Skocz do zawartości
IGNORED

Darmowy program do tworzenia PCB


atmeg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Ośmieliłem sie założyć ten temat aby ... Zostało wyłonione w czym amatorzy mogą darmowo robić swoje projekty PCB .

-------------------------------

Ja mam osobiście dwóch faworytów ,dwa programy ,jeden absolutnie free ,drugi dopuszcza zastosowanie do celów amatorski bez oplat z tym iz ma ograniczenia .

============================

Temat dotyczy tylko i wylącznie programów których można używać legalnie ,bez żadnych opłat do celów amatorskich .A ponadto mają to być programy sprawne użytkowo ! !!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie spróbować Eagle, w darmowej wersji jednym z ograniczeń jest wielkość płytki PCB ale w większości wypadków wystarcza w zupełności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKI , pierwszy typ Eagle .

Tu odpuszcze sobie zapytania do autora propozycji co można w tej darmowej wersji Eagla zrobic .

 

Wiec ,pierwsza propozycja Eagle ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amatorsko, czyli do termotransferu np. 

Ja z powodzeniem robię to w Photoshopie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sybic napisał:

Amatorsko, czyli do termotransferu np. 

Ja z powodzeniem robię to w Photoshopie :)

Nie , amatorsko czyli bez potrzeby wykupywania licencji czy oplat . Sama jakość PCB,gestość ścieżek  to inna kwestia i tu nie istotana .

Słowo "amatorskie" nie oznacza tu niższej jakości a fakt  iż projekt nie służy do zarobkowej działalności .

ale oki, na tą chwile mamy :

1 eagle

2 Photoshop

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.  No i oczywiście DipTrace. 
A to powiedział Ziggy. Ten od Ziggy kabli.
A bynajmniej nie dlatego, co by komuś wazelinką dobrze zrobić.
Po prostu go używam. Do różnych rzeczy. Od projektowania całych PCB, aż po zwykłe durne i szybkie "rysowanie schematów", co by komuś coś wyjaśnić, zaproponować - jako materiały do dyskusji, albowiem jeden rysunek to więcej jak 1000 słów.

Darmowa legalna licencja to jest 300 punktów. A z tym to już można (modułowo) całkiem fajne rzeczy zaprojektować i przygotować.  Jest też opcja "Edukacyjna" - studenci i osoby uczące się mogą sobie to podwyższyć (prowadząc korespondencję email z producentem) do 500 padów.

Na upartego - można nawet jeszcze większe limity osiągnąć, poprzez małe oszustwo typu "static via".  Czasem to się przydaje, jako koło ratunkowe, gdy w ferworze burzy mózgu raptem i niespodziewanie uderza się o twardy sufit limitu. 

Wcześniej używałem Eagle. Też niezły.  Ale DipTrace jakoś mi bardziej leży.

4. Proxxon / Dremel, z założoną boczną małą obrotową piłą do laminatu.
Tak zwane projektowanie w locie, czyli projektowanie przez frezowanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, grze_sio napisał:

Z tego co ja wiem, to Photoshop kosztuje kupę kasy, więc jakie to darmowe?

to jakieś inny graficzny program, taki co warstwy ma, jest trochę darmowych, choćby gimp :)

a photoshop jakiś czas temu można było nabyć darmowego. Wystarczyło się zarejestrować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKI .

Na dzien dzisiejszy mamy w propozycjach :

1-Eagle -zapewne w wersji demo

2-Photoshop lub podobny program do obróbki grafiki ,zapewne też w wersji Demo .

3- DipTrace ,w wersji demo

4- KICad , twórcy umożliwiają stosowanie programu bez opłat nawet dla   zawodowego wykorzystania .Działa ,sprawdzałem osobiście .

 

Owszem jest podobny temat ale tam niema tego założenia iż chodzi o programy darmowe do wykorzystania  w projektach DIY "amatorskich".

Z automatu wchodzą do puli programy które dopuszczaj zastosowanie komercyjne bez opłat .To oczywiste .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, atmeg napisał:

Na dzien dzisiejszy mamy w propozycjach :

1-Eagle -zapewne w wersji demo

2-Photoshop lub podobny program do obróbki grafiki ,zapewne też w wersji Demo .

3- DipTrace ,w wersji demo

4- KICad , twórcy umożliwiają stosowanie programu bez opłat nawet dla   zawodowego wykorzystania .Działa ,sprawdzałem osobiście .

