Skocz do zawartości
IGNORED

Szymona sprzętowe poszukiwania... Czyli jak dotrzeć do serca audiofila.


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Jak kolejny raz czytam o porównaniach polskich,  czasami jednoosobowych manufaktur do zagranicznych koncernów to mi ręce opadają. Gdzie zaplecze,  moce produkcyjne,  marketing. Z czym do czego...
Dystrybutorzy i sprzedawcy mają w głębokim poważaniu czy taki Ethos Arctico jest kolumną hi-end,  że prezentuje brzmienie na wysokim poziomie przy atrakcyjnej na tle konkurencji cenie. Aby trafić do dystrybucji i salonów musiała by kosztować trzy razy tyle,  a oferując świetne brzmienie stanowiła by realne zagrożenie do posiadanej oferty z odpowiednią marżą. Branża audio to biznes i nie ma nic wspólnego z promocją produktów prezentujących wysoki poziom dźwięku. 
A to forum to myślisz co to jest? Kółko dyskusyjne harcerzy? Oczywiście jest to dość normalne, ale trzeba być tego świadom.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bluesboss napisał:

Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że Magico S5MKII są częścią systemu home theatre to takie właśnie ich ustawienie w dużo mniejszym pomieszczeniu wzmocniłoby pewne częstotliwości i może pozwoliłoby im zagrać w sposób bardziej nasycony, lepiej.
Wydaje mi się więc, że Magico przeznaczone są do mniejszych pomieszczeń, a w nieco większych - ale nie aż tak dużych jak przedstawione tutaj - może należałoby się pokusić o konfigurację 2.2.

 

8 godzin temu, bluesboss napisał:

Właśnie to miałem na myśli. Dodanie subwooferów - dwóch - może spowodować odciążenie kolumn głównych i pozwolić im na  swobodniejsze odtworzenie mid basu.

 

10 godzin temu, bluesboss napisał:

Przepraszam jeżeli błądzę i napisałem bzdury lub oczywistości i w ogóle za dużo. Jestem ciekawy jak to Twoim @Szymon i Waszym zdaniem wygląda. 

Przykro mi ale zupełnie błądzisz. Takie są skutki opisywania miejsc, w których się nie było i urządzeń, których się nie słuchało u Siebie. Dlatego apelowałem o nieopisywanie brzmienia na podstawie zdjęć, szczególnie na wystawach.

RafałM bardzo trafnie to opisał bo był i słuchał. Niższego basu w Magico jest w moim pokoju pod dostatkiem i żadne subwoofery nie są do niczego potrzebne. Głośniki subwooferowe już tam są zamontowane. W tych kolumnach i nie tylko tych brakuje energii wyższego basu a ta pochodzi z mniejszych i/lub dużo szybszych przetworników z lżejszymi układami drgającymi. Dodawanie olbrzymich subów spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego czyli jeszcze dopompuje i spowolni niski bas a wyższego nie wyemituje bo nie ma fizycznie takiej możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamówię napisał:

Jeżeli pomieszczenie Szymona jest „równe” a pewnie jest,to ten argument nie wytrzymuje krytyki. Magico według opisu mają dziurę w charakterystyce i o ile można się zgodzić,że z powodu wielkości nie nagłośnią prawidłowo szymonowego pokoju,to dziura w takich warunkach nadal będzie doskwierać i dobra akustyka bezlitośnie to obnaży. Suby tylko pogłębią ten efekt.

Na żadnych pomiarach Magico S5Mk 2 nie mają dziury w charakterystyce - co więcej mają jedna z najlepiej wyrównanych charakterystyk w ogóle. Więc jesli u Szymona była dziura w wyższym basie ( zakładając że pokój ma super pod względem akustyki) to by tylko dowodziło że pomiary można sobie darować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, babatular napisał:

Na żadnych pomiarach Magico S5Mk 2 nie mają dziury w charakterystyce - co więcej mają jedna z najlepiej wyrównanych charakterystyk w ogóle. Więc jesli u Szymona była dziura w wyższym basie ( zakładając że pokój ma super pod względem akustyki) to by tylko dowodziło że pomiary można sobie darować

