Skocz do zawartości
IGNORED

PCM2702 karta muzyczna USB


karibe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skusiły mnie te opinie, żeby się zaopatrzyć w taką kartę. Dopadłem na aukcji gotową zmontowaną kartę z kitu AVT.

Tak dla ciekawości porównania, jak muzyczka z kompa by się miała do muzyczki ze starego 15 letniego CD.

Podłaczyłem, i jeżeli chodzi o porównanie z CD to jest totalna porażka kitu na PCM2702. Nie ma specjalnie co porównywać. Możliwe, że jest to kwestia byle jakich elementów użytych w kicie AVT. A może zbyt wiele się spodziewałem. Choć przyznaję, że w pierwszej chwili byłem też pod wrażeniem, przez parę minut, zanim zajarzyłem co jest w tej muzyce nie tak. Największą uwagę zwracam na wokal, i do wokalu i w ogóle średnich tonów mam największe zastrzeżenia. Jest po prostu nienaturalnie, choć wydaje się, że efektownie.

Chyba powinienem porównywać z czymś innym, a nie ze stacjonarnym odtwarzaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia o elektronice, dlatego kupiłem zmontowaną kartę;)

Takie czarne układy są dwa na płytce, jeden malutki przylutowany na stałe (chyba pod wielką lupą to było lutowane) to PCM2702E bo jest na nim nadruk dość wyraźnie czytelny. Na drugim czarnym, włożonym w jakąś podstawkę, bez lupy ciężko dokładnie odczytać. Chyba jest tak: 2805TCF i TLC272CP.

 

W sumie może przesadziłem z tą krytyką. Potencjał słychać, i możliwe, że wiele można jeszcze poprawić. Tak naprawdę gra to na tyle dobrze, że jak zwykle się zastanawiam po co komu jeszcze lepszy dźwięk? Normalny słuchacz, nieaudiofil, usłyszałby pewnie drobną różnicę, ale byłby zachwycony zarówno dźwiękem z tej karty, jak i z CD. Sam tak mam:) Tylko świadomość, że z CD jest jednak wyraźnie lepiej (a może tylko wyraźnie inaczej, a ja jestem do CD przyzwyczajony) powoduje, że nie chce mi się włączać muzyki z kompa jeśli mam mozliwość mieć tę samą muzyczkę na płycie CD.

 

Poza tym siłą rzeczy jest to u mnie podłączone krótkim cienkim kabelkiem "komputerowym" do płytki z gniazdkami chinch, a dalej zwykłym 2 metrowym kabelkiem chinch do wzmacniacza. Nie jestem kablomaniakiem, ale takie kabelki w torze sygnału sugerują, że tu może się sporo potencjału gubić. Ale na razie nie mam nic lepszego na tyle długiego, żeby kompa nie stawiać na wzmacniaczu.

 

W sumie dobra rzecz taka karta, szczególnie się zdziwiłem, że obnaża słabość mptrójek. To też świadczy o potencjale, bo na dotychczasowym Sound Blasterze Live wszystko brzmi tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundig CD8400MK2

TDA1541A, SAA7220P/B, CDM4/16

 

- komplet kondensatorow w zasilaniu na Rubycony ZL + gdzieniegdzie bypassy

MKT

- na wyjscie Nichicon MUSE + rosyjskie kondensatory olejowe (super rzecz i

to niedroga) - na zdjeciu jeszcze ich nie ma

- Przy przetworniku komplet kondensatorow odsprzegajacych na MKT

- Opampy na AD797 , w tej chwili na zdjeciu 2134

- Diody w mostku BYV27

- Zegar 5ppm + odsprzegajacy Wima

- TDA1541A wstawilem w podstawke w celu przyszlej wymiany na S1

 

Koszt modyfikacji ~50zl, dzwiek - ultramuzykalny ze wspaniala akustyka

 

