Skocz do zawartości
IGNORED

Filharmonia


Allmr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę - ponieważ jestem raczej fanem rocka i blues'a, to niespecjalnie jestem zaznajomiony z muzyką tak zwaną poważną. A chciałbym spróbować na żywo, w sali koncertowej z dobrą akustyką. Prosiłbym o zaproponowanie miejsca i repertuaru z którym, jako początkujący mógłbym się zapoznać. Chciałbym posłuchać pełnego składu w repertuarze, który moglibyście zaproponować dla początkującego. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to wyrażenie "lekko, łatwo i przyjemnie", ale nie chciałbym rozpoczynać dyskusji na temat zdefiniowania tego pojęcia. Miejsce (każde w Polsce) jest mi obojętne. Po prostu sobie spędzę gdzieś weekend. Terminarz - chętnie przed wakacjami, ale to nie jest priorytet. Będę wdzięczny za sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Trochę jest już za późno na kupno biletów na dobrą orkiestrę w dobrym miejscu.

Np. całkiem niezły koncert kwietniowy w chyba najlepszej obecnie sali koncertowej w Polsce (w Katowicach) z ciekawa orkiestrą - http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1261/helsinki-philharmonic-orchestra-susanna-malkki-23-wielkanocny-festiwal-ludwiga-van-beethovena - brak biletów.

Czy np. ten koncert w stolicy w kwietniu http://filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/koncert-symfoniczny149 - zostało kilka kiepskich miejsc.

W Gdańsku na maj jeszcze są dobre miejsca, muzyka raczej lekka (orkiestra raczej średnia) https://www.filharmonia.gda.pl/pl/repertuar/icalrepeat.detail/2019/05/16/2303/43|60|68|53|69|168/w-kregu-francuskiego-impresjonizmu

W soboty-niedziele orkiestry symfoniczne zwykle koncertów nie grają. Chyba najlepiej na początek wybrać się do najbliższej filharmonii - jeżeli nigdy nie słuchałeś poważnej muzyki orkiestrowej każdy koncert będzie trudny w odbiorze. Przy czym najczęściej jest tak, że czym kompozytor jest "nowszy" tym muzyka jest mniej "strawna". :) Najlepsze miejsca są zwykle pośrodku parteru. Ale w dobrych akustycznie salach dobrych miejsc jest więcej. Ogólnie jest jak ze wszystkim - czym droższy bilet tym lepsze miejsce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam prośbę - ponieważ jestem raczej fanem rocka i blues'a, to niespecjalnie jestem zaznajomiony z muzyką tak zwaną poważną. A chciałbym spróbować na żywo, w sali koncertowej z dobrą akustyką. Prosiłbym o zaproponowanie miejsca i repertuaru z którym, jako początkujący mógłbym się zapoznać. Chciałbym posłuchać pełnego składu w repertuarze, który moglibyście zaproponować dla początkującego. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to wyrażenie "lekko, łatwo i przyjemnie", ale nie chciałbym rozpoczynać dyskusji na temat zdefiniowania tego pojęcia. Miejsce (każde w Polsce) jest mi obojętne. Po prostu sobie spędzę gdzieś weekend. Terminarz - chętnie przed wakacjami, ale to nie jest priorytet. Będę wdzięczny za sugestie.
Utwory, które powinny względnie dobrze wchodzić fanom rocka to Noc na Łysej Górze i Obrazki z Wystawy Musorgskiego, 5, 7 i 9 symfonia Beethovena, 4 symfonia Czajkowskiego, 1 część "symfonii Leningradzkiej" Szostakowicza, 2 symfonia(4 temperamenty) Nielsena, "Capuletti i Monteki" z Romeo i Julia Prokofiewa. Nie wiem czy znajdziesz coś na żywo ale warto sobie wyszukać w Tidalu, Spotify czy nawet na Youtube i sprawdzić czy te utwory Ci podchodzą.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzarro - dziękuję za propozycję, chętnie posłucham. Oczywiście od czasu do czasu słucham z plików lub płyt, ale muszę posmakować na żywo.

JuG - również dziękuję. Biorąc pod uwagę Twoje sugestie, przyjmijmy że terminarz nie ma znaczenia - niech to będzie coś w tym roku. Rzeczywiście jak kupowałem ostatnio bilety na operę "Straszny Dwór" to chyba z półrocznym wyprzedzeniem, a udało mi się kupić tylko dlatego, że termin dla większości był mało atrakcyjny - okolice Święta Zmarłych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
17 godzin temu, JuG napisał:

Chyba najlepiej na początek wybrać się do najbliższej filharmonii - jeżeli nigdy nie słuchałeś poważnej muzyki orkiestrowej każdy koncert będzie trudny w odbiorze.

Byłem ostatnio w Filharmonii Lubelskiej na koncercie muzyki filmowej, poza klasykami Morricone grana była muzyka z Avatara czy Predatora - kawałki na prawdę lekkie i chyba na początek w sam raz. Warto podkreślić że orkiestra miała 80 muzyków i do tego 60-cio osobowy chór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
31 minut temu, Seyv napisał:

kawałki na prawdę lekkie i chyba na początek w sam raz

Masz całkowitą rację - muzyka filmowa jest przeważnie łatwiejsza w odbiorze niż klasyczna. Ale graja ją stosunkowo rzadko, zazwyczaj w okresie karnawałowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Warto podkreślić, że filharmonia daje największe szanse obcowania z instrumentami na żywo. Inne koncerty są bardzo często nagłaśniane (choć i w filharmonii nagłośnienie też jest obecne) a jakość tego nagłośnienia w połączeniu z często głuchym nagłośnieniowcem serwują przykre przeżycia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muzyka w filmowa w Lublinie wypadła z repertuaru, zadzwonię zapytam, w kalendarzu na ich stronie nie widzę.

Za to jest taka ciekawostka, ale raczej się nie skuszę

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
40 minut temu, Allmr napisał:

w Lublinie

Kolega dzarro rekomendował Obrazki z Wystawy Musorgskiego - będą 22 marca http://www.filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d480,koncert_symfoniczny.html. Prawda druga połowa - Koncert fortepianowy op. 46 Mayera - będzie raczej trudna w odbiorze. Ale tak zwykle jest, że jedna połowa koncertu jest "lepsza" od drugiej.

Ten koncert 5 kwietnia http://www.filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d483,koncert_symfoniczny.html  jest dla nowicjusza "bezpieczny" moim zdaniem. Obie połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, JuG napisał:

chyba najlepszej obecnie sali koncertowej w Polsce (w Katowicach)

Szkoda że w NOSPRZE celują głównie w serie typu - "muzyka dawna nikomu nieznana" ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
9 godzin temu, Allmr napisał:

to jest taka ciekawostka, ale raczej się nie skuszę

Jak zobaczyłem plakat w filharmonii to aż zbaraniałem...

Myślałem aby pójść z czystej ciekawości, choć nic trawie jej potwornie i to nie tylko ze względu na działalność „artystyczną”.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że w NOSPRZE celują głównie w serie typu - "muzyka dawna nikomu nieznana" ;)
Zajrzałem na ich stronę mają świetny repertuar. Co niby mają grać?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może zainteresuj się tym 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  Akustyka jest dobra, koncerty ciekawe i niedrogie bilety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2019 o 14:09, Allmr napisał:

Witam,

Mam prośbę - ponieważ jestem raczej fanem rocka i blues'a, to niespecjalnie jestem zaznajomiony z muzyką tak zwaną poważną. A chciałbym spróbować na żywo, w sali koncertowej z dobrą akustyką. Prosiłbym o zaproponowanie miejsca i repertuaru z którym, jako początkujący mógłbym się zapoznać. Chciałbym posłuchać pełnego składu w repertuarze, który moglibyście zaproponować dla początkującego. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to wyrażenie "lekko, łatwo i przyjemnie", ale nie chciałbym rozpoczynać dyskusji na temat zdefiniowania tego pojęcia. Miejsce (każde w Polsce) jest mi obojętne. Po prostu sobie spędzę gdzieś weekend. Terminarz - chętnie przed wakacjami, ale to nie jest priorytet. Będę wdzięczny za sugestie.

 

Kolego drogi, w tym kraju masz na ta chwile dwie sale światowego formatu - jedna z nich jest NOSPR a drugą jest NFM. jeżeli chcesz isc do Filharmonii i spędzić miły weekend to zostaje albo Katowice albo Wrocław. Problem w tym ze na dobre koncerty w Katowicach bilety znikają błyskawicznie (ja kupuje w pierwsze pol godziny od rozpoczęcia sprzedazy na następne pol roku, bo nospr ma tak to podzielone ze co pol roku rusza sprzedaz na następne pol roku), jak w NFM to nie wiem, ale tam chyba łatwiej o bilet czasami na cos fajnego.

 

gdziekolwiek indziej Nie pojdziesz to Nie bedzie to samo. Idz na cos fajnego niedaleko siebie a pod koniec sierpnia sie usmiechnij do mnie (albo i teraz jak chcesz to sprawdzę czy zostały dobre bilety na cos fajnego). Miejsce tez warto miec odpowiednie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

Trochę się poddałem właśnie z tego powodu. Gdziekolwiek nie zajrzę bilety wyprzedane. Jeżeli jest jeszcze kilka sztuk to w beznadziejnych miejscach. Także muszę poczekać na nowy sezon.

 

Na szybko spróbuję rzeczywiście kupić coś w Lublinie i chyba skorzystam też z propozycji polskiego Radia (Pasqual - dziękuję za namiar).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.02.2019 o 10:59, JuG napisał:

Masz całkowitą rację - muzyka filmowa jest przeważnie łatwiejsza w odbiorze niż klasyczna. Ale graja ją stosunkowo rzadko, zazwyczaj w okresie karnawałowym.

Niedługo w FIlharmonii w Szczecinie (wiem, trochę daleko) będą grali 2. Symfonię Mahlera, toż to przecież jak muzyka filmowa Star Wars ? super nawet dla niewprawionego ucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zwykle jest.

Czasami warto też zdzwonić po prostu do kasy, a najlepiej odwiedzić osobiście jeśli to lokalne wydarzenie. Często można dostać miejsca "spod lady", nawet nie mając żadnych znajomości. Jest pula biletów, które nie są widoczne online i czekają na różne nieprzewidziane przypadki. Im bliżej wydarzenia tym większa szansa na takie wolne miejsca. W analogiczny sposób również (w dniu wydarzenia) kilka razy udało mi się zamienić miejsca na lepsze. Warto próbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 22

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.