Skocz do zawartości
IGNORED

Dali Grand - ratuuuuunkuuuuuu !!!!!


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy ratujcie, bo nie mam już siły do tego basu - w Grandach uwielbiam wszystko oprócz podbitego basu, który dominuje resztę.

Wymieniłem ze 20 ( a pewnie więcej ) wzmacniaczy  , kilka źródeł i nadal mam za dużo basu.

Już miałem wymieniać kolumn na Divy ( 2 razy :-)  , ale to jednak sporo gorszy dźwięk, a to na JBL 4319 lub 4312SE,

ale to w ogóle nie ta klasa.....

Dziś naszło mnie na dość drastyczny pomysł - przeniesienie dolnego bass reflexu z tyłu na dół czyli spód kolumny !!!!

Radykalne , ale to może wyrównać bas ..... co o tym sądzicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bogdan napisał:

Dziś naszło mnie na dość drastyczny pomysł - przeniesienie dolnego bass reflexu z tyłu na dół czyli spód kolumny !!!!

Niektórzy producenci kolumn dodają korki do zatkania otworu/otworów BR. To operacja najprostsza do sprawdzenia. Pomaga też zmiana ustawienia kolumn, ale to nie zawsze jest proste w realizacji.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Żródło z DSP ( luz wzmak cyfrowy z DSP) i pomiar u siebie i będzie Pan zadowolony.

Lub przerobienie zwrotnicy u kogoś zajmującego się budową kolumn jeśli faktycznie w nich tez zakres jest nienaturalnie podbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie pumeks kwarcowy i  podłóż koniecznie pod kolumny. Patrząc jednak na ich wagę to może nie być łatwe zadanie i nie wiem czy 4 sztuki na kolumnę starczą. Największym problemem jest osadzenie kolumn na podłodzę, od spodu zakładam, że jest filc. Miałem ten sam problem, wspomniane przeze mnie rozwiązanie załatwia temat. Pumeks też wypróbuj pod źródłem (nawet jeżeli jest nim komputer) i pod elektroniką. Owocnych porównań :-)

Teraz, HQ150 napisał:

Żródło z DSP ( luz wzmak cyfrowy z DSP) i pomiar u siebie i będzie Pan zadowolony.

Lub przerobienie zwrotnicy u kogoś zajmującego się budową kolumn jeśli faktycznie w nich tez zakres jest nienaturalnie podbity.

Wybacz, ale zaczyna się od najprostszych rozwiązań, a dopiero jak one nie przynoszą rezultatu to przechodzimy do kolejnych etapów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

No jak kolega przerobił już ponad 20 wzmaków i kilka źródeł to zakup źródła z DSP lub takowego wzmaka wydaje mi się dosyć prostą sprawą.

Nie sądzę, żeby w takim przypadku inne posadowienie kolumn załatwiło sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bogdan napisał:

Koledzy ratujcie, bo nie mam już siły do tego basu

A co zmieniłeś w systemie ?

Bogdan

Napisał   27 Sierpnia 2009

chodzi mi o układ i dobór głosników i rozwiązania zwrotnicy , bo grandy grają tak, że szczęka opada. o dziwo nie przytłaczają masywnością dzwięku, tylko grają szczegółowo , subtelnie, średnica i wysokie to najwyższa półka. Bas jest swobodny - bez żadnych rezonansów, czy zabrudzeń. A jak dupnie to subwoofer nie potrzebny. Mimo to nie leje się jak flaki, tylko jest calkiem szybki i zdyscyplinowany - tyle, że GC to za mało do napędu tych największych Grandów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się daje kolumny na kolcach na przykład? Po to żeby ładnie wyglądały? Co ma wzmacniacz do tak ustawionych kolumn jak ma kolega.. litości, chcecie kolegę narazić na zbędne koszta i stratę czasu... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kolumny ale pomieszczenie i z nim trzeba powalczyć.

Policz z wymiarów pomieszczenia ( 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ) czy rezonująca częstotliwość jest związana z pomieszczeniem. A potem pozostaje szukać jak to usunąć z pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janicniewiem napisał:

To nie kolumny ale pomieszczenie i z nim trzeba powalczyć.

Policz z wymiarów pomieszczenia ( 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ) czy rezonująca częstotliwość jest związana z pomieszczeniem. A potem pozostaje szukać jak to usunąć z pomieszczenia.

To pomieszczenie, ale i sposób ustawienia kolumn na podłodze. Niech odizoluje czymś wibracje obudowy od podłogi.. ludzie takich podstaw nie rozumieją, a o sprzęcie audio radzą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żródło z DSP ( luz wzmak cyfrowy z DSP) i pomiar u siebie i będzie Pan zadowolony.
Lub przerobienie zwrotnicy u kogoś zajmującego się budową kolumn jeśli faktycznie w nich tez zakres jest nienaturalnie podbity.
Zgadzam się. Trzeba zacząć od pomiaru. Kup sobie albo wypożycz mikrofon pomiarowy. Zrób pomiar – będziesz wiedział w czym problem.
Gdy nie chcesz mikrofonu, chociażby posłuchaj sinusy co 5 albo 10 Hz pomiędzy 20 a 100Hz. Dowiesz się gdzie jest problem. To będzie o wiele skuteczniej i taniej niż kupować kolejne wzmacniacze albo kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czsem może pomóc: zmień okablowanie na drodze terminale-zwrotnica, koniecznie na druty (nie linka) + po jednej zyle srebra ok 1mm^2.

