowy w monitorach będzie łapał pasmo dużo bardziej w doł niż średniotonowy w klasycznej obudowie. Może to nie jest reguła ale jak sprawdzałem sobie parametry różnych kolumn to tak właśnie wychodziło. Czy to nie jest minus?

3 minuty temu, Adam 38 napisał:

Miałem i w sumie znowu mam zapełniona skrzynkę stąd te moje nieodpisywanie pewnie. Jakie obrażanie - przecież Ty nie lubisz Dynaudio jak ja hahaha. A to fajnie, że masz konkretny kierunek już obrany. 

Lubie Esotara z dynaudio, jeszcze nic nie pobiło tej sceny ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sonic990 napisał:

Czy to nie jest minus

jesli lubisz dzwiek ATC gdzie duzy basowiec udziela się do nawet 1khz to moze być minus

z drugiej strony jak popatrzysz na układ SF Aida gdzie podział jest na 170hz czy SF Lilium na 150hz

czy Magico S5 z dwoma subami czy Wilson audio Alexia wszyskie te kolumny maja podział z basem poniżej 200hz a głosniki sredniotonowe bardzo mocno biora udział w wypadkowym brzmieniu basu sredniego i wyzszego

dlatego zaden układ nie jest reguła trzeba rozmawiac z producentem i samemu pózniej dopasować układ do swoich wymagań

w wypadku ATC ograniczeniem jest wytrzymałośc kopułki sredniotonowej dlatego podział z basem musi byc w okolicach 500hz

RSS390HO-4 15" wg mnie powinien zadowolic cię z podziałem az do 200hz ale oceniam to z technicznego punktu widzenia bo głosnika nie słuchałem

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, slawek.xm napisał:

jesli lubisz dzwiek ATC gdzie duzy basowiec udziela się do nawet 1khz to moze być minus

z drugiej strony jak popatrzysz na układ SF Aida gdzie podział jest na 170hz czy SF Lilium na 150hz

czy Magico S5 z dwoma subami czy Wilson audio Alexia wszyskie te kolumny maja podział z basem poniżej 200hz a głosniki sredniotonowe bardzo mocno biora udział w wypadkowym brzmieniu basu sredniego i wyzszego

dlatego zaden układ nie jest reguła trzeba rozmawiac z producentem i samemu pózniej dopasować układ do swoich wymagań

w wypadku ATC ograniczeniem jest wytrzymałośc kopułki sredniotonowej dlatego podział z basem musi byc w okolicach 500hz

RSS390HO-4 15" wg mnie powinien zadowolic cię z podziałem az do 200hz ale oceniam to z technicznego punktu widzenia bo głosnika nie słuchałem

ATC i np JBL są wyjątkiem bo tam podział jest bardzo wysoki. Ale biorąc pod uwagę reszte to masz podział przykładowo od 150 do 200hz. Teraz porównajmy to do zestawów z monitorami gdzie ten podział w połączeniu z subem będzie w okolicach 45hz. O tą różnicę mi chodzi.

 

Tak na prawdę to chyba trzeba posłuchać - czyli tak jak zazwyczaj ?
Troche mam obawy co do basu 200hz z tego ciężkiego przetwornika (na plus, że jest w OZ i zasilany aktywnie klasą D)

Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sonic990 napisał:

Teraz porównajmy to do zestawów z monitorami gdzie ten podział w połączeniu z subem będzie w okolicach 45hz. O tą różnicę mi chodzi

Jesli sub ma być dodatkiem do monitorów , to wskazane jest by dla zachowania spójnosci pasma jego wiekszośc odtwarzały monitory z  których filtrujemy tylko najnizszy bas

ale jesli stroimy sub i monitory w jedna kolumnę to proces jest taki jak tworzenie nowych kolumn

wybieramy punkt podziału filtrujemy monitory hi-pasem a suba low pasem tak by charakterystyka wypadkowa była równa lub nie (preferencje) odsłuchujemy

wybieramy inny punkt podziału nowy filtr dla monitorów nowy dla suba... odsłuch

mozliwości jest sporo

monitory mozemy filtrowac 6db/okt 12 db/okt 

suba 12, 18, 24 db/ok

kazdy układ da inne brzmienie i wynikowy podział pasma może wyjsc nie tam gdzie pierwotnie było planowane

to nie są proste sprawy i nalezy podejśc do problemu z głową

 

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonic

Kup sveda blipo a jeśli chodzi o moduły basowe to najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie dorobić je u Piotra na głośnikach jakie sobie wybierzesz z jego pomocą do tego crowna xti z dsp i Ci to wszystko sklei tak że nie będziesz chciał wyłączać sprzętu. Moduły basowe od svedy na scanach to spory wydatek i się nie opłaca tego brać a blipo za cenę 20kzł to nie opłaca się tego robić bo jak policzysz elementy obudowy plus projekt i strojenie to cena jest jak najbardziej akceptowalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2019 o 10:37, zibii napisał:

Sonic

Kup sveda blipo a jeśli chodzi o moduły basowe to najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie dorobić je u Piotra na głośnikach jakie sobie wybierzesz z jego pomocą do tego crowna xti z dsp i Ci to wszystko sklei tak że nie będziesz chciał wyłączać sprzętu. Moduły basowe od svedy na scanach to spory wydatek i się nie opłaca tego brać a blipo za cenę 20kzł to nie opłaca się tego robić bo jak policzysz elementy obudowy plus projekt i strojenie to cena jest jak najbardziej akceptowalna.

