Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, przemak napisał:

Może dojdziecie. Ja tylko zauważam, że w tym twoim teście przy wszystkich zastrzeżeniach co do procedury i szczegółów jeżeli zgodzimy się co do wyników, to wniosek jest prosty - nie ma różnic między tymi przewodami.

Nie ważne, czy same przewody są inne, czy efekt powstaje pomiędzy urządzeniami w zależności od podłączonych przewodów. Podłączając inne przewody dostajemy inne granie. Mam takie przewody w domu USB, głośnikowe czy RCA. Mialem okazję zaprezentować paru osobom. Na tą chwilę mam dość przejrzysty system, ale nie męczący, dynamiczny, ale nie ma problemów z sygnaturą instrumentów czy ludzkich głosów. Udało się uzyskać bardzo przyzwoite granie głównie poprzez DIY.

Nie wmawiajmy sobie, że aspekt okablowania można pominąć... Można, ale tylko na zasadzie życia w nieświadomości. Eliminując problemy w systemie audio w większości przypadków kable zaczynają odgrywac znaczenie. Najważniejsze jest by system był wiarygodny w ocenie okablowania i generalnie czegokolwiek - masy w gwiazdę, dobre zasilanie, dobre ekranowanie również w urządzeniach, eliminacja słabej jakości połączeń - dobre gniazda bądź solidne lutowanie najlepiej z użyciem dobrego topnika, dobra izolacja kolumn oraz urządzeń audio, w tym źródła od podłoża np za pomocą pumeksu kwarcowego. Polecam sprawdzić, tanio i łatwo. Do tego warto stosować preampy / bufory. Czy okablowanie musi być drogie żeby było dobre? Wg mnie nie, ja robiłem sam, ale nim się nauczymy co ma wpływ na granie to warto podejrzeć u najlepszych.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Adam_85 napisał:

Nie ważne, czy same przewody są inne, czy efekt powstaje pomiędzy urządzeniami w zależności od podłączonych przewodów. Podłączając inne przewody dostajemy inne granie. Mam takie przewody w domu USB, głośnikowe czy RCA. Mialem okazję zaprezentować paru osobom. Na tą chwilę mam dość przejrzysty system, ale nie męczący, dynamiczny, ale nie ma problemów z sygnaturą instrumentów czy ludzkich głosów. Udało się uzyskać bardzo przyzwoite granie głównie poprzez DIY.

Nie wmawiajmy sobie, że aspekt okablowania można pominąć... Można, ale tylko na zasadzie życia w nieświadomości. Eliminując problemy w systemie audio w większości przypadków kable zaczynają odgrywac znaczenie. Najważniejsze jest by system był wiarygodny w ocenie okablowania i generalnie czegokolwiek - masy w gwiazdę, dobre zasilanie, dobre ekranowanie również w urządzeniach, eliminacja słabej jakości połączeń - dobre gniazda bądź solidne lutowanie najlepiej z użyciem dobrego topnika, dobra izolacja kolumn oraz urządzeń audio, w tym źródła od podłoża np za pomocą pumeksu kwarcowego. Polecam sprawdzić, tanio i łatwo. Do tego warto stosować preampy / bufory. Czy okablowanie musi być drogie żeby było dobre? Wg mnie nie, ja robiłem sam, ale nim się nauczymy co ma wpływ na granie to warto podejrzeć u najlepszych.

 

Wszystko, co piszesz, jest prawdą. Kable, jak widać w teście, mają wpływ na sygnał. Tylko, że w tym konkretnym przypadku niesłyszalny. I nieważne, czy to przewody, czy system, to gra tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adam_85 napisał:

Wrzucanie wszystkich producentow jako tych, co nie zależy im na Kliencie, a tylko na zarobku jest dużym nadużyciem

Myślisz że producentom nie zależy na zarobku? ?

2 godziny temu, Adam_85 napisał:

Dobry produkt broni się sam.

Dobry produkt to bardzo szerokie określenie. Zależy mocno od marketingu.

2 godziny temu, Adam_85 napisał:

tylko żeby mówić o czymś takim trzeba by to udowodnić..

Lepiej udowodnić że się słyszy ;-).

1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

Podłączając inne przewody dostajemy inne granie.

Zawsze?

1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

Na tą chwilę mam dość przejrzysty system, ale nie męczący, dynamiczny,

Co to jest przejrzysty system?

1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

Nie wmawiajmy sobie, że aspekt okablowania można pominąć.

Nie nie można, bez kabli żaden system nie zagra, nawet radio w kuchni.

1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

Najważniejsze jest by system był wiarygodny w ocenie okablowania i generalnie czegokolwiek

Jasne, wiarygodny w ocenie ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable z tego wątku będą wpływały na brzmienie w każdym systemie pod warunkiem odpowiedniego doboru elementów filtra kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niejedyny konieczny warunek. Dużo ważniejsza jest przejrzystość toru, a nie pominął bym

mimo wszystko materiału używanego do porównań. Start 737, młot pneumatyczny, hala traków,

przejazd pociągu towarowego mostem kratownicowym, czy nawet wiele gatunków muzycznych

szczególnie elektronicznych nie pozwala na tego rodzaju porównania, choćby ze względu na prosty fakt,

że może brzmieć dowolnie;  jak te z początku listy bo zależą tylko od fantazji producenta.

Brak punktu odniesienia plus niewielka przejrzystość i nie ma siły ...nie słychać i już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, przemak napisał:

Wszystko, co piszesz, jest prawdą. Kable, jak widać w teście, mają wpływ na sygnał. Tylko, że w tym konkretnym przypadku niesłyszalny. I nieważne, czy to przewody, czy system, to gra tak samo.

Mam odmienne doświadczenia. Nie gra tak samo i można powtarzać do znudzenia.

4 godziny temu, Lech36 napisał:

Myślisz że producentom nie zależy na zarobku? ?

Lechu znów chyba napisałem niewyraźną czcionką ? "Wrzucanie wszystkich producentow jako tych, co nie zależy im na Kliencie, a tylko na zarobku jest dużym nadużyciem".

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Dobry produkt to bardzo szerokie określenie. Zależy mocno od marketingu.

Mając punkt odniesienia w postaci dobrych koncertów, rady osłuchanych ludzi i dojście do bardzo dobrego audio to nie widzę większego problemu.

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Lepiej udowodnić że się słyszy ;-).

Nie ma czego udowadniać, wystarczy, że Ci zademonstruje. Nic więcej nie będzie potrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Adam_85 napisał:

Mam odmienne doświadczenia. Nie gra tak samo i można powtarzać do znudzenia.

Czytaj, na co odpowiadasz. Masz doświadczenia z systemem @Seyv? Serio? ?
Załączony plik różnicowy wykazuje różnice na poziomie 0,1dB, przy wszystkich zastrzeżeniach co do metody. Tego nie słychać, chyba, że tu na forum, to większa połowa słyszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Czytaj, na co odpowiadasz. Masz doświadczenia z systemem @Seyv? Serio? ?
Załączony plik różnicowy wykazuje różnice na poziomie 0,1dB, przy wszystkich zastrzeżeniach co do metody. Tego nie słychać, chyba, że tu na forum, to większa połowa słyszy.

A to przepraszam, nie zrozumiałem. Nie wiem czy faktycznie mówimy o 0,1db, ale przyznaje że nie da się usłyszeć różnicy na takim poziomie. Można na equalizerze pobawić się poziomami 1db, też szalu nie ma. Ja nie odbieram różnic w kablach jako różnic w głośności danego kawałka pasma, tylko jako inny sposób prezentacji pewnych aspektów dźwięku. Upraszczam w celu zwizualizowania.

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Co to jest przejrzysty system?

Przyjedź to pewnie się uda pokazać nawet 2 ? Generalnie odniesieniem będą znów dobrze zrealizowane koncerty. Dynamika, głębią, niuanse, sygnatura, barwa.

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Jasne, wiarygodny w ocenie ;-).

Słyszałem systemy/konfiguracje gdzie wszystko brzmi jakby było odtwarzane spod koca, albo tak wyprane z emocji, że brzmiało jakby było przepuszczone przez filtr "gram na jedno kopyto" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Adam_85 napisał:

A to przepraszam, nie zrozumiałem. Nie wiem czy faktycznie mówimy o 0,1db, ale przyznaje że nie da się usłyszeć różnicy na takim poziomie. Można na equalizerze pobawić się poziomami 1db, też szalu nie ma. Ja nie odbieram różnic w kablach jako różnic w głośności danego kawałka pasma, tylko jako inny sposób prezentacji pewnych aspektów dźwięku.

Jeżeli plik różnicowy ma -38dB, to różnica poziomów (szczytowych) między plikami wynosi niecałe 0,11dB. Wydaje mi się, że powinno się jednak liczyć to wg rms albo jakiegoś innego uśrednionego wskaźnika, bo szczyt może być jeden w nagraniu, przypadkowy i nie zależy od kabla czy czegośtam. No, ale niech będzie szczytowy, większe różnice ? 

Właśnie sobie zrobiłem pomiar - dwa trzymetrowe kable (gitarowe, bo takie gniazda w interfejsie). Jeden kabel klotz z jednymi z lepszych wtyków neutrika (nie reana) drugi najgorsze badziewie dodawane do gitar chińskich, od razu do wyrzucenia - ani oplot ani gorący nie dają się zlutować, jakby co ?
Dwukrotne przegranie przez ten sam kabel bez rozłączania, od razu raz po razie, daje plik różnicowy na piziomie -75dBFS - całkiem niezły wynik.
Plik różnicowy z audiodiffmakera ma poziom szczytowy -63,8dBFS, co oznacza różnicę wprowadzaną przez te dwa kable w zastosowaniach do połączeń liniowych 0,0056dB. Rozumiem, że powinienem dobierać jeden albo drugi albo jeszcze jakiś inny w celu uzyskania odpowiedniego efektu brzmieniowego? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Jeżeli plik różnicowy ma -38dB, to różnica poziomów (szczytowych) między plikami wynosi niecałe 0,11dB. Wydaje mi się, że powinno się jednak liczyć to wg rms albo jakiegoś innego uśrednionego wskaźnika, bo szczyt może być jeden w nagraniu, przypadkowy i nie zależy od kabla czy czegośtam. No, ale niech będzie szczytowy, większe różnice ? 

Właśnie sobie zrobiłem pomiar - dwa trzymetrowe kable (gitarowe, bo takie gniazda w interfejsie). Jeden kabel klotz z jednymi z lepszych wtyków neutrika (nie reana) drugi najgorsze badziewie dodawane do gitar chińskich, od razu do wyrzucenia - ani oplot ani gorący nie dają się zlutować, jakby co ?
Dwukrotne przegranie przez ten sam kabel bez rozłączania, od razu raz po razie, daje plik różnicowy na piziomie -75dBFS - całkiem niezły wynik.
Plik różnicowy z audiodiffmakera ma poziom szczytowy -63,8dBFS, co oznacza różnicę wprowadzaną przez te dwa kable w zastosowaniach do połączeń liniowych 0,0056dB. Rozumiem, że powinienem dobierać jeden albo drugi albo jeszcze jakiś inny w celu uzyskania odpowiedniego efektu brzmieniowego? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nic nie twierdzę Apropo kwestii, z którymi nie miałem styczności ? Mam taką zasadę, że się nie wypowiadam. Apropo wspomnianej przez Cb wartości to się oczywiście zgadza, o ile przyjmiemy, że to jedyne kryterium w jakim różnice powinny być rozpatrywane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdzielę...ale po co Słyszący dyskutujecie na temat słyszenia kabli ze Sceptykami?
Przecież to jest poza ich progiem percepcji zrozumienia. ?
Wasze argumenty trafiają w próżnię...ale jak lubicie takie jałowe dyskusje to OK. ?
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Adam_85 napisał:

Apropo wspomnianej przez Cb wartości to się oczywiście zgadza, o ile przyjmiemy, że to jedyne kryterium w jakim różnice powinny być rozpatrywane.

Jakie oprócz różnic proponujesz kryterium analizy pliku będącego różnicą? ?
Ten plik to są WSZYSTKIE różnice. Nie trzeba zagłębiać się w teorie, że nie wszystko umiemy zmierzyć, a nawet jak umiemy, to nie wiemy, co to oznacza. W pliku różnicowym są wszystkie różnice i innych nie ma. Nieważne, czy powodem różnic są zniekształcenia nieliniowe, czy liniowe - innych różnic nie ma. Różnice mogą być skorelowane z sygnałem albo nieskorelowane - i to dość dobrze słychać w pliku różnicowym. W obu przypadkach mniej więcej wiemy, jakie różnice są słyszalne a jakie nie. Jeżeli zgadzamy się co do metody, to powinniśmy zgodzić się też z wynikami. No chyba, że jak AskPaul stwierdzimy, że ta metoda porównuje tylko to, co jest na wyjściu kabla ? i nic innego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

W pliku różnicowym są wszystkie różnice i innych nie ma

To tylko kolejny wytrych w filozofii sceptyków - test różnicowy, który nie wykazuje różnic w brzmieniu, bo wynik jest jednoznaczny. A jak ktoś różnice słyszy, to przecież omamy, sugestia, psychoakustyka. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

To tylko kolejny wytrych w filozofii sceptyków - test różnicowy, który nie wykazuje różnic w brzmieniu, bo wynik jest jednoznaczny. A jak ktoś różnice słyszy, to przecież omamy, sugestia, psychoakustyka. ?

Co robić, taka jest rzeczywistość. Można ją zaklinać, oszukiwać siebie, nie wierzyć, ale to rzeczywistości nie zmieni. Nie ma obowiązku brania udziału w tego typu wątkach, nie ma obowiązku wiary w sens pomiarów. Jednak jak widać i @Seyv i @Adam_85 wierzą w sensowność takich testów, a jeden z nich nawet taki test wykonał. No to wziąłem udział w dyskusji na temat analizy wyników ?

Jeżeli ktoś nie wierzy w takie testy, a jednak je robi, to nie wiem, o co chodzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, przemak napisał:

Co robić, taka jest rzeczywistość

Rzeczywistość jest taka, jak napisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, soundchaser napisał:

Rzeczywistość jest taka, jak napisałem.

 

24 minuty temu, soundchaser napisał:

A jak ktoś różnice słyszy, to przecież omamy, sugestia, psychoakustyka.

Widziałeś, żeby gdzieś @Seyv napisał, że słyszy różnice między tymi porównywanymi kablami, do których zamieścił plik różnicowy? Bo ja nie zauważyłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

 

Widziałeś, żeby gdzieś @Seyv napisał, że słyszy różnice między tymi porównywanymi kablami, do których zamieścił plik różnicowy? Bo ja nie zauważyłem ?

 

Co mnie to obchodzi? To jego zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

 

Co mnie to obchodzi? To jego zdanie.

Oczywiście, bo tylko on je słyszał. A ja tylko o tym dyskutuję, a nie o tym, co kto myśli, że napisał. Ty napisałeś wyraźnie, że test jest nieważny, bo różnice słychać, i że to nie są omamy. To twierdzisz, że słychać różnice między tymi kablami czy nie? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, przemak napisał:

Jakie oprócz różnic proponujesz kryterium analizy pliku będącego różnicą? ?
 

Tego nie wiem, ale skoro różnice są da się je jakimś kryterium naukowym ocenic. Sam chciałbym je znaleźć. Wystarczy, że pokaże/przełączę chociażby kable USB. Nie trzeba nic mierzyć, a wynik odsłuchu zaskoczył nawet mnie. Test był powtarzany, a jeden z kabli USB gra "chudziej" z dosadniej zaprezentowana góra. Jednak jak wspomniałem problemem nie są poziomy głośności, co chyba jest oczywiste. Co dokładnie dycuduje o tym, wystarczy, że sami zrobimy kabel i zaczniemy eksperymentować z ekranem lub ekranami. To na pewno jest spora podpowiedź z czym mamy doczynienia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, przemak said:

Jeżeli plik różnicowy ma -38dB, to różnica poziomów (szczytowych) między plikami wynosi niecałe 0,11dB. Wydaje mi się, że powinno się jednak liczyć to wg rms albo jakiegoś innego uśrednionego wskaźnika, bo szczyt może być jeden w nagraniu, przypadkowy i nie zależy od kabla czy czegośtam. No, ale niech będzie szczytowy, większe różnice ? 

Właśnie sobie zrobiłem pomiar - dwa trzymetrowe kable (gitarowe, bo takie gniazda w interfejsie). Jeden kabel klotz z jednymi z lepszych wtyków neutrika (nie reana) drugi najgorsze badziewie dodawane do gitar chińskich, od razu do wyrzucenia - ani oplot ani gorący nie dają się zlutować, jakby co ?
Dwukrotne przegranie przez ten sam kabel bez rozłączania, od razu raz po razie, daje plik różnicowy na piziomie -75dBFS - całkiem niezły wynik.
Plik różnicowy z audiodiffmakera ma poziom szczytowy -63,8dBFS, co oznacza różnicę wprowadzaną przez te dwa kable w zastosowaniach do połączeń liniowych 0,0056dB. Rozumiem, że powinienem dobierać jeden albo drugi albo jeszcze jakiś inny w celu uzyskania odpowiedniego efektu brzmieniowego? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przemak, na boga, opisz co konkretnie i jak oraz czym mierzyłeś. Bo narazie znamy tylko obiekty pomiarów.

A teraz ogólnie: apeluję do wszystkich wklejających wyniki pomiarów o poszanowanie dla innych uczestników ? Opisujcie co dokładnie mierzyliście i w jaki sposób oraz jak wyglądał system który mierzyliście oraz czym mierzyliście. 

Bez tych informacji skazani jesteśmy na burze opinii i dyskusji o ... no właśnie o niczym merytorycznym, tak to ujmę. Nie bądźmy wróżkami i nie dajmy się naciągać na dyskusje o „jakiś wynikach, pewnego pomiaru, wykonanego może i nie najlepszym ale :mi wystarczającym: przyrządem w jakiś warunkach”!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
10 godzin temu, przemak napisał:

Jeżeli plik różnicowy ma -38dB, to różnica poziomów (szczytowych) między plikami wynosi niecałe 0,11dB.

Dałem d... przy przygotowywaniu próbki do zamieszczenia na forum, ponieważ nagranie jest stereo a chciałem zrobić mono zsumowałem kanały i obcięło poziom o 6 dB. Przygotowałem drugi plik - też mono ale tym razem podzieliłem ścieżkę na dwie więc poziomy się zgadzają i nie są sumą.

10 godzin temu, przemak napisał:

Właśnie sobie zrobiłem pomiar - dwa trzymetrowe kable

Mierzyłeś w samym interfejsie czy pomiędzy jakimiś urządzeniami?

9 godzin temu, przemak napisał:

Oczywiście, bo tylko on je słyszał

Gdybym tylko ja je słyszał to bym siedział cicho. Pomiędzy tymi kablami, różnicę słyszały/słyszą 4 inne osoby w 3 systemach (czyli wszystkie które brały udział w "teście" - każda oddzielnie) i każda różnice opisała w ten sam sposób.

Zresztą nie chodzi o te konkretnie kable ale o zjawisko, że bardzo duża część społeczeństwa audiofilii (pewnie większa) słyszy różnice pomiędzy kablami.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Co do szumu w nagraniu to pochodzi on niestety z interfejsu bo na drugim kanale który nie jest podłączony jest na tym samym poziomie (mniej więcej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, avilla napisał:

Przemak, na boga, opisz co konkretnie i jak oraz czym mierzyłeś. Bo narazie znamy tylko obiekty pomiarów

Wydawało mi się, że napisałem, ale chyba wcięło :) coś się zmieniło w silniku i jak się kliknie pokaż wiadomość gdy ktoś coś napisał, to zawartość właśnie pisanego posta znika. Interfejs Tascam 1604USB test loopback czyli z wyjścia stereo na wejście liniowe. To był tylko przykład na dokładność metody, jakich różnic możemy się spodziewać nawet nic nie zmieniając i nie wyciągając kabla. Wszystkie swoje testy opisuję precyzyjnie, to był tylko taki wtręt ;) 

53 minuty temu, Seyv napisał:

Mierzyłeś w samym interfejsie czy pomiędzy jakimiś urządzeniami?

Jak wyżej, sam interfejs. 

54 minuty temu, Seyv napisał:

Gdybym tylko ja je słyszał to bym siedział cicho. Pomiędzy tymi kablami, różnicę słyszały/słyszą 4 inne osoby w 3 systemach (czyli wszystkie które brały udział w "teście" - każda oddzielnie) i każda różnice opisała w ten sam sposób.

Zresztą nie chodzi o te konkretnie kable ale o zjawisko, że bardzo duża część społeczeństwa audiofilii (pewnie większa) słyszy różnice pomiędzy kablami.

Chodzi tylko o te konkretne kable i o żadne inne. Tylko dla tych kabli mamy podstawę do dyskusji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, przemak napisał:

Chodzi tylko o te konkretne kable i o żadne inne. Tylko dla tych kabli mamy podstawę do dyskusji. 

Jak są dwa takie konkretne kable to znajdzie się mnóstwo innych. Fakt jest taki, że jakby nie było różnic na kablach to nie byloby tego tematu ani miliona innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adam_85 napisał:

Tego nie wiem, ale skoro różnice są da się je jakimś kryterium naukowym ocenic. Sam chciałbym je znaleźć. Wystarczy, że pokaże/przełączę chociażby kable USB. Nie trzeba nic mierzyć, a wynik odsłuchu zaskoczył nawet mnie. Test był powtarzany, a jeden z kabli USB gra "chudziej" z dosadniej zaprezentowana góra. Jednak jak wspomniałem problemem nie są poziomy głośności, co chyba jest oczywiste. Co dokładnie dycuduje o tym, wystarczy, że sami zrobimy kabel i zaczniemy eksperymentować z ekranem lub ekranami. To na pewno jest spora podpowiedź z czym mamy doczynienia ?

Jeżeli mamy do czynienia ze zmianą sygnału przez kabel, to jest to spowodowane zmianą sygnału przez kabel i niczym innym. Dwa urządzenia komunikują się tylko tym kablem i niczym innym. Tak więc jeżeli sygnał jest inny to są szanse, że usłyszymy różnice, ale jeżeli sygnał jest taki sam, to różnic nie ma. 

4 minuty temu, Adam_85 napisał:

Jak są dwa takie konkretne kable to znajdzie się mnóstwo innych. Fakt jest taki, że jakby nie było różnic na kablach to nie byloby tego tematu ani miliona innych.

Do tych dwóch konkretnych mamy plik różnicowy i podstawę do dyskusji. Do mnóstwa innych nie. Wnioski z tego pomiaru w stylu "wprawdzie te kable się nie różnią, ale mnóstwo innych tak" są bezpodstawne ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Jeżeli mamy do czynienia ze zmianą sygnału przez kabel, to jest to spowodowane zmianą sygnału przez kabel i niczym innym. Dwa urządzenia komunikują się tylko tym kablem i niczym innym. Tak więc jeżeli sygnał jest inny to są szanse, że usłyszymy różnice, ale jeżeli sygnał jest taki sam, to różnic nie ma. 

Ale czysto logicznie podchodząc sygnał należy brać na wyjściu z toru elektroniki. To pierwsza kwestia, a druga sprawa jak się mają częstotliwości poza akustyczne do odsłuchu!? Jeżeli EMI jest problemem i zmienia odbiór dźwięku mimo, że nie leży w paśmie audio to temat jest, że tak to ujmę "gruby" i wymagający albo odpowiedniej wiedzy albo przepracowania. Ogólnie jak EMI jest problemem to wszelkiej maści zakłócenia rowniez.

Proponuję po raz kolejny pobawić się ekranowaniem żeby zgłębić temat.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Seyv napisał:

Co do szumu w nagraniu to pochodzi on niestety z interfejsu bo na drugim kanale który nie jest podłączony jest na tym samym poziomie (mniej więcej).

Tak, ale nawet behringer na wejściu mikrofonowym nie ma dynamiki 40dB :) To świadczy niestety o niewłaściwej konfiguracji, która, jak piszę od początku wcale nie jest taka prosta. 

