Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  98 członków

Gato Audio Klub
IGNORED

Gato Audio Klub


gatoseb
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ile wygrzewaliście swoje FM15 ? Co się poprawiło po wygrzaniu w brzmieniu głośników? Bas? Rozdzielczość? Wysokie?Przestrzeń? Byłbym wdzięczny za wszystkie opinie? Nie wiem ile moje tak naprawdę grały u kogoś. Były odsprzedawane praktycznie po 2 tygodniach więc mogą być niewygrzane ale też i równie dobrze wygrzane. Mam dylemat czy spodziewać się jeszcze poprawy brzmienia czy to brzmienie docelowe. Ogólnie wydaje mi się że przestrzenność u mnie nie jest najlepsza. Dźwięk za mało odkleja się od głośników. O ile bas jest dosyć fajny, wypełnienie jest ok. to trochę średnica i góra mogłaby być bardziej dźwięczna i rozdzielcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawi się bas, będzie bardziej zwarty, czytelność i płynność dźwięku.

Co do przestrzeni to dziwne, powinna być od razu właściwa (u mnie tak było, nawet może i sumarycznie lepsza niż w podłogowych, co trochę nie dziwi - w końcu to monitory). Może to wina wzmacniacza? Ten ma duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SVART napisał:

Poprawi się bas, będzie bardziej zwarty, czytelność i płynność dźwięku.

Co do przestrzeni to dziwne, powinna być od razu właściwa (u mnie tak było, nawet może i sumarycznie lepsza niż w podłogowych, co trochę nie dziwi - w końcu to monitory). Może to wina wzmacniacza? Ten ma duże znaczenie.

Ok. Dzięki za sugestie. Nie do końca się chyba precyzyjnie wyraziłem z tą przestrzennością. Ona ogólnie jest natomiast trochę właśnie do czytelności i separacji dźwięków mam zastrzeżenia. Próbuję rożnych ustawień w pokoju i oczywiście potem dodam panele akustyczne ale to już po dłuższych odsłuchach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, maciekplacek napisał:

Wczoraj trochę posłuchałem Gato i powiem tak ?

Lepiej wygląda niż brzmi. Przykładowo taki Naim Uniti Star zabrzmiał dużo, dużo lepiej.

Mógłbyś opisać różnice ? Jakie aspekty Tobie podobały się bardziej ? Pzdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kukawa napisał:

Mógłbyś opisać różnice ? Jakie aspekty Tobie podobały się bardziej ? Pzdr. 

Miałem wrażenie że był mniej szczegółowy.

Zabrałem ze sobą lepszą połowę i w trakcie odsłuchu poprosiła aby wyłączyć to Gato i włączyć coś innego. 

Może sprzęt nie był dostatecznie długo wygrzany a może po prostu nie przypadł mi do gustu i tyle. 

Co do wykończenia to mega, ale wygląd nie zagra i tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, maciekplacek napisał:

Miałem wrażenie że był mniej szczegółowy.

Zabrałem ze sobą lepszą połowę i w trakcie odsłuchu poprosiła aby wyłączyć to Gato i włączyć coś innego. 

Może sprzęt nie był dostatecznie długo wygrzany a może po prostu nie przypadł mi do gustu i tyle. 

Co do wykończenia to mega, ale wygląd nie zagra i tyle. 

 

Czyli tak naprawdę jak dla mnie to nie odsłuchałeś go do końca. Gato i Naim do domu na 2 tygi i dopiero można coś powiedzieć (takie moje zdanie).
Poruszyłeś jeszcze jedną ważną rzecz, że być może był to świeżak z pudła.
U mnie i wgląda 400S i gra super ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniowym odsłuchu FM15 postanowiłem podzielić się refleksjami, które mogą komuś się przydać przy wyborze głośników. Na początku było trochę nerwowo bo walczyłem z ustawieniami a i chyba nie do końca były wygrzane.

Ustawienie

Po pierwsze pokój. Grają u mnie na ok. 13,5 m 2  3,20 x 4,30 m ustawione na dłuższej ścianie. Tylko taka możliwość niestety. Ustawienie sprawiało pewne problemy z uwagi na budowę sceny, separację i tzw. ogólną przestrzenność. Na szczęście głośniki potrafią inaczej zagrać (lepiej)po korektach ustawienia. Rozstaw, dogięcie, odległość od ścian itp.. To pierwsze kroki. Potem korekty dokonywałem za pomocą zworek i to też działa ale wyraźniej jest słyszalne gdy najpierw głośniki ustawimy fizycznie w pokoju w najlepszej możliwej pozycji. Wydaje mi się, że jednak zalecenia Gato by zachowywać odległości od ścian i miejsce odsłuchowe w trójkącie są istotne. U mnie najlepiej zagrały gdy te parametry były zbliżone do optymalnych podanych przez Gato. Jedynie odległość wyjścia bas refleksu od tylnej ściany mam " tylko " na 40 cm.. Nie dało się więcej. Zamknięcie bas refleksów i dosuniecie bliżej ściany nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Bas jest jednak płytszy a cały dźwięk ogólnie bardziej suchy i twardszy.Szerokość między głośnikami to 2,30 m i taka sama odległość do miejsca odsłuchowego od każdego głośnika  ( trójkąt równoboczny ).  Bliższe dosunięcie do ściany powodowało może nie tyle wzbudzanie się basu choć to też ale spłycało scenę i jej obrazowanie.Kąt głośnika tak jak w instrukcji z przesunięciem lini prostej od przetwornika na na linię ramion z każdej strony. U mnie daje to lepszą scenę . Jest różnica w obrazowaniu sceny przy zmianie tego kąta. W ten sposób uzyskałem chyba optimum a jeszcze lekka poprawa nastąpiła po ustawieniu filtrów FM15 na High obu pozycji, czyli wyjęcie zworek. Słyszę pewien deficyt w wybrzmieniach wysokich tonów i budowaniu sceny ale tego nie poprawię bez dyfuzora na ścianie za linią głośników i nie winię tu produktu. Piszę o deficycie w sensie dążenia do jakiegoś dźwiękowego absolutu a nie że FM15 są w tym względzie wadliwe. Dodatkowo u mnie Wadia też nie buduje szerokiej sceny raczej na szerokość bazy i delikatnie skraca wybrzmienia więc to też sygnatura wzmacniacza. 

Teraz o brzmieniu.

Głośniki moim zdaniem absolutnie warte pieniędzy które trzeba za nie zapłacić .Wydaję mi się, że kombinować można ale raczej to już musi być cena bardziej zbliżona do 10 tys.. Uważam tak bo głośniki według mnie są dosyć bezpieczne dla różnych konfiguracji i chyba nie zagrają źle ( męcząco) jeśli będzie napędzał je dobry wzmacniacz o przyzwoitej mocy. Moc jest ważna bo jednak lepszy efekt jest przy podkręceniu większych głośności. Grają po cieplejszej stronie z naprawdę fajnym basem lepszym niż z niejednych dwuipółdrożnych małych podłogówek. Jest wypełnienie, kontrola, różnicowanie i dynamika. Daje to podstawę pod średnicę której też niczego nie brakuje. Ładnie odtwarzane są wokale i gitary.Jest dźwięczność i barwy ale bez męczących wyostrzeń. Nie mam też zastrzeżeń do równowagi tonalnej tych zakresów. Co do góry mogłaby być jak pisałem trochę lepsza. Wydaje mi się, że jest minimalnie zdominowana niższymi zakresami na które producent chyba położył większy nacisk. Może to być jednak moje subiektywne wrażenie bo miałem wcześniej tweetery wstęgowe i tu u mnie pokutuje pewne wyobrażenie co można uzyskać na górze. Z kolei jeśli miała by być to góra bardziej wyrazista ale męcząca, jazgotliwa bo tak często bywa gdy producent przesuwa równowagę tonalną w tą stronę to wolę ją taką jaka jest w Gato. Nie ma może fajerwerków ale jest ogólnie bardzo dobrze wpisana w całościową barwę dźwięku, który jest przyjemny w odbiorze. Głośniki bardzo dobrze sprawdzają się z różnymi gatunkami muzycznymi choć lepiej brzmią z nagraniami mniej przeładowanymi dźwiękowo. Lepiej zabrzmi jazz, pop, lżejszy rock niż symfonika czy Heavy Metal. Wolą też grać głośniej niż ciszej co mogę obiektywnie uznać za pewną wadę.

