Jump to content
Marcinos89

Budżetowy pokój kinowy w starym bloku

Recommended Posts

Cześć

Zamierzam zaadaptować sypialnie o powierzchni 5,15x3,20x2,50, ekran chce zamontować na krótszej ścianie naprzeciw okna, i teraz tak za ta ściana mam sąsiadów, postanowiłem ze zrobię stelaż drewniany odsunięty na 15 cm by zastosować tam wełnę mineralna na całej ścianie, z lewej strony są drzwi oddalone od tej ściany około 1,5m i wymyśliłem sobie ze tez ja wygłusze ale tylko 5cm wełna, tak samo chce zrobić z prawej strony by było symetrycznie, pytanie jest takie czym to obić by nie pyliło? będę tam również spał w tym pokoju wiec warto zadbać o zdrowie przedewszystkim.

Gdzies na forum wyczytałem ze ścianę za sprzętem powinno się tłumić a tylnią za słuchaczem rozpraszać, nie wiem czy czegoś nie pomyliłem oraz czy dobrze to rozumuje???

Na podłodze chce dać podkład dywanowy a na to dywan na cały pokój, na ścianie okiennej obecnie znajduje się okno z roletami zewnętrznymi, firany oraz zasłony, sufit muszę opuścić na łatach 25mm ponieważ zeskrobalem stara farbę która odparzyla podczas malowania na ciemny kolor wiec wyszedłem z planem regipsów  by nie bawić się w szpachlowanie i szlifowanie całego tynku(gipsu) w narożnikach pod sufitem ma być zabudowa pod ledy dookoła oraz pod dwa atmosy która to zostanie również wypełniona wełna.

 

Tak to sobie wymyśliłem w swojej głowie pytanie teraz czy jest to właściwe posunięcie i czy zda to egzamin...

proszę o poradę znających się na tym ludzi 

ps nie posiadam komputera ani osprzętu by zrobić pomiary 

No i widzę ze temat się zdublował ponieważ coś się zawiesiło i zrobiłem jeszcze raz dodaj temat... za ten dubel najmocniej przepraszam

Edited by Marcinos89

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem ze ten filtr mam dać na łaty( kantówki 3x5 cm) czy obić każdy jeden panel i na to później czarny welur lub inny materiał???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stelaż robisz z kantówki, która nie będzie idealnie równa, więc ja owinął bym każdy kawałek wełny osobno i skleił na łączeniach fizelinę.

Jest wiele szkół adaptacji. W twoim przypadku najlepiej tłumić za kolumnami, bo tam masz sąsiadów. Pamiętaj że jak przykręcisz do stelażu GK to on zacznie odbijać średnie i wysokie częstotliwości. Proponuję zastosowanie płyt Nida Sonic, lub GK bez otworów z włóknami np. Knauf Diamat (ma więszą izolacyjność dźwięków) i na ścianie powieszenie kilku paneli pochłaniających.

Na suficie najlepiej też dać wełnę i to szklaną, tak żeby stykała się z płytami GK.


Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziekuje za rady... myslalem by zrobić podwójna ścianę gdzie są sąsiedzi tz pierwsza ścianka miała by głębokość 20cm na to regips, następnie chciałem powiesić Dali Opticon On Wall Lewy,Centralny,Prawy kanał i do okoła wełna z paneli i na to jeszcze materiał, czyli cała ściana miała by 35cm głębokości i składała by się z dwóch komór wypełnionych wełna... dobrze kombinuje ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie lepiej zamiast on wall dać kolumny in wall front lewy prawy i centralny. Możesz jeszce z przodu dać np dwa subwoofery też in wall ( które trzeba by zrobić samemu bo takie to pewnie drogie są) ale tą ściankę trzeba by odsunąć nie o 15cm ale coś ok 25cm. Wtedy masz wszystko ładnie na gładko schowane. Fajny projekt sam marzę o dedykowanym pokoju ale to może kiedyś. Z tyłu masz okna więc można zrobić mobilne dyfuzory od podłogi do sufitu na szynach przesuwnych coś ala drzwi do szafy komandor. W środkowej części tych paneli można dać dyfuzory a u góry i na dole absorbery z wełny.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobry pomysł z tymi panelami ;) a co do głośników in wall to wole te Dali ponieważ później ciężko jest z odsprzedażą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jeśli chodzi o późniejszą odsprzedaż to faktycznie.

Ja u siebie chcę zrobić takie mobilne panele na boku gdzie będę mógł regulować w jakim miejscu mają stać.  

Załączaj fotki z etapu montażu bo jestem ciekawy postępów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie czy zamiast regipsu można wykorzystać płytę OSB i dopiero do niej przymocować głośniki jak i panele ??? Czy będzie ona jakoś wspomagała przedostanie się dalej dźwięków w kierunku sąsiadów ??? Pytam bo nie wiem co kupić a chciałbym już zacząć budować kino... no i pytanie czy suby zastosować 4x 20 cm na dużym zawieszeniu czy lepiej dwa 30 cm ???  Z tylu myslalem by w mobilne panele wstawić suby czyli jeden z dołu później Dali Opticon On Wall i nad nim drugi sub... 

Nie wiem w która stronę mam iść 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na temat subów raczej nie da się odpowiedzieć.

Montaż głośników na ścianie bezpośrednio raczej nie pomoże w kwestii mniejszego przedostawania się hałasu na zewnątrz... jakiekolwiek tego typu rozwiązanie będzie gorsze niż normalne, wolnostojące, bo drgania będą się przenosić bezpośrednio na ścianę, chyba że zrobisz to na wspomnianej przedściance.. no ale w ten sposób tylko częściowo naprawisz problem który tworzysz bo wtedy i tak cała ściana będzie grać, kto wie czy nie gorzej. Jesli mówimy o czystym zwiększaniu izolacji to płyta cięższa > lepsza, wspomniana Knauf Diamant - ponad 1000 kg/m3, raczej więcej niż każda OSB.


www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok za tem postawie na podwójny regips( tańszy niż osb) ale zwykły bo u mnie w okolicy nie ma tego co podałeś, zjeździłem wszystkie budowlane w Munster, w Polsce są ale do auta mi nie wejdą to raz a dwa specjalnie nie pojadę by kupić 10 płyt ... 

Bede robił podwójna przegrodę w takim razie 20 cm i 15 cm z wełna mineralna, zamiast 120cali będzie 90/100 i kolumny podstawkowe dam po bokach a suby pod ekranem, bo skoro mówisz ze konstrukcja ma i tak przenosić drgania jeżeli zamontuje do niej głośniki wiec, nie ma to sensu, kupię tańsze przynajmniej głośniki (zamiast dali będą klipsche) 

Edited by Marcinos89

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy do takich celow nie ma specjalnych plyt regipsowych z dziurami? Wydaje mi sie zo ostatnio cos takiego tu widzialem

u nas to tak wyglada

 

6AF7313C-A1AA-492B-9DD2-A9D83C2CFB20.jpeg

Edited by xajas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pierwszą warstwę, tą bliżej sąsiadów daj pełną płytę, najlepiej tą akustyczną lub jak nie ma to ognio i wodo odporną (większa masa) - w Polsce to ta czerwoną. Wypełnienie tej pierwszej przedścianki ma izolować i to chyba będzie najlepsze do izolacji.

Tą drugą to już daj z tego gk z dziurkami - wełna, którą dasz pod spodem będzie ładnie pochłaniała i będzie to w miarę wyglądało.

 

Acha - no i jeszcze pamietaj że jak dasz suby inwall to masz dodatkowe wzmocnienie dźwięku z subów bo robi się tzw. Odgroda i nie ma efektu baffle step. A to do kina dodatkowy bonusik :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.