Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@..Gerard.. I dałbyś sobie rękę ....- że to wina kabla ? a nie shitowego głośnika,

lub innej części toru ...

Fakt, że dość częsty przypadek i dlatego szukają ludziska wzmacniaczy zamulających itp,

a wystarczy najczęściej utylizować zupełnie inny element zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, audioburak said:

Fakt, że dość częsty przypadek i dlatego szukają ludziska wzmacniaczy zamulających itp,

Bywa też odwrotnie. Ostatnio ktoś próbował leczyć Rotela RA01 doborem głośników, zamiast wystawić wzmacniacz od złotówki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, januss73 napisał:

Mnie jak cyka i syka do gmeram w zwroticy, a przede wszystkim stosuję taką wysokotonówkę  i wzmacniacz, żeby nie siało sybilantami.

Mam np głośniki aktywne, więc siłą rzeczy jeden jest spięty przewodami 20cm, użyłem żył 1mm2. Drugi podpięty jest 4*1mm2/2.5m (bo taki fajny ekranowany sterowniczy Olflex akurat mie się walał), Czyli dwie żyły na górę, dwie na dół i rzadnych elementów pasywnych aż do głośnika. Stawiam głośniki obok siebie, puszczam mono, przełączam między lewy/prawy i zero różnicy.

 

Jak potrafisz takie rzeczy to w kable nie musisz sie bawić 

Producenci głośników, kolumn stroją w kierunku "liniowym",
większość z nas nie ma warunków do odległości i daje po uszach,
następnie to moda na wyczynowe granie, gdzie nawet namiastki "analogowego" brzmienia brak

Cienkie kable mam przy super tweeter-ze, mogę go na zwrotnicy przyciszać i odcięcie przesuwać, ale musiałem polaryzacje zmienić bo bylo za ostro
Nie wiem gdzie mam teraz wykres, ale przed zmianą polaryzacji ST dawał przedłużenie z górką która tą ostrość wprowadzała,
po zmianie polaryzacji jest przedłużenie z identycznym spadek charakterystyki co Tweeter, bez podbić

 

18 minut temu, ziko369 napisał:

A jak taki 9.3mm do wysokotonowego podłączyć?

Do zwrotnicy ....
podłączenie na średnie- wysokie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ziko369 napisał:

Od zwrotnicy też w kolumnie taki grubas idzie?

Nie
Kiedyś Tweeter byl wymieniany bo mi córka łyżką kopułkę wcisnęła, ale nie chce kłamać bo nie jestem pewny, 1,5mm czy 2,5mm

40 minut temu, audioburak napisał:

@..Gerard.. I dałbyś sobie rękę ....- że to wina kabla ? a nie shitowego głośnika,

lub innej części toru ...

Fakt, że dość częsty przypadek i dlatego szukają ludziska wzmacniaczy zamulających itp,

a wystarczy najczęściej utylizować zupełnie inny element zestawu.

Pewnie tak, nie znam sie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Nie zawsze jest lepiej, poruszanie sie w standardach jest w bezpieczne,
Grubiej, to większe dociążenie kosztem rozdzielczości

Dlatego ja mam na górę 2x grubszy kabel niż na dól
Nie zamulając dołu utrzymuje rozdzielczość a na gorze dociążenie średnicy (oczywiście w małym stopniu i to nie jest jedyne lekarstwo do takiego efektu)

To ci dopiero teoryja!

Tak na marginesie - jeżeli ktokolwiek i kiedykolwiek stosuje drutki różnych przekrojów od zwrotnicy do głośników - to TYLKO z powodu kosztów - można dać cieńszy, z powodu mniejszych prądów do gwizdka, to jest cieńszy.

...że wyższe f  polecą chętniej/lepiej przez cieńszy drutek a basiorki przez grubszy  - to bzdura, techniczna bzdura.

(tak sound, wiem, wiem, nie musisz komentować, wiem co myślisz o technice audio)

gdyby tak było to po wuja w ogóle zwrotnica?

Zaś ta powyżej cytowana teoryja (lustrzana, lub odwrotna) to ...to ci dopiero teoryja :)))))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, iro III napisał:

to ci dopiero teoryja :)))))))))

Zaiste zacna. Tylko raczej praktyka a nie teoria jak rozumiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Produkujecie jakieś audio, czy po prostu się na tym znacie?

Tak, ja na przykład to lubię, gram na instrumencie, produkuję audio i w sensie dźwięku i w sensie urządzeń, znam się na tym i mam również wykształcenie wyższe w tym kierunku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemak napisał:

Tylko raczej praktyka a nie teoria jak rozumiem

...to zupełnie jak na poziomie kwantowym...fizyka klasyczna sobie a praktyka (superpozycji) sobie...hmmm....a może teoryje "producentów" audio-voodoo coraz częściej podpierające się modną "kwantowością"

nie są "od czapy"? ?