Grzesiek już to gdzieś tłumaczył, może tutaj to objaśni. Zdolność oddania impulsu w zakresie wyższego basu jest uzależniona od konkretnego typu membrany, ich mas drgających i pewnie jeszcze kilka cech, o których nie wspomniałem. Tego zupełnie nie widać na charakterystyce częstotliwościowej. Jak ktoś słyszał 3 przetworniki o tej samej średnicy wykonane z lekkiej i sztywnej celulozy, polipropylenu oraz ceramiki to wie o czym piszę. Na pomiarze wszystkie można zestroić "równo" ale brzmieniowo dzieli je przepaść.

W ogóle ocena cech brzmieniowych po obejrzeniu charakterystyki pasma przenoszenia to nieporozumienie, weźmy taki amplituner kontra świetną lampę. Na pomiarach amplituner będzie nawet górował parametrami a w rzeczywistych warunkach... Wiadomo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, babatular napisał:

Na żadnych pomiarach Magico S5Mk 2 nie mają dziury w charakterystyce - co więcej mają jedna z najlepiej wyrównanych charakterystyk w ogóle. Więc jesli u Szymona była dziura w wyższym basie ( zakładając że pokój ma super pod względem akustyki) to by tylko dowodziło że pomiary można sobie darować

Ileż to jest urządzeń których parametry wskazują ze to na pewno musi grac na najwyższym poziomie. Ale niestety tak nie jest. Myślę ze każdy się zgodzi ze mną ze tak naprawdę wszystko jest weryfikowane po odsłuchu danego urządzenia.

Chciałbym aby tak było w rzeczywistości , mega parametry ,mega granie. W tedy to  i amplituner yamaszki i wzmacniacz krella ,powinien brzmieć tak samo.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne doswiadczenie podpowiada mi,że wzorcowe pomiary nie zawsze grają,ale urządzenia z tragicznymi pomiarami,grają tragicznie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jamówię napisał:

Jeżeli pomieszczenie Szymona jest „równe” a pewnie jest,to ten argument nie wytrzymuje krytyki.

Nie narzekam, w zdecydowanej większości mieszczę się w przedziale +/- 3dB to chyba dość przyzwoicie biorąc pod uwagę rozmiar pokoiku :)

Znalazłem nawet pomiar, który wykonywałem przed laty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

29 minut temu, Rafał.M napisał:

Ileż to jest urządzeń których parametry wskazują ze to na pewno musi grac na najwyższym poziomie. Ale niestety tak nie jest. Myślę ze każdy się zgodzi ze mną ze tak naprawdę wszystko jest weryfikowane po odsłuchu danego urządzenia.

Chciałbym aby tak było w rzeczywistości , mega parametry ,mega granie. W tedy to  i amplituner yamaszki i wzmacniacz krella ,powinien brzmieć tak samo.

 

 

Święte słowa.

Mam jeszcze amplituner Pioneera chyba 2 od góry, który pomimo świetnych parametrów za diabła grać nie chce :))) Znaczy gra, dynamiką na poziomie radyjka hihihi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Szymon said:

Nie narzekam, w zdecydowanej większości mieszczę się w przedziale +/- 3dB to chyba dość przyzwoicie biorąc pod uwagę rozmiar pokoiku :)

Znalazłem nawet pomiar, który wykonywałem przed laty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

O! w takim pomieszczeniu można się bawić w audio na wysokim poziomie ! Prawdopodobnie lubi się z urządzeniami które delikatnie wypychają do przodu niższą średnicę. Muzyka w naturze (z instrumentów) to bardzo rzadko są subbasy. O jakości przekazu stanowi głównie szeroko pojęta średnica. Dlatego wielu jest w stanie wybaczyć niedomagania w zakresie najniższego basu np. lampowcom a nie jest w stanie znieść szorstkości źle wykonanych tranzystorów. Jednym słowem to za średnicę można i trzeba dać się "pociąć" i doświadczony słuchać w pierwszej kolejności ocenia ten zakres. Boom boom jest domeną początkujących w tej zabawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Airmike napisał:

