Skocz do zawartości
IGNORED

Prawdy audiomaniaków ( na poważnie ).


passer

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim wyjaśnię tytuł wątku:

prawdy – to oczywiste, może będzie coś co zostanie przyjęte (przez aklamację :) ) jako prawdziwe

audiomaniacy – być może to określenie obejmie możliwie szerokie grono osób tu piszących.

 

Wydaję się, sorry, czytając wypowiedzi na forum od wielu lat, uważam, że prawdą akceptowaną przez wszystkich jest:

- gra cały system.

Nie napotkałem dotychczas na stanowczy sprzeciw. Inną sprawą jest co prawda przyjęcie do wiadomości konsekwencji z tej prawdy wynikające, czasami są pomijane.

 

Rozszerzenie tej prawdy:

- słuchacz/użytkownik jest częścią systemu audio.

 

Jak dla mnie, jest to prawda zdecydowana :), z której wynika bardzo ważny wniosek.

 

KAŻDA ocena jest subiektywna.

 

Czy coś jeszcze?

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, passer napisał:

prawdy – to oczywiste, może będzie coś co zostanie przyjęte (przez aklamację :) ) jako prawdziwe

znaczy sie będą głosowane zasady fizyczne ?  :>

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie odsłuchowe! Najważniejsze. To w nim gra sprzęt - i w każdym zagra inaczej. Polecanie komuś czegokolwiek (na dystans), bądź pytania co kupić do czego i czym połączyć, bądź  "przyjedź  i posłuchaj u mnie"  można sobie naprawdę głęboko wsadzić w d... . Prawda najprawdziwsza :) . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, BRZUCHU said:

Pomieszczenie odsłuchowe! Najważniejsze. To w nim gra sprzęt - i w każdym zagra inaczej. Polecanie komuś czegokolwiek (na dystans), bądź pytania co kupić do czego i czym połączyć, bądź  "przyjedź  i posłuchaj u mnie"  można sobie naprawdę głęboko wsadzić w d... . Prawda najprawdziwsza :) . 

 

Tys prowda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pomieszczenie odsłuchowe!"

Czy to oznacza, że każdy system (ten źle zestawiony też ) zagra dobrze w "dobrym" akustycznie pomieszczeniu?

Czy akustykę robi się najpierw , a później kupuje się sprzęt??

Edytowane przez szaman777
błąd formatowania

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, passer napisał:

Czy to oznacza, że każdy system (ten źle zestawiony też ) zagra dobrze w "dobrym" akustycznie pomieszczeniu?

 

na miare swoich możliwości - tak

a to że Tobie to nie przypadnie do gustu , nie zmiania faktu  "dobrze"

 

to są diw różne rzeczy - bardzo odległe od siebie

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przepraszam, nie zauważyłem w poprzedniej wiadomości pustej strony.

Proszę poprawić. nie mam już możliwości edycji.

Dziękuję.

 

2.Zadam pytanie o akustykę trochę inaczej.

Czy akustykę pomieszczenia powinno robić się niezależnie od systemu jaki będzie wstawiony?

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, What's the Craic napisał:

Pomieszczenie odsłuchowe! Najważniejsze.

Nie do końca. Rozbudowane sytemu korekcji dźwięku na przykład w amplitunerach wielokanałowych, potrafią w dużym stopniu zoptymalizować brzmienie sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie do końca. Rozbudowane sytemu korekcji dźwięku na przykład w amplitunerach wielokanałowych, potrafią w dużym stopniu zoptymalizować brzmienie sprzętu."

Ale w każdym pomieszczeniu ten sam sprzęt i ten fantastyczny system korekcji zachowa się inaczej i zagra inaczej.

O tym Mowa.

Różnie też zagrają te same systemy stereofoniczne, gdzie najbardziej zaawansowanym systemem korekcji jest "regulacja głośności". Już sam materiał z jakiego wykonane są ściany,podłoga,sufit plus wymiary inaczej wpływają na dźwięk głośników w różnych pomieszczeniach.

I PRAWDĄ jest że pomieszczenie ma ogromny wpływ na dźwięk.

 Zaawansowaną korekcją może być również: dywan,kwiatek, zasłona,fotel ,butelki po libacji,woda w uchu itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, passer napisał:

Czy akustykę pomieszczenia powinno robić się niezależnie od systemu jaki będzie wstawiony?

 

3 godziny temu, triode napisał:

adaptację akustyczną mz. powinno się robić pod kolumny.