Targeta wyrzuciłeś, bo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, przemak napisał:

Targeta wyrzuciłeś, bo?

Nie :) Właśnie mialem poszukac w internecie co to za program ,nieznam Go .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzien dzisiejszy mamy w propozycjach :

1-Eagle -zapewne w wersji demo,ograniczona wielkosc pcb,inaczej mała plytka

2-Photoshop lub podobny program do obróbki grafiki ,zapewne też w wersji Demo .brak ograniczen wielkości PCB ,generalnie brak ograniczen ale też brak typowych narzędzi do tworzenia PCB ,poprostu znacznie wieksza pracochłonność aczkolwiek można  .

3- DipTrace ,w wersji demo,liczba pinów 300 ,brak ograniczenia wielkosci PCB Dobry eksport Gerber ,sprawdzałem.

4- KICad , twórcy umożliwiają stosowanie programu bez opłat nawet dla   zawodowego wykorzystania .Działa ,sprawdzałem osobiście . Brak ograniczeń .Nie sprawdzałem eksportu do gerber

5-Target 3001 ,w wersji free 250 pin , link do strony kol. wstawil wcześniej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altium CircuitMaker

Link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często zapodaje muze powiedzmy dyskusyjnej jakości ,znacie mnie pod tym wzgledem .

Ale nie tu :).

 

--------------------------------------

Witaj kinomaniak .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra . W celach szkoleniowych spróbuję sił z diptrace. Pierwszy problem : czy można zaimportować komponent z plików dxf , dwg?

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2019 o 21:01, pataus napisał:

No dobra . W celach szkoleniowych spróbuję sił z diptrace. Pierwszy problem : czy można zaimportować komponent z plików dxf , dwg?

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

To nie jest temat dotyczący DipTrace ,to jest temat w którym wymienia sie programy do tworzenia PCB dla celów DIY bez opłat .

W zasadzie to powinno sie założyć oddzielny temat poświęcony programowi DipTrace ale mniejsza o to.

Skoro już zapytaleś to przepraszam ze odpowiedz jest po jakimś czasie ale ja tu nie siedze codziennie ,to nie jest mój cel .

Wkleje fote z zakladka importu plików z DipTrace. Do tego dochodzi import plików graficznych ale z innego miejsca .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przyczym tu Apeluje do czytelników aby nie zadawali pytań dotyczących np. DipTrace bowiem to nie jest  temat od tego typu pytań .

-----------------------------------------

Więc czym jest ?

Jest tematem w którym wspólnie zostanie utworzona lista bezpłatnych programów do wykorzystania w DIY .

Nadal można zgłaszać programy .

za jakiś czas z tej listy wspólnie na zasadzie głosowania , wpisów ,uwag itp wyłonimy nie zwycieżce ale powiedzmy trzy programy . Tak to widze .

Oczywiście można pojechać po mnie :) Jest to dozwolone .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----------------------------

Tu ważne bardzo , nie chodzi o programy w których naniesiemy elementy i ścieżki ,takich jest wiele .

Szukamy programów bez opłat  które dla zastosowań DIY poprawnie generują pliki Gerber oraz pliki wierceń .

Bo termotransfer to można robić z każdego programu graficznego a tu nie oto chodzi.

Zresztą to już wspominałem iż nie chodzi nam o programy do termotransferu.

Oczywiście można i metodą termo... wykonywać ale założenia są wyższe .

W wiekszosci tematów na forum diy muzyka jest zle widziana .... Nie tu .

 

Gdyby nie muzyka nigdy nie napisałbym tu słowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atmeg

fajnie że coś piszesz. Tylko odnoszę wrażenie, że to jest jakieś promowanie czy pozycjonowanie. 

Dla ciekawości zainstaluję tego DIP Trace, ale on jest płatny więc nie mieści się w założeniach wątku. 

Powtórzę, KiCad ma wszystko to co Eagle. Funkcjonalnie nie jest tak przejrzysty. Mniej wybacza błędy w założeniach projektowych. Jeżeli zrobisz babola to się on ciągnie i z automatu nie da się go poprawić. Sprawdzanie błędów czy minimalnych odległości czy grubości ścieżek. Aż ciężko to wszystko wymieniać. Absolutny automat do gerberów, wiercenie, maski, nacięcia, frezowania, do 4 warstw (chociaż może teraz więcej). Wgrywasz z .zip graniczne wielkości od prototypowni i sprawdzasz projekt pod kątem tych konkretnych wytycznych. Pełno bibliotek do footprintów, obudów itp itd. Zaszyty podgląd gerberów, jakieś kalkulatory wielkości fizycznych, prostych RLC...import z PDF i graficznych...