O! w takim pomieszczeniu można się bawić w audio na wysokim poziomie ! Prawdopodobnie lubi się z urządzeniami które delikatnie wypychają do przodu niższą średnicę. Muzyka w naturze (z instrumentów) to bardzo rzadko są subbasy. O jakości przekazu stanowi głównie szeroko pojęta średnica. Dlatego wielu jest w stanie wybaczyć niedomagania w zakresie najniższego basu np. lampowcom a nie jest w stanie znieść szorstkości źle wykonanych tranzystorów. Jednym słowem to za średnicę można i trzeba dać się "pociąć" i doświadczony słuchać w pierwszej kolejności ocenia ten zakres. Boom boom jest domeną początkujących w tej zabawie.

Też mi się tak wydawało w końcu wszystko co najlepsze tam jest ;)


Dopiero po odsłuchu b. dobrej, szybkiej i liniowej sekcji sub-niskotonowej w OZ nie chce się wracać do tylko samej średnicy. Ciężko to opisać słowami bo sam byłem sceptycznie do tego nastawiony.

Po co te ostatnie 40/30 Hz? Większość instrumentów i tak tam nie sięga. Problemem jest jak włączy się na chwile tą "dopałkę" a po 15 min wyłączy. Gdzie jest ta potęga brzmienia? Gdzie to dopalenie z dołu?

Z drugiej strony jak ktoś jest miłośnikiem wokali i spokojnych klimatów gitary akustycznej to zdecydowanie wolałbym zainwestować pieniążki w sprzęt grający wyśrubowaną średnicą, bez dwóch zdań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Sonic990 napisał:

Też mi się tak wydawało w końcu wszystko co najlepsze tam jest ;)


Dopiero po odsłuchu b. dobrej, szybkiej i liniowej sekcji sub-niskotonowej w OZ nie chce się wracać do tylko samej średnicy. Ciężko to opisać słowami bo sam byłem sceptycznie do tego nastawiony.

Po co te ostatnie 40/30 Hz? Większość instrumentów i tak tam nie sięga. Problemem jest jak włączy się na chwile tą "dopałkę" a po 15 min wyłączy. Gdzie jest ta potęga brzmienia? Gdzie to dopalenie z dołu?

Z drugiej strony jak ktoś jest miłośnikiem wokali i spokojnych klimatów gitary akustycznej to zdecydowanie wolałbym zainwestować pieniążki w sprzęt grający wyśrubowaną średnicą, bez dwóch zdań.

Byłeś u Rafałka możesz napisać jak się ma bas u niego do tych OZ, bo wiesz w życiu bym nie powiedział że system Rafałka nie ma potęgi brzmienia i nadaje się tylko do spokojnych klimatów i gitary akustycznej :) Kolejne pytanie, jak się ma w tym systemie z OZ niższy bas do wyższego? Chodzi mi o motorykę poszczególnych podzakresów oraz równość ich grania, no i wreszcie nieszczęsna średnica, bo wiesz tak naprawdę co z tego jeżeli wydaje się nam, że mamy niski bas z "kosmosu" jeżeli cała reszta pasma jest z nim niespójna, bądź po prostu słaba. Koncepcja budowania systemu w  oparciu o najniższy bas wydaje mi się odrobinę dziwna... Zapytaj zresztą Szymka dlaczego nie korzysta ze swoich wypasionych modułów basowych w OZ ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tb82 napisał:

Zapytaj zresztą Szymka dlaczego nie korzysta ze swoich wypasionych modułów basowych w OZ ;)

Są zbyt dobre :)))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka wodna dajcie te Artico bo mnie zżera ciekawość jak małego chłopca

Albo chociaż na jakich są przetwornikach.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2019 o 08:44, Szymon napisał:

RafałM bardzo trafnie to opisał bo był i słuchał. Niższego basu w Magico jest w moim pokoju pod dostatkiem i żadne subwoofery nie są do niczego potrzebne. Głośniki subwooferowe już tam są zamontowane. W tych kolumnach i nie tylko tych brakuje energii wyższego basu a ta pochodzi z mniejszych i/lub dużo szybszych przetworników z lżejszymi układami drgającymi. Dodawanie olbrzymich subów spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego czyli jeszcze dopompuje i spowolni niski bas a wyższego nie wyemituje bo nie ma fizycznie takiej możliwości.

Nareszcie coś rozsądnego.

Subwoofery można dorzucić, ale do kolumn w których jest energia i szybki bas.

Np. B460 (na 18'' 2245H - jak w największych Westlake i 4345) do Everest DD55000 z bardzo szybkim basem, świetną sceną i live'm.

I to może być za wolny subwoofer, do basu z DD55000, tam trzeba jakieś wyczynowe bardzo szybkie subwoofery z JBL Synthesis lub JBL Professional.

 

Pamiętasz <atak personalny>handlarzyka<atak personalny>spod Wa-wy, o którym kiedyś pisał śp. SA (Piotr), który słuchał u niego Altec'ów. noaudiofil <atak personalny>. To żadne Bruce'y, to stare garbusy :)

SA dobrze mi o nich prawił prawdę.

Nie ważne, że było jak na polu minowym, bo mi tam może być zawalone sprzętem, kablami, że podłogi nie wdać i można się zaplatać. Ważne na czym oni kolumny ustawili - jeden ABs na poddaszu starą koncertową kabinę (kolumny samodziełki składaki diy iwata 600 + tad, i kabina pro + tad) ustawił na palecie :D ... i jakie to ma być granie na paletach. Typa i palety widać na zdjęciu. Jak coś mogę poszukać w zdjęciach które mam.

Przerzucają składaki diy, nie stać ich na topowe JBL i Levinsony. Niech ABs pokaże prywatne zdjęcia, zobaczymy ile słuchał. Ja kilkanaście własnych/prywatnych nazbieram samych JBL z Levinson, w tym wszystkie topowe.

I niech <atak personalny> nie 'jara' się kondo bo przy JBL były droższe modele kondo - dały radę tylko starym mniej detalicznym i wolniejszym No33H. Nie mają szans przy nowszych/nowych No 53, 532, 534, 536.

Tamten u którego SA słuchał Altec'ów, to ustawiał na jakichś drewnianych listwach/deskach, kołkach :D itd. Jak coś też mogę pokazać, garbatego typa też widać.

A westlake/estlake to jakieś diy, klon/podróbka.

Duże oryginalne Westlake HR-1VF maił, marnie wysterowane - słaba elektronika, okablowanie itd. - tam potrzebne prądowe zwrotnice głośnikowe by rozruszać wyczynowo tak jak lubię. Zwykłe zwrotnice nie są wystarczające (zabijają Sound) dla tych przetworników/driverów o ogromnym zapotrzebowaniu.

Pamiętasz stare głośnikowe kable które potrafiły robić przebicia - gdzieś było na polskiej stronie wspominane o tych starych kablach. Polk speaker cable miałem pożyczone - słabizne kable. Kumplom też te kable były słabe. A on na tym badziewiu słucha.

Typ ze starego przewodnika (drutu Klangfilm) o średnicy 1mm kiedyś zrobił se interkonekty :D A ten przewodnik świetnie się nadaje tylko na głośnikowe MF jak się dało kilkanaście przewodników, a nie jak on podłączył o minimalnym przekroju głośnikowe :D ...i to na całe pasmo.

Western Electric u niego i Klangfilm Eurodyn u kogo innego, miały ograniczenia - to kolumny nie dla mnie bo nie są uniwersalne, i chyba pod gramiaka by maskować wady coś (tylko z gramiaka) potrafią zagrać nawet bardzo dobrze, by w innym wypaść słabo - brakuje im mocy i uniwersalności do tego WE i Klangfilm podbarwia i zniekształca. Dlatego kiedyś wyleciały kin, i zastąpiły je LMCo. (Lansing Manufacturing Co.).

LMCo. to lepszy Altec Lansing. W hifido raz były za kilka mln JPY. Najlepiej i najuniwersalniej grają JBL stare jak i nowe, nie ważne jakie, aby topowe. Tyle (że szczególnie stare wielkie) ekstremalnie wymagające, w których przetworniki muszą dostać topowy sygnał by był pełny wyster - obowiązkowo mnóstwo kabli, obowiązkowo prądowe zwrotnice, i co najmniej bi-amp mode. Mało kto na świecie to wysteruje idealnie - bo mają aż tak wysokie wymagania co do wysterowania. Żeby to wysterować trza się orientować jak Ja i mieć z tym wieloletnią styczność. Za takie wysterowanie dostajesz wszystko: mnóstwo detalu, mikro, makro, leciutkie i mocne granie, wszystko co chcesz.

Z WE jedne drivery mogę być świetne i uniwersalne na MF - czyli najdroższe ogromne WE 594A (field-coil) - poprzednia wersja ogromnych JBL 375 (Alnico V).

Mam 375 na alu, mam 2440 na tytanie. Z dedykowanymi hornami/lensami. Najlepiej wysterowane na świecie, to jakiś kosmos zakres MF jak z nie tej planety! Dostaje się świetną naturalność/neutralność i to podane na totalnym detalu i dynamice! Wszystko inne jak zabawki przy tym. Nigdy u nikogo nie słyszałem lepszego MF!

Tylko to trza umieć wysterować, a nie jak u kogoś słucham i słyszę, że grają max na 10-15% możliwości. U handlarzyn to przeważnie gra n 5% możliwości.

Jak się nie umie / nie zna, to lepiej się nie porywać!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tb82 napisał:

Byłeś u Rafałka możesz napisać jak się ma bas u niego do tych OZ, bo wiesz w życiu bym nie powiedział że system Rafałka nie ma potęgi brzmienia i nadaje się tylko do spokojnych klimatów i gitary akustycznej :) Kolejne pytanie, jak się ma w tym systemie niższy bas do wyższego? Chodzi mi o motorykę poszczególnych podzakresów oraz równość ich grania, no i wreszcie nieszczęsna średnica, bo wiesz tak naprawdę co z tego jeżeli wydaje się nam, że mamy niski bas z "kosmosu" jeżeli cała reszta pasma jest z nim niespójna, bądź po prostu słaba. Koncepcja budowania systemu w  oparciu o najniższy bas wydaje mi się odrobinę dziwna... Zapytaj zresztą Szymka dlaczego nie korzysta ze swoich wypasionych modułów basowych w OZ ;)

U Rafała referencyjna motoryka i szybkość. To nie jest tak, że system Sveda Audio, bo o nim mowa, jest zbudowany na subwooferach. Wręcz przeciwnie, monitory 2 way były dużo wcześniej i suby zostały tylko dodane. To bardzo równe granie, więcej pisałem w klubie svedy ;)


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sonic990 napisał:

U Rafała referencyjna motoryka i szybkość. To nie jest tak, że system Sveda Audio, bo o nim mowa, jest zbudowany na subwooferach. Wręcz przeciwnie, monitory 2 way były dużo wcześniej i suby zostały tylko dodane. To bardzo równe granie, więcej pisałem w klubie svedy ;)

Posłuchał bym z wielką chęcią, moje obawy wynikają z tego, że tak naprawdę nie trafiłem jeszcze na system z dodatkowymi modułami basowymi czy to BR czy OZ, które nie były by obciążone bolączkami, o których pisałem powyżej. Znając charakter węglowego Scana, który w tych monitorach jest zamontowany ciężko jest mi sobie wyobrazić szybką stopę perkusji czy namacalny werbel, ale być może się mylę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Sonic990 said:

 

Po co te ostatnie 40/30 Hz? Większość instrumentów i tak tam nie sięga. Problemem jest jak włączy się na chwile tą "dopałkę" a po 15 min wyłączy. Gdzie jest ta potęga brzmienia? Gdzie to dopalenie z dołu?

 

Trochę inaczej definiuję  subbas niż Ty. Do 40/30 Hz i niżej sięga grand piano  - zgodzimy się że jeden z najważniejszych instrumentów. Subbas dla mnie to poniżej 25Hz. Natomiast w nagraniach możemy mieć wzmocniony zakres przez pomieszczenie w jakim nagrywano instrument ( oprócz tego, że może być też na etapie masteringu sztucznie podbity, ale nie o tym dyskusja..) czyli słyszymy instrument + odpowiedź pomieszczenia. Jak ktoś słucha np. muzyki organowej to jednak poza twardą ławką w katedrze ma spory problem ;-) Dobrze zrobiony głośnik powinien 30 Hz przenieść, dobrze zrobiona lampa też sobie bez problemu poradzi (o ile zestawiona jest z dobrze zrobionym i dopasowanym do niej głośnikiem). Nadal jakość średnicy uważam za dominujący parametr w ocenie jakości reprodukcji muzyki przez kolumnę głośnikową (w uproszczeniu)  i w hipotetycznej sytuacji wolałbym żeby głośnik tych niskich tonów w ogóle nie reprodukował niż miał je skopać i dodatkowo zepsuć tym średnicę włażąc na nią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Szymon napisał:

Hołduje zasadom szerokopasmowej korekcji częstotliwości z możliwie szerokim zakresem rozpraszania dźwięku. Całość musi  być podporządkowana krzywej słyszenia, wymaganiom konkretnej osoby oraz zestawowi, który ma optymalnie pracować w danym pokoju.

Przy jakim poziomie natężenia dźwięku optymalizujesz korekcję akustyczną względem izofony? Czy ktoś (jakieś laboratorium laryngologiczne) robi badanie krzywej na wskazanym przez siebie poziomie natężenia? Zazwyczaj badają tylko wartości progowe słyszenia/nie słyszenia.

 

 

5 godzin temu, Szymon napisał:

Nie narzekam, w zdecydowanej większości mieszczę się w przedziale +/- 3dB to chyba dość przyzwoicie biorąc pod uwagę rozmiar pokoiku :)

Walczyłeś o liniowość czy korekcję dla zestawu z Loganami?  Przebieg faktycznie całkiem przyjemny jak na wielkość pomieszczenia. Dla mniej wtajemniczonych można dodać, że +/-3dB oznacza, iż dla jakiejś częstotliwości dźwięku załóżmy A poziom natężenia będzie -3dB a dla częstotliwości B będzie +3dB. Zatem maksymalna różnica natężeń wyniesie 6dB, co oznacza, że pomiędzy dźwiękami A i B odczuwalna różnica ich poziomów głośności będzie dwukrotna. Dużo/nie dużo, jednak dla 90m2 to dość komfortowe i przewidywalne warunki, myślałem że gorzej będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Magico jest taki problem jak już opisał Szymon i Rafał to głośniki subwoferowe o dużym skoku i zapotrzebowaniu na moc dzięki czemu odwdzięczą się niskim i potężnym basem ale żeby zachować odpowiednią motorykę i impuls zastosowano je w obudowie zamkniętej i chwała im za to. Jeśli chodzi o niższą średnicę mamy tutaj przetwornik 15cm bardzo szybki i sztywny w końcu chwalą się, że są pokryte grafenem. A efekt końcowy jest taki, że mamy bardzo szybkiego średniaka, który swą szybkością ( odpowiedzią impulsową) daje efekt mniejszego dociążenia średnicy ona tam jest ale szybko się wygasza, Ci co grali lub grają na topowych accutonach wiedzą o czym pisze i zresztą Szymon o tym wspomniał. Jedyną receptą na te kolumny to bi amp ale chyba nie damy rady zrobić bo mamy pojedyńcze gniazdo. Ja bym widział mega mocny i szybki tran na doł z dużym DF i na średnio górę gęsto grająca lampę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, zibii napisał:

Ja bym widział mega mocny i szybki tran na doł z dużym DF i na średnio górę gęsto grająca lampę. 

Takowe tranzystory zostały podłączone chyba, że Gryphon Antileon Evo, najmocniejsza końcówka Krella 700CX lub d`Agostino Progression to za słabe amplifikacje :)  Kolumny posiadają pojedyncze przyłącze głośnikowe więc bi-amping nie wchodzi w grę.

