Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, przemak napisał:

Ja jestem oburącz za słuchaniem i mierzeniem. Teraz jestem na krótkich wakacjach i mam tylko telefon, ale chyba widzę tam zmierzone różnice w poziomie w okolicy 3dB. Dla podobnych w sumie kabli. No to jak mi wychodzi coś takiego, to szukam, gdzie się pomyliłem 

Nie znasz budowy kabli, ale stwierdzasz, że są podobne. Pro podejście  :-P Z informacji podanych przez kolegę mamy tylko informacje że przekroje są podobne... Nic więcej. Jakbyś choć trochę się interesował tematem to byś wiedział, jakie materiały stosuje się do budowy kabli i mniej więcej w jakim celu. Tutaj żadnych informacji nie mamy, ale są podobne przecież :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_85 napisał:

Nie znasz budowy kabli, ale stwierdzasz, że są podobne. Pro podejście  ? Z informacji podanych przez kolegę mamy tylko informacje że przekroje są podobne... Nic więcej. Jakbyś choć trochę się interesował tematem to byś wiedział, jakie materiały stosuje się do budowy kabli i mniej więcej w jakim celu. Tutaj żadnych informacji nie mamy, ale są podobne przecież ?

Pisze, że przekrój podobny i długość też. Żeby nie wiem jak je zaplatać, nie straci się 3dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Różne są też izolacje przewodów - te też niestety słyszę i zamierzam pomierzyć , choć tu nie jestem zbyt optymistyczny ale może sam się zdziwię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, przemak napisał:

Piszę, że przekrój podobny i długość też. Żeby nie wiem jak je zaplatać, nie straci się 3dB.

Różnica w długości procentowo ma znaczenie, ale czy 2,5 czy 3,5 metra to na pewno różnice nie będą wynikać z tego. Pierwsza podstawowa różnice robi linka, drut, czy grubość kabla to wynik 2 żył czy może 20.. kolejna sprawa to jest geometria, proste, skręcane i inne kombinacje. Kolejnym etapem jest izolacja żyły + i -, oploty, czasem ekrany.. itd. Każdy z tych etapów robi pewne różnice przy odsłuchach. Są jeszcze inne kwestie, ale niech się każdy bawi sam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam_85 napisał:

Różnica w długości procentowo ma znaczenie, ale czy 2,5 czy 3,5 metra to na pewno różnice nie będą wynikać z tego. Pierwsza podstawowa różnice robi linka, drut, czy grubość kabla to wynik 2 żył czy może 20.. kolejna sprawa to jest geometria, proste, skręcane i inne kombinacje. Kolejnym etapem jest izolacja żyły + i -, oploty, czasem ekrany.. itd. Każdy z tych etapów robi pewne różnice przy odsłuchach. Są jeszcze inne kwestie, ale niech się każdy bawi sam ?

Ja nie piszę o odsłuchach (bo jak tu ustalono jestem głuchy i się nie znam) tylko o tym konkretnym pomiarze. Tam jest w którymś punkcie 3dB różnicy poziomów czy nie? Bo jak jest, to chyba to słyszycie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, Seyv said:

Różne są też izolacje przewodów - te też niestety słyszę i zamierzam pomierzyć , choć tu nie jestem zbyt optymistyczny ale może sam się zdziwię...

Hahahaha.

Masakra, facet slyszy izolacje. To juz jest koniec. Zmierzy sobie najpierw poziom inteligencji i wtedy napewno sie zdziwisz.

46 minutes ago, przemak said:

Ja nie piszę o odsłuchach (bo jak tu ustalono jestem głuchy i się nie znam) tylko o tym konkretnym pomiarze. Tam jest w którymś punkcie 3dB różnicy poziomów czy nie? Bo jak jest, to chyba to słyszycie ?

Nie ma sensu ? On slyszy izolacje ??? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez What's the Craic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
5 minut temu, What's the Craic napisał:

Hahahaha.

Masakra, facet slyszy izolacje. To juz jest koniec. Zmierzy sobie najpierw poziom inteligencji i wtedy napewno sie zdziwisz.

Jak piszesz na audiostereo to wyłącz kamerkę do selfie bo jeszcze ktoś Twoje inwektywy odniesie do siebie a to one świadczą o Twojej inteligencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozne bzdety na roznych forach juz czytalem, ale jak ktos pisze ze slyszy izolacje to nie wiem czy to ja pomylilem forum, czy ten co to napisal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
1 minutę temu, What's the Craic napisał:

nie wiem czy to ja pomylilem forum

Zdecydowanie pomyliłeś forum! a tym bardziej temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Seyv said:

Jak piszesz na audiostereo to wyłącz kamerkę do selfie bo jeszcze ktoś Twoje inwektywy odniesie do siebie.

Ty sie lepiej zastanow jak zrobic pomiar wplywu izolacji na brzmienie.

Tego jeszcze nie bylo?????

Moze ktos wygospodaruje dla Ciebie jakis pokoik na nastepnym Audio Show w ktorym pochwalisz sie wynikami z pomiarow izolacji

Buahahahaha

8 minutes ago, Seyv said:

Zdecydowanie pomyliłeś forum! a tym bardziej temat.

Temat jest o kablu, wiec to chyba Ty pomyliles temat chwalac sie w nim swoimi zdolnosciami nadprzyrodzonymi.

NASA i CIA powinne sie Toba zajac w pierwszej kolejnosci. Zglos sie tam, moze pokaza Cie w telewizji?????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Adam_85 said:

Różnica w długości procentowo ma znaczenie, ale czy 2,5 czy 3,5 metra to na pewno różnice nie będą wynikać z tego. Pierwsza podstawowa różnice robi linka, drut, czy grubość kabla to wynik 2 żył czy może 20.. kolejna sprawa to jest geometria, proste, skręcane i inne kombinacje. Kolejnym etapem jest izolacja żyły + i -, oploty, czasem ekrany.. itd. Każdy z tych etapów robi pewne różnice przy odsłuchach. Są jeszcze inne kwestie, ale niech się każdy bawi sam ?

 

Nastepny.

Albo ten sam, kto wie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Seyv napisał:

Mam taki pomysł na pomiary: nagrywamy dwie takie same próbki dźwięku na dwóch zestawach kabli. Poddajemy je transformacji Fouriera, obydwie transformaty możemy ze sobą porównać (najlepiej gdyby jakiś program robił to automatycznie) i widzimy w jakim zakresie różnią (lub nie różnią) się od siebie. 

Jest do tego gotowe narzędzie programowe. AudioDiffMaker. Nagrywasz dwie próbki przez różne kable a program sam je synchronizuje czasowo i generuje różnicę. której można posłuchać. 

 

Swoją drogą bardzo ciekawe jest to że padają w tej dyskusji rady żeby sceptycy zamiast gadać zaczęli coś robić a z drugiej strony słyszący unikają jak ognia tego typu narzędzi do porównywania. A wydawać by się mogło że skoro robimy test kabli to można bez żadnych nakładów zrobić kolejny test ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, What's the Craic napisał:

 

Nastepny.

Albo ten sam, kto wie.

Zobacz jak budują kable najlepsze firmy na świecie. Takie Ferrari wśród kabli. Na pewno tak sobie wymyślili dla zabawy ? Gratuluję w ogóle pomysłowości w myśleniu, że bogacze wydają 30 tysięcy jak 30zl. Jak ktoś ma tyle pieniędzy to nie kupuje kabli bez odsłuchu i w ogóle niczego bez zastanowienia bo nie miał by tyle pieniędzy. Ludzie w lotto wygrywają majątki i po 6 miesiącach często są bankrutami. O wyjątkach potwierdzających regułę nie ma sensu pisać. Jest mnóstwo rzeczy, które masz na codzien, których zasady działania "za Chiny" byś nie wytłumaczył, nawet nie potrafiłbys wyczytać w internecie, a jakoś tego nie negujesz ? przykro mi, że ograniczasz sam siebie, w dodatku naśmiewając się jak dzieci w przedszkolu. Smutne.

19 minut temu, KrisNext napisał:

Swoją drogą bardzo ciekawe jest to że padają w tej dyskusji rady żeby sceptycy zamiast gadać zaczęli coś robić a z drugiej strony słyszący unikają jak ognia tego typu narzędzi do porównywania. A wydawać by się mogło że skoro robimy test kabli to można bez żadnych nakładów zrobić kolejny test ...

Ja ze swojej strony jasno się wypowiedziałem, wykresy dla mnie nie graja, nie opisze się na ich podstawie brzmienia. Można coś wnioskować, ale sygnatury nie uzyskamy. Ktoś inny wspomniał o analizatorze widma i wpływie wysokich częstotliwości.. ja nie mam dojścia do takiego analizatora. Poza tym ostatecznie nawet kolega Seyv cos przedstawił, ale jak wspomniałem interesuje mnie poprawność techniczna, ale nie w kontekście odsłuchu. Ma być poprawnie, ale ostatecznie liczy się przyjemność ze słuchania muzyki. Nie chcesz pewnych rzeczy zweryfikować odsłuchami. Przecież Twoja sprawa, ale przestań się usprawiedliwiać pomiarami, których sam nie wykonałeś / nie wykonasz.. chcesz coś sobie pomierzyć, masz takie możliwości to zrób to jak kolega Seyv. Możliwości każdy ma i niech je pożytkuje wg własnego uznania. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest haha i hihi a moje pytanie dotyczące sedna pozostaje bez odpowiedzi, klasyka. Jest na tym pomiarze różnica 3dB czy nie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
20 minut temu, Adam_85 napisał:

Zobacz jak budują kable najlepsze firmy na świecie. Takie Ferrari wśród kabli. Na pewno tak sobie wymyślili dla zabawy ? Gratuluję w ogóle pomysłowości w myśleniu, że bogacze wydają 30 tysięcy jak 30zl. Jak ktoś ma tyle pieniędzy to nie kupuje kabli bez odsłuchu i w ogóle niczego bez zastanowienia bo nie miał by tyle pieniędzy. Ludzie w lotto wygrywają majątki i po 6 miesiącach często są bankrutami. O wyjątkach potwierdzających regułę nie ma sensu pisać. Jest mnóstwo rzeczy, które masz na codzien, których zasady działania "za Chiny" byś nie wytłumaczył, nawet nie potrafiłbys wyczytać w internecie, a jakoś tego nie negujesz ? przykro mi, że ograniczasz sam siebie, w dodatku naśmiewając się jak dzieci w przedszkolu. Smutne.

Nie dyskutuje z ludźmi, którzy posługują się szyderstwem jako argumentem. Napiszą tych kilka swoich bezwartościowych postów, nie spotkają się z reakcją i pobiegną szczekać gdzie indziej. 

3 minuty temu, przemak napisał:

Jest na tym pomiarze różnica 3dB czy nie? 

Gdzieś tak będzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Seyv napisał:

Gdzieś tak będzie...

Czyli stoisz twardo za tym pomiarem i twierdzisz, że jeden z tych kabli osłabia (w tej konfiguracji sprzętowej) jakiś zakres częstotliwości o 3dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
5 minut temu, przemak napisał:

Czyli stoisz twardo za tym pomiarem i twierdzisz, że jeden z tych kabli osłabia (w tej konfiguracji sprzętowej) jakiś zakres częstotliwości o 3dB?

Jak wspomniałem był to pomiar zrobiony na szybko i raczej traktuje go jako luźną wskazówkę, niemniej jest on zgodny z wrażeniami odsłuchowymi (z drugiej strony przy różnicy 0,5 dB padło by stwierdzenie, że różnica nie może być słyszalna - więc jak się nie odwrócić d... z tyłu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_85 napisał:
3 godziny temu, KrisNext napisał:

Swoją drogą bardzo ciekawe jest to że padają w tej dyskusji rady żeby sceptycy zamiast gadać zaczęli coś robić a z drugiej strony słyszący unikają jak ognia tego typu narzędzi do porównywania. A wydawać by się mogło że skoro robimy test kabli to można bez żadnych nakładów zrobić kolejny test ...

Ja ze swojej strony jasno się wypowiedziałem, wykresy dla mnie nie graja, nie opisze się na ich podstawie brzmienia. Można coś wnioskować, ale sygnatury nie uzyskamy. Ktoś inny wspomniał o analizatorze widma i wpływie wysokich częstotliwości.. ja nie mam dojścia do takiego analizatora. Poza tym ostatecznie nawet kolega Seyv cos przedstawił, ale jak wspomniałem interesuje mnie poprawność techniczna, ale nie w kontekście odsłuchu. Ma być poprawnie, ale ostatecznie liczy się przyjemność ze słuchania muzyki. Nie chcesz pewnych rzeczy zweryfikować odsłuchami. Przecież Twoja sprawa, ale przestań się usprawiedliwiać pomiarami, których sam nie wykonałeś / nie wykonasz.. chcesz coś sobie pomierzyć, masz takie możliwości to zrób to jak kolega Seyv. Możliwości każdy ma i niech je pożytkuje wg własnego uznania. 

Ja robiłem testy za pomocą programu AudioDiffMaker i słychać wyraźnie że nie słychać różnic pomiędzy kablami (normalnymi nie takimi jak w temacie tego wątku) Chodzi mi o to że słyszący dobierają często tak swoje testy i próby by czasem przypadkiem nie okazało się że różnic nie ma. Ja posłuchałem kabli i nie usłyszałem różnicy a następnie zrobiłem test różnicowy i wyszło na to że dobrze słyszę że nie słyszę:).Nie trzeba mieć do tego żadnego sprzętu ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy komputer z karta dźwiękową i ulubiony utwór muzyczny.

 Oczywiście zgadzam się z Tobą każdy może robić co chce. Mało tego każdy może słyszeć co chce. co nie zmienia faktu że faktycznych różnic nadal może nie być (mimo tego że ktoś słyszy). Ale jeśli chodzi o testy to powinny być one choćby w minimalnym stopniu poparte jakąś fizyką. Nie można całkowicie odrzucić nauki i wyłącznie empirycznie dobierać elementy w torze audio bo po pierwsze życia braknie żeby przetestować wszystkie kombinacje a po drugie to może się okazać że ktoś podłączy prąd do pniaka sosnowego, z drugiej strony głośniki i sprawdzi czy czasem taki zestaw nie gra rewelacyjnie. Celowo przerysowuje bo odnoszę wrażenie że słyszący zaczynają ignorować prawa fizyki a to już zaczyna zalatywać Hogwart'em. Tego typu przekaz np. "złącza rodowane całkowicie zmieniły mój system i wreszcie gra zjawiskowo" Powoduje że nakręca się rynek na audiovoodoo. Pytanie gdzie jest ta granica absurdu? Dowiedzieliśmy się że niektórzy z nas słyszą izolację na kablach... a może warto wysmarować wzmacniacz smalcem? Albo malować kable na zielono bo to wpływa na brzmienie ale tylko gdy je będziemy w czasie słuchania oświetlać czerwonym światłem... Testować Tak! sprawdzać, budować, eksperymentować tak! ale bazując na jakiejś udokumentowanej wiedzy.... Dlaczego stosujesz  tranzystory z półprzewodnika Może dało by radę zastąpić je marchwią pastewną krojoną w słupki? Nie? na pewno? sprawdzałeś? wykształciuchy ci wcisnęły kit że musi być krzem a jak nie musi? może marchew gra lepiej? Dlaczego czasem słyszący podpierają się fizyką a czasem twierdzą że to bez znaczenia. 

I jeszcze jedna kwestia. Czy sądzisz że duże firmy produkujące sprzęt nie sprawdziły nigdy czy aby wymiana jakiegoś elementu czy kabla może wpłynąć na poprawę dźwięku? że nie zrobili nigdy żądnych miarodajnych testów na odpowiednio dużej grupie kontrolnej? Jaki to problem by jakaś firma dostarczała sprzęt z odpowiednio dobranym kablem który gwarantuje najlepsze możliwe brzmienie? Nie znają się? Jeszcze na to nie wpadli? I nie mów że księgowi decydują bo czy nie zapłacił byś nieco więcej wiedząc że masz w zestawie najlepszy możliwy kabel jaki da się dobrać do tego klocka?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrisNext napisał:

Ja robiłem testy za pomocą programu AudioDiffMaker i słychać wyraźnie że nie słychać różnic pomiędzy kablami (normalnymi nie takimi jak w temacie tego wątku) Chodzi mi o to że słyszący dobierają często tak swoje testy i próby by czasem przypadkiem nie okazało się że różnic nie ma. Ja posłuchałem kabli i nie usłyszałem różnicy a następnie zrobiłem test różnicowy i wyszło na to że dobrze słyszę że nie słyszę:).Nie trzeba mieć do tego żadnego sprzętu ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy komputer z karta dźwiękową i ulubiony utwór muzyczny.

 Oczywiście zgadzam się z Tobą każdy może robić co chce. Mało tego każdy może słyszeć co chce. co nie zmienia faktu że faktycznych różnic nadal może nie być (mimo tego że ktoś słyszy). Ale jeśli chodzi o testy to powinny być one choćby w minimalnym stopniu poparte jakąś fizyką. Nie można całkowicie odrzucić nauki i wyłącznie empirycznie dobierać elementy w torze audio bo po pierwsze życia braknie żeby przetestować wszystkie kombinacje a po drugie to może się okazać że ktoś podłączy prąd do pniaka sosnowego, z drugiej strony głośniki i sprawdzi czy czasem taki zestaw nie gra rewelacyjnie. Celowo przerysowuje bo odnoszę wrażenie że słyszący zaczynają ignorować prawa fizyki a to już zaczyna zalatywać Hogwart'em. Tego typu przekaz np. "złącza rodowane całkowicie zmieniły mój system i wreszcie gra zjawiskowo" Powoduje że nakręca się rynek na audiovoodoo. Pytanie gdzie jest ta granica absurdu? Dowiedzieliśmy się że niektórzy z nas słyszą izolację na kablach... a może warto wysmarować wzmacniacz smalcem? Albo malować kable na zielono bo to wpływa na brzmienie ale tylko gdy je będziemy w czasie słuchania oświetlać czerwonym światłem... Testować Tak! sprawdzać, budować, eksperymentować tak! ale bazując na jakiejś udokumentowanej wiedzy.... Dlaczego stosujesz  tranzystory z półprzewodnika Może dało by radę zastąpić je marchwią pastewną krojoną w słupki? Nie? na pewno? sprawdzałeś? wykształciuchy ci wcisnęły kit że musi być krzem a jak nie musi? może marchew gra lepiej? Dlaczego czasem słyszący podpierają się fizyką a czasem twierdzą że to bez znaczenia. 

