Skocz do zawartości
IGNORED

Pierwszy poważniejszy zestaw stereo - Naim + Pylon?


sit_fun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! (mój pierwszy post) :)


Jeszcze do niedawna muzyki słuchałem na zwykłych słuchawkach lub zestawie komputerowym Creative ;) Myślenie zmieniło się kiedy przygarnąłem kolumny Pioneer CS-777 razem Aiwa XA-006. Usłyszałem dźwięków, których nigdy wcześniej nie słyszałem :) Zestaw muszę zmienić bo nie pasuje do nowego salonu ;) Doświadczenia w zakresie audio brak więc prośba do Was o pomoc. Parę parametrów i preferencji:

* Pomieszczenie: łączna powierzchnia to 29m2 w literę L (odchodzi trochę metrów na meble w kuchni).
* Rodzaj muzyki wg częstotliwości słuchania: filmowa, alternatywny rock, klasyczna, elektroniczna, pop. I ogólnie wszystkiego po trochu.
* Źródło dźwięku: tylko Spotify. Choć nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym spróbować winylu i wrócić do CD - ale tylko do sporadycznego słuchania ulubionych utworów/wykonawców.
* Wygląd kolumn: najważniejsze kryterium wg mojej żony ;) Pylon Diamond w kolorze jasnego drewna lub białe to jest ten kierunek wzornictwa.

Z tego co się orientowałem to często wymieniany jest zestaw: Naim Nait 5Si + Pylon Diamond 25. Powinny dobrze zagrać do moich zapotrzebowań? Widziałem, że roczne używki (kolumny i wzmacniacz) można wyrwać za około 7,5k zł.

Pytanie też co wybrać typowo do Spotify. Złożyć samodzielnie Raspberry Pi + HiFiBerry DAC+ Pro czy jakieś inne rozwiązanie polecacie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę Twoje preferencje, moja propozycja jest trochę inna. System zbudowałbym na bazie systemu Marantz PM6006 z odtwarzaczem Na6006 lub Audiolab 6000A z zewnętrznym odtwarzaczem Yamaha WXAD-10. Dobrym uzupełnieniem będą kolumny Q Acoustics 3050i, może Fyne Audio F501, Tannoy Revolution XT 6F, Kef R500.

Jeśli natomiast bierzesz pod uwagę Pylon Audio Diamond, to do Twojego salonu tylko model 25. Polaczylbym go ze wzmacniaczem typu Cambridge Audio CXA 80, Cyrus One HD czy Audiolab 8300A.

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny dla forumowicza.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci propozycje, zmieniły moje myślenie i podejście do wyboru sprzętu :)) Jak padają konkretne propozycje bazujące na doświadczeniu to łatwiej mieć punkt odniesienia co powinno być dla mnie ważne przy wyborze.

Z kolumn świetnie wyglądają Q Acoustics 3050i choć marki wcześniej nie znałem, cena też świetna aż za niska (dziwnie się pisze o tym, że coś za mało kosztuje). Widziałem testy, że są chwalone za ciepły i neutralny dźwięk. Jak to wygląda z ich jakością wykonania? Porównywalnie z Diamond 25? Te miałem okazję widzieć na żywo i są dla mnie okej.

Zapomniałem wspomnieć, że muzyka u mnie w dużej mierze robi za tło, zbudowania nastroju - czyli po cichu. Czy te Q Acoustics dadzą radę lepiej z którymś z zaproponowanym wzmacniaczem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, sit_fun napisał:

Pytanie też co wybrać typowo do Spotify. Złożyć samodzielnie Raspberry Pi + HiFiBerry DAC+ Pro czy jakieś inne rozwiązanie polecacie?

To zależy jakiej funkcjonalności oczekujesz.

Można zestawić wzmacniacz z wejściem USB + PC/laptop najlepiej uważam na Linuksie. Spotify działa dobrze pod np. Ubuntu.

Przyzwoity przetwornik wydaje się ma Np: Denon PMA-1600NE, Rotel A14. A14 ma chyba jakieś funkcje sieciowe ale nie interesowałem się tematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minutes ago, Arturas said:

Zobacz jak ten naim jest zbudowany w środku, sama blacha i powietrze,za ponad pięć tysięcy 

Spoko spoko, już odpuściłem sobie naima :) Bardziej zastanawiam się, który z zaproponowanych wzmacniaczy Marantz PM6006 czy Audiolab 6000A lepiej zagra z Q Acoustics 3050i również po cichu nie tracąc przy tym na jakości/szczegółowości dźwięku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, sls said:

To zależy jakiej funkcjonalności oczekujesz.