I jest 100% darmowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawo podejrzewać mnie . Nic w tym  złego .Ale drobna sprawa .....tu w tym temacie podjołem próbe stworzenia listy darmowych programów .Jasne ? Co do DipTrace jestem otwarty na rozmowy ale to nie tu . Zwłaszcza iż przez ostatnie tygodnie poznałem ten program lepiej i moge wiecej o nim napisać to nie jest celem tego tematu !Czego chcesz? NP projektu w DipTrace który nie dokonczony ma już 600 pinów ? Ja wiem co robie .I dlaczego kupiłem.I nie trabie o tym non stop.

Swoje wiem ale nie musze o tym trabić a i tak mi sie przyszywa łatke osoby co reklamuje za kase ....

Ale mam to w dupie i swoje bede robił za free dla innych.

 

Jedna kwestia to projekty zawodowe a drugi  temat to DIY .Tu rozmawiamy o DIY!!!!

======================

Nie zwiazane z tym tematem ...... tAK zakupilem wersje DipTrace 1000 pinow ,rozważam zakup wersji bez limitu . I co ? reklama ?Czy rzeczywiste moje potrzeby ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób co chcesz, myśl co chcesz... To już drugi wątek w którym, rzekł bym trochę nachalnie o tym DipCos piszesz. Ja niczego nie muszę kupować i nic mnie nie ogranicza, ilość pinów, limitowanie tworzenia gerberów czy ilości komponentów w schemacie. 

Kolego @borysgo2 od kilku lat wszystkie swoje projekty tworzy w KiCad. Ja dla swoich potrzeb projektuję od prostych układów wzmacniaczy po Arduino shield do komercyjnych układów automatyki. Wsparcie, co jest mega ważne, jest powszechne, a nie zamknięte dla małego grona użytkowników komercyjnych.

Ja dla celów edukacyjnych zainstaluję tego Dip-a. Zrób to samo z KiCad... Chyba to jest fair. Nie zamykaj się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, hi_aro napisał:

Rób co chcesz, myśl co chcesz... To już drugi wątek w którym, rzekł bym trochę nachalnie o tym DipCos piszesz. Ja niczego nie muszę kupować i nic mnie nie ogranicza, ilość pinów, limitowanie tworzenia gerberów czy ilości komponentów w schemacie. 

Kolego @borysgo2 od kilku lat wszystkie swoje projekty tworzy w KiCad. Ja dla swoich potrzeb projektuję od prostych układów wzmacniaczy po Arduino shield do komercyjnych układów automatyki. Wsparcie, co jest mega ważne, jest powszechne, a nie zamknięte dla małego grona użytkowników komercyjnych.

Ja dla celów edukacyjnych zainstaluję tego Dip-a. Zrób to samo z KiCad... Chyba to jest fair. Nie zamykaj się...

spoko ,mam szacunek dla innych ,ty tez miej i nie rzucaj tekstów typu reklama bo w tym przypadku to nie istnieje ,znaczy reklamy za kase albo jakieś zniżki ,profity.

Program działa dobrze i tylko dlatego o nim pisze i zapłaciłem za niego ,jasne ? Dociera ten fakt ?

Nie gadasz z naciagaczem .

A KICad jest u mnie wsród faworytów w tym temacie ale oczywiście niemiałeś o tym pojecia !:).

Zakogo ty mnie masz????

hi_aro wiesz ile mozna zarobić na dobrym projekcie ? wiesz, tak myśle  ,nie potrzebuje profitów z reklamy bo nie z tego żyje .Dociera?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, atmeg napisał:

Dociera ten fakt ?

Nie napinaj się, luzzzz...

Płać za co chcesz, ja Tobie mówię jak nie płacić i te pieniądze przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego... I dodatkowo mieć lepszą funkcjonalność...

9 minut temu, atmeg napisał:

Nie gadasz z naciagaczem .

Po ilości monologów jakie tworzysz, odnoszę inne wrażenie. 

9 minut temu, atmeg napisał:

Zakogo ty mnie masz????

A za kogo powinienem? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi_aro , myśle że wiesz o czym napisałem.

Nic nie poradze na różnice ......

Myśle ze na elektronice znasz sie ,na muzie znasz sie?

To dla ciebie bez poddekstów ,poprostu niezła muza.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 36

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.