I jeszcze jedna kwestia. Czy sądzisz że duże firmy produkujące sprzęt nie sprawdziły nigdy czy aby wymiana jakiegoś elementu czy kabla może wpłynąć na poprawę dźwięku? że nie zrobili nigdy żądnych miarodajnych testów na odpowiednio dużej grupie kontrolnej? Jaki to problem by jakaś firma dostarczała sprzęt z odpowiednio dobranym kablem który gwarantuje najlepsze możliwe brzmienie? Nie znają się? Jeszcze na to nie wpadli? I nie mów że księgowi decydują bo czy nie zapłacił byś nieco więcej wiedząc że masz w zestawie najlepszy możliwy kabel jaki da się dobrać do tego klocka?

 

Ujmę to najkrócej jak mogę. Chcesz się przekonać jak to nie słyszysz kabli to zapraszam ? tez kiedyś pisałem, mówiłem tak jak Ty. Wyobraź sobie, że jak ja nie słyszę różnicy to nawet nie muszę robić pomiarów. Po prostu wiem, że tych różnic nie ma ? Chce powiedzieć, że jak najbardziej Ci wierzę, że nie było tych różnic. Należałoby sobie zadać pytanie czy to dobrze czy to źle. Dla mnie źle, ale dla Ciebie może i dobrze ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę po Twoim wpisie, że albo nie czytasz, albo nie czytasz ze zrozumieniem. Wiec się powtórzę bo znowu piszesz bzdury. Poprawność techniczna musi być zachowana ?

P.s. znowu nie scaliło postów...

Apropo dobierania najlepszych. Nie ma najlepszych zestawień, ani najlepszych kabli, ani najlepszych gniazd bo gra system. W dodatku odbiorcami są różni ludzie, a każdy ponoć słyszy inaczej. Rozumiem, że Twoja forma pisania, która po raz kolejny opiera się na wielu absurdach jest swego rodzaju strategia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Adam_85 said:

Zobacz jak budują kable najlepsze firmy na świecie. Takie Ferrari wśród kabli. Na pewno tak sobie wymyślili dla zabawy ? Gratuluję w ogóle pomysłowości w myśleniu, że bogacze wydają 30 tysięcy jak 30zl. Jak ktoś ma tyle pieniędzy to nie kupuje kabli bez odsłuchu i w ogóle niczego bez zastanowienia bo nie miał by tyle pieniędzy. Ludzie w lotto wygrywają majątki i po 6 miesiącach często są bankrutami. O wyjątkach potwierdzających regułę nie ma sensu pisać. Jest mnóstwo rzeczy, które masz na codzien, których zasady działania "za Chiny" byś nie wytłumaczył, nawet nie potrafiłbys wyczytać w internecie, a jakoś tego nie negujesz ? przykro mi, że ograniczasz sam siebie, w dodatku naśmiewając się jak dzieci w przedszkolu. Smutne.

Ja ze swojej strony jasno się wypowiedziałem, wykresy dla mnie nie graja, nie opisze się na ich podstawie brzmienia. Można coś wnioskować, ale sygnatury nie uzyskamy. Ktoś inny wspomniał o analizatorze widma i wpływie wysokich częstotliwości.. ja nie mam dojścia do takiego analizatora. Poza tym ostatecznie nawet kolega Seyv cos przedstawił, ale jak wspomniałem interesuje mnie poprawność techniczna, ale nie w kontekście odsłuchu. Ma być poprawnie, ale ostatecznie liczy się przyjemność ze słuchania muzyki. Nie chcesz pewnych rzeczy zweryfikować odsłuchami. Przecież Twoja sprawa, ale przestań się usprawiedliwiać pomiarami, których sam nie wykonałeś / nie wykonasz.. chcesz coś sobie pomierzyć, masz takie możliwości to zrób to jak kolega Seyv. Możliwości każdy ma i niech je pożytkuje wg własnego uznania. 

 

 

Sory, ale czy Ty naprawde wierzysz w to ze przyrost jakosciowy po zmianie kabla za 30zl na ten za 30kzl jest warty tej doplaty? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
56 minut temu, Adam_85 napisał:

W dodatku odbiorcami są różni ludzie, a każdy ponoć słyszy inaczej.

Tu nie chodzi o samo słyszenie a o gust. Jednemu podoba się to drugiemu tamto nawet jeśli słyszą tak samo.

 

5 godzin temu, KrisNext napisał:

Ja robiłem testy za pomocą programu AudioDiffMaker i słychać wyraźnie że nie słychać różnic pomiędzy kablami (normalnymi nie takimi jak w temacie tego wątku)

Bo może pomiędzy tymi kablami różnic nie ma?

5 godzin temu, KrisNext napisał:

Jaki to problem by jakaś firma dostarczała sprzęt z odpowiednio dobranym kablem który gwarantuje najlepsze możliwe brzmienie? 