Podsumowanie.

Spełniły moje oczekiwania na ten moment powiedzmy w 80 % a jestem dosyć wybredny i nie wyleczyłem się jeszcze z "audiophila nervosa" więc cały czas w głowie mam co można by poprawić. Nie planuję wymiany na siłę. Jeśli już to nie wykluczam pójścia wyżej ale to musiały by być głośniki minimum z półki cenowej 10-15 tys., w dobrej cenie z rynku wtórnego. Mam wtedy, jakby gwarancję, że przynajmniej nie powinienem nic popsuć. Jak wiadomo ceny nie graja ale nie jest tak do końca i jak coś gra już dobrze w danych warunkach to raczej poprawiać można idąc w kierunku droższych komponentów przy założeniu, że nie chcemy oczywiście zmieniać całej sygnatury brzmienia systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzuty dystrybutora są naprawdę duże. W 2014 r. kupowałem w Denonie  zestaw Marantza SA i   PM 14S1 plus kolumny Sonus Faber Olimpica III i do streamingu Sonosa. Przy płatności gotówką dostałem rabat ok 10-12 tys. zł. plus w gratisie kable, słuchawki itp. za kolejne ok. 4 tys. Upust z tego co pamiętam był tylko na kolumnach i było to ok.25-30 % ceny katalogowej u nich. Nie był to żaden sprzęt po ekspozycyjny itp. Wtedy rzeczywiście na Allegro ktoś się ogłaszał, że sprowadza te kolumny i cena była ok 15 tys niższa niż oficjalnie u nas. Olimpica III była chyba minimalnie droższa niż u nas Olimpica II.  Nie chciałem wtedy ryzykować bo była wymagana zaliczka i czekało się ok. miesiąc. Dodatkowo gwarancja była tylko producenta itp..Sprzedawane były przez Allegro bo Horn miał umowę na wyłączność w Polsce .

Myślę, że rzeczywiście taki narzut dystrybutora z siecią salonów to spokojnie i do 50 % dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie dopiero mógłbym kupić Monitor Audio Platinum II. Znajomy chce wymienić na podłogowe a mam możliwość rozliczenia ich nie w jednorazowej płatności więc jest to jakaś okazja dla mnie

Wystawiłem ofertę by zorientować się jakie byłoby zainteresowanie ale nie jestem zdeterminowany by je sprzedać z uwagi na brzmienie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

FM-15 w White Gloss

Hej, zauważyłem w starych cennikach, że FM-15 miał możliwość wybarwienia w White Gloss. W obecnych katalogach widnieje tylko Walnut. Prawdę mówiac, biały podszedłby mi idealnie do pokoju. Czy wiecie coś, co się wydarzyło? BTW. napisałem do producenta z zapytaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Bonifacy123 napisał:

FM-15 w White Gloss

Hej, zauważyłem w starych cennikach, że FM-15 miał możliwość wybarwienia w White Gloss. W obecnych katalogach widnieje tylko Walnut. Prawdę mówiac, biały podszedłby mi idealnie do pokoju. Czy wiecie coś, co się wydarzyło? BTW. napisałem do producenta z zapytaniem

Biały jest normalnie w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam FM 15 Walnut - 3 miesięczne do zbycia w b.dobrej cenie 4,5 tys. Oferta tutaj na OLX i Allegro. Cena dobra bo mam okazję kupić MA Platinum II ale żona dała warunek ze najpierw muszę sprzedać swoje obecne. Jeśli szybko nie sprzedam będą albo niedostępne albo cena będzie wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.