Skocz do zawartości
IGNORED

Szymona sprzętowe poszukiwania... Czyli jak dotrzeć do serca audiofila.


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

No nie powiem, elektrownia u Szymona konkretna; kolumny mogłyby być jeszcze lepsze :)

Pamiętaj Sovereign, że dobór kolumn to subiektywna sprawa. Ethos Ultimo słyszałem u Rafała i grają naprawdę świetnie lecz sam wiesz, że za podobne pieniądze może być również świetne granie dedykowane dla osób o innych preferencjach.

 

Temat świetny - będę go śledził. Jeśli gospodarza wątku nie poniosą znów emocje i będzie potrafił docenić inne subiektywne oceny innych audiofili (a niestety już się pojawiły pierwsze złe symptomy, ) , to moim zdaniem będzie to jeden z ciekawszych wątków.

Życzę Gospodarzowi tago z całego serca.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj Sovereign, że dobór kolumn to subiektywna sprawa. Ethos Ultimo słyszałem u Rafała i grają naprawdę świetnie lecz sam wiesz, że za podobne pieniądze może być również świetne granie dedykowane dla osób o innych preferencjach.

Temat świetny - będę go śledził. Jeśli gospodarza wątku nie poniosą znów emocje i będzie potrafił docenić inne subiektywne oceny innych audiofili (a niestety już się pojawiły pierwsze symptomy) , to moim zdaniem będzie to jeden z ciekawszych wątków.
Życzę Gospodarzowi tago z całego serca.


Tych kolumn nie słyszałeś


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedam VITUS RI100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tych kolumn nie słyszałeś


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Może pomieszałem nazwę. Popraw mnie gdyż wiesz jakich słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, luk1985 napisał:

Bedzie jakis sprzet dla przecietnego zjadacza chleba ?

Wszystko to jest relatywne. Dla jednego szczytem jest dywan,po którym chodzi ktoś inny. Taki jest świat,stety,niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, luk1985 napisał:

Bedzie jakis sprzet dla przecietnego zjadacza chleba ?

Tutaj całą gębą ... to zakładka hi-end :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przystąpię do przekazania wrażeń odsłuchowych z testu kolumn chciałbym ponownie zaznaczyć, że wszelkie opisy dotyczą SUBIEKTYWNYCH opinii moich i osób uczestniczących w odsłuchach.  Odbiór każdego sprzętu jest inny w zależności od punktu odniesienia. Dla jednej osoby Nad czy Ayon to szczyt marzeń dla innej to początek drogi. Na przestrzeni lat przesłuchałem setki systemów oraz konfiguracji w przeróżnych pomieszczeniach co daje mi dobrą bazę do obiektywnej oceny wielu uznanych sprzętów. Znajomość od podstaw i wykształcenie w kierunku  akustyki , elektroniki  oraz praktyczne umiejętności w projektowaniu sal odsłuchowych pozwalają na rozszyfrowanie korelacji pomiędzy możliwościami danego zestawu a ograniczeniami danego pokoju odsłuchowego.

Po tylu latach zimnym okiem patrzę na wyceny, które nie robią na mnie najmniejszego wrażenia. Wręcz przeciwnie, zwracam wtedy szczególną uwagę na jakość prezentacji i wykonania wyrobu. Moja niezależność finansowa zabezpiecza mnie przed niemoralnymi propozycjami jakichkolwiek producentów i dystrybutorów. Wszyscy którzy mnie znają wiedzą że chadzam własnymi ścieżkami i nie ma siły, która by mnie przekonała do zmiany oceny danego komponentu. Zawsze mówię wprost to co myślę, jedni mnie za to kochają inni nienawidzą ale jedno macie pewne jak w banku jak coś gra lub nie gra DOWIECIE SIĘ BEZ ZBĘDNYCH OZDOBNIKÓW!  Pozwala to na chłodne spojrzenie i  zachowanie dystansu do ocenianych urządzeń. Nie jestem emocjonalnie związany z żadnym produktem i mam niezwykłą frajdę z możliwości budowania systemu z dowolnych komponentów dostępnych na rynku. W ostatecznym rozrachunku liczy się WYŁĄCZNIE poziom brzmieniowy danego komponentu. Z tego też powodu w moim systemie znajdziecie rzeczy niecodzienne (czasem wykonane na indywidualne zamówienie), niektóre bardzo drogie inne względnie przystępne cenowo.

Znajdziecie urządzenia nowe, nieprodukowane a czasem nawet bardzo leciwe. Urządzenia z USA, Europy, Azji itd.

NIGDY nie utożsamiam się z danym produktem i zalecam Wam to samo. Ocena produktu, nawet krytyczna to nie jest atak na właściciela. TO WYŁĄCZNIE SPRZĘT, rzecz martwa i tak ją postrzegam.

Potrafię bez kozery przyznać, że bliska mojemu sercu (przez 2 dekady) marka Martin Logan zeszła na psy po przejęciu firmy przez fundusz finansowy i dzisiejsze produkty to żart z nabywców.  Ostatni udany model to CLX i min. dlatego zostałem zmuszony do poszukiwania kolumn, które je godnie zastąpią.  3 lata mordęgi doprowadziły do zakupu godnego następcy, który przerósł mistrza a dzięki serii testów poznałem co ma do zaoferowania obecna branża kolumnowa.

 

W przypadku oceny walorów sonicznych jakichkolwiek sprzętów kładę szczególny nacisk na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze RYTM, coś co powinno być zdaje się rzeczą oczywistą jak dzień i noc  a wcale nie jest.  RYTM pozwala różnicować dźwięki pod względem długości i nierozerwalnie wiąże się z taktem oraz właściwymi proporcjami całego pasma słyszalnego. Rytm towarzyszył ludzkości od zarania dziejów i czasów plemiennych. To on wraz z właściwą sobie dynamiką nadają tempo, werwę i rozmach wszelkiej muzyce. To one pozwalają rozkoszować się najcichszymi partiami materiału jak i olbrzymimi spiętrzeniami dźwięku.  To one sprawiają, że nóżka bezwładnie przytupuje podczas odsłuchu ulubionego "kawałka".

Spójność dźwięku, w dzisiejszych czasach to praktycznie zapomniany slogan. Wyliniały jak stary samotny, kundel. Otóż drodzy Państwo ta jakże rzadko spotykana w audiofilskich domach cecha przekazu decyduje czy nasz zestaw jest w stanie zagrać każdą muzykę i właściwie różnicować barwowo konkretne instrumenty.  Po "nastu" latach odsłuchu na wielu parach elektrostatów, które z założenia posiadają możliwie szerokie pasmo przetwarzane przez jeden przetwornik, uzmysławia jak bardzo większość produkowanych kolumn podbarwia dźwięk.

Znalezienie konstrukcji grającej możliwie pełnym i WYRÓWNANYM pasmem (przede wszystkim barwowo) zajęło mi długie lata mojej przygody w audio.  Nawet nie wyobrażacie sobie jakie karykatury dźwiękowe prezentują niektóre modele kolumn. Najczęstszym zabiegiem jest uwypuklenie góry lub skrajów pasma, które mają stworzyć wrażenie dużej przestrzeni i  i masy dźwięku. To stara sztuczka, znana z car audio mająco odwrócić uwagę od olbrzymich braków reszty pasma. Szczerze to prawdziwy i dynamiczny zakres basu (zwłaszcza jego wyższego podzakresu) oraz środka pasma jest wręcz niespotykany. Konstrukcje pozwalające zagrać na poziomie live dużą symfonikę, metal czy rocka (oczywiście, jeśli nagrania pozwolą) to absolutna rzadkość. Wybitną perkusję udało mi się znaleźć jedynie na kilku systemach. O symfonice z przyzwoitości nie wspomnę.

Dla mnie dobre granie to kilkadziesiąt cech, które składają się na całość prezentacji. Będę je sukcesywnie wplatał w swoje relacje z odsłuchu danych komponentów. Przez kolejne miesiące a może lata poznacie moją koncepcję budowy wybitnego systemu audio, grającego każdy gatunek muzyki od metalu przez elektronikę do klasyki. Oczywiście, jeżeli będziecie nią i moimi wynurzeniami zainteresowani.

Niezależnie od oburzenia wywołanego opisami realnej konfrontacji wielu reklamowanych "metkowców" zapraszam do siebie z własnymi kolumnami lub sprzętami w celu weryfikacji moich relacji.  

 

Magico S5 mk2. Kolumny w cenie katalogowej 205 000 - 220 000zł w zależności od wykończenia.

Wykonanie naprawdę bardzo ładne, na żywo wyglądają lepiej jak na zdjęciach. Do spasowania elementów czy jakości wykonania obudowy nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Bardzo solidne kółka pozwalają na swobodny transport ciężkich kolumn. Jedynie pojedyncze plastikowe złącza głośnikowe zupełnie nie przystają do klasy produktu. Moim zdaniem gdyby obudowa była jeszcze głębsza i smuklejsza całość wyglądała by znakomicie. Tak czy inaczej solidność wykonania i wygląd produktu na świetnym poziomie.

O zastosowanych przetwornikach niech wypowie się Grzegorz, ja rozpoznałem dobrze znane mi basowce Peerless XLS (obecnie to chyba Scan Speak) , które na przełomie wieków sam użytkowałem w subwooferze Avance signature. Na tych przetwornikach lub bardzo podobnych wykonane są nowe suby S16Hz. To uznane głośniki subniskotonowe przeznaczone do pracy w obudowach zamkniętych i z membranami biernymi. W Magico mają zmienioną nakładkę przeciwpyłową co oczywiście nijak nie wpływa na ich charakter grania.

Jakim basem grają Magico? 2 takie głośniki na stronę potrafią wytworzyć całkiem duże ciśnienie akustyczne nawet w moim metrażu, w mniejszym pomieszczeniu z pewnością jego energia znacząco wzrośnie. Obudowa zamknięta powoduje, że bas może nie sięga czeluści ale ma wystarczające rozciągnięcie w dół. Jego niższy zakres posiada przyjemną, charakterystyczną dla tych przetworników fakturę  mięsistego i dość miękkiego basu jednak bez zbędnego poluzowania.  Co prawda jest to nieco subwooferowy typ grania bez jakiegoś wybitnego konturu ale z pewnością może się podobać.

Problemy zaczynają się jak zaczynamy przesuwać się w kierunku wyższego basu. Ze względu na mały średniak i ciężki niskotonowy powstaje w paśmie dziura, której nie ma co zapełnić.  Niskotonowce są w zakresie wyższego basu zbyt wolne a średniak nie ma masy żeby im pomóc. Powoduje to, że perkusja oraz werbel  mają bardzo małą energię i są zbytnio złagodzone. Jak to nazwał jeden z odsłuchujących" to gra dziecinna perkusyjka zamiast perkusji". Brak konturu, szybkości i energii tego zakresu przekłada się na bardzo zniekształcony przekaz instrumentów naturalnych grających w tym paśmie. Chordofony takie jak kontrabas czy wiolonczela są zbyt mało czytelne a ich dźwięk rozmyty. Bryły instrumentów się zamazują i tracą właściwą energię. Przez złagodzenie tego zakresu cierpi rytmika i dynamika przekazu zwłaszcza słabszych nagrań (szczuplej zrealizowanych). Rock czy klasyka brzmi bardzo przeciętnie. Dość mały i szybki średniak gra wysoko, ma zbyt małe dociążenie również niskiej średnicy co wpływa na dalsze problemy z przetwarzaniem głosów w niskich tonacjach. Cohen czy Rea brzmią zbyt szczupło i za delikatnie. Wyższa średnica jest energetyczna i szybka, z nią nie ma problemu. Konstruktor ładnie połączył ją z głośnikiem wysokotonowym. Przejście jest płynne a zszycie góry i wyższego środka tak dobre jak pozwala na to zastosowany beryl. Duży wpływ na średnicę mają wysokie tony. W tej konstrukcji wysokotonowiec wygląda na berylowego Scana Illuminator bez charakterystycznej siateczki. Góry jest więcej niż w klasycznych zestawach z przed lat ale nie jest to nadmierne przerysowanie a raczej próba nadania dodatkowego blasku przy połączeniu z ciemniejszą elektroniką. Moim zdaniem jest to ilość akceptowalna. W tej kolumnie góra jest rozdzielcza z delikatną nutą ocieplenia. Moim zdaniem sporo lepsza od wersji berylowy Revelator. Nie ma żadnej twardości w najwyższych oktawach. Dźwięczność i wybrzmienia na przyzwoitym poziomie.

Problem jest w niższej górze czyli pięcie Achillesowej wszystkich beryli, zwyczajowy twardy i zimny charakter tego zakresu projektant złagodził jak mógł ale mimo to niektóre instrumenty blaszane jak trąbka, kornet, puzon  czy wyżej śpiewające artystki jak Jopek  czy Bjork obnażają ten zakres. W skomplikowanych partiach jazzu zaczyna się robić bałagan a instrumenty zaczynają być zapiaszczone i nieprzyjemne. Wchodzi charakterystyczny szelest i  kiepska barwa tego zakresu.  Odsłuch na wysokich poziomach głośności nie wchodzi wtedy w grę.

Mam też kilka zastrzeżeń odnośnie sceny dźwiękowej, niektóre z dźwięków na wysokich częstotliwościach są słyszalne bezpośrednio z głośników a inne ze sceny. Powoduje to dość nieprzyjemne efekty rozerwania instrumentów.

W stosunku do kolumn odniesienia scena jest 1/3 węższa i co najmniej o połowę płytsza. Gra bardziej do przodu z mocniejszym zaznaczonej pierwszej linii.  

Najkorzystniej na tych kolumnach wypada muzyka elektroniczna omijająca 2 słabsze w/w zakresy.

Zdecydowanie pop z podkręconym basem i sztuczne instrumenty to żywioł tych konstrukcji. Bardzo dobrze spiszą się również w kinie domowym jako kolumny główne. Mają zdecydowanie kinowy charakter z naciskiem na mocny i podkręcony niski bas oraz rozświetloną najwyższa górę pasma.

To popularny dzisiaj sznyt nowoczesnego grania skrajami pasma, mającego robić wrażenie na mniej osłuchanych osobach. Osłabienie energii wyższego basu (oraz w tym przypadku obudowa zamknięta) powoduje, że można takie kolumny ustawić nawet w kiepskich warunkach akustycznych i wyższy bas nie będzie szczególnie problematyczny. Dla mnie cena jaką trzeba za to ponieść jest zbyt wysoka.

Muzyka rozrywkowa i kino akcji to ich miejsce. Miłośnicy barwnego i dobrze dociążonego dźwięku słuchający klasyki, jazzu i wokalu nie będą ukontentowani.  Na koniec dodam, że dla porównania podłączyłem wielokrotnie tańsze konstrukcje i w zakresie średnicy dotkliwie pobiły naszych aluminiowych gości.

Dziękuję dystrybutorowi za długotrwałe wypożyczenie kolumn do testu. Wszelkie moje uwagi przekazałem i zaprezentowałem granie na tle kolumn odniesienia.  Opinie wszystkich słuchających (łącznie 11 osób na przestrzeni 3 tygodni) były całkowicie zgodne i jednoznaczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 09:30, Szymon napisał:

Oczywiście, następnym etapem będzie opis kolumn głośnikowych w pierwszej kolejności Magico S5mk2, następnie Trennerów Isis.

Może Adam (Elberoth) jako były posiadacz Magico S5 Mk II, mógłby coś napisać o budowie tychże kolumn i pochodzeniu zastosowanych komponentów/przetworników w testowanych przez cb kolumnach?

Bo na stronie Magico marnie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - przeróżnych dokumentacji technicznych brak, tylko recki i jakieś ogólniki.

Jedynie skromny User's Guide

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cytat

SPECIFICATIONS

DESCRIPTION: 3-WAY SEALED BOX ENCLOSURE

DRIVER COMPLEMENT:

1” MB7 Diamond Coated Beryllium Dome

6” MAG6004RTC Graphene Nano-Tec Cone

10” MAG10508 Aluminum XF Graphene Bass (x2)

SENSITIVITY: 88dB

IMPEDANCE: 4 Ohms

W nich mogą być jakieś tanie Scan-Speak'i(?) modyfikowane na życzenie Magico. Które modele SS posłużyły jako baza do modyfikacji?