Co na to soundchaser & "inni"?

Rozwiniecie temat?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet wszystko przyjmuje; znajomość techniki, wykształcenie - patrz antyszczepionkowcy,

ale każdy tu jest mimo 50 - tki na karku, nadwagi i porwanego podkoszulka 12 letnią Joasią ...

O słynnym Uniwersytecie Świętokrzyskim już nie wspomnę , i pewnym wróblu, co jak słowik

Akademię Muzyczną skończył - ale wieczorowo ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, soundchaser said:

Kiedy to napisałem? Dokładną datę poproszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :

Quote

A cytat sobie znajdź - jest tu dziś napisany. Dowód? Takiej głupoty nie trzeba udowadniać.

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, audioburak napisał:

Internet wszystko przyjmuje; znajomość techniki, wykształcenie - patrz antyszczepionkowcy,

ale każdy tu jest mimo 50 - tki na karku, nadwagi i porwanego podkoszulka 12 letnią Joasią ...

O słynnym Uniwersytecie Świętokrzyskim już nie wspomnę , i pewnym wróblu, co jak słowik

Akademię Muzyczną skończył - ale wieczorowo ? 

Bez cytatu, więc bezpiecznie jakby co, ale w sumie tylko ja napisałem, więc licząc jednak na odpowiedź spytam wprost - to do mnie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Przecież do Ciebie nawet obliczenia prawa Ohma nie przemawiają.
Dla Ciebie użycie innego kabla niż Twój wymaga napisania elaboratu by to jakoś usprawiedliwić.

A do Ciebie? bo kabel x2 miedź 6mm2 to tak lekko 10kW mocy przeniesie, a przy 4m to pikuś, przy domowych kolumnach to nieporozumienie, no ale jak ktoś wierzy w inne utajone właściwości kabli... no i grubsze ładniej wyglądają, zwłaszcza w oplocie i nie trzeba ich wypychać wypełniaczem w postaci taśm i koszulek termo ?

1 godzinę temu, danadam napisał:

?

Musisz koniecznie wytłumaczyć koledze soundchaser jak działa wyszukiwarka, bo on mnie posądza o dziwne rzeczy i myśli że kolekcjonuję jego wpisy, jakby mi to było potrzebne do szczęścia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Tak, ja na przykład to lubię, gram na instrumencie, produkuję audio i w sensie dźwięku i w sensie urządzeń, znam się na tym i mam również wykształcenie wyższe w tym kierunku.

Ja mam dużo skromniejsze doświadczenie, słucham muzyki od podstawówki i również od tego czasu coś lutuje amatorsko związanego z audio. Wykształcenie nie związane z muzyką, czy elektroniką.

Sytuacja wygląda tak, że wiele osób kupuje drobie kable, ponieważ te osoby słyszą ich wpływ na brzmienie. Są osoby, które nie słyszą wpływu kabli i ich nie kupują. Są też osoby, które chcą narzucić innym swoje doświadczenia lub właściwe zachowania jak słyszenie/nie słyszenie wpływu kabli na brzmienie. Są poglądy dlaczego kable wpływają i takie, że nie wpływają. Ostatecznie wszystko i tak zależy od umiejętności wychwycenia różnic na ucho, które mają rozstrzygnąć, czy kable rzeczywiście są słyszalne (ślepe testy). Z tego wynika, że słuch decyduje, a słyszenie kabli jest sprawą indywidualną...ten sam sprzęt, a efekty mogą być inne.

Gdybym nawet nie słyszał wpływu kabli, to jest wiele wypowiedzi, które o tym świadczą, dlatego nie bardzo rozumiem tonu niektórych wypowiedzi. Czy wypowiadają się ludzie mający tak wielkie doświadczenie, że mogą podważać doświadczenia innych ludzi. Może są ludzie, którzy odsłuchali setki kabli na setkach systemów i mogą z całą pewnością powiedzieć, że w ich przypadku kable nie działają, ale są osoby które robią użytek z kabli i są przekonani, że jak wpinają kabel i brzmienie się zmienia, to sprawcą jest ten wpięty kabel. Zresztą, co innego można pomyśleć? O dziwo ktoś mógłby powiedzieć, że tylko jedna z tych osób odkryła prawdę o kablach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, danadam napisał:
12 godzin temu, soundchaser napisał:

Kiedy to napisałem? Dokładną datę poproszