Skocz do zawartości
IGNORED

Krell ksa 50 klon z Aliexpress


jaras1988185

Rekomendowane odpowiedzi

gm%20doubling.png

 

Visual%20Analogy%20of%20Class-AB.jpg

-45V ....................... -3,52V ..... 0V ..... + 3,52V .......................+45V

( 0,44A * 8 Ohm = 3,52V pik )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie podobnie Pass rozwiązal F5 turbo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, slawek.xm napisał:

czy nie podobnie Pass rozwiązal F5 turbo?

Przypuszczam, że tak.  Wszędzie, gdzie jest taka czy inna forma klasy AB, zawsze będzie ten pas środkowy klasy A.   A czy o szerokości węższej, czy szerszej - to już kwestia jak sobie kto ustawi temperaturę żelazka  { czyli prądy podkładu tranzystorów mocy, stosownym pokrętłem(-ami)  bias }. 

Zasada jest uniwersalna:  Klasa A kończy się tam, gdy jeden z dwóch przeciwsobnie pracujących tranzystorów mocy wyłącza się, zrzucając całą robotę w ramach bocznej wstęgi sygnału na przeciwsobny tranzystor z takiej pary.  

 

W tym kontekście, być może zaciekawią Ciebie wzmacniacze pracujące w klasie ABC ... 
Pozwalają uniknąć tych dwóch załamań na wykresie transimpedancji:  W chwili, gdy 
wzmacniacz pracujący w architekturze AB dochodzi do skraju klasy A i wyłącza jeden z tranzystorów 
==> do akcji wkracza jeden z dwóch dodatkowych, przeciwsobnych tranzystorów pracujących w klasie C, który przejmuje jego obowiązki.   Tego typu architektura pozwala na uniknięcie "załamań" na wykresie transimpedancji i zapewnienie zachowania w stylu "prosty drut ze wzmocnieniem" ("Straight Wire With Gain").  Janek Broskie pisze tam o tym AB+C w którymś ze swoich artykułów, ale nie do końca jest jasne, czy to zbudował, ćwiczył, ... czy to "śpiewa". 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co piszesz jest ciekawe

ale chodzilo mi o diody bocznikująće rezystor żródłowy

w momencie osiągnięcia na rezystorze napięcia ok 0,6-0,7 V diody zaczynają przewodzic dostarczając zywego pradu do układu

podobnie zrobil to Broskie , ale Pass byl przed nim uklad jak w F5turboV3

chyba robisz ten wzmak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dziś nawierciłem, nagwintowałem radiatory i przekręciłem płytki, jutro pierwsze testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2021 o 18:11, slawek.xm napisał:

to co piszesz jest ciekawe

ale chodzilo mi o diody bocznikująće rezystor żródłowy

w momencie osiągnięcia na rezystorze napięcia ok 0,6-0,7 V diody zaczynają przewodzic dostarczając zywego pradu do układu

podobnie zrobil to Broskie , ale Pass byl przed nim uklad jak w F5turboV3

chyba robisz ten wzmak?

Tak. Robiłem. uruchomiłem.  Pozostał w wersji bez obudowy, ale za to z dużym radiatorem. 
Potem wziąłem się za inne rzeczy i pozostał niedokończony. 

10 godzin temu, Kami3n147 napisał:

Dziś nawierciłem, nagwintowałem radiatory i przekręciłem płytki, jutro pierwsze testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trzymam kciuki. Ciekaw jestem wrażeń. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu wziąłem się w końcu za składanie wzmacniacza, bo dorwałem w końcu duże radiatory - 6,5kg sztuka.

Ustawiłem prąd spoczynkowy na 1.2A na kanał i radiatory po kilkudziesięciu minutach dosłownie parzą. Daje to ~0.2A na tranzystor. Po podłączeniu amperomierza jeden kanał pobiera 1.2A na sucho, więc się wszystko zgadza. 

Producent zapewne podaję te 1.2A jako prąd spoczynkowy w warunkach laboratoryjnych i bardzo głębokiej klasie A. Ja z reguły będę słuchać na 1/2, 2/4 możliwej głośności. Czy jak ustawie np. 0.125A jako prąd spoczynkowy na jednym tranzystorze to klasa A mocno ucierpi? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link do płytki: https://www.aliexpress.com/item/4000504058510.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kami3n147 napisał:

W tym tygodniu wziąłem się w końcu za składanie wzmacniacza, bo dorwałem w końcu duże radiatory - 6,5kg sztuka.

Ustawiłem prąd spoczynkowy na 1.2A na kanał i radiatory po kilkudziesięciu minutach dosłownie parzą. Daje to ~0.2A na tranzystor. Po podłączeniu amperomierza jeden kanał pobiera 1.2A na sucho, więc się wszystko zgadza. 

Producent zapewne podaję te 1.2A jako prąd spoczynkowy w warunkach laboratoryjnych i bardzo głębokiej klasie A. Ja z reguły będę słuchać na 1/2, 2/4 możliwej głośności. Czy jak ustawie np. 0.125A jako prąd spoczynkowy na jednym tranzystorze to klasa A mocno ucierpi? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link do płytki: https://www.aliexpress.com/item/4000504058510.html

Liczba_gałęzi = 3.
1,2A / 3 gałęzie = 0,4A   (nie licząc drobnicy co na stopnie napięciowe idzie).
P = I * I * Z;   
P_sk = I_sk * I_sk * Z;
P_sk = I_pik * I_pik * Z / 2.    
P = 0,4A * 0,4A * 8 ohm / 2 = 0,64 W.   
Tyle masz skutecznej mocy w "czystej klasie A". 
Uważam, że to jest bardzo dużo. Zdrowo ponad pół wata. 
Świat i ludzie.
Wystarczy.  (Poważnie!). 
Każde większe uderzenie mocy będzie wiązało się z wyłączaniem (na przemian) tranzystorów górnych lub dolnych (klasa B). 

 

Jeśli natomiast na jednej gałęzi ustawisz I = 0,125A, to: 
P = I * I * Z;   
P_sk = I_sk * I_sk * Z;
P_sk = I_pik * I_pik * Z / 2.    
P = 0,125A * 0,125A * 8 ohm / 2 = 0,0625 W.   
Czyli masz 62,5 miliwata skutecznej mocy w "czystej klasie A". 
Uważam, że to jest wystarczający poziom prądu spoczynkowego,
Który zapewnia w miarę gładkie przejście przez zero i miłe słuchanie. 
Ciche partie, mikroplankton, szczególiki w okolicach przejścia przez zero będą odwzorowane
już całkiem sympatycznie, bez jakiegoś większego szaleństwa w zakresie opłaty za energię elektryczną.
Sensowne pozycjonowanie. 
Jeśli jesteś w stanie przyłożyć palucha do obudowy tranzystora mocy i policzyć do "dwudziestu" zanim krzykniesz "Ooouch, parzy!!!", to znaczy że masz nie więcej jak 50 stopni C na obudowie trana i to jest zdroworozsądkowy kompromis, który uchroni Ciebie przed ucieczką termiczną. 

Każde większe uderzenie mocy, ponad 62,5 mW,  będzie wiązało się z wyłączaniem (na przemian) tranzystorów górnych lub dolnych (klasa B). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tfu!   Coś za szybko pisałem i pochrzaniłem.  Do obciążenia wpływa/wypływa przecież łączny prąd ze wszystkich trzech gałęzi. 
A zatem, dla 0,125A na gałąź, łączny prąd masz trzy razy większy...  czyli moc 9x większa:
P = I * I * Z;   
P_sk = I_sk * I_sk * Z;
P_sk = I_pik * I_pik * Z / 2.    
P = 0,125A * 3 * 0,125A * 3 * 8 ohm / 2 = 0,5625 W.   
To jest dużo.
Będzie Pan zadowolony. 

Jeśli zaś rozważasz 0,4A na gałąź, to wtenczas:
P = I * I * Z;   
P_sk = I_sk * I_sk * Z;
P_sk = I_pik * I_pik * Z / 2.    
P = 1,2A * 1,2A * 8 ohm / 2 = 5,76 W.   

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz sam się pogubiłem. "Producent" zalecz 1.2A na kanał, czyli 0.2A na tranzystor, a ich jest sześć(na jednej płytce) co daje pobór prądu 1.2A. Chyba, że coś źle rozumuje? 

Ustawiłem 0.125A na tranzystor, czyli mniejszą wartość. Dziś już nie mam sił, ale jutro włączę i przetestuje. Przy 200mA nie mogłem przyłożyć ręki na dłużej niż 5-7sek, a jestem z tych gruboskórnych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kami3n147 napisał:

Chyba, że coś źle rozumuje? 

6 tranzystorów to są trzy pary: od strony górnej szyny zasilania masz 3 sztuki NPN, a od strony dolnej szyny zasilania masz 3 szuki PNP.  Zauważ, że są parami komplementarne - to są dwa różne typy (inne oznaczenia) tranzystorów. 

A zatem masz 3 gałęzie, a w każdej z nich masz parę komplementarnych tranzystorów NPN + PNP, które robią zwarcie pomiędzy zaciskami szyny dodatniej a szyny ujemnej, czyli zwarcie na 100V lub więcej ( 120V?  nie wiem, ile tam sobie zbudowałeś). 
Ten prąd zwarcia nazywa się po prostu prądem spoczynkowym.  Jest to prąd, jaki płynie przez parę tranzystorów wskroś tych 100V, gdy nic nie odpływa do głośnika, ani też nic z głośnika nie przypływa. 

No ale oczywiście i vice versa:  Maksymalna wartość prądu, jaki MOŻE popłynąć do lub z głośnika, bez wyłączania któregokolwiek z tranzystorów (górnego NPN, czy dolnego PNP) wynosi dokładnie tyle, co prąd podkładu. 

Gdy masz trzy gałęzie, to wartość tego maksymalnego prądu głośnika (bez wyłączania górnych czy dolnych tranów) wyniesie trzy razy tyle. 

Jeśli z powodu silnego uderzenia struny basowej czy bębna zaistnieje potrzeba, aby przez głośnik popłynął WIĘKSZY prąd, niż sumaryczny prąd spoczynkowy wszystkich gałęzi, to oczywiście JEST taka możliwość:  stosowne tranzystory (górne lub dolne) zostaną stosownie wysterowane i podadzą prąd wyjściowy tyle ile potrzeba (ograniczeniem jest napięcie szyny zasilania oraz obwody ograniczników prądowych, chroniące tyłki, czy raczej kolektory, tychże tranzystorów. 
Ale w tej sytuacji tranzystory na przeciwległej szynie są już całkowicie zatkane. A skoro tak, to właśnie wszedłeś w strefę klasy B, bo część tranów mocy została wyłączona. 

Czy jesteś absoluntnie pewien, że zrobiłeś wszystko, co tylko możliwe na Niebie i na Ziemi, aby zmniejszyć rezystancję termiczną pomiędzy tranzystorami a radiatorem (a raczej między chińskim płaskownikiem a TWOIM radiatorem głównym?   

CZY DAŁEŚ PASTĘ TERMICZNĄ na całej spodniej powierzchni chińskiego płaskownika, na styku z TWOIM radiatorem ?????    To jest akurat coś, co TY kontrolujesz.  

Domyślam się, że ze względu na sposób mocowania tranzystorów do pcb oraz do chińskiego płaskownika, raczej tam pod te trany nie masz jak się dostać i nic tam pod nimi nie poprawisz. 

8 godzin temu, Kami3n147 napisał:

To teraz sam się pogubiłem. "Producent" zalecz 1.2A na kanał, czyli 0.2A na tranzystor, a ich jest sześć(na jednej płytce) co daje pobór prądu 1.2A. Chyba, że coś źle rozumuje? 

Ustawiłem 0.125A na tranzystor, czyli mniejszą wartość. Dziś już nie mam sił, ale jutro włączę i przetestuje. Przy 200mA nie mogłem przyłożyć ręki na dłużej niż 5-7sek, a jestem z tych gruboskórnych. 

Jeśli masz 0,125A na gałąź, czyli na wszystkich gałęziach łączny pobór równy 0,375A,   to strumień prądu cieplnego (mocy cieplnej) płynący od źródeł ciepła do Twojego radiatora wynosi 0,375A * 100V = 37,5W.  Czyli tyle, co średniej mocy stara old-tech żarówka 40 watów. 

Jeśli tranzystory Ciebie parzą po kilku sekundach, to gdzieś po drodze masz zdecydowanie za duży opór termiczny.   POPRAW TO !!!

Przypominam termiczne prawo ohma:   U = I * R, czyli dT = P * R_th. 

Mówiąc inaczej: różnica potencjałów  ("volty termiczne", czyli różnica temperatury pomiędzy złączem w tranie a temperaturą powietrza w pokoju") = strumień cieplny (Waty) * Rezystancja termiczna. 

Im wyższa rezystancja termiczna, przy danym strumieniu ciepła (Waty), tym wyższa temperatura złącza we wnętrzu tranzystora.  Bazą odniesienie jest bowiem "napięcie masy", czyli plus 25 stopni Celciusza  (o ile nie będziesz z tym wzmacniaczem jeździł do Afryki). 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje radiatory to solidne bydlaki.  Powinny robić robotę.  A ino nie rozumiem, dlaczego je sfotografowałeś leżące na boku.  Dlaczego w ogóle odważyłeś się załączyć zasilanie na tej fotografii, w sytuacji gdy radiatory są niewłaściwie postawione? 

Żebra MUSZĄ stać pionowo.  Zupełnie tak, jak komin przy piecu gazowym czy szyby wentylacyjne w Twoim budynku mieszkalnym. 

 

Gdybym ja był właścicielem tych pięknych radiatorów, to płytkę wzmaka bym przykręcił obróconą o 90 stopni kątowych względem tego, co u Ciebie.  Przykręciłbym ją tak, aby chiński płaskownik znajdował się mniej więcej na wysokości 25% patrząc od dołu radiatora. Dzięki temu uzyskam w miarę maksymalny ciąg powietrza między pionowo zorientowanymi żebrami i optymalne odprowadzanie ciepła przez konwekcję, a zarazem i promieniowanie, bo całość Twojego radiatora będzie wtenczas równomiernie rozgrzana na całej szerokości i wysokości. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj moich komentarzy jako mądrzenie się czy czepianie.  Raczej jako dzielenie się pomysłami i chęć pomocy.  Chciałbym, abyś osiągnał stan pełnego zadowolenia z odsłuchiwania tego sprzętu i żeby udało Ci się z niego wycisnąć jak najwięcej, co tylko tam sobie wyjmarzysz, bez spalenia / przegrzania tranzystorów mocy. 
Bez wykluczania "odważnych" wartości prądu podkładu, które z tak wielkimi radiatorami powinny być możliwe do osiągnięcia, bez "parzących" obudów tranzystorów (czyli minimalizacja R_th). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@zjj_wwa, dziękuje za znacznie zaangażowanie się w temat i na początku zaznaczę, że nie odbieram tego jako czepialstwo, a wręcz przeciwne – dobrze, ze poruszasz wszystkie aspekty.

Już odpowiadam:

Naturalnie, że zastosowałem pastę termoprzewodzącą pomiędzy płaskownikiem a radiatorem oraz dodatkowo rozwierciłem otwory na większe śruby - aktualnie są fi 6 + duże podkładki. Ten chiński płaskownik wydaję się być z aluminium i w mojej opinii dobrze przewodzi ciepło. Poniżej załączam zdjęcia jak wygląda płytka z dwóch stron.

Pozwolę sobie raz jeszcze opisać w jaki sposób mierze\ustawiam prąd spoczynkowy, bo być może to można zrobić dwojako i stąd nasza rozbieżność i zbyt wysokie temp w moim mniemaniu,

Co do prądu spoczynkowego to punkt pomiarowy w tych płytach jest pomiędzy dwoma rezystorami Pojedynczy rezystor to 0.22Ω. Aktualnie napięcie na zaciskach JP6/7 wynosi 0.088V

U=I*R

I=0.2A, R=0.44 Ω, bo 2 rezystory szeregowo. 0.2*0.44=0.088V

Przy takim ustawieniu jak podłączę amperomierz na wyjście zasilacza/wejście zasilania do płytko to pokazuje 1.2A i odbieram to tak, ze w taki sposób przez każdy tranzystor płynie 200mA, a ich jest sześć, więc łącznie daje 1.2A.

 

Transformator to 2x35V, więc po wyprostowaniu dostaje jakieś ~49V symetrycznego.

Tutaj pytanie czy moje rozumowanie jest dobre, ale ustawiłem za duży prąd, czy jeszcze coś innego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

1547239200_1587840123_thumb.jpg

20200424_131908_jpg_c7114f4866881203786369116edbb4e8_1374624.jpg

20200425_132524_jpg_a7bb7b194ae5826cc63e7427395cf242_7859319.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kami3n147 napisał:

punkt pomiarowy w tych płytach jest pomiędzy dwoma rezystorami Pojedynczy rezystor to 0.22Ω. Aktualnie napięcie na zaciskach JP6/7 wynosi 0.088V

U=I*R

I=0.2A, R=0.44 Ω, bo 2 rezystory szeregowo. 0.2*0.44=0.088V

Przy takim ustawieniu jak podłączę amperomierz na wyjście zasilacza/wejście zasilania do płytko to pokazuje 1.2A i odbieram to tak, ze w taki sposób przez każdy tranzystor płynie 200mA, a ich jest sześć, więc łącznie daje 1.2A.

Dziwne.  Jeśli jest 0,088V na punktach pomiarowych wokół 0,22+0,22 = 0,44R,  to oznacza że prąd jednej gałęzi wynosi 0,2A.    Masz trzy gałęzie, więc spodziewałbym się całkowitego poboru prądu z zasilacza na poziomie:  3 * 0,2A + małe coś ekstra na potrzeby reszty płytki, czyli stopnie napięciowe, sterujące, predrivery, drivery, itp.    Aż wierzyć mi się nie chce, że te pozostałe stopnie "pożerają" dodatkowe drugie tyle: 0,6A.  No nie wiem. Spodziewałbym się nie więcej jak jakieś dodakowe 0,1A .. 0,15A.
Dziwne. 

... no chyba ... 

Chyba że te punky pomiarowe nie podają napięcia na dwóch rezystorach 0R22, a ino na pojedynczym. 

Wtenczas 0,088V / 0,22 = 0,4A no i wszystko się wtedy rachunkowo zgadza: 
3 * 0,4 = 1,2A, a zatem zgodnie z tym co zmierzyłeś pobór z zasilacza. 

Mierzyłeś napięcie MIĘDZY głowicami pomiarowymi (zapewne są dwie?) czy w ramach pojedynczej głowicy? 

Przypuszczam że mierzyłeś te 0,088V na pojedynczej głowicy, czyli że masz 0,088/0,22 czyli 0,4A na gałąź.  To by też wyjaśniało, dlaczego tranzystory są tak wściekle gorące:  0,4A * 120V = 48W, czyli po 24W na każdym tranzystorze. 

Sprawdź miliwolty MIĘDZY prawą a lewą głowicą pomiarową. Przypuszczam, że zmierzysz wtedy 2 * 0,088V = 176 mV. 

Ze zdjęć, które zamieściłeś - odnoszę wrażenie, że głowica pomiarowa dotyczy POJEDYNCZEGO rezystora 0R22.   

Między głowicami zmierzysz zatem 0,176V.  (=2 x 0,088V)
Ustawiłeś prąd 0,4A na gałąź. 

 

Przeanalizuj połączenia od punktu pomiarowego JP: idą wprost do obu nóg pojedynczego rezystora 0R22. Na tej fotce, co zamieściłeś. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zjj_wwaTeż tego nie wiem, a najgorsze jest to, że nie mam schematu. Zatem posiłkujmy się wskazaniem amperomierza na wejściu zasilania do układu.  Rozumiem, że łączny pobór prądu "na sucho" przez jedną płytkę w wysokości 1.2A to bardzo grubo? Zatem wypróbuje wieczorem 0.6A i będę obserwować temperatury. Rozumiem, że na płytce są jeszcze inne odbiorniki prądu, ale na pewno nie pobierają drugie tyle co tranzystory.

P=U*I 

90*1.2, więc grubo poleciałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko wtrącę , że powierzchnia takiego radiatora to musi być ok 10cmx 15 cm na tranzystor

jeśli tak jest lub jest więcej to nie wina radiatora

na takiej powierzchni można odprowadzić ok 30W z jednego tranzystora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kami3n147 napisał:

 a najgorsze jest to, że nie mam schematu.

To nie jest do końca prawda.  Szukaj, a coś znajdziesz. 
Kto chce, szuka sposobu.  Kto nie chce - szuka powodu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest wiele schematów w necie, do znalezienia pod hasłem KSA50.  Oczywiście niektóre są od czapy, a inne mniej lub bardziej odpowiadają wersji tego, co masz u siebie na płytce. Ale generalna koncepcja architektury jest zazwyczaj ta sama: 
Zrównoleglone gałęzie komplementarnych tranzystorów mocy, sterowane ze 
Wspólnych dla wszystkich gałęzi komplementarnych tranzystorów sterujących (te mniejsze, bliżej środka płaskownika); 
Zapewne w konfiguracji Darlingtona, bo tak najstabilniej i najbezpieczniej / najprościej. Równomierny rozpływ prądu na sterowanie bazami mocy w każdej zrównoleglonej gałęzi zapewniony przez równowartościowe rezystory - indywidualne dla każdej bazy. 
Z kolei bazy tranzystorów sterujących są podłączone wprost do wyjścia generatora bias, ten najmniejszy tranzystor, pośrodku listwy radiatora, który robi przy okazji za "termometr" i dba o kompensację temperaturową, chroniąc cały bałagan przed ucieczką termiczną (mniej lub bardziej skutecznie). 

Przed generatorem bias masz stopnie wejściowe i wzmacniacz napięciowy, który być może zechcesz zasilić z szyn o kilka wolt wyższych napięciach, o ile jest wejście z osobnej kostki na doprowadzenie wyższych szyn zasilania dla tych stopni.   Albo najprościej - po prostu zasilane z tych samych szyn ("na łatwiznę"), co stopnie mocy. 

Bardzo klasyczna konstrukcja. 

 

2 godziny temu, Kami3n147 napisał:

Rozumiem, że łączny pobór prądu "na sucho" przez jedną płytkę w wysokości 1.2A to bardzo grubo? Zatem wypróbuje wieczorem 0.6A i będę obserwować temperatury.

Jeśli układ jest prawidłowo zmontowany pod względem termicznym (a NIE JEST), to taki prąd rzędu 1,2A na moduł nie byłby problemem.  Ale jeśli trany parzą Ciebie po 7 sekundach trzymania palucha, o JEST problem.   Zredukuj pobór prądu czy te mV na punktach pomiarowych do takiej wartości, abyś po dłuższym okresie grzania mógł spokojnie trzymając palec na obudowie trana mógł bez krzyku policzyć do dwudziestu. 

Zapewne nie możesz obrócić modułu na radiatorze do prawidłowej pozycji (obrót o 90 stopni kątowych), bo szerokość płytki i płaskownika jest szersza od szerokości radiatora, tak?  To dlatego przykręciłeś tak jak przykręciłeś? Nie podoba mi się Twoja orientacja na radiatorze.

Czy możesz zweryfikować pomiarem i odpowiedzieć na pytanie, czy między prawą JP a lewą JP głowicą pomiarową masz dwukrotność napięcia, czyli 2 * 0,088mV?  Jeśli tak, to na fazę uruchamiania tego układu to zdecydowanie zbyt odważne. Za dużo.  Zacznij grzać go od zdecydowanie MNIEJSZEJ wartości.  

A następnie co 15 minut podkręcaj o kolejne 10mV. 

Dojdź do momentu, że tranzystory parzą po policzeniu do dwudziestu.  Wyżej ponad tą nastawę - nie ryzykuj.   50 stopni na obudowie trana to jest górna granica konserwatywnego rozsądku jak na konstrukcję, w której nie Ty mocowałeś trany do płaskownika i nie wiadomo, na ile solidnie to zostało pod spodem, pod tranami, wykonane. 

Pamiętaj, że złącze zniszczysz przy temperaturze 150 stopni C.  Problem ino polega na tym, że NIGDY nie dowiesz się, jaka jest temperatura złącza, bo masz do czynienia z sumą kilku rezystancji: 

R_th_złącza_do_obudowy +
R_th_obudowy_do_płaskownika + 
R_th_płaskownika +
R_th_płaskownika_do_radiatora + 
R_th_radiatora_do_powietrza_w_pokoju. 
Na pierwsze trzy nie masz wpływu. 
Pozostałe dwie możesz starać się maksymalnie poprawić. Ale żeby je poprawić, to radiator musiałby mieć szerokość przynajmniej tyle, co długość tych chińskich kątowników. 

 

 

Podkręcając stopniowo prąd spoczynkowy / temperaturę - bacznie obserwuj, czy nie zaczynają się objawy UCIECZKI TERMICZNEJ.  Tzn. czy układ z upływem czasu nie staje się samoistnie coraz gorętszy. Czy nie ucieka w kierunku samodestrukcji termicznej. 

KSA50 nie jest najszczęśliwszą konstrukcją, jeśli chodzi o pełną i w pełni skuteczną stabilizację termiczną.  Więc nie szalej. A jeśli musisz szaleć, to miej oczy otwarte i bądź czujny.  Towarzysz Stalin mawiał: ufaj, ale sprawdzaj (dawieriaj, no prawieriaj).  Pilnuj tego potwora, żeby termicznie nie uciekł. 

Jak zauważysz objawy powolnej ucieczki bez osiągnięcia jakiejś termicznej ostatecznej stabilizacji, to skręć mV o 10mV niżej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90V * 1,2A = 108W - niby sporo - ale taki wielki radiator "powinien" sobie z takim strumieniem poradzić. O ile dasz mu szansę, aby ten strumień ciepła do niego dopłynął. 

Nie raz już u dzieciaków w technikum elektronicznym widziałem sytuacje, że:
a). Radiator był zimny. 
b). Obudowa tranzystora była zimna. Nawet nie zdążyła się rozgrzać, ...
c). A złącze w tranzystorze było spalone, bo przekroczona została temperatura 150 stopni C na złączu. 
Takie Cuda, Panie. 
Zatem uważaj na R_th_obudowatranzystora_płaskownik i te wszystkie dalsze (płaskownik - radiator; radiator-otoczenie). Nie pozwól, aby te R_th, na które masz realny wpływ, były zbyt wysokie. 

 

Ucieczkę termiczną będziesz mógł obserwować wprost na odczycie "mV" między prawą a lewą głowiczką pomiaru prądu spoczynkowego.  Jeśli zaobserwujesz, że te miliwolty samoistnie zaczynają pełzać do góry, w kierunku wyższych wartości, to znaczy że temperatura pełza w kierunku coraz wyższej.  Jeśli to pełzanie się nie uspokoi i cały czas rośnie i rośnie - to znaczy, że jesteś na prostej drodze do samodestrukcji. Wskazania miliwoltomierza weryfikuj paluchem na obudowach tranów. 

@Kami3n147 , czy na tych Twoich płytkach jest osobne wejście /możliwość dostarczenia nieco wyższego napięcia dla symetrycznego zasilenia stopni wejściowych i sterujących? 

Czy oprócz "GŁÓWNEJ" kostki z wejściem zasilania (ta z trzema wielkimi śrubami), czy jest oprócz tego jeszcze jakaś kostka mniejsza, poboczna, dodatkowa, na doprowadzenie czwartej i piątej szyny zasilającej, stosownie o nieco wyższym napięciu dodanim, oraz o stosownie wyższej wartości napięcia ujemnego?  Tak z ciekawości pytam. 

Jeśli masz takowe, to zapewne zechcesz doprowadzić do każdej z nich napięcie rzędu 4V wyższe, jak napięcie na szynach głównych zasilania.  O wiele solidniej odfiltrowane, oczywiście.
Czyli np.:
+49V, +45V, 0V, -45V, -49V. 

Żeby takie dodatkowe szyny "aktywować" - zapewne trzeba gdzieś rozpiąć dwie zworki (lub zrobić dwa cięcia) na płytce pcb każdego z kanałów. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zjj_wwa napisał:

 

Czy możesz zweryfikować pomiarem i odpowiedzieć na pytanie, czy między prawą JP a lewą JP głowicą pomiarową masz dwukrotność napięcia, czyli 2 * 0,088mV?  Jeśli tak, to na fazę uruchamiania tego układu to zdecydowanie zbyt odważne. Za dużo.  Zacznij grzać go od zdecydowanie MNIEJSZEJ wartości.  

 

Tak, jeśli przykładam woltomierz pomiędzy punktem JP prawym, a lewym to występuje dwukrotność napięcia, czyli 2*0.088mV.

  

2 godziny temu, zjj_wwa napisał:

@Kami3n147 , czy na tych Twoich płytkach jest osobne wejście /możliwość dostarczenia nieco wyższego napięcia dla symetrycznego zasilenia stopni wejściowych i sterujących? 

Czy oprócz "GŁÓWNEJ" kostki z wejściem zasilania (ta z trzema wielkimi śrubami), czy jest oprócz tego jeszcze jakaś kostka mniejsza, poboczna, dodatkowa, na doprowadzenie czwartej i piątej szyny zasilającej, stosownie o nieco wyższym napięciu dodanim, oraz o stosownie wyższej wartości napięcia ujemnego?  Tak z ciekawości pytam. 

 


 

Niestety, ale na płytce występuje tylko główna linia zasilania, nie mam żadnych innych punktów gdzie mogę wpiąć dodatkowe zasilanie. Jest co prawda jeszcze wejście na 12V, ale to tylko i wyłącznie służy dla układu opóźniającego start włączenia sygnały na kolumny.

 

 

 

BTW. Na próbę ustawiłem radiatory zgodnie ze sztuką, czyli pionowo. Prąd spoczynkowy zaczął spadać, więc ewidentnie musza tak stać. Nie chce znów polować 2 lata na takie duże radiatory w dobrej cenie, więc po prostu wzmacniacz będzie dość wysoki i mało głęboki. Komicznie to wygląda, ale jakoś dziwnym trafem tranzystory stały się przyjemniejsze w dotyku. :)

Poniżej prezentacja bydlaka:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kami3n147
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kami3n147 napisał:

BTW. Na próbę ustawiłem radiatory zgodnie ze sztuką, czyli pionowo. Prąd spoczynkowy zaczął spadać, więc ewidentnie musza tak stać. Nie chce znów polować 2 lata na takie duże radiatory w dobrej cenie, więc po prostu wzmacniacz będzie dość wysoki i mało głęboki. Komicznie to wygląda, ale jakoś dziwnym trafem tranzystory stały się przyjemniejsze w dotyku. 🙂

Gratuluję dobrej decyzji. Trudna, bo zahacza o "estetykę" i wygląd ostatecznej konstrukcji.  
Na pociechę powiem tylko, że niejedna markowa konstrukcja, np. znane monobloki Mark Levinson, też są "Wieżami" które stoją pionowo. 

 

Kamil ... lubisz pracę z wiertarką i z gwintownikami, prawda?  🙂
Może dasz się namówić, aby te moduły mocy przesunąć nieco bliżej do sekcji filtra - czyli nowy zestaw otworów i gwintów.  A to pozwoliłoby umieścić źródło ciepła "bardziej centralnie", czyli pośrodku radiatorów, w tej orientacji, tak jak teraz.  Wiem, nie jest to optymalne mocowanie, ale jeśli nie da rady inaczej, to przynajmniej byłyby bardziej na "środku" te źródła ciepła, więc bardziej równomierny rozpływ ciepła "z centrum" na "boki" tego radiatora.  Co o tym myślisz? 

Fajną robotę Ci wymyśliłem? 

 

Zabieg jak powyżej pozwoli też w istotny sposób skrócić przewody z wyjścia płytki do wejścia na śruby zasilające modułów mocy.  Chyba zapomniałeś skręcić te przewody w ciasną trójskrętkę, albo zostawiłeś ten etap na później, tak? 
Skoro gra, no to teraz jeszcze takie pierdoły, jak obudowanie tego jakoś ładnie. Srebrzanka półtora mm od zacisków głośnikowych do terminali głośnikowych, indywidualnie izolowane termokurczem, zdublowane lub wręcz trzy wiązki w każdą stronę ("mini-lica"). 
Zapewne dopieścisz też kwestię trójprzewodowego doprowadzenia sygnału do wejściowej dwupolowej kostki sygnałowej ... zapewne jakimś wysokiej jakości kablem mikrofonowym? 
(Żyły:  gorący_sygnał, masa_sygnał, skręcone w skrętkę, a to w dobrej jakości ekranie masa_ekran_jednostronny). 

Takie tam pieszczoty ... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCB wzmacniacza jest prawie na całą wysokość radiatora. Jak zamontuje ją centralnie to nie będę miał miejsca na transformator na dole, bo będę mieć mało miejsca z przodu i mało miejsca z tyłu. Jak płytka jest przesunięta w bok na radiatorze to robi się więcej przestrzeni. Mógłbym wtedy zrobić szerszą obudowę, ale chce się zmieścić w 45cm szerokości wraz z radiatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumieć. 

Transformator będzie po stronie tam gdzie elektrolity ("strona ścieżek pcb"), czy od strony przeciwnej, czyli od strony elementów na pcb? 
Czy toroid będzie mocowany do "podłogi wieży", czy nie ma przeszkód żeby był przykręcony do bocznej ściany gdzieś w dolnej części obudowy?  Jakie plany? 

Rozważałeś zrobić dwupiętrową wieżę z filtrów zasilania (parter + piętro) oraz postawić tą wieżę na podłodze, lub podwiesić od strony sufitu, obok transformatora?  Najprościej na "długich/wysokich" słupkach montażowych możesz podnieść jedną z płytek filtracji nad drugą .. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Proect in progress :)

Tworze obudowę - dół i tył już jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.