Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory studyjne do słuchania muzyki ?


mkay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś ma doświadczenie z  tańszymi monitorkami studyjnymi w normalnym słuchaniu muzyki ? Czym one się różnią od normalnych kolumienek podstawkowych ? Tym że mają rzekomo płaską charakterystykę ?(chociaż według ludzi i tak jej nie mają i wiele z nich koloruje dźwięk). Zauważyłem też że mają wbudwane wzmacniacze( ktore podobno wydają piski,brumienie a czasem padają bez przyczyny ) , czy istnieją zatem monitorki studyjne pasywne ? ( po za dużmi , starymi jbl o których wiem , że są ) . Chciałbym też spytać co sprawia , że monitory są bliskiego,średniego lub dalekiego pola ? Czy jest to zasługa jakiejś specjalnej technologii czy tylko osiąganej mocy/spl oraz twierdzeń producenta.

Modele któe mnie interesują najbardziej to :

ADAM T5V,T7V ,A5X

MACKIE MR-524 ,MR624 

YAMAHA HS 5,HS 7

Focal Alpha 50,Alpha 65

JBL 305p LSR MKII  

Czy warto je rozważać jako konkurencja dla pasywnych kolumn hifi  ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą liniowością ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to może z dystansu, ale przy małej odległości może być różnie.

Lipinski to + - 3 dB od 45 do 20 000 Hz: fakt, że nie ta półka, ale chodzi o porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a im mniejsza odległość słuchania, tym bardziej skłaniam się do jedwabnych kopułek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych wymienionych do sluchania muzyki polecam Focal Alpha, Yamaha HS, odradzam Adamy i JBL. Z niewymienionych polecam Fostexy, odradzam Presonus :))) Zeby wykorzystac w pelni potencjal aktywnych monitorow studyjnych, wazne jest by mialy kazdy osobne zasilanie i aktywne zwrotnice, wbrew pozorom roznie bywa. Niektorzy twierdza ze aby jeszcze bardziej wykorzystac ich mozliwosci powinny pracowac w torze w pelni zbalansowanym, tzn. najprosciej: aby z zewnetrznego DAC byly wyjscia zabalansowane na kazdy z nich (np. SMSL SU-8) i oczywiscie by mialy takie wejscia (np. Fostex PM0.4).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z monitorów studyjnych do słuchania muzyki od kilku lat. Najpierw były to Behringery B1030a a teraz B3030a. Ostatnich już się nie produkuje i kupiłem je używane (parę) za 1tys zł. Posiadają wstęgowe głośniki wysokotonowe, 6 calowe niskotonowe oraz (co bardzo ważne) bass reflex z przodu. Z monitorami otrzymałem protokoły pomiarów pasma przenoszenia moich egzemplarzy które potwierdzają płaską charakterystykę od 50Hz do ponad 20kHz. Ktoś je podpisał swoim nazwiskiem.

Wysterowuję je z interface audio usb (dac-a) po kablach zbalansowanych. Z monitorów nie ma brumienia. Faktycznie w systemie mam też aktywny subwoofer i ten w ciszy nieco buczy, ale przy pasmie schodzącym do 20Hz i rozwiązaniach przystępnych cenowo jest pewnie trudne do wyeliminowania.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, msankowski napisał:

Wysterowuję je z interface audio usb (dac-a) po kablach zbalansowanych.

Z jakiego jesli mozna wiedziec? I dlaczego wlasnie z takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem system audio który miał mieć kilka funkcji: nagłośnienie do instrumentów, nagrywanie ich oraz odsłuch muzyki na głośnikach i słuchawkach. W pewnym momencie przyjąłem założenia że rezygnuję ze sprzętów układanych na stole na rzecz montowanego w rackach oraz że urządzenia cyfrowe mają wspierać reprezentację PCM do 24 bitów i 96 kHz, co znakomicie poszerza zakres dostępnego sprzętu i ogranicza jego cenę.

Obenie sercem systemu jest Behringer U-Phoria UMC1820. Jego poprzednikiem był UMC404HD który sonicznie sprawował się świetnie, wspierał 192 kHz, miał bogaty zestaw złącz ale nie dał się zamontować w racku i dlatego został wymieniony.
Oprócz UMC1820 mam jeszcze w systemie trzy inne urządzenia posiadające DAC: Behringer DEQ2496, SRC2496 (obydwa oparte na konwerterze AKM) oraz Presonus Central Station. Ten ostatni ma najlepsze parametry w specyfikacji. Ponieważ te trzy urządzenia mają wejścia SPDIF, żeby je napędzić sygnałem z komputera, UMC1820 konfiguruję tak, żeby kopia sygnału wejściowego z USB pojawiła się na wjściu SPDIF, potem krosownica SPDIF i trafiam na właściwy DAC.