Efekt - cud miod

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-621-100008217 1170267387_thumb.jpg

post-621-100008218 1170267385_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TLC272CP zasilany jest pojedynczym napieciem 5V... zeby rozwinac skrzydla karta potrzebuje lepszego wzmacniacza operacyjnego i chociaz 12V zasilania dla opampa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociazby taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

obecnie mam przebudowany filtr i operacyjny AD8066 no i powiem ze rotel rcd-02 tak wcale duzo lepszy to nie jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być z tym problem. Ja specjalnie dla PCM2702 kombinowałem sample przez kumpla który mieszka w stanach - poszły do niego a on mi potem przysłał paczuszkę z układami. Oczywiście jak już zamawiałem to nie ograniczyłem się do PCM :)

Jeżeli mieszkasz w okolicach Krakowa to możemy pogadać - zostały mi chyba 2 szt. PCM2702. Niestety nie bardzo mam czas na wysyłanie paczek. No chyba, że będę miał chwilę luzu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeśli można, to ja byłbym także zainteresowany jedną sztuką tego jakże chwalonego PCM'a:) - jestem z Krakowa i mógłbym podjechać gdziekolwiek po niego. Proszę odpisać czy aktualne oraz na jakich warunkach - najlepiej na priva - msfalconBEZ(at)SPAMUpoczta.fm (z adresu proszę usunąć słowa BEZ i SPAMU, (at) zastąpić @).

Pozdrawiam.

PS. Wykonałem projekt PCB (jednostronna) z symetrycznym zasilaniem WO - jeśli ktoś będzie zainteresowany, mogę umieścić go tutaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt możesz zamieścić chociaż nie wiem jak będzie z zainteresowaniem. Dla większości ludzi (w tym dla mnie) wykonanie domowymi metodami płytki pod układ z takim rastrem może się okazać niemożliwe. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup płytki AVT za niecałe 10zł i przerobienie jej na zasilanie symetryczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie płytki z takim rastrem w dommowych warunkach jest jak najbardziej możliwe. Skuteczność 100%. Wystarczy komputer, drukarka, żelazko i odrobina wprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD8066 w porownaniu do OPA2604 jest praktycznie we wszystkim lepszy, nie zaokragla tak dzwieku jak opa, wysokie tony duzo bardziej detaliczne jak rowniez przestrzen znaczaco sie polepszyla.... srednica moze troszke wycofana w stosunku do opa, no i na koniec bas... tu to AD sprawuje sie przecudownie... gleboki, potezny, piekielnie szybki i detaliczny...szczegolnie slychac ogromna roznice po przesiadce z opa2604 ktory ma bardzo skapy bas

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zamieszczam płytkę, którą już wytrawiłem, a więc jest do zrobienia w warunkach domowych (metodą żelazkową). Co prawda dopiero trzecie "prasowanie" wyszło jak należy, ale jednak udało się:). Jeśli komuś się spodoba i będzie chciał wzór tego PCB w większej rozdzielczości (600dpi - do druku) lub czytelny schemat, to proszę o info na priva, aczkolwiek schemat jest raczej typowy, wzorowany na nocie aplikacyjnej TI oraz na innych rozwiązaniach znalezionych w necie.

Aha, masa analogowa i cyfrowa są rozdzielone, należy je według uznania połaczyć gdzieś na płytce PCM'a lub w zasilaczu jak kto woli. Pole pod kondensatory 100n projektowane dla obudów kondnesatorów WIMA.