Olbrzymi problem. Bo nie ma czegoś takiego jak "najlepsze możliwe brzmienie" a skoro coś nie istnieje nie można zrobić czegoś co to zagwarantuje.

Jaki to problem na odpowiednio dużej grupie ludzi wybrać najładniejszy kolor i np samochody malować tylko na taki kolor? 

5 godzin temu, KrisNext napisał:

Jeszcze na to nie wpadli?

Jakie to oszczędności by były...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, What's the Craic napisał:

Przesiadajac sie z BMW do Ferrari napewno odczujesz roznice i bedziesz wiedzial na co wydales pieniadze. Jezeli chodzi o kabel dostajesz to samo w innym opakowaniu z dorobionym do niego audiofilskim belkotem w ktory wierzysz jak muzulmanin w swieta wojne.

To nie jest zadna wskazowka, tylko mydlenie innym oczu. Jezeli nie jestes w 100% pewien wyniku to nie wklejaj takiego gowna tutaj bo niczego ono nie udowadnia a Ty sie tylko osmieszasz.

 

Zajmij sie lepiej ta izolacja. Przynajmniej smiesznie bylo ?

Oby Twoja obraźliwa, wulgarna forma pisania została właściwie wynagrodzona przez moderację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Adam_85 said:

Oby Twoja obraźliwa, wulgarna forma pisania została właściwie wynagrodzona przez moderację.

Wulgarne to jest wciskanie komus kitu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, What's the Craic napisał:

Wulgarne to jest wciskanie komus kitu.

Masz prawo wierzyć w to co piszesz ?

25 minut temu, Seyv napisał:

Olbrzymi problem. Bo nie ma czegoś takiego jak "najlepsze możliwe brzmienie" a skoro coś nie istnieje nie można zrobić czegoś co to zagwarantuje.

Jaki to problem na odpowiednio dużej grupie ludzi wybrać najładniejszy kolor i np samochody malować tylko na taki kolor? 

Jakie to oszczędności by były...

Ciągle padają takie bezsensowne "techniczne" argumenty, ale cóż począć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
25 minut temu, Adam_85 napisał:

Oby Twoja obraźliwa, wulgarna forma pisania została właściwie wynagrodzona przez moderację.

Trzeba zgłaszać i eliminować osobników, których kultura i inteligencja pozwalają na używanie w publicznej dyskusji słowa "gówno".

A pierwszym sposobem reakcji na posty takich osób jest brak reakcji niech idą gdzie indziej szukać partnerów do dyskusji na swoim poziomie.

Psy szczekają karawana jedzie dalej ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Seyv napisał:
2 godziny temu, Adam_85 napisał:

W dodatku odbiorcami są różni ludzie, a każdy ponoć słyszy inaczej.

Tu nie chodzi o samo słyszenie a o gust. Jednemu podoba się to drugiemu tamto nawet jeśli słyszą tak samo.

Myślę że nalezało by dokładnie rozgraniczyć kiedy mówimy o realnym wpływie kabla na brzmienie a kiedy mówimy o upodobaniach. Jest różnica w stwierdzeniu "Kable maja ogromny wpływ na brzmienie" (bo to sugeruje że taki wpływ jest potwierdzony anukowo) a stwierdzeniem "jak sobie zmieniam kabelki to czasem wydaje mi sie że ładniej słychać i bardziej mi sie pdoba.

Godzinę temu, Seyv napisał:
7 godzin temu, KrisNext napisał:

Ja robiłem testy za pomocą programu AudioDiffMaker i słychać wyraźnie że nie słychać różnic pomiędzy kablami (normalnymi nie takimi jak w temacie tego wątku)

Bo może pomiędzy tymi kablami różnic nie ma?

Z wpisów osób słyszących mozna wnioskować że różne kable różnie brzmią. Z tego co piszesz to są jednak kable które są identyczne i nie wpływają na brzmienie. Czyli zaczynają sie pojawiac jakieś reguły. Jako że lepiej słyszysz może zrobisz powórnanie AudioDiffmakerem i opublikujesz tu wyniki żeby każdy mógł te róznice usłyszeć? Tylko tak uczciwie... robisz test odsłuchowy opisujesz tu że kabel taki i taki wykazały takie a nie inne zmiany w brzmieniu a następnie robisz test za pomoca programu i publikujesz pliki wynikowe. Jeśli ty słyszysz różnice to twoja sprawa i masz prawo słyszeć co chcesz ale pozostali forumowicze za pomoca plików ocenia na ile rzeczywista jest ta zmiana a na ile związana z Tobą.

 

1 godzinę temu, Seyv napisał:
7 godzin temu, KrisNext napisał:

Jaki to problem by jakaś firma dostarczała sprzęt z odpowiednio dobranym kablem który gwarantuje najlepsze możliwe brzmienie? 