Nijak nie wpłynęło to na szybkość i motorykę wyższego basu bo nie mogło. Przyczyny zostały opisane wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2019 o 13:08, Szymon napisał:

Jako pierwszy w Polsce mam okazję posłuchać najnowszego dziecka Dan D’Agostino Classic 2. Niepozorne "brzydkie kaczątko" na razie się rozgrzewa. Jak gra opiszę po wnikliwym odsłuchu. Czekam jeszcze na monobloki progression aby przedstawić Wam szerzej granie tych urządzeń. Do testu całej serii zainspirował mnie jeden z krakowskich gości, który przybył do mnie z pierwszą wersją końcówki Classic.

Mam nadzieję, że w opisach tych urządzeń odniesiesz się do 700CX która sobie tam stoi, bo to w końcu ten sam człowiek "projektował"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wit-told napisał:

Mam nadzieję, że w opisach tych urządzeń odniesiesz się do 700CX która sobie tam stoi, bo to w końcu ten sam człowiek "projektował"

Oczywiście, po to ją wypożyczyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, tak czysto teoretycznie i walentynkowo... moje głośniki chyba lubiłyby Twoje pomieszczenie :) Niestety mam uzasadnioną obawę że nie wypełniły by go należycie dźwiękiem ze względu na skuteczność...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon mi nie chodziło o dopalenie mocnym tranem wyższego basu bo efekt będzie odwrotny a raczej zasilić gestą lampą środek i górę ale jest to nie możliwe ze względu na brak możliwości bi amp. Dając mocny tranzystor trzymałeś bas za mordę ale niższą średnicę z 15cm głośnika jeszcze przyspieszyłeś. Taki urok tych kolumn i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Airmike napisał:

Szymon, tak czysto teoretycznie i walentynkowo... moje głośniki chyba lubiłyby Twoje pomieszczenie :) Niestety mam uzasadnioną obawę że nie wypełniły by go należycie dźwiękiem ze względu na skuteczność...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trzeba sprawdzić, jakie paczki posiadasz? Jakiś elektrostat :)

1 minutę temu, zibii napisał:

Szymon mi nie chodziło o dopalenie mocnym tranem wyższego basu bo efekt będzie odwrotny a raczej zasilić gestą lampą środek i górę ale jest to nie możliwe ze względu na brak możliwości bi amp. Dając mocny tranzystor trzymałeś bas za mordę ale niższą średnicę z 15cm głośnika jeszcze przyspieszyłeś. Taki urok tych kolumn i tyle.

Teraz wszystko jasne, źle Cię zrozumiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, temat skomplikowany logistycznie, 2,40 m wzrostu... Wykres dotyczy Acoustat 1+1 szerokopasmowy, bez wspomagania głośnikiem dynamicznym..Dobra nie zaśmiecam wątku, rozmowa dotyczy sprzętów które można obecnie lub w niedalekiej przyszłości kupić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Airmike napisał:

Szymon, temat skomplikowany logistycznie, 2,40 m wzrostu... Wykres dotyczy Acoustat 1+1 szerokopasmowy, bez wspomagania głośnikiem dynamicznym..Dobra nie zaśmiecam wątku, rozmowa dotyczy sprzętów które można obecnie lub w niedalekiej przyszłości kupić. 

Piękne kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam że są ponadczasowe pod względem projektu. Bronią się u mnie zaciekle także dźwiękowo przed różnymi konkurentami skutecznie już od kilku ładnych lat. Są uzależniające...

Wstępne słowo o nich tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek, chociaż po pierwszym poście autora spodziewałem się jakiegoś porządku, chronologii jego sprzętu. Jest dosyć chaotycznie. Wiem, narzekam, ale w dobrej wierze, bo z wiedzy osoby z takim doświadczeniem można wiele się nauczyć, ale naprawdę przydałoby się jakieś "chwycenie" wątku w klamry.....;-). Dobra, kończę, bo mnie wyrzucą ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.