Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, malikali napisał:

Zadziałał na Tobie efekt McGurka Tutaj najlepszy materiał jaki widziałem w tym temacie i masz wytłumaczone ładnie

Słabo modelka wymawia 'B' - słychać jak 'P'. Pa, ba, fa... ciekawa kadencja tak poza tym. Można już coś zaimprowizować na tych trzech sylabach - co prawda lepiej zabrzmiałoby Ba Pa Fa, ale Pa Ba Fa  też nieżle idzie. Pokusiłbym się nawet o scat - wystarczy zanucić i przetransferować na jazzowy feel. Czy nielaicy wiedzą o co chodzi? Na pewno wiedzą '-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Chicago napisał:

Słabo modelka wymawia 'B' - słychać jak 'P'. Pa, ba, fa

I właśnie o to chodzi, że na tym filmie ani razu nie wypowiedziała "FA" ale słychać, prawda? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, malikali napisał:

I właśnie o to chodzi, że na tym filmie ani razu nie wypowiedziała "FA" ale słychać, prawda? ?

Ale co to ma do mojego wzmacniacza ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Ale co to ma do mojego wzmacniacza ?

Do Twojego wzmacniacza na pewno nic możesz spać spokojnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, malikali napisał:

Do Twojego wzmacniacza na pewno nic możesz spać spokojnie ?

Ufff....

Ulżyło mi  ?

A tak na poważnie...
Jeśli to ma być dowód na to że od patrzenia na kabel wydaje nam się że inaczej system brzmi... to...
Jakoś mnie to nie przekonało ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Ale co to ma do mojego wzmacniacza ?

Kolejny zawodnik wykazuje pełne "zrozumienie".  ?

2 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Jeśli to ma być dowód na to że od patrzenia na kabel wydaje nam się

... a nie mówiłem  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iro III napisał:

Kolejny zawodnik wykazuje pełne "zrozumienie".  ?

A kto wykazuje zrozumienie dla "słyszących" ...?

Ja nie doznałem ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

A tak na poważnie...
Jeśli to ma być dowód na to że od patrzenia na kabel wydaje nam się że inaczej system brzmi... to...
Jakoś mnie to nie przekonało ?

To ma Ci tylko uświadomić podatność słuchu na sugestie i że nie jest nieomylny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

A kto wykazuje zrozumienie dla "słyszących" ...?

Ja wykazuję!

...wiedząc jak ułomnym i podatnym za złudzenia jest ludzki słuch (przecież jesteś człowiekiem, nie alienem ...jak np. sound...) - ROZUMIEM doskonale, że słyszysz... nawet to czego nie słychać.  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, malikali napisał:

To ma Ci tylko uświadomić podatność słuchu na sugestie i że nie jest nieomylny.

To jest oczywiste, wszystkie nasze zmysły są podatne na sugestie. Reklama na tym bazuje.
I ja tego nie neguję...
Tylko wyobrażam sobie sytuację że słyszę bas patrząc na ruszającą się membranę basowego głośnika...
U mnie przy 30Hz membrana chce wyskoczyć a dźwięku nie słuchać... Za to u kumpla na infinity słychać choć nie koniecznie musi być widać po membranie ...

3 minuty temu, iro III napisał:

Ja wykazuję!

...wiedząc jak ułomnym i podatnym za złudzenia jest ludzki słuch (przecież jesteś człowiekiem, nie alienem ...jak np. sound...) - ROZUMIEM doskonale, że słyszysz... nawet to czego nie słychać.  ?

Podaj numer konta wyślę Ci dolara...
Bawisz mnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Tylko wyobrażam sobie sytuację że słyszę bas patrząc na ruszającą się membranę basowego głośnika...
U mnie przy 30Hz membrana chce wyskoczyć a dźwięku nie słuchać...

Czyli masz świadomość i przekonanie że nie zagra tych 30Hz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

wyślę Ci dolara.

Pytałeś , uprzejmie odpowiedziałem ... i to zupełnie gratis.

Gdybyś miał naprawdę płacić...nie stać Cię. 

