Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer z basem estradowym


88dawid1988

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, xajas napisał:

Kazdy subwoofer warto dostroic. Problemy z dostrojeniem nie sa specyficzne dla wielkich subwooferow. Typowe problemy to mody przy 85Hz, 50Hz, 29Hz, wiec w zasiegu nawet calkiem malych subwooferow.

Dlatego, niezaleznie od wielkosci Subwoofera, dopoki kasa na to pozwala, nie kupil bym ZADNEGO subwoofera bez DSP !

Dlatego wlasnie polecam takie aktywne moduly jak wspomniane Hypex Fusion, gdyz maja ZNAKOMITE procesory DSP

Ta rozpowszechniona opinia ze mniejsze subwoofery powoduja mniejsze problemy to bzdura

Problemy z basem i wspomniane mody to problem nie subwooferów tylko pomieszczeń, w których stoją.

I problemy te może równie dobrze zlikwidować oprogramowanie procesora czy amplitunera kina domowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Nawet na tym krótkim video gość kalibruje dodatkowo suby po Audysey.  Dirac z Arcama robi to o wiele lepiej ale $$ troszkę inna.

To samo  Youthman I sub 101 , też mają Audysey a jednak skorzystali z REW 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko REW i mikrofon pomiarowy nie są "zjadalne" dla przeciętnego Kowalskiego niestety. A szkoda bo to bardzo zacny zestaw dzieki któremu mozna sobie wiele rzeczy samemu ustawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Zacytowałeś kawałek w którym mowa o dsp a sam piszesz o kalibracji w ampli a to delikatnie co innego.

4 godziny temu, pmcomp napisał:

 

I problemy te może równie dobrze zlikwidować oprogramowanie procesora czy amplitunera kina domowego.

I będzie zjadalne dla Kowalskiego kiedy spojrzy na cenę mikrofonu ( program jest darmowy ) i zastosowaniu tego np do marantza ,onkyo,denka,yamahy...  a ceną samych ampli z dobrą kalibracją jak Arcam czy Anthem ( 10k +)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowanie zwolennikiem mierzenia (n.p. za pomoca REW i mikrofonu), gdyz jest bardzo pouczajace -> pozwala zrozumiec wiele zaleznosci i efektow  akustycznych.

Ale....

Mierzyc tylko po to by mierzyc jest troche bez sensu. Jesli w oparciu o te pomiary chcemy cos docelowo zmienic, to trzeba sie zastanowic, czy mamy rzeczywiscie takie mozliwosci.

A jakie mozliwosci wchodza w rachube:

1. adaptacja akustyczna pomieszczenia

2. zmiana ustawienia glosnikow i miejsca sluchacza

3. korekcja sygnalu audio dzieki DSP

 

Ja stosuje wszystkie trzy rownoczesnie, ale nie kazdy jest takim szczesliwcem i moze sobie na to pozwolic, wiec musi zawrzec kompromisy.

Jesli chodzi o subwoofery, to moim zdaniem najbardziej efektywna jest 3. korekcja DSP. Warunkiem osiagniecia naprawde  dobrych  rezultatow jest INDYWIDUALNE dopasowanie nastawien do wlasnego pomieszczenia -> do rozkladu modow zaleznego od  rozmiarow/geometrii pomieszczenia. I tutaj nie wierze, by stosunkowo proste metody pomiarowe zabudowane w amplitunerach albo gotowych subwooferach (nawet tych wysokiej klasy) byly w stanie konkurowac z dobrym DSP, umozliwiajacym kontrolowane indywidualne dopasowanie do potrzeb pomieszczenia.

Zobaczcie zalaczony pomiar na miejscu sluchacza w realnym pomieszczeniu.

Problem z basem (mody):

- peak przy 29Hz

- dip 30-55Hz

- peak 60Hz

- peak 86Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ktory subwoofer albo amplituner  oferuje mozliwosc tak dokladnej korekcji (czyli doboru wlasciwej czestotliwosc filtra, wlasciwej szerokosc/jaakosci filtra i wlasciwego poziomu/amplitudy filtra)? Ja nie znam takich (moze poza najwiekszymi Lexiconami). Dlatego jestem takim wielkim zwolennikiem ustrojstw typu Hypex Fusion Amp posiadajacych super  DSP z parametrycznymi EQ (15 Biquads na kanal), umozliwiajcymi te powyzej wsponiane wspomniane indywidualne dopasowania.