Adaptacja akustyczna nie ma żadnego związku z kolumnami, dotyczy pomieszczenia. Pomiarów tego pomieszczenia dokonuje się często innym sprzętem, niż głośniki służące potem do odtwarzania - np. jeżeli nie zostały jeszcze kupione ;) 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Sine Metu napisał:


 

 


Ej, "audiomaniacy" to chyba mają swoje forum emoji12.png

Jeżeli jest to określenie zastrzeżone, zaproponuj inne możliwie reprezentatywne dla jak najszerszej grupy.

Określenia - audiofil, meloman, "słyszący", "techniczni", .... tych bardziej obraźliwych używanych w różnych wypowiedziach nie będę cytował, nie są ogólnie akceptowane.

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, BRZUCHU napisał:

Ale w każdym pomieszczeniu ten sam sprzęt i ten fantastyczny system korekcji zachowa się inaczej i zagra inaczej.

O tym Mowa.

Różnie też zagrają te same systemy stereofoniczne, gdzie najbardziej zaawansowanym systemem korekcji jest "regulacja głośności". Już sam materiał z jakiego wykonane są ściany,podłoga,sufit plus wymiary inaczej wpływają na dźwięk głośników w różnych pomieszczeniach.

I PRAWDĄ jest że pomieszczenie ma ogromny wpływ na dźwięk.

 Zaawansowaną korekcją może być również: dywan,kwiatek, zasłona,fotel ,butelki po libacji,woda w uchu itd...

Wbrew pozorom większość pomieszczeń jest podobnie urządzona. Większe znaczenie ma kształt i wielkość pomieszczenia.  Systemy stereo mają też swoje indywidualne cechy brzmienia, które w różnych pomieszczeniach są rozpoznawalne w mniejszym lub większym stopniu. 

Już kilkanaście lat temu amplitunery wielokanałowe miały rozbudowaną korekcję pod różne rodzaje ścian i podłóg oraz inne elementy oraz potrafiły zbudować efekty dźwiękowe przypisane konkretnym salom kinowym. Jeśli chodzi o sprzęt stereo moje klocki zawsze miały minimalistyczną korekcję dźwięku, a tunery czy amplitunery nie miały też RDS-u.

Przy wymienianiu składowych zaawansowanej korekcji pominąłeś jeszcze wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu, wielkość szyb w oknach i być jeszcze kilka istotnych lub dowcipnych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja rozliczę się z prawdą o lepszości wzmacniacza nad amplitunerem. Otóż prawda jest taka, że to nieprawda.

Oto kompletny tuner z RDS, któremu brak jedynie zasilacza i wyswietlacza ze sterowaniem, a że jakiś procesorek sterujący ma każdy współczesny wzmacniacz, to dźwiękowa przewaga wzmacniacza stoi pod wieeeelkim znakiem zapytania.

IMG_20190222_081424.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną"prawdą" jest pogorszenie jakości dźwięku przez RDS. Przecież po "ekstrakcji" sygnału RDS jest on wycinany z sygnału uzytecznego FM i obrabiany oddzielnie, a nawet gdyby jakieś resztki przeniknęły przez fitry, to w dobie Loudness War i dosyłu sygnału do nadajników w mp3 128kb to naprawdę nie robi żadnej różnicy, natomiast znacząco poprawia funkcjonalność radia.

Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Zyzol napisał:

Wbrew pozorom większość pomieszczeń jest podobnie urządzona. Większe znaczenie ma kształt i wielkość pomieszczenia.  Systemy stereo mają też swoje indywidualne cechy brzmienia, które w różnych pomieszczeniach są rozpoznawalne w mniejszym lub większym stopniu. 

Już kilkanaście lat temu amplitunery wielokanałowe miały rozbudowaną korekcję pod różne rodzaje ścian i podłóg oraz inne elementy oraz potrafiły zbudować efekty dźwiękowe przypisane konkretnym salom kinowym. Jeśli chodzi o sprzęt stereo moje klocki zawsze miały minimalistyczną korekcję dźwięku, a tunery czy amplitunery nie miały też RDS-u.

Przy wymienianiu składowych zaawansowanej korekcji pominąłeś jeszcze wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu, wielkość szyb w oknach i być jeszcze kilka istotnych lub dowcipnych elementów.

Praktycznie potwierdziles to co napisalem.