MB7 są OK

Porządny Brand powinien mieć własne drivery.

Założyciel Magico z Izraela; przetworniki/drivery SS :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymonie, jest szansa na Twoją recenzję jakiegoś modelu ze szczytu cennika Dynaudio?

Takową z ogromną przyjemnością bym przeczytał.

Fajnie by było jakbyś w reckach wskazywał źródła, które mogą w jakiś sposób niwelować cechy ujemne kolumn tworząc synergiczne systemy. Czegoś takiego w recenzji Magico nie znalazłem (chyba, że nieuważnie przeczytałem to przepraszam).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adam 38 napisał:

Szymonie, jest szansa na Twoją recenzję jakiegoś modelu ze szczytu cennika Dynaudio?

Takową z ogromną przyjemnością bym przeczytał.

Jak dystrybutor lub właściciel dostarczy to przetestuję. To jest spore wyzwanie logistyczne składanie, rozkładanie i transport takich kolumn. Akurat w Dynaudio nie trzeba się rzucać na szczyt oferty bo mają  ograniczoną paletę własnych przetworników, z których korzystają więc spokojnie można wziąć na warsztat mniejszy model z bliźniaczym rozwiązaniem. Wezmę wtedy poprawkę na potęgę najniższego zakresu lub przetestuję je w mniejszym metrażu. Ważniejsza dla mnie w zakresie basu jest motoryka, dynamika, rozdzielczość i umiejętność oddania barwy instrumentów.

Akurat mój transparentny zestaw z olbrzymią dynamiką jest stworzony dla tych kolumn więc zapraszam.

33 minuty temu, Adam 38 napisał:

Fajnie by było jakbyś w reckach wskazywał źródła, które mogą w jakiś sposób niwelować cechy ujemne kolumn tworząc synergiczne systemy. Czegoś takiego w recenzji Magico nie znalazłem (chyba, że nieuważnie przeczytałem to przepraszam).

Pewnych rzeczy nie da się zniwelować bo jest to fizycznie niemożliwe. Z tego co miałem z pewnością nowy Gryphon Antileon Evo przypadł im do gustu.  Najlepiej zagrały z moimi monoblokami ale to jest model nie do kupienia więc go pomijam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jamówię napisał:

Ważne jest podawanie konkretnych płyt i wydań,to buduje jakieś wyobrażenie.

Nie jest to fizycznie możliwe bo recenzję pisałbym od rana do wieczora :) Najlepsze wyobrażenie będzie jak wpadniesz z własnymi kolumnami, serdecznie zapraszam.

Kilka kawałków z perkusją i nie tylko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon moje SHL5 Plus „ugotowałyby się”w 90 metrach. O płyty pytam,bo to daje jakieś wyobrażenie na temat prezentacji poszczególnych urządzeń,ale rozumiem,że jest tego sporo.  Masz pewnie jakąś bazę do odsłuchów-jak każdy,to wystarczy. Bo jak będę czytał Twoją ocenę średnicy,lub basu,to wiem na jakim materiale tak,czy owak to wypadło:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymon napisał:

Magico S5 mk2. Kolumny w cenie katalogowej 205 000 - 220 000zł w zależności od wykończenia.

Wystarczyło 15-20 min z Simaudio Moon i AQ, by ogólnie wyłapać brzmienie, balans tonalny, ten co Wy w przeciągu 3-ech tygodni.

Neutralna elektronika ukazuje ich prawdziwy charakter. Grały szczupło z jasna górą. Basu i średnicy bardzo mało, do tego marna dynamika i brak mocy. Kolumn do delikatnego granka, małe składy cykanie z kopułki na skraju wysokich. Najlepszy przetwornik w tych kolumnach, to MB7. Możesz wrzucić im Electrified ;)

Zdecydowanie za mały model. Może Ultimate III - bardziej byłyby w moim guście. Bo jak granko zmanierowane, mało rzetelne, bez live'u - to ewidentnie nie dla mnie.

Pamiętam dokładnie bo w pomieszczeniu za ścianą były topowe K2 S9900 Sapphire Blue Metallic + Mark Levinson No 536 Monaural Power Amplifier, Mark Levinson No 52 Reference Dual-Monaural Preamplifier, i Cardas-ki.

Naturalność, neutralność, rozdzielczość, rzetelność, realizm, live, dynamit, swoboda, bas (LF), średnie/średnio-wysokie (MF/HF) - w ogóle inny level. Na LF i MF/HF, Magico przy nich nie istniały. A (UHF) ultra-wysokie (w porównaniu do tamtych S5 Mk II) w K2 bardziej gęste i bez rozjaśnienia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was serdeczną prośbę aby nie wklejać ogólnodostępnych filmików z YT. Dość mocno ogranicza to przejrzystość wątku.

Jeżeli chcecie się dzielić doświadczeniami to proszę o filmy z własnego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny głośnikowe Magico S5 mk2 są częścią systemu wielokanałowego i nie powinny być w ogóle ani odsłuchiwane ani oceniane jako zestaw do reprodukcji stereo. Nie takie były zamiary konstruktorów, nie do stereo zostały zbudowane.

Po skonfigurowaniu pełnego systemu wielokanałowego z odpowiednią ilością subwooferów i po podłączeniu do szafy wzmacniaczy można by było je oceniać tylko jako zestaw do kina domowego w średniej skali wielkości.
Oczywiście apetyt Europejczyka ze względu na cenę tych kolumn jest spory, oczekiwania wobec dźwięku również są duże. Dzieje się tak ze względu na niezrozumienie ich przeznaczenia i ze względu na ich być może wprowadzającą w błąd cenę w oderwaniu od ich funkcji. Tym bardziej, że cena w Europie nijak ma się, jak to często bywa do ceny w USA. Cena Magico S5 mk2 wynosi w USA katalogowo 38,000 – 42,750 USD/parę co daje w przeliczeniu 144 - 162 tys. PLN.
Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jak na warunki amerykańskie to nie jest zestaw głośników do nagłaśniania dużych pomieszczeń. Po prostu Magico s5 mk2 to nie są duże głośniki ani w skali bezwzględnej ani tym bardziej w skali amerykańskiej. W tej samej linii Magico są jeszcze większe i droższe modele Magico S7 - ok. 58.000 USD, które też są wyłącznie częścią zestawu wielokanałowego.
Oczywiście Magico są wykonane w sposób wyróżniający się, ale nie jest to wzornictwo jakoś specjalnie nowatorskie czy ekstrawaganckie. Piega od lat tworzy ładniejsze kolumny głośnikowe w obudowach i z elementami obudowy z aluminium. Myślę również, że topowe Piega Master Line Source - bez liczby - to dużo wyższa klasa dźwięku niż Magico.

Wydaje się, że potwierdza się moje skromne doświadczenie w obcowaniu z systemami audio, że żaden głośnik, żadnego producenta nie zagra nigdy poprawnie sygnału stereo jeżeli stanowi część systemu wielokanałowego. Zwłaszcza jeśli odbiorca ma wysokie oczekiwania i doświadczenie.

W poszukiwaniach dźwięku wielokanałowego należy swoje kroki skierować ku specjalistom spoza mainstreamu, którzy skoncentrowali się na budowaniu kolumn głośnikowych przeznaczonych wyłącznie do stereo. Zobaczymy więc jak zostaną ocenione kolumny Isis austriackiej manufaktury Trenner & Friedl. Chociaż wydaje mi się, że są one przeznaczone raczej do mniejszych pomieszczeń, tak może 30 - 35 m.kw.

Znalazłem listę płyt do testowania kolumn głośnikowych. Może przyda się komuś, może jest znana.

Compact Discs with audible components below 32 Hz. (From Fielder and Benjamin.)

Frequency, Hz                 Record                                   Catalog

For 120 dB / For 110 dB    Composer/Artist Selection                  Label Number

10        / 12.5          Tchaikovsky 1812 Overture                   Telarc CD -80041
16.5     / 16.5          Dupré Symphony in G Minor                 Telarc CD -80136
15        / 17.5           Grofé Grand Canyon Suite                    Telarc CD -80086
18        / 18             Hindemith Organ Sonata No. 1              Argo 417159-2
18.5     / 18.5        Jongen Symphonie Concertante            Telarc CD -80096
12.5     / 22            Flim & The BBs Big Notes                      dmp CD -454
16.5     / 22            Strauss Also sprach Zarathustra           Telarc CD -80106
22        / 22             Bach Kyrie, Gott heiliger Geist               Telarc CD -80097
24        / 24             Saint-Saéns Symphony No. 3                 Telarc CD -80051
25        /  25            Williams "Star Wars" Theme                   Telarc CD -80094
19        / 25             Bach Toccata and Fugue in D Minor      Telarc CD -80088
29        / 29             Billy Cobham Warning                               GRP GRD-9528
29        / 29             Various Movie soundtrack, "Country"     Windham Hill WD1039

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2019 o 21:07, bluesboss napisał:

Kolumny głośnikowe Magico S5 mk2 są częścią systemu wielokanałowego i nie powinny być w ogóle ani odsłuchiwane ani oceniane jako zestaw do reprodukcji stereo. Nie takie były zamiary konstruktorów, nie do stereo zostały zbudowane.

Po skonfigurowaniu pełnego systemu wielokanałowego z odpowiednią ilością subwooferów i po podłączeniu do szafy wzmacniaczy można by było je oceniać tylko jako zestaw do kina domowego

Dziękuję za potwierdzenie moich spostrzeżeń. 

 

W dniu 10.02.2019 o 21:07, bluesboss napisał:

Wydaje się, że potwierdza się moje skromne doświadczenie w obcowaniu z systemami audio, że żaden głośnik, żadnego producenta nie zagra nigdy poprawnie sygnału stereo jeżeli stanowi część systemu wielokanałowego. Zwłaszcza jeśli odbiorca ma wysokie oczekiwania i doświadczenie.

<zaczepka>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szymon napisał:

Mam do Was serdeczną prośbę aby nie wklejać ogólnodostępnych filmików z YT. Dość mocno ogranicza to przejrzystość wątku.

Jeżeli chcecie się dzielić doświadczeniami to proszę o filmy z własnego systemu.

Tekst więcej zajął, niż jeden filmik, a Ty marudzisz :) zamiast opisywać wypożyczone Wilson Audio Alexia.

Co nagrasz jak nie masz lepszych u siebie. Żeby stały za ścianą Ethos Arctico Signature, to miałbyś porównanie do nich. Jeszcze bym ci mnóstwo filmików ponagrywał :), jak jeden przeszkadza.

Dokładnie wiem jak grała Alexia Series-2 z duńską i polską amplifikacją. Dobre kolumny do jakiegoś pułapu, czyli do momentu w którym zaczynają im się załączać limity.

Na razie duża zgodność, także co do wypożyczonego Gryphon'a. Poza tym od dawna wiadomo że A-klasowe Gryphon'y dobre na sam bas.

Zestaw firmowy Gryphon'a był dla mnie za ciemny.

Widzę, Ethos Ultimo (standardowe) w podobnej cenie co Magico A3, które (jak na swoją cenę) całkiem dobrze grały z AVM. To by było porównanie w bardzo zbliżonej cenie - ba, A3 nawet tańsze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon super recenzja nie ma to jak trzeźwe spojrzenie na metkowce. Ja odniosłem identyczne wrażenie słuchając Magico S5 mk2. Dobre kolumny ale do amerykańskiego hip hopu. Czekam na kolejny test Isis. Ciekaw byłbym testu Avalonów ( jakiś wyższy model) i JBL K2 9900.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sovereign napisał:

Widzę, Ethos Ultimo (standardowe) w podobnej cenie co Magico A3, które (jak na swoją cenę) całkiem dobrze grały z AVM. To by było porównanie w bardzo zbliżonej cenie - ba, A3 nawet tańsze :)