BTW. Zwroccie uwage, ze peaki na tym pomiarze, to skoki w amplitudzie rzedu 10-15dB !!! Takich skokow nie skompensujesz zadna adaptacja akustyczna pomieszczenia (juz  pomijam fakt mozliwosci waskopasmowego dopasowania do okreslonej czestotliwosci)

Dlugiej mowy krotko sens: mierzenie jest  super i wazne, jesli na podstawie tych pomiarow mozna zrealizowac jakies docelowe zmiany 

 

PS.

zalaczony pomiar pokazuje takze jak bzdurne sa te opinie na temat "wielki subwoofer powoduje wieksze problemy w mniejszych pomieszczeniach" bo "dudni". Te wspomniane Peaki 29Hz, 60Hz I 86Hz sa w zasiegu kazdego, nawet najmniejszego subwoofera i nie maja nic wspolnego z ich wielkoscia!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa subwoofery sa lepsze niz jeden, ale niestety niewielu akceptuje fakt ze najlepiej jest je postawic nie na jednej scianie tylko na na przeciwleglych scianach (jeden z przodu a drugi z tylu) i dopasowac odpowiednio fazowo (odwrotna faza)

BTW.

Zwroccie takze uwage na skoki w amplitudzie w tym wyzszym pasmie basu i srednicy rzedu +/-5dB i pomyslcie o tych wszystkich zaleceniach zmiany wzmakow, DACow, lampek, sieciowek, interkonektow, kabli glosnikowych I innych dupereli w celu skorygowania basu albo srednicy.

Ktory z tych "kabelkow" jest w stanie wprowadzic zmiany w charakterystyce czestotliwosci rzedu +/- 5db (abstrahujac juz od docelowej waskopasmowej zmiany tylko okreslonej czestotliwosci)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Xajas nie mam możliwości ustawienia suba z tyłu,  nawet małego. Poza tym nie widziałem nigdzie takiego ustawienia jeżeli nawet( może jakieś wzmianki) i sam wiesz że chodzi w dualu o ilość źródeł a nie o ich umieszczenie ( tyle o ile oczywiście żeby nie stał jeden na drugim itp) mam obszar na którym bas jest najlepiej słyszalny więc stoją tam suby ( i tak mogą być zadowolony bo wyszło na ścianę pod tv a nie inaczej ) takie ustawienie mi odpowiada i będę pracował nad zoptymalizowaniem tego co mogą dać mi suby czy to korekcją Anti mode 2.0 czy mikrofonem i programem REW. 

@HQ150 komicznie się naprawdę prezentuje twoja chęć dopieczenia mi jak reagujesz krótkimi wstawkami po wypowiedziach takich jak @xajas czy @don111 starając ukierunkować ich wypowiedzi przeciwko mnie lub chociaż dorzucić jakieś dwuznaczne komentarze  czy to w tym temacie czy w sąsiednim. I wszędzie te serduszka w podziękowaniu za kamyczek do mojego ogródka haha urocze.

Łatwiej jest wygarnąć komuś z grubej rury jeżeli ten ktoś sam stosuje takie praktyki czyli np komentarze płynące do mnie jak i dla równowagi, delikatnie dać komuś do zrozumienia że gada głupoty i tu komentarze do Ciebie.  Różnica w tym że do mnie to dociera a do Ciebie nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, subfan napisał:

Xajas nie mam możliwości ustawienia suba z tyłu,  nawet małego.

Jestem swiadom tego ze (jak juz pisalem) "...Ja stosuje wszystkie trzy rownoczesnie, ale nie kazdy jest takim szczesliwcem i moze sobie na to pozwolic, wiec musi zawrzec kompromisy....", tak ze moje uwagi sa raczej "ogolnej natury" i kazdy musi samemu zdecydowac, ktore z nich sa dla niego do zaakceptowania.

 

Odnosnie "...Poza tym nie widziałem nigdzie takiego ustawienia...".

Po kilku miesiacach obserwowania tego forum stwierdzilem ze wiekszosc tematow jest bardzo monotematyczna  i bardzo konserwatywna. Wszystko kreci sie ciagle o te same kabelki, sieciowki, wzmaki, subwoofery, lampki i setupy kina domowego. No i oczywiscie o wzajemne klotnie i obrazanie pozostalych forentow.Nie spotykam tego na zadnym innym forum w zadnym innym kraju -> to chyba Polska specjalnosc. Natomiast malo miejsca jest na bardziej innowacyjne nietypowe zestawienia, setupy, rozwiazania, DSP, aktywizacje itd.  Do tego dochodza Polskie realia (lokalowe i finansowe) ograniczajace realizacje takich rozwiazan. Dlatego nie ma sie co dziwic, ze tak a nie inaczej wyglada struktura tematow poruszanych na audiostereo.pl

 

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)
3 godziny temu, xajas napisał:

Natomiast malo miejsca jest na bardziej innowacyjne nietypowe zestawienia, setupy, rozwiazania, DSP, aktywizacje itd.

Tuś mi brat.

Ja u siebie mam i system stereo czterodrożny w pełni aktywny z DSP i pokój kinowy z subem z dobrym DSP.

Więc wiem o czym mówisz. Jak ktoś raz wypróbuje dobrodziejstw takiej konfiguracji to powrotu do ustawień na słuch już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 30

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.