...a dolara przekaż potrzebującym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet nie oczekuję odpowiedzi czy któryś z was miał przynajmniej średniej klasy kino domowe. ?

reżyserowana ścieżka dźwiękowa bazuje na zbliżonych efektach..określone częstotliwości budują nastrój etc.

amerykanie mają wymowę specyficzną..ten sam tekst przeczytany przez lektorkę z Anglii ,brzmiałby zupełnie inaczej.

 

nie bardzo wiem,czego to ma dowodzić?

szukacie wyjaśnień na YT?  bez żartów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iro III napisał:

Pytałeś , uprzejmie odpowiedziałem ... i to zupełnie gratis.

Gdybyś miał naprawdę płacić...nie stać Cię. 

...a dolara przekaż potrzebującym.

Ok... przepraszam... To było nie na miejscu.
Czasami mam poczucie humoru które podoba się tylko mnie ...
Choć jestem stary koń to osobowość nastolatka ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, iro III napisał:

...wiedząc jak ułomnym i podatnym za złudzenia jest ludzki słuch (przecież jesteś człowiekiem, nie alienem ...jak np. sound...) - ROZUMIEM doskonale, że słyszysz... nawet to czego nie słychać.

Oj tam - ludzie nie słyszą nawet tego co ewidentnie słychać, a co dopiero to, czego nie słychać lub co może być albo marginalne, albo zupełnie pominięte. Przykład? Niech będzie pierwszy z brzegu - akurat tak się składa, że wałkuję po raz n-ty Kind of Blue z okazji urodzin tej płytki. I o co chodzi? Chodzi o to, że niech słyszący wskażą, które partie saksofonów należą do Coltrane, a które do Adderleya - a przecież to ewidentnie słychać. Nie będę robił testu, bo wszyscy zaraz pouciekają i pochowają się po kątach, ale niech każdy sam sobie bez wspomagania żródłową teorią przeprowadzi odsłuch i wskaże prawidłową odpowiedż. Uważam, że to ciekawe doświadczenie i dobitnie świadczące o słuchu, a nie tam jakieś q kable - co to ma za znacznie w muzyce, jakie q kable? Do dzieła!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, triode napisał:

szukacie wyjaśnień na YT?  bez żartów.

Napisałbyś to samo, gdyby ktoś podał link do YT z wykładem noblisty?

4 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Ok... przepraszam...

OK, rozumiem, nie było sprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, malikali napisał:

Czyli masz świadomość i przekonanie że nie zagra tych 30Hz?

Nie... to nie tak... nie dopisuj sobie ideologi sugestii ...
Raczej byłem rozczarowany że membrana lata jak "szmata" a efektu nie ma. Przeważnie mam maskownice na kolumnach materiał drgał od podmuchów z Bass reflexu i na tym koniec. Pomieszczenia identyczne, rozmieszczenie bliźniacze, wzmacniacz, DAC i utworek ten sam.
Nie próbuj mnie przekonywać że tylko mi się wydaje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iro III napisał:

Napisałbyś to samo, gdyby ktoś podał link do YT z wykładem noblisty?

pleciesz jak zwykle ?

lepiej posłuchaj  Coltrane..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, iro III napisał:

Napisałbyś to samo, gdyby ktoś podał link do YT z wykładem noblisty?

Oj tam tu na pewno nikt nie oszukuje ?

 

 

7 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Nie... to nie tak... nie dopisuj sobie ideologi sugestii ...
Raczej byłem rozczarowany że membrana lata jak "szmata" a efektu nie ma. Przeważnie mam maskownice na kolumnach materiał drgał od podmuchów z Bass reflexu i na tym koniec. Pomieszczenia identyczne, rozmieszczenie bliźniacze, wzmacniacz, DAC i utworek ten sam.
Nie próbuj mnie przekonywać że tylko mi się wydaje...

To nie jest taż tak, że zawsze damy się nabrać, ale grunt to mieć świadomość że można.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, malikali napisał:

To ma Ci tylko uświadomić podatność słuchu na sugestie i że nie jest nieomylny.