Mam wrażenie, że zbytnio ograniczasz się do własnej perspektywy w zakresie postrzegania cennika. Cześć klientów pomimo wygłaszanego publicznego oburzenia z powodu wysokich cen, to w skrytości ducha takich właśnie oczekuje. Jeśli cena nie będzie odpowiednia wysoka, to produkt nie będzie ani interesujący, ani brany pod uwagę w ewentualnym zakupie. Takie towary ślużą zarówno do słuchania muzyki ale też demonstracji pozycji społecznej. Nawet jeśli ktoś do końca tego świadomy nie jest :) Oczywiście jeśli te wyceny idą w parze wysokiej jakości produktem, to jeszcze lepiej, ale zazwyczaj klienci od pewnego poziomu nie są w stanie takiej oceny dokonać w dźwięku. Ale aby się w świecie współczesnym HIEND liczyć firmy są wręczenia zmuszone do takiej polityki cenowe, bo inaczej zostaną uznane, ze maja słabą ofertę. Tak to teraz wyglada, czy się komuś podoba lub nie. Chińczycy maja trochę dobrych i tanich produktów w tym segmencie, ale dla wielu ludzi będzie to nadal obciach chiński sprzęt :) Mowa oczywiście o najwyższym segmencie audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co kopać leżącego. Swego czasu w ramach podjaru na współczesne hajendy entry level posłuchałem najmniejszych Magico. Tam wogole nie ma dynamiki. Gra góra i środek. Gra przy tym nieprzyjemnie. Zatem nawet hip-hopu nie posłuchasz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedam VITUS RI100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roxi napisał:

Cześć klientów pomimo wygłaszanego publicznego oburzenia z powodu wysokich cen, to w skrytości ducha takich właśnie oczekuje. Jeśli cena nie będzie odpowiednia wysoka, to produkt nie będzie ani interesujący, ani brany pod uwagę w ewentualnym zakupie. Takie towary ślużą zarówno do słuchania muzyki ale też demonstracji pozycji społecznej. 

Taki target raczej tutaj nie zagląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jakie konkretnie nagrania z klasyki były odsłuchiwane na tych Magico?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dzarro napisał:

A ja mam pytanie. Jakie konkretnie nagrania z klasyki były odsłuchiwane na tych Magico?

Poniżej kilka moich ulubionych kawałków głownie wydań Telarc i RR oraz jeden z najlepszych dyrygentów, niestety już nieżyjący Frederick Fennell.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

k3.jpg

...

k1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej kilka moich ulubionych kawałków głownie wydań Telarc i RR oraz jeden z najlepszych dyrygentów, niestety już nieżyjący Frederick Fennell.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
k3.thumb.jpg.b28912a8aaf10a07037db830ccd4c582.jpg
...
k1.thumb.jpg.3931df2902ed260e35fccfe4fad111f1.jpg
Thx

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bluesboss napisał:

Kolumny głośnikowe Magico S5 mk2 są częścią systemu wielokanałowego i nie powinny być w ogóle ani odsłuchiwane ani oceniane jako zestaw do reprodukcji stereo. Nie takie były zamiary konstruktorów, nie do stereo zostały zbudowane.

A to ciekawe ze nikt z branży o tym nie wspomina . Na całym świecie przy okazji wystaw tak zwanych Hi-End ,są  prezentowane w systemach stereo. Przecież to pełno pasmowe kolumny i jako takie powinny zagrać bardzo dobrze.

Recenzenci wielu poczytnych czasopism wręcz zachwycają się ich brzmieniem, żadnemu nawet by przez myśl nie przeszło by M5mkII, rozpatrywać jako kolumny kina domowego.

 

Pragnę tylko nadmienić że miałem tą przyjemność uczestniczyć podczas testowania tych i wielu innych urządzeń u Szymona.

Zgadzam się z tym co opisał Szymon odnośnie tych kolumn. Chcę dodać że moim zdaniem zagrały w miarę przyzwoicie z Gryphonem , ten wzmacniacz z racji tego ze w miarę mocno pompował niższą średnicę okazał się dobrym partnerem dla Magico , które ewidentnie w połączeniu z równo  grającym d'agostino były po prostu męczące. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One z Vitusem tez grają lepiej... trochę na zasadzie wpływu wzajemnej charakterystyki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedam VITUS RI100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluesboss

 Nie wprowadzaj proszę czytelników w błąd że S5Mk2 zostały przez Alona  Wolfa zaprojektowane jako kolumny do kina domowego. To nieprawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.