Do  Chupacabry na scanach to trza z 40-50 metrów minimum pewnie. Wombat na 15" aluminium w OZ z klasą D mi starczy ?

Edytowane przez plastik1989
Chupacabry....

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić moduły basowe na 2x10" na stronę i wystarczy będzie symetrycznie. Z jednym wombatem to bliżej do układu 2.1 niż tradycyjne stereo. Możesz zrobić na głośnikach scan speak 26W/4558T00 Głośniki to 3.7kzł crown xti 2000 to jakieś 2kzł za używek obudowy to max 1kzł i masz super moduły basowe za nie całe 7kzł i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie układ dwóch monitorów z dwoma subami bedzie najmniej kompromisowy

2+1 wg mnie nie spełni oczekiwań a problemy fazowe moga nawet zdegradować dźwięk

jesli myslimy o układach hi-endowych to nie 2+1 tylko 2+2

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja slawek, że 1 subwoofer to problematyczne rozwiązanie nawet w kinie domowym a co dopiero w stereo. Sonic zbuduj dwa moduły a nie upieraj się na firmowe rozwiązanie wombat bo szkoda kasy a będzie kompromis i będziesz żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, slawek.xm napisał:

jedynie układ dwóch monitorów z dwoma subami bedzie najmniej kompromisowy

2+1 wg mnie nie spełni oczekiwań a problemy fazowe moga nawet zdegradować dźwięk

jesli myslimy o układach hi-endowych to nie 2+1 tylko 2+2


Rozumiem a czy suby powinny stac pod monitorami czy obok będzie ok?

7 godzin temu, zibii napisał:

To racja slawek, że 1 subwoofer to problematyczne rozwiązanie nawet w kinie domowym a co dopiero w stereo. Sonic zbuduj dwa moduły a nie upieraj się na firmowe rozwiązanie wombat bo szkoda kasy a będzie kompromis i będziesz żałował.

Na razie interesują mnie tylko 2 monitory - musze jeszcze zorganizować DAC z regulacją głośności więc jeszcze dłuuugo nie będzie subów ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, słuchałem u Wojtka WUELEM zestawu gdzie sub był za plecami i nigdy bym sie nie połapał, że coś jest nie tak. Czytałem w takiej mądrej książce, że poniżej pewnej częstotliwości nie słychać już lokalizacji niskotonowego.

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, chcheckitout napisał:

Te kolumny ujrzały już światło dzienne ? 

 

I Chupacabry i Wombaty są dostępne. Moim zdaniem trzeba mięc większy salon, zeby wrzucić te Chupacabry. Wombaty w zupełności wystarczą ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sonic990 napisał:

Rozumiem a czy suby powinny stac pod monitorami czy obok będzie ok?

moga stac obok niski podział daje tę mozliwość

a jesli chodzi o kierunkowość to najlepiej sprawdzić samemu ?

wg mnie najlepszy bas to duzy głosnik i strzał na wprost

u mie grają sb34swnrx w kolumnie czterodroznej

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chcheckitout napisał:

Wombat to SUB ?

Tak.

Wombat to sub na 15" głośniku

wombat-15c-front.thumb.jpg.1aed564077dc45d8a934cd389b4c6a9b.jpg

Chupacabra to 3x scan speak 23W

 

MC42NjA1MjAwMCAxNTEyMzE1MzUy.thumb.jpg.1b8fd6e9215236677f8f4c898000bc86.jpg

 

4 godziny temu, slawek.xm napisał:

moga stac obok niski podział daje tę mozliwość

a jesli chodzi o kierunkowość to najlepiej sprawdzić samemu ?

wg mnie najlepszy bas to duzy głosnik i strzał na wprost

u mie grają sb34swnrx w kolumnie czterodroznej

Wrzuć zdjęcie kolumn. OZ czy BR?
 

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2019 o 19:32, Sonic990 napisał:

Wrzuć zdjęcie kolumn. OZ czy BR?

Bardzo Cie przepraszam ale z zasady nie chwalę się zdjęciami własnych konstrukcji

i jest to watek miłosników innych kolumn ?

sb34 gra w linii transmisyjnej 

Pozdrawiam i Wszystkim Kolegom wesołych Świąt

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.