To chyba wszystko...jak zlutuję (dzięki felix) to dam znać jak to (i w ogóle czy) gra:).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6722-100008156 1170267497_thumb.jpg

post-6722-100008157 1170267495_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wyszła płytka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie powiedziałem że tego się nie da wykonać w domu tylko że nie jest to takie hop-siup :). Mnie przynajmniej brakuje cierpliwości ;). A że się da widać najlepiej na przykładzie płytki msfalcona - widzę, że poprawiłeś te ścieżki przy układzie :)

Nie uważam tylko, żeby warto było się męczyć, tracić czas i siły na nieudane próby, skoro można kupić gotową płytkę i troszeczkę ją przerobić - no ale cóż - czasami lubię iść na łatwiznę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, poprawiłem, bo nie chciałem ryzykować, że przy lutowaniu mi te super minimalistycznie wąskie ścieżki odparują :)

A poza tym, to chciałem się pochwalić, że kartę dziś zmontowałem, ruszyła od kopa i aktualnie cieszy moje uszy :)

Podczas montażu okazało się jednak, że projektując schemat posłużyłem się jakimś tranzystorem PNP, który ma zamienione wyprowadzenia w stosunku do BC557 czy 556 o którym wówczas myślałem - efekt tego był taki, że diody nie świeciły:). Montując płytkę należy zmienić wyprowadzenia tranzystora (jeśli użyjemy BC556/557) emitera i bazy - ja je po prostu podgiąłem odpowiednio.

A teraz wrażenia...mimo że nie mam jakiegoś dobrego wzmacniacza czy kolumn (wszystko to tylko jakieś bardziej lub mniej udane DIY:) ), to mogę odczuć poprawę w stosunku do SB Live, którego dotychczas używałem. Wysokie są lepsze, dźwięk ma tak jakby więcej powietrza, takie mam odczucia, choć przyznam, że nie umiem opisywać tych wszystkich niuansów dźwięku:) - po prostu dźwięk mi bardziej odpowiada niż z Live (heh live zostanie już tylko do speaker workshop'a:) ). Zauważyłem, że odkręcając wzmacniacz na pełną głośność, nie słychać żadnego szumu w głośnikach dodawanego przez kartę, co w przypadku mojego live nie było do osiągnięcia nawet poprzez wyciszenie wszystkich wyjść:).

Trochę problematyczne jest zasilanie tej karty z racji wymaganych 4 różnych napięć, jednak chciałem zasilić OPA symetrycznie, i rozdzielić zasilanie oraz masy części cyfrowej i analogowej PCM'a - połączone są tylko w zasilaczu w jednym punkcie, za stablizatorami, które dobrze blokują zakłócenia. Miało to na celu możliwie maksymalne odseparowanie części analogowej od zakłóceń części cyfrowej.

Jednym słowem z karty jestem zadowolony i teraz pozostało już tylko wkomponować ją do wzmacniacza :).

A tak wygląda po zmontowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6722-100008114 1170267566_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaLesnik:

Postaram się pożyczyć cyfraka i zrobić fotki. Ogólnie trzeba odciąć ścieżki zasilające OpAmpa z obu stron (za i przed nim), obejść te odcięte odcinki a bezpośrednio do nóżek scalaka albo do pozostałych przy nim fragmentów ścieżek podlutować zasilanie symteryczne. Kondensatory odsprzęgająe podlutować bezpośrednio do nóżek układu od spodu i dodatkowy kondensator odsprzęgający między + i - zasilania. Na upartego jeżeli będziesz zasilał OpAmpa z +/- 5V nie musisz odcinać + zasilania od niego tylko masę i w jej miejsce podlutować "-". Ja wywaliłem jeszcze z tej płytki mostek greatza, odciąłem jego wyjście od reszty układu i użyłem tych ścieżek do przylutowania tam zasilania i dopiero stamtąd idą przewody do OpAmpa. W ten sposób nie martwię się, że przy jakimś ruszeniu karty któryś z przewodów się urwie (narazie karta leży w wersji open koło monitora :)).

msfalcon:

Dobra robota. Kolejny zadowolony użytkownik PCM2702 :)

Teraz jeszcze pobaw się tym PGA2311, zrób Gainclone i powinno już fajnie grać (zakładając, że kolumny też dopieszczałeś tak jak elektronikę którą robisz ;)

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglby ktos dac fotki plytki AVT z modyfikacja napiecia ?