Olbrzymi problem. Bo nie ma czegoś takiego jak "najlepsze możliwe brzmienie" a skoro coś nie istnieje nie można zrobić czegoś co to zagwarantuje.

Jaki to problem na odpowiednio dużej grupie ludzi wybrać najładniejszy kolor i np samochody malować tylko na taki kolor? 

Dla mnie najlepsze brzmienie to takie którego niema. Jeśli system coś dodaje od siebie porpawia brzmienie to tak jakbyś zabrał korektor do filharmonii i korygował orkiestrę. Skoro tak jest nagrane to tak powinno być słychać. NIestety w bardzo wielu przypadkach "przeźroczysty" sprzęt bezlitośnie obnarza kiepskie nagranie. (bez względu na przyczynę tej kiepskości)

A jeśli chodzi o kolory samochodów to myślisz że pani Zosia z gazowni wymysla jak będzie malowana najnowsza seria danego auta? Gwarantuje ci że zawsze jest to poprzedzone bardzo wnikliwa i bardzo kosztowna analizą tak by się ludziom "pdobało"  i jak widać często sie to udaje (jest 8 kolorów i każdy na swój sposób fajny) A można by było po prostu dołaczyć paletę RAL i niech każdy znajdzie coś dla siebie ?

1 godzinę temu, Seyv napisał:
7 godzin temu, KrisNext napisał:

Jeszcze na to nie wpadli?

Jakie to oszczędności by były...

Ano takie że nie szukał byś już po omacku czy czasem spagetti nie będzie lepsze w roli kabla zasilającego. Tylko byś się cieszył słuchaniem muzyki. Bez kosztów kupowania i wymieniania co i rusz kabla na inny. Gwarantuje ci tez że gdyby kable miały faktyczny potwierdzony (bezwzględny) wpływ to każdy producent wykozystał by to marketingowo...

Właśnie przyszła mi do głowy jedna myśl. Czy producenci kabli reklamując swoje produkty piszą np. Nasz kabel ze wzmacniaczem A poprawia to i to a ze wzmacniaczem B co innego i tak dalej? Czy piszą że "jasne brzmienie, poprawa mikrodynamiki i kontroli basu? Pytam o to w kontekście tego że zgodnie z wpisami wyżej nie ma reguły i każdy kabel w każdym systemie może grac inaczej. To skąd producent ma takie opisy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, KrisNext napisał:

Z wpisów osób słyszących mozna wnioskować że różne kable różnie brzmią. Z tego co piszesz to są jednak kable które są identyczne i nie wpływają na brzmienie. Czyli zaczynają sie pojawiac jakieś reguły.

To, że nie rozróżniłeś kabli świadczy o tym, że nie mają wpływu na brzmienie? Czy może świadczy to o tym, że brzmią tak samo? Czy może świadczy to o tym, że Twój system jest taki dobry, że gra jak w filharmonii jak to ujmujesz ? ? Jeżeli to ostatnie to chętnie bym posłuchał ?

32 minuty temu, KrisNext napisał:

Dla mnie najlepsze brzmienie to takie którego niema. Jeśli system coś dodaje od siebie porpawia brzmienie to tak jakbyś zabrał korektor do filharmonii i korygował orkiestrę. Skoro tak jest nagrane to tak powinno być słychać. NIestety w bardzo wielu przypadkach "przeźroczysty" sprzęt bezlitośnie obnarza kiepskie nagranie. (bez względu na przyczynę tej kiepskości)

Bardzo ciekawi mnie początek Twojego wpisu. Jak nie ma brzmienia to po prostu widocznie sprzęt jest wyłączony ? Co znaczy, że poprawia brzmienie? Jak wspominałem walczymy ze zjawiskami, które narzucają swoją sygnaturę. Jak nie rozróżniasz niczego w swoim systemie poza kręceniem equalizerem to może oznaczać, że Twój system bardzo dużo tej sygnatury niechcianych zjawisk ma.

36 minut temu, KrisNext napisał:

A jeśli chodzi o kolory samochodów to myślisz że pani Zosia z gazowni wymysla jak będzie malowana najnowsza seria danego auta? Gwarantuje ci że zawsze jest to poprzedzone bardzo wnikliwa i bardzo kosztowna analizą tak by się ludziom "pdobało"  i jak widać często sie to udaje (jest 8 kolorów i każdy na swój sposób fajny) A można by było po prostu dołaczyć paletę RAL i niech każdy znajdzie coś dla siebie ?

Oczywiście, że robi się analizy. Uważasz, że najlepsze firmy audio takich analiz w stosunku do swoich produktów nie robią? Bardzo naiwne myślenie ? 

37 minut temu, KrisNext napisał:

Ano takie że nie szukał byś już po omacku czy czasem spagetti nie będzie lepsze w roli kabla zasilającego. Tylko byś się cieszył słuchaniem muzyki. Bez kosztów kupowania i wymieniania co i rusz kabla na inny. Gwarantuje ci tez że gdyby kable miały faktyczny potwierdzony (bezwzględny) wpływ to każdy producent wykozystał by to marketingowo...

Jak chcesz to podłączaj spagetti, bzdurne porównanie.

Marketing działa w każdej dziedzinie życia, albo się z tym pogodzisz i nauczysz się podejmować własne wybory, albo popłyniesz z nurtem. Jednak tutaj każdy niech martwi się o siebie. 

40 minut temu, KrisNext napisał:

Właśnie przyszła mi do głowy jedna myśl. Czy producenci kabli reklamując swoje produkty piszą np. Nasz kabel ze wzmacniaczem A poprawia to i to a ze wzmacniaczem B co innego i tak dalej? Czy piszą że "jasne brzmienie, poprawa mikrodynamiki i kontroli basu? Pytam o to w kontekście tego że zgodnie z wpisami wyżej nie ma reguły i każdy kabel w każdym systemie może grac inaczej. To skąd producent ma takie opisy?

Punkt widzenia zależy od punktu odniesienia ? Bywa różnie, zamiast zadawać ciągle "dziwne" pytania i przytaczać ciągle "dziwne" porównania wysil się trochę i poznaj lepiej realia światka audio w sposób empiryczny i wtedy się wypowiadaj. Widać, że nie masz pojęcia o czym w ogóle piszesz. Projekcje swojego widzi mi się wrzucasz na forum i to są te "techniczne" argumenty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adam_85 napisał:
Godzinę temu, KrisNext napisał:

Z wpisów osób słyszących mozna wnioskować że różne kable różnie brzmią. Z tego co piszesz to są jednak kable które są identyczne i nie wpływają na brzmienie. Czyli zaczynają sie pojawiac jakieś reguły.

To, że nie rozróżniłeś kabli świadczy o tym, że nie mają wpływu na brzmienie? Czy może świadczy to o tym, że brzmią tak samo?

Czytaj ze zrozumieniem, kto, co napisał

38 minut temu, Adam_85 napisał:

Bardzo ciekawi mnie początek Twojego wpisu. Jak nie ma brzmienia to po prostu widocznie sprzęt jest wyłączony ? Co znaczy, że poprawia brzmienie? Jak wspominałem walczymy ze zjawiskami, które narzucają swoją sygnaturę. Jak nie rozróżniasz niczego w swoim systemie poza kręceniem equalizerem to może oznaczać, że Twój system bardzo dużo tej sygnatury niechcianych zjawisk ma.

Czepiasz sie słówek i próbujesz zmieaniać sens moejej wypowiedzi. Ale jeśli nie rozumiesz to wyjaśnie. Brak brzmienia oznacza DLA MNIE to że system nie dodaje nic od siebie. Jak ty to piszesz nie ma swojej sygnatury. Rozumiem że twój pomysł na poprawe brzmienia polega na tym że gdy wzmacniacz gra nie liniowo to zamiast go naprawić lutujesz kondensator na interkonekcie tak? 

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Jak chcesz to podłączaj spagetti, bzdurne porównanie.

Uważasz że spagetti zamiast kabla to absurd a to że słychać izolacje już nie jest absurdalne? Jeśli odrzucamy fizykę to od spagetti do kabla robi sie całkiem bisko. Gdzie jest twoim zdaniem granica bzdury? Z jednej strony akceptujesz fizyke mniej lub bardziej świadomie przyjmująć że żeby prąd płynął to raczej musi być metal a z druguej strony piszesz że izolacja może mieć wpływ na brzmienie choć jest izolatorem. a z trzeciej spagetti zamiast kabli to bzdura. Zdecyduj się 

 

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Punkt widzenia zależy od punktu odniesienia ? Bywa różnie, zamiast zadawać ciągle "dziwne" pytania i przytaczać ciągle "dziwne" porównania wysil się trochę i poznaj lepiej realia światka audio w sposób empiryczny i wtedy się

Zadaje pytania bo nie wiem a ty zamiast odpowiadać w prost kluczysz. Jednym zarzucasz że się wymądrzaja a  mnie że nie rozumiem i zadaje pytania. Odpowiedz, wyjasnij, naucz o miszczu. Swiatek audio to równoległa rzeczywistość gdzie izolacja "gra"

tak tylko pytam bo nie wiem...

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Projekcje swojego widzi mi się wrzucasz na forum i to są te "techniczne" argumenty ?

Za to twoje "ja słyszę" to nie jest twoje widzi mi się choć jak sam stwierdziłeś mówimy o gustach a nie rzeczywistych zmianach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 23

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.