Porównywałem kilkakrotnie brzmienie tych konwerterów i prawie odkryłem dużą różnicę, która jednak ostatecznie okazała się sprowadzać do różnicy poziomu sygnałów wyjściowych. Po wyrównaniu poziomów konwertery brzmią inaczej ale nie tak bardzo inaczej, żebym potrafił jasno wskazać który jest lepszy.

Czy to jest sprzęt "audiofilski", pewnie nie. Przyznam, że postawienie na sprzęt studyjny z niskiej/średniej półki uważam za słuszną i ekonomiczną decyzję. W torze staram się mieć sprzęt który przede wszystkim nie szumi, ma płaską i szeroką charakterystykę przenoszenia i małe zniekształcenia. Dlatego lampy mam tylko w preampach mikrofonowych gdzie chcę dźwięk właśnie zniekształcić. Zmiany elementów, których używam, nie zmieniają istotnie wrażeń odsłuchowych. Podobnie jak w przypadku DACów, kiedy zmieniam słuchawki z Sennheiser HD280 na HD650 nie widzę poprawy jakoś uzasadniającej różnicę w cenie. One grają nieco inaczej, ale które lepiej odzwierciedlają dźwięki, które brzmiały w studio podczas ich nagrywania tego nie sposób stwierdzić obiektywnie.

Nie wiem czy ta "filozoficzna" odpowiedź jakoś tłumaczy "dlaczego ten" DAC.

Wysłane z mojego SM-T520 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstrasza mnie ta niekompatybilność sprzętów pro a domowego audio, zawiłości ustawień. Aktywnie przygrywają u mnie Backes&Müller po prostu wpięte w lampowy przedwzmacniacz. Czy to jest dobrze? Po prostu przemawia do mnie prostota drogi sygnału,  no i niestety antyestetyka aktywnych zwrotnic itd nie pozwala mi na wpasowanie takich dobroci w system odsłuchowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, brbr napisał:

no i niestety antyestetyka aktywnych zwrotnic itd nie pozwala mi na wpasowanie takich dobroci w system odsłuchowy.

:))) nie rozumiem :) aktywne zwrotnice sa po prostu w obudowach monitorow studyjnych, ich aktywnosc i duzo lepszy podzial pasma to wielka przewaga nad wszelkimi pasywnymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, brbr napisał:

Odstrasza mnie ta niekompatybilność sprzętów pro a domowego audio, zawiłości ustawień. Aktywnie przygrywają u mnie Backes&Müller po prostu wpięte w lampowy przedwzmacniacz. Czy to jest dobrze? Po prostu przemawia do mnie prostota drogi sygnału,  no i niestety antyestetyka aktywnych zwrotnic itd nie pozwala mi na wpasowanie takich dobroci w system odsłuchowy.

No ale wpasowałeś jakoś ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2019 o 12:00, SZROT napisał:

Z tych wymienionych do sluchania muzyki polecam Focal Alpha,

 

Zaintrygowało mnie to

jeśli  wymieniłeś te "do słuchania muzyki" , to pozostałe sa do słuchania czego ?   :O

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam odwiedzic jakis branzowy sklep, z kilkoma dobrze znanymi sobie utworami i posluchac kliku modeli podstawowych monitorow studyjnych np. KRK, Eve Audio, APS itp. Wtedy sam sobie odpowiesz na to pytanie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, SZROT napisał:

Wtedy sam sobie odpowiesz na to pytanie :)

Ale ja nie chce swojej odpowiedzi na to pytani , tylko Twojej

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem kilku Genelecow i przy dobrym doborze DAC bylyby akceptowalne do sluchania muzyki. Sa raczej neutralne, lekkie ocieplenie by im sie przysluzylo. Z tych monitorow ktore do tej pory odsluchiwalem najbardziej pasowaly mi Fostexy. Zauwazylem ze czesto firmy monitorowe wypuszczaja serie "do muzyki" zapewne inaczej "strojone" pod ucho słuchacza a nie realizatora dzwieku. Tak robil Fostex a ostatnio rowniez Yamaha. 

Aaa, bylbym zapomnial, ze starszych modeli, chyba juz nie do dostania, ale moze gdzies sie pojawia jakies uzywki, bardzo muzykalnie graly monitory firmy... Roland. Mialy troszke kiepskawa jak na dzisiejsze czasy wysokotonowke ale dawaly rade i mialy optyczne wejscie cyfrowe. Polecam :)

Tez zastanawiam sie nad aktywniakami ale chyba teraz to juz koniecznie bede chcial zeby graly w torze w pelni zbalansowanym czyli jeszcze DAC z wyjsciami zbalansowanymi np. Focusrite Scarlett 2i2 lub SMSL su-8 - ten lepszy bo ma regulacje wzmocnienia na pilocie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Sluchalem kilku Genelecow i przy dobrym doborze DAC bylyby akceptowalne do sluchania muzyki. Sa raczej neutralne, lekkie ocieplenie by im sie przysluzylo.


Nie żebym powyższe krytykował, ale neutralność toru odsłuchowego jest dla mnie celem. "Ocieplić" taki neutralny czy inaczej zmodyfikować zawsze można korektorem. Z takiego "ocieplonego" już się prosto nie da zrobić neutralnego... gdyby ktoś chciał posłuchać muzyki a nie swojego sprzętu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2019 o 13:24, SZROT napisał:

Aaaa i byłbym zapomnialo Tannoy'ach :) tez calkiem fajne, im starsze tym lepsze :)

Mówisz o Tannoy Reveal? Dla przykładu takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Yamaha HS80 i mogę z czystym sumieniem polecić, bo nie ma za tę cenę lepszych.
Później cieszyłem się z Adam A77X - wyższa półka - lepsze brzmienie.
Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem aktywnych monitorów studyjnych Event Opal.
Na nich moje poszukiwania się skończyły. 
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim drugim systemie używam aktywnych Dynaudio BM6 mkII, które podłączone są do interfejsu muzycznego Focusrite Scarlet 2i2.

Chciałem Dynaudio BM6 mk III używać w głównym systemie (sterowane z lampowego przedwzmacniacza), ale okazało się, że tam potrzebne były monitory średniego pola a nie bliskiego. Wróciłem do tradycyjnego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, soundchaser napisał:

Miałem Yamaha HS80 i mogę z czystym sumieniem polecić, bo nie ma za tę cenę lepszych.
Później cieszyłem się z Adam A77X - wyższa półka - lepsze brzmienie.
Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem aktywnych monitorów studyjnych Event Opal.
Na nich moje poszukiwania się skończyły. 
 

 

Odnośnie  Yamaha HS80 i HS8 , czytałem że w konstrukcjach dwudrożnych z 20 cm głośnikiem występuje niekorzystne zjawisko zwane z angielska"beaming" i że punkt podziału zwrotnicy jest niekorzystny i cierpi na tym średnica , dlatego skłaniałbym się do wersji hs7 . Czy zauważyłeś w tej swojej yamasze żeby średnie pasmo było słabsze niż powinno ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2019 o 10:44, brbr napisał:

Odstrasza mnie ta niekompatybilność sprzętów pro a domowego audio, zawiłości ustawień. Aktywnie przygrywają u mnie Backes&Müller po prostu wpięte w lampowy przedwzmacniacz. Czy to jest dobrze? Po prostu przemawia do mnie prostota drogi sygnału,  no i niestety antyestetyka aktywnych zwrotnic itd nie pozwala mi na wpasowanie takich dobroci w system odsłuchowy.

Jakie masz model Backes&Muller ? I z jakim preampem lampowym ?

U mnie właśnie aktywne B&M sterowane bezpośrednio z DACa, to najlepszy system jaki miałem ( a miałem kilkanaście różnych systemów : lampy i tranzystory )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mkay napisał:

Czy zauważyłeś w tej swojej yamasze żeby średnie pasmo było słabsze niż powinno ?

Nie jest tak idealne jak w Event Opal, ale całokształt brzmienia jest naprawdę bardzo dobry, jak na swoją cenę.
A przecież używki można kupić w granicach 1000 PLN.
Yamahy rzeczywiście mają lekko wycofaną średnicę i grają trochę V-ką, ale dlatego dobrze nadają się do rocka. Bardziej wyrównane są pod tym względem Adamy A7X, czyli niższa półka niż Adamy A77X.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2019 o 11:58, Nikimaj napisał:

Powszechnie się uznaje, że monitory studyjne wypadają lepiej od głośników typowo do domu...no ale to tylko opinie

Są tez aktywne głośniki produkowane właśnie z myślą o domowym audio, a nie pracy studyjnej. Backes&Muller robi tylko takie. By osiągnąć taka jakość z systemu pasywnego trzeba wydać duuuzo więcej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, soundchaser napisał:

Miałem Yamaha HS80 i mogę z czystym sumieniem polecić, bo nie ma za tę cenę lepszych.
Później cieszyłem się z Adam A77X - wyższa półka - lepsze brzmienie.
Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem aktywnych monitorów studyjnych Event Opal.
Na nich moje poszukiwania się skończyły. 
 

 

 

Ciekawie wygladaja te eventy ale idac tym tropem to trzeba bedzie samochod sprzedac :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kwasior21 napisał:

Ciekawie wygladaja te eventy ale idac tym tropem to trzeba bedzie samochod sprzedac :))

Zwłaszcza, że na horyzoncie jest 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy ignorowane w studio i trudne do wychwycenia w sklepie.

1. Głośniki wysokotonowe potrafią syczeć gdy nic nie gra.

2. Część kolumn przechodzi w stan uśpienia przy cichym odsłuchu i nie można tego dezaktywować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.