Zależy mi wyłącznie na czymś takim, żeby urządzenie było połączone w tej samej sieci domowej po LAN ew. wifi i było dostępne w aplikacji Spotify w sekcji "Dostępne Urządzenia" - czyli nie strumieniuje muzyki jak w przypadku Bluetooth (bo tego rozwiązania nie lubię) tylko urządzenie odtwarza pliki ze Spotify w najwyższej dostępnej jakości bezpośrednio na tym urządzeniu (apka na telefonie służy co najwyżej do zarządzania playlistą) - mam nadzieję, że dobrze wyjaśniłem na czym mi zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Arturas said:

Zobacz jak ten naim jest zbudowany w środku, sama blacha i powietrze,za ponad pięć tysięcy 

Tylko jakoś tak te wszystkie wzmacniacze jak Naim, Rega, Roksan ladnie graja a te Onkyo, Pioneer, Denon pomimo większego wypełnienia obudowy jakoś nie chcą tak ładnie grać. Hmmm... Ciekawe dlaczego :)

3 hours ago, sit_fun said:

Spoko spoko, już odpuściłem sobie naima :) Bardziej zastanawiam się, który z zaproponowanych wzmacniaczy Marantz PM6006 czy Audiolab 6000A lepiej zagra z Q Acoustics 3050i również po cichu nie tracąc przy tym na jakości/szczegółowości dźwięku :)

Przecież to co wymieniłeś to klasa niżej od Diamondow i Naim'a. Skad taka nagla zmiana? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Exciter555 said:

Przecież to co wymieniłeś to klasa niżej od Diamondow i Naim'a. Skad taka nagla zmiana? :)

Zauważyłem wątki na forum z problemami z burczeniem wzmacniacza nait. Nie chciałbym kupić czegoś co będę musiał "jakimś drucikiem" naprawiać ;) Dlatego zaciekawił mnie zestaw zaproponowany przez osobę z q21. Q Acoustics  3050i przynajmniej z opisu wydają się być ciekawe. Ponadto walczą o rynek więc można wierzyć, że stąd ta atrakcyjna cena.

Trochę też jak wspomniałem się na tym nie znam, a nie chciałbym iść na odsłuchy w salonach w Szczecinie kompletnie w ciemno. Dlatego wielka prośba o podpowiedzi co z czym zestawić wg Waszego doświadczenia do typu muzyki, której słucham:) Wtedy czytając specyfikację zaproponowanego sprzętu zwracam uwagę na te wszystkie parametry i zaczynam się "dokształcać" na konkretnych przykładach.

Diamondy nadal mi się podobają, choć czy do stylu muzyki jaki słucham się nadadzą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, ziko369 said:

Jolida jd1501rc i STX Electrino 250

 

Dziękuję za propozycję, jak tylko będę miał okazję to postaram się zobaczyć ten zestaw w akcji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturas skończ już te swoje wypociny. Faktycznie coś z Tobą nie teges. Może do jakiejś poradni trzeba się zapisać?

 

Wyluzuj człowieku. Piszesz bzdury i się jeszcze unosisz jakby Ci ktoś wielką krzywdę wyrządził. Tak Cię to zabolało , że kolega @Exciter555 napisał , że brytyjskie wzmacniacze pomimo swojej niewielkiej wagi grają bardzo ładnie?

No , cóż ma rację.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma co zaśmiecać wątku autorowi. Widać , że  @Arturas to typowy troll internetowy i dalsza rozmowa z tym typem nie ma totalnie sensu. Nie napisał w tym wątku nic co by mogło pomóc autorowi. 

 

Do autora @sit_fun:

 

W audio co by nie było najważniejszy jest własny słuch i na nim trzeba polegać. 

Z mojej strony polecam do odsłuchu kolumny Pylon Diamond 25 jak najbardziej. Są to dość uniwersalne i muzykalne kolumny, na pewno nie będą męczyć przy dłuższych odsłuchach. Z innych propozycji to np. Kef z serii R, które można obecnie w dobrych pieniądzach wyrwać, szczególnie w używkach. Kolumny Q-acoustic 3050i to niezłe brzmiące w swojej klasie, ale po co się ograniczać i kupować nowe klase niższe jak można zakupić używki w bardzo dobrym / idealnym stanie. Dorzuć do listy odsłuchowej także Dynaudio Emit , to również nie męczące granie z dobrym wypełnieniem. 

 

Najpierw wybierz kolumny,  a później do nich dobierze się wzmacniacz. To najwłaściwsza droga moim zdaniem gdyż to kolumny wraz z akustyką pomieszczenia wnoszą najwięcej do dźwięku, następnie wzmacniacz , później źródło , okablowanie. Choć tutaj opinie mogą być podzielone to i tak najpierw wybrałbym kolumny.

 

Co do samego połączenia Naim 5si i Pylon Diamond 25 (jak napisałeś w pierwszym poście) uważam , że jest to dobre połączenie i by sprawdziło się w Twoich gatunkach muzycznych. Naim ma bardzo dobrą kontrolę niskich tonów, gra żywo , energicznie z bardzo dobrym rytmem. Diamondy 25 są znowu spokojniejsze w odbiorze, z lekka przyciemnione co łącznie daje niezłą synergię. Warto takiego zestawienia odsłuchać.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2019 o 19:01, sit_fun napisał:

Spoko spoko, już odpuściłem sobie naima :)

Szybko.
Naim to bardzo bezpieczne rozwiązanie dla osób które nie mają mocno sprecyzowanych oczekiwań brzmieniowych. Starsze urządzenia (nowszych niż 5 lat nie słyszałem) grają przyjemnie i rytmicznie. To się prawie zawsze podoba.
Zobacz na UnitiQute 2. Ma Spotify na pokładzie i odpowiednie "upakowanie obudowy". Nie wiem tylko jak on da radę na 30m jeżeli lubisz głośno słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, Froju said:

Szybko.
Naim to bardzo bezpieczne rozwiązanie dla osób które nie mają mocno sprecyzowanych oczekiwań brzmieniowych.

 

Przeraził mnie fakt, że dość często opisywany jest problem burczącego wzmacniacza (nie tylko na tym forum) co jest raczej przerażające w sprzęcie za tyle pieniędzy - bo nie jest tani (jak dla mnie).

 

Szukam czegoś co zagości u mnie na długo i bezawaryjnie. Gust muzyczny mi się aż tak bardzo nie zmieni :)

 

Dziękuję za dotychczasowe konkretne podpowiedzi. Jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś sugestie to proszę piszcie śmiało :)

 

Na pewno udam się na odsłuchy i wrócę do Was z info co mi się podobało w jakim zestawieniu i będziemy mogli porozmawiać czy to na pewno najtrafniejsze połączenie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz przyzwoicie wykonanego wzmacniacza proponuje przyjrzeć się japońskim sprzętom jak np.

Marantz PM8005/8006

Denon PMA 1600NE

Yamaha AS 1100

Może trochę nie ten budżet ale to sprzęt dobrze grający i wykonany bez rażących oszczędności (typu brak standardowych zacisków głośnikowych, funkcji standby czy układu opóźnionego załączania głośników).

W przypadku PMA 1600NE czy Rotel A14 nie trzeba przetwornika tylko stawiasz RPi z wyjściem cyfrowym (HiFiBerry Digi+ Pro) na pierwszy rzut oka wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem niż RPi + DAC.

Z europejskich sprzętów dużo dobrych opinii zebrał np. Hegel H80, można go kupić obecnie za ok ~4kPLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, sit_fun said:

Przeraził mnie fakt, że dość często opisywany jest problem burczącego wzmacniacza (nie tylko na tym forum) co jest raczej przerażające w sprzęcie za tyle pieniędzy - bo nie jest tani (jak dla mnie).

 

Rozumiem Cię doskonale. Co by nie było człowiek wydaje swoje zarobione pieniądze, nie dostaje przecież tego za darmo więc i ma wymagania.

 

Generalnie w wielu firmach może występować problem z buczącym transformatorem. Zarówno w Naim jak i  Hegel, Atoll, Rega itd.

 

Często jest to związane ze "stałą składową" w sieci elektrycznej. Dlatego też u jednych trafo buczy w większym lub mniejszym stopniu, a u innych w ogóle. Oczywiście nie usprawiedliwiam tych wzmacniaczy, gdyż według mnie również nie powinno coś takiego występować.

 

Jeżeli by Tobie bardzo spodobała się szkoła brzmienia któregoś z tych wzmacniaczy to można zawsze wypożyczyć go do domu i sprawdzić jak się zachowuje dokładnie w Twoich warunkach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile warty jest sprzęt Naim'a pokazały obniżki w 2017r., zdaje się, że przy okazji zmiany dystrybutora.

5ka kosztowała 3,5 tys., XS2 - 6 tys., Supernait - 11 tys..

Rozważałem kiedyś Naim'a ale jak można kupić sprzęt niepełnowartościowy na starcie?

No bo jak wytłumaczyć np. upgrady zasilania? Znaczy oryginalne zostało źle zaprojektowane, więc doimy klienta na kolejne pudełko z trafem w środku?

Do tego dochodzą opisywane tu przygody z buczącymi trafami, brak soft startu, czy niestandardowe zaciski głośnikowe.

No i jak dla mnie kontrowersyjna budowa, czyli dużo "powietrza" w środku obudowy.

Żeby nie było, nie atakuję Naim'a. Warto tylko, żeby, zainteresowani znali pewne "przypadości", czy tech cechy szczególne tej marki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 hours ago, sls said:

Rotel A14 nie trzeba przetwornika tylko stawiasz RPi z wyjściem cyfrowym

 

Ciekawy jest ten Rotel A14, który zaproponowałeś. W zasadzie z "opisu" jak dla mnie :) Choć widziałem, że wersja A12 jest tańsza o prawie 1700 zł a oferuje podobną funkcjonalność. Czy przetwornik c/a w A14 (AKM AK4495) i A12 (Wolfson WM8740) jest aż tak dobry, żeby było warto dopłacać do wyższego modelu? Czy w ogóle do wykorzystania są jego możliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sit_fun napisał:

 

Ciekawy jest ten Rotel A14, który zaproponowałeś. W zasadzie z "opisu" jak dla mnie :) Choć widziałem, że wersja A12 jest tańsza o prawie 1700 zł a oferuje podobną funkcjonalność. Czy przetwornik c/a w A14 (AKM AK4495) i A12 (Wolfson WM8740) jest aż tak dobry, żeby było warto dopłacać do wyższego modelu? Czy w ogóle do wykorzystania są jego możliwości?

W A14 masz wparcie dla DSD po USB. Jak dla mnie nie jest istotna funkcjonalność  przynajmniej na dzisiaj chociaż to się może zmienić. A 14 może mieć też lepszą funkcjonalność sieciową. Najlepiej było by przesłuchać jeden i drugi i samemu podjąć decyzję niemniej dużych różnic się nie spodziewam przy sygnale 44100Hz, sam nie słuchałem tych wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Exciter555 napisał:

 

Rozumiem Cię doskonale. Co by nie było człowiek wydaje swoje zarobione pieniądze, nie dostaje przecież tego za darmo więc i ma wymagania.

 

Generalnie w wielu firmach może występować problem z buczącym transformatorem. Zarówno w Naim jak i  Hegel, Atoll, Rega itd.

 

Często jest to związane ze "stałą składową" w sieci elektrycznej. Dlatego też u jednych trafo buczy w większym lub mniejszym stopniu, a u innych w ogóle. Oczywiście nie usprawiedliwiam tych wzmacniaczy, gdyż według mnie również nie powinno coś takiego występować.

 

Jeżeli by Tobie bardzo spodobała się szkoła brzmienia któregoś z tych wzmacniaczy to można zawsze wypożyczyć go do domu i sprawdzić jak się zachowuje dokładnie w Twoich warunkach.

 

dlatego warto kupić jakiś kondycjoner albo pobawić się z siecią w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Nikimaj napisał:

dlatego warto kupić jakiś kondycjoner albo pobawić się z siecią w domu. 

Kondycjonery i inne wynalazki poprawiające prąd to moim zdaniem wciskanie ludziom kitu. Instalacje elektryczne  wykonuje się wg norm i to powinno wystarczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sls napisał:

Kondycjonery i inne wynalazki poprawiające prąd to moim zdaniem wciskanie ludziom kitu. Instalacje elektryczne  wykonuje się wg norm i to powinno wystarczyć.


Dobry elektryk o tym wie, ale większość partaczy robi to na odp...l. 

 

często jest przeciw-faza w gniazdkach co osłabia żywot urządzeń( pralka-lodówka)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naim jest angielski czyli ruch lewostronny i 2 krany w kuchni. Dla mnie gra swietnie: rytmicznie i muzykalnie. Jest robiony w UK, nie psuje sie (wg uzytkownikow naim forum.), wyglada bdb. Uzywane sa w bdb cenach jesli chodzi o jakosc/dzwiek.  Zasilacze to rzeczywicie marketingowa filozofia -garsc elementow w oddzielnej obudowie za kupe forsy i do tego specjalne kable po tysiac za sztuke. Ale u mnia taki Flatcap daje spektakularne efekty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.