A te aplitunerki z bajerami to wiedzą jak słyszę i co chcę usłyszeć? Tak czy nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, passer napisał:

"Pomieszczenie odsłuchowe!"

Czy to oznacza, że każdy system (ten źle zestawiony też ) zagra dobrze w "dobrym" akustycznie pomieszczeniu?

Czy akustykę robi się najpierw , a później kupuje się sprzęt??

lepiej,gorzej tego nikt się nie dowie do puki nie posłucha .Prawdą jest że zagra inaczej.

Adaptacje/akustykę robimy tylko i wyłącznie pod własne uszy ,upodobania,możliwości - i przed i po . W moim przypadku wcale. Gra jak lubię ale też nie wszystko. Płyty z muzyką nie zawsze grają jak byśmy sobie życzyli . Wybitnie,średnio a nawet beznadziejnie.

 PRAWD jest tyle ile par uszu na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka jest ważna, przeważnie chodzi w niej o brak basu, lub nadmiar basu, to jest najczęściej spotykany problem, a podpinana akustyka jest pod co innego przeważnie, a mianowicie że  gniot zagra trzy razy lepiej w dobrej akustyce i przestanie być gniotem, to powielane pieprzenie kotka,za pomocą  młotka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BRZUCHU napisał:

lepiej,gorzej tego nikt się nie dowie do puki nie posłucha .Prawdą jest że zagra inaczej.

Adaptacje/akustykę robimy tylko i wyłącznie pod własne uszy ,upodobania,możliwości - i przed i po . W moim przypadku wcale. Gra jak lubię ale też nie wszystko. Płyty z muzyką nie zawsze grają jak byśmy sobie życzyli . Wybitnie,średnio a nawet beznadziejnie.

 PRAWD jest tyle ile par uszu na świecie.

To tak jak ilości najlepszych systemów :).

To "po" jest chyba czasami pomijane. Zmieniany jest system (kolumny) i przyjmuje się, że akustyka raz kompletne dopracowana będzie cały czas OK.

Trochę to tak, jak w "kompletnym" systemie wstawimy inny komponent i po kilku taktach stwierdzamy, ten xxx jest zupełnie do bani. To zresztą byłoby OK mając w domyśle, że w tym systemie nie pasuje, ale często określamy cechy charakterystyczne nowego elementu tylko na tej podstawie.

Jak więc określić charakterystyczne cechy danego komponentu (! gra cały system)?

Sprawdzić w innych warunkach?

Czy zamiast określenia " xxx gra ..., nie ma basów, a góra to jakby ktoś gwoździem po szybie" nie powinno być " nasz system z xxx zagrał ...."?

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BRZUCHU napisał:

Praktycznie potwierdziles to co napisalem.

Raczej z  pewnymi stwierdzeniami zgadzam się, a z innymi nie.

 

8 godzin temu, BRZUCHU napisał:

A te aplitunerki z bajerami to wiedzą jak słyszę i co chcę usłyszeć? Tak czy nie? 

Nie. One jeszcze nie czytają myślach. :-) Dają raczej możliwości modyfikowania dźwięku zgodnie z własnym upodobaniem, a w przypadku odsłuchu stereo możliwość odcięcia toru cyfrowego. Dwie osoby, słuchające tego samego amplitunera w identycznych warunkach i zestawieniu, wyciągną z niego mocno różniące brzmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Arturas napisał:

Akustyka jest ważna, przeważnie chodzi w niej o brak basu, lub nadmiar basu, to jest najczęściej spotykany problem, a podpinana akustyka jest pod co innego przeważnie, a mianowicie że  gniot zagra trzy razy lepiej w dobrej akustyce i przestanie być gniotem, to powielane pieprzenie kotka,za pomocą  młotka 

A ja pozwolę sobie jednak "popieprzyć kotka za pomocą młotka" ;-)

Zdarzyło się kiedyś, że złożyłem budżetowy system stereo dla mojej siostry - cd i wzmacniacz Technicsa plus kolumny Eltaxa.

Podłączyłem go w swoim pomieszczeniu i zagrało poprawnie, ale bez żadnego szału, czego naturalnie należało się spodziewać.