2 minuty temu, Adam_85 napisał:

Ale czysto logicznie podchodząc sygnał należy brać na wyjściu z toru elektroniki. To pierwsza kwestia, a druga sprawa jak się mają częstotliwości poza akustyczne do odsłuchu!? Jeżeli EMI jest problemem i zmienia odbiór dźwięku mimo, że nie leży w paśmie audio to temat jest, że tak to ujmę "gruby" i wymagający albo odpowiedniej wiedzy albo przepracowania. Ogólnie jak EMI jest problemem to wszelkiej maści zakłócenia.

Można na wyjściu, jeżeli to nie zakłóca pomiaru. Natomiast jestem zdecydowanie przeciwny często lansowanej tu teorii, że "słychać częstotliwości ponadakustyczne". Nie słychać i już. Jeżeli jakiekolwiek zakłócenia mają wpływać na brzmienie to muszą wpływać na sygnał w paśmie akustycznym i to jest mierzalne w paśmie akustycznym i juz. Jeżeli sygnał w słyszalnym paśmie (z odpowiednim marginesem oczywiście) jest taki sam, to brzmienie jest takie samo. 

Oczywiście takie niesłyszalne składowe mogą mieć wpływ na kolejny element toru, np wzmacniacz, ale ten wpływ musi się na wyjściu wzmacniacza czy głośników manifestować w paśmie akustycznym, bo jeżeli nie, to tego wpływu po prostu nie ma i będzie słychać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Adam_85 napisał:

"Wrzucanie wszystkich producentow jako tych, co nie zależy im na Kliencie, a tylko na zarobku jest dużym nadużyciem".

Każdemu producentowi zależy na kliencie bo klient=kasa. Wszystkim producentom zależy na jakości, ale ta zależy od ludzi którzy ją tworzą a nie tylko od jakiejś jednej osoby np. producenta. Zarobek jest pochodną jakości producenta i wszystkich osób tworzących tą jakość choć w dzisiejszych czasach to się trochę zdewaluowało (pojęcie jakości) bo masowy klient końcowy (ten od kasy) nie jest audiofilem. Może dlatego w jazz-ie i muzyce klasycznej można spotkać więcej produkcji zrealizowanych na wysokim poziomie technicznym.  

12 godzin temu, Adam_85 napisał:

Przyjedź to pewnie się uda pokazać nawet 2 ? Generalnie odniesieniem będą znów dobrze zrealizowane koncerty. Dynamika, głębią, niuanse, sygnatura, barwa.

Dwa? Ja mam trzy wszystkie są maksymalnie przejrzyste bo oparte o systemy aktywne w których pasywna zwrotnica nie zabiera nic z przejrzystości jaką daje nam system użytych głośników. Przejrzystość zależy tylko od klasy użytego głośnika. Mam też gdzie posłuchać systemów pasywnych które na pewno zaliczają się do tego Twojego określenia przejrzystości do wysokiej klasy. W przeszłości słuchałem wielu systemów które pewnie można zaliczyć do kategorii przejrzystych choć nie lubię tego określenia bo nie idą za nim żadne konkrety umożliwiające zdefiniowanie techniczne pojęcia przejrzystość.

21 godzin temu, bogdan_ napisał:

Skoro jesteś taki szpec zrób lepszy i tańszy interkonekt od jakiegoś markowego japońskiego.

Zrobiłem, używam ich prywatnie w swoich systemach są bardzo dobre. Markowy japoński jeden też mam ale pewnie nie tak markowy jak te najbardziej markowe japońskie i inne. Markowość mi nie przeszkadza w ocenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Wydawało mi się, że napisałem, ale chyba wcięło ? coś się zmieniło w silniku i jak się kliknie pokaż wiadomość gdy ktoś coś napisał, to zawartość właśnie pisanego posta znika.

Też mnie się to przytrafiło. Myślałem że to złudzenie a to był fakt ;-). Nowy silnik na razie nie działa dobrze. Stary moim zdaniem był zdecydowanie lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Lech36 napisał:

Też mnie się to przytrafiło. Myślałem że to złudzenie a to był fakt ;-). Nowy silnik na razie nie działa dobrze. Stary moim zdaniem był zdecydowanie lepszy.

Podejrzeć nowy post bezkarnie podczas pisania swojego można było jeszcze całkiem niedawno, dopiero od tygodnia dwóch to się zepsuło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.