Straszna bzdura. Przynajmniej jeśli o mnie chodzi, ale wierzę, że każdy sceptyk jest podatny na sugestię. spacer.png

45 minut temu, Chicago napisał:

niech słyszący wskażą, które partie saksofonów należą do Coltrane, a które do Adderleya - a przecież to ewidentnie słychać

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury wypisujesz Sound? Czy uważasz, że 'słyszeć', to znaczy słyszeć kable? Człowieku! Ani na chwilę nie zagrzałbyś miejsca w jakimkolwiek zespole kierując sią taką dewizą. Słowo 'słyszeć' w kontekście muzyki odnosi się do zupełnie innej rzeczywistości, niż ta, którą tu niestety mój bracie przedstawiasz. Aleś walnął bąka!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Nie... to nie tak... nie dopisuj sobie ideologi sugestii ...
Raczej byłem rozczarowany że membrana lata jak "szmata" a efektu nie ma. Przeważnie mam maskownice na kolumnach materiał drgał od podmuchów z Bass reflexu i na tym koniec. Pomieszczenia identyczne, rozmieszczenie bliźniacze, wzmacniacz, DAC i utworek ten sam.
Nie próbuj mnie przekonywać że tylko mi się wydaje...

Membrana powinna stać niemal w miejscu. Przy bardzo głośnym graniu i tak powinna być trzymana "za mordkę" ? Jezeli przy normalnym słuchaniu lata jak szmata to nie jest dobrze, chyba że planujesz skończyć głośniki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chicago - tak, masz rację.
Nie do końca zrozumiałem o co Ci chodzi, więc edytowałem, ale nie wiem czemu po 5 minutach "nowy silnik" odrzucił mi nowy tekst.

A chodziło mi o to, że odróżnienie partii saksofonów nie stanowi problemu dla kogoś takiego jak Ty, czyli zaangażowanego jazzoholika, który zna styl gry muzyków dokładnie.
Na podobnej zasadzie wprawny słyszący potrafi zbadać wpływ kabli na brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nota bene, między saksofonem altowym, a tenorowym jest dośc spora różnica - choć faktycznie, mniej obeznani mogą tej różnicy nie wyłapać i będą im się te dżwięki mylić, choć deklarują, że kabel słyszą. Ale szopa! Eksperyment powinien polegać na wstępnym wysłuchaniu materiału ze świadomością co to jest alt, a co to jest tenor i jak to brzmi, a pożniej wskazaniu prawidłowych dżwięków. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i jest to jak najbardziej rzetelny test na słuch muzyczny, który sobie można wykonać samemu w domu, bez presji i bez zaciskania pośladów. Kabel i jego słyszalność nie ma w istocie muzyki i muzycznego słuchu praktycznie żadnego znaczenia, bo alt i tenor słychać równie dobrze na 'ciemnym kablu' jak i 'jasnym' i tak samo jest w równym stopniu rozróżnialny. Jazzoholizm lub jakikolwiek inny progholizm nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia. Znaczenie ma zupełnie co innego. Tak w ogóle jak słucham i czytam te opowieści o słuchu w wydaniu audiofilskim, to jednak dochodzę do wniosku, że audiofile praktycznie nic nie słyszą, oprócz tych swoich wyimaginowanch bredzeń na temat brzmienia kabli i wtyczek, ani nieprzydatnych, ani ważnych w domenie muzyki. Natomiast tego co powinni słyszeć, to albo nie dostrzegają, albo w ogóle nie słyszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Chicago napisał:

między saksofonem altowym, a tenorowym jest dośc spora różnica - choć faktycznie, mniej obeznani mogą tej różnicy nie wyłapać i będą im się te dżwięki mylić, choć deklarują, że kabel słyszą.

Zgadza się. Ale uwierz mi, że nie każdy słyszący kable odróżni te dwa saksofony, bo oni sprawdzają brzmienie pod kątem jakości, a nie pod kątem różnicowania podobnie grających instrumentów.
Ale ja oczywiście mogę Cię zapewnić, że saksofon tenorowy od altowego odróżniam bez problemu. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Poniższy clip, to 'Flamenco Sketches'. Kto gra pierwszą partię saksofonu, a kto drugą.Wiadomo, że jeden to alt, a drugi to tenor. Who is who?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Adam_85 napisał:

Membrana powinna stać niemal w miejscu. Przy bardzo głośnym graniu i tak powinna być trzymana "za mordkę" ? Jezeli przy normalnym słuchaniu lata jak szmata to nie jest dobrze, chyba że planujesz skończyć głośniki ?

Co znaczy normalne słuchanie? Do głośników szło myślę, że ze 50W ...
Moje głośniki mają bardzo duży wychył, podwójne magnesy i chłodzone cewki dzięki specjalnej budowie karkasu na który są nawinięte...
Jak Tobie wzmacniacz nie potrafi ruszyć membraną głośnika to jest chyba za słaby...
Wygrzanie kolumn to między innymi rozruszanie zawieszeń głośników, jak się nie będą wychylać to się nie rozruszają/wygrzeją...
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Chicago napisał:

OK. Poniższy clip, to 'Flamenco Sketches'. Kto gra pierwszą partię saksofonu, a kto drugą.Wiadomo, że jeden to alt, a drugi to tenor. Who is who?

Weź przestań. To do mnie pytanie?
Nawet jakbym nie słyszał drugiej partii, to po pierwszych dźwiękach od początku słyszę, że to alt.
Naprawdę myślisz, że odróżnienie dwóch kabli to też taka bułka z masłem? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, .:Gerard:. napisał:

Chyba ze tak, moze dlaczego ze mowi niewyraźnie i jak ludzie czytający z ruchu warg odbieram inaczej

Tylko przy odsłuchach audio nikt przede mną nie stoi i nie porusza ustami ?

Gdy czytam tego typu argumenty to ręce opadają. Materiał pokazuje że bardzo łatwo oszukać ludzki słuch. W tym wypadku pokazany jest wpływ tego co widzimy na to co słyszymy. Jest wiele innych zależności wpływających na sposób w jaki ludzki mózg buduje wrażenia słuchowe. Dlatego właśnie sceptycy poszukują innego dowodu na to że to co słyszymy faktycznie ma miejsce. Poszukują niezależnego potwierdzenia takiej czy innej zmiany. Nie twierdzę że wszystko gra tak samo, nie twierdzę że wzmacniacze różnią się jedynie "głośnością". Ale z całą pewnością kable zasilające nie mają wpływu na brzmienie jakiegokolwiek urządzenia i nie dla tego że ja nie słyszę ich wpływu. Ale dla tego że znam ograniczenia ludzkiego słuchu (nie tylko mojego) i wiem że słuch nie jest żadnym "obiektywnym" sposobem stwierdzenia faktu czy dany element toru ma czy nie ma wpływu na brzmienie. Gdyby kable zasilające czy jakiekolwiek inne miały wpływ na brzmienie bez wątpienia dało by się go zmierzyć i opisać tak jak daje się opisać inne zjawiska fizyczne.

Słyszący natomiast zatrzymują się w połowie drogi w poznawaniu prawdy. Stwierdzają "ja słyszę więc na pewno tak jest" nawet jeśli cała zdobyta wiedza jaką posiadają jest w sprzeczności z faktem słyszenia. Być może takie podejście wynika z faktu że człowiek uważa się za wyjątkową istotę, obdarzoną wyjątkowymi zdolnościami. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano że maszyna nie jest w stanie pokonać człowieka w szachy czy w GO. Obecnie nikt już nie ma złudzeń że sztuczne algorytmy są w tym lepsze. Podobnie z tak bardzo ludzkimi zajęciami jak komponowanie muzyki... kiedyś nie wyobrażalne a obecnie będące faktem. Piszę o tym dla tego że twierdzenie że ludzki słuch jest lepszy od przyrządów pomiarowych to bzdura.  Wszystko co można usłyszeć można zmierzyć. Niestety nie wszystko co można zmierzyć można usłyszeć. Oczywiście każdy ma prawo stwierdzić "mnie najbardziej się podoba brzmienie gramofonu Bambino z trzema gałkami" ale w sprzęcie high-end chodzi o wierność a nie o "ładność". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.