Kilka dni później zawiozłem sprzęt do jej domu, podłączyłem, jednocześnie informując, że owszem gra, ale nie może oczekiwać olśnień od taniego w gruncie rzeczy systemu. Następnie wrzuciliśmy do odtwarzacza pierwszą płytę, potem kolejną i kolejną i tak dalej, aż do późnej nocy. Im dłużej słuchaliśmy muzyki, tym większy "banan" pojawiał się na twarzy mej siostry, a moja szczęka dolna lądowała coraz niżej i niżej. System zabrzmiał tak, że to, co wcześniej słyszałem u siebie było zaledwie cieniem tego, co zestawienie to pokazało w pomieszczeniu mojej siostry. Różnica na plus była powalająca i bynajmniej nie dotyczyła tylko basu, ale całości brzmienia, ilości dźwięków tworzących muzykę, ich precyzji i poukładania w przestrzeni.

Co sprawiło tak diametralną różnicę w odbiorze brzmienia tego samego systemu u mnie i u niej?

U mnie pokój ze ścianami zbudowanymi z pustaków i cegły, drewniana podłoga, "adaptacja akustyczna" w postaci umiarkowanej ilości materiałów tłumiących dźwięk.

U niej pomieszczenie w drewnianym domku, ze ścianami z bali, na których "po kobiecemu" rozmieszczone były różnorakie bibeloty plus kominek obudowany kamieniem. Kolumny posadowione na twardej posadzce z płytek na betonowej wylewce (w części kominkowej).

W obu przypadkach ustawienie kolumn zgodne z audiofilskimi kanonami.

Dla mnie była to "prawda objawiona", która spowodowała, że spojrzałem na akustykę pomieszczenia zupełnie inaczej i dzięki której dotarło do mnie dobitnie, jak olbrzymie znaczenie ma ona na finalne brzmienie systemu. Doprowadziła również do tego, że całkowicie przeorganizowałem swoje pomieszczenie odsłuchowe, w którym obecnie dominuje rozpraszanie dźwięku nad jego pochłanianiem. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że mój system audio brzmi zdecydowanie lepiej niż poprzednio...

Pozdrowienia

mood 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dokładnie to samo. Tydzien temu przewiozłem sprzęt do domu rodziców, gdzie maja pokój z dobrą akustyką aby tam sprawdzic, czy u mnie jest cos nie tak. Słuchałem 2 dni. Różnica była tak ogromna, że kwestionuje teraz posiadanie jakiegokolwiek drozszego sprzętu u siebie. Miałem w tamtym pomieszczeniu totalnie inna jakość i  przyjemność ze słuchania! A wzmak wziałem bez zasilacza, tani dac zamiast cd, kolumny na chwiejących sie podstawkach, z gorszymi kablami, bez stolika!  Od teraz uważam akustyke pomieszczenia za wyznacznik przy kompletowania zestawu. A zabawe z kablami, podstawkami i  dacami za pieniądze i czas stracony, bo problem lezał gdzie indziej - tak jak u tysięcy innych słuchaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka pomieszczenia wplywa na brzmienie i to w znaczym stopniu, ale chodzi o to ze to dziala bardziej jak equalizer. Niestety, ale zmiana akustyki nie wplyniemy na czystosc przekazu, rozdzielczosc czy ogolnie pojeta jakosc brzmienia. Jezeli porownamy tani i drogi sprzet w tym samym pomieszczeniu to wiadomo ze ten drozszy zagra lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, What's the Craic napisał:

 Niestety, ale zmiana akustyki nie wplyniemy na czystosc przekazu, rozdzielczosc czy ogolnie pojeta jakosc brzmienia. Jezeli porownamy tani i drogi sprzet w tym samym pomieszczeniu to wiadomo ze ten drozszy zagra lepiej.

To nie prawda..

oczywiscie ze akustyka wplynie na czystosc przekazu. I to bardziej niz sprzet!!

Dwa przyklady:

1. Odbicia / poglos /.. powoduja "rozmyty" i "malo czysty" przekaz

2. Odbicia / mody powduja totalne znieksztalcenia przebiegu pasma czestoliwosci. Tutaj nie pomoga Ci nawet najlepsze, najbardziej liniowe glosniki albo super wzmacniacze.

 

Najlepszy sprzet w zlym pomieszczeniu brzmi o wiele gorzej miz dobry sprzet w dobrym pomieszczeniu !!! 

 

Co to jest "ogolnie pojeta jakosc brzmienia" ?

 

Dla mnie to:

- rownomierny przebieg pasma czestotliwosci

- poglos / Reverb / RT60 / pierwsze odbicia

- symetria i separacja kanalow (IACC)

- poziom znieksztalcen

-

Niemalze wszystkie sa zalezne przede wszystkim od akustyki pomieszczenia 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.