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, OLES napisał:

Czsem może pomóc: zmień okablowanie na drodze terminale-zwrotnica, koniecznie na druty (nie linka) + po jednej zyle srebra ok 1mm^2.

Toz to juz totalny bezsens :-)

 

Powracajac do problemu -> w przenosni:

jak chcesz cos naprawic, jesli nie wiesz co jest zepsute?

To jest tak, jak bys chcial przeleciec przez cala apteke nie wiedzac na co jestes chory :-)

 

Tak jak Ivan powyzej napisal, najpierw bym zrobil pomiar na miejscu sluchacza, by rozpoznac ktory zakres czestotliwosci jest podbity i o ile. Bez tej informacji nie jestes w stanie zadecydowac jakim srodkiem (pulapki, DSP, ...) mozesz docelowo rozwiazac problem.

 

BTW.

„na szybko“ mozesz tez uzyc jednej z wielu dostepnyh aplikacji pomiarowych na iPada albo iPhona (albo inne smartphony) ktore mierza przebieg pasma RTA.

Odtwarzaj jako sygnal wzorcowy White Noise i obserwoj przebieg pasma.

Zalaczylem przyklad takiej aplikacji ->  mojego gwizdania :-) 

Zmiana wzmacniacza, kabelkow i innych dupereli to bzdura. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, OLES napisał:

Czsem może pomóc: zmień okablowanie na drodze terminale-zwrotnica, koniecznie na druty (nie linka) + po jednej zyle srebra ok 1mm^2.

pozdro

Świetna rada...to co ciągle powtarzam tak to jest właśnie z kablarzami, coś im się wydaje i naganiają innych na jakieś audiovoodoo i na niepotrzebne koszty, zamiast skupić się na faktycznym powodzie problemu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kolumnach na razie przedłużałem bass reflexy i zamykałem lub zwężałem otwory BR stoją na kolcach, zwrotek nie ruszam , bo to robił prawdziwy fachowiec i tego ja nie poprawię.

Wzmacniaczy było duuuużo - najlepsze to Accu P500, Rotel RB990BX, klon accu p7100, electrocompaniet aw250, piece studyjno-estradowe, klasa D , lampy , itp. itd ..... nakamichi, marantze, parasound, ten od mondiala A150 , harman PA2400, i duuuuużo diy i niestety podbicie basu było i jest - na ucho ok 60-70 Hz

Mam mikrofon Behringera ECM8000 , ale jaki do tego soft ? może faktycznie zacząć od rzetelnego pomiaru......

Doradźcie proszę soft .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bogdan napisał:

podbicie basu było i jest - na ucho ok 60-70 Hz

A ile ma być, jak masz te 2,65 wysokości? ;)

Zainstaluj REW i zanim zrobisz pomiary (do których będzie potrzebny przedwzmacniacz mikrofonowy z zasilaniem fantom) wpisz w niego wymiary pomieszczenia i się pobaw "pamperkiem" czyli miejscem odsłuchowym i ustawieniem kolumn. Otwiera oczy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez napinki szanowni forumowicze. 

Jak mniemam wszyscy już wszystko sprawdzili :)

Wracając do tematu, proponuję najpierw pobawić się tu.: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS. Tak się składa, że sam używam cyfrowy roomcorrect. 

Pozdro 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bogdan napisał:

Koledzy ratujcie, bo nie mam już siły do tego basu - w Grandach uwielbiam wszystko oprócz podbitego basu, który dominuje resztę.

Wymieniłem ze 20 ( a pewnie więcej ) wzmacniaczy  , kilka źródeł i nadal mam za dużo basu.

Już miałem wymieniać kolumn na Divy ( 2 razy :-)  , ale to jednak sporo gorszy dźwięk, a to na JBL 4319 lub 4312SE,

ale to w ogóle nie ta klasa.....

Dziś naszło mnie na dość drastyczny pomysł - przeniesienie dolnego bass reflexu z tyłu na dół czyli spód kolumny !!!!

Radykalne , ale to może wyrównać bas ..... co o tym sądzicie ?

Wymień te wzmacniacze , źródła a także kable .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, muda44 napisał:

Wymień te wzmacniacze , źródła a także kable .

Po co, łatwiej będzie, jak ty wymienisz choć jeden wzmacniacz, źródło albo kabel podbijający 65Hz o te parę problematycznych decybeli ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogdan napisał:

 zwrotek nie ruszam , bo to robił prawdziwy fachowiec i tego ja nie poprawię.

 

jeżeli w zwrotnicy głośniki średniotonowy i wysokotonowy ma rezystor zmniejszający napięcie to wystarczy w takim przypadku proporcjonalnie w obydwóch zmniejszyć te rezystory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pomieszczenie podbija bas - moje zabiegi miały na celu nieco to zjawisko opanować, ale  ten rezonans jest za duży

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bogdan napisał:

....................zwrotek nie ruszam , bo to robił prawdziwy fachowiec i tego ja nie poprawię.

..ale wcześniej byłeś zadowolony z jakości niskich tonów. Jeśli zmieniłeś pomieszczenie, to może to być przyczyną problemów, albo prawdziwy fachowiec coś skopał.

Akurat, te kolumny parę razy słuchałem i dość rozsądnie zachowywały się na dole pasma.

Wróć do starej zwrotnicy i posłuchaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień kolumny

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.