Msfalcon gdzie kupujesz kond. WIMA ?

z gory dziekuje za odpowiedz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaLeSnick:

Sorry za przekręcenie twojego nicka - dopiero teraz zauważyłem :)

Ja osobiście nie posiadam cyfraka (nie robię praktycznie fotek więc i po co?) więc jak tylko uda mi się pożyczyć zamieszczę.

Cierpliwości chyba że znajdzie się ktoś kto zamieści fotki przede mną

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, dzięki Panowie za uznanie. Odkąd złożyłem kartę, słucham muzyki z niej cały czas, bo jak ostatnio włączyłem z ciekawości SB, to jakby to powiedzieć, to nie to samo, taki jakiś zamulony ten dźwięk z SB:). Na razie, analogicznie jak felix, w wersji open:) i przez jakiś czas tak zostanie, bo do obudowy wsadzę dopiero gdy zrobię potencjometr i sterowanie – co może trochę potrwać:P

Aha, kondensatory WIMA kupuję u bujnowicza – www.bujnowicz.com.pl – na czarnieckiego, to jest niedaleko AVT.

 

A teraz mam pytanie do odwiedzających ten wątek. Ponieważ od jednego forumowicza dostałem maila z propozycją oddania płytki do zakładu - który przekonał mnie, że po ogłoszeniu na audiostereo chętni się znajdą:), gdyż wykonanie jej w warunkach domowych jest trudne, więc postanowiłem się zorientować jaki byłby koszt wykonania. Także z chęcią wziąłbym dla siebie ze 2 sztuki na eksperymenty:P

Sprawa wygląda tak, że przy zamówieniu 20szt. cena jednostkowa wyniesie około 10-12zł - może nawet trochę mniej - płytka wykonana na standardowym laminacie, pola cynowane, solder maska oraz maska opisowa. I pytanie to brzmi, czy byłby ktoś chętny na taką płytkę w wyżej wymienionej cenie?

Jeżeli uzbiera się te 20 sztuk (aktualnie jest zamówionych 6, więc jeszcze 14) to poprawię ten incydent z tranzystorami, który opisałem powyżej oraz postaram się przerobić jeszcze sekcje zasilania, w ten sposób, by było możliwe zmontowanie jej w postaci takiej jak jest (czyli dostarczamy 4 osobne napięcia) oraz po dodaniu kilku elementów (stabilizatora i diod), zmontowanie tylko pod jedno zasilanie symetrycznie (+/-15V). Bez potrzeby dostarczania do układu +5V oraz +3,3V. Choć osobiście wolę wersję z 4 osobnymi zasileniami, to zdaję sobie sprawę, że dla niektórych będzie łatwiej zasilić ją tylko z jednego symetrycznego napięcia.

Co wy na to? Jest koś chętny? Jeśli tak, to proszę wysłać do mnie mail’a (msfalconBEZ(at)SPAMUpoczta.fm) z nickiem z forum, ilością sztuk oraz wersją, którą chce wykonać (czy pod 4 napięcia czy pod 2 – jest to dla mnie o tyle istotne, że jeżeli będziecie chcieli jednak wykonać ją pod 4 napięcia, to nie będę bawił się w modyfikacje sekcji zasilania)? I ewnetulanie jeśli macie jakieś propozycje zmian na PCB to także jestem otwarty.

 

Lista osób oraz ilość sztuk jaką zamiawia dana osoba będzie dostępna na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

żeby nie zaśmiecać forum, jeżeli nie wszystko będzie się zgadzało, proszę o kontak na priv.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to nie stanowi problemu to zamieść schemat planowanych zmian i układ płytki do konfrontacji na forum

 

ciągle świecą mi się oczy jak widzę temat kart z pcm2702 majac nadzieje na piorunująco powalające brzmieniowe efekty, a jeszcze nie słyszałem specjalistycznych kart komputerowych (brak okazji) :)

 

szkoda, że Ci doskonale poruszający sie w temacie nie chcą za wiele pisać (to nie reguła, jest dużo wyjątków), pewnie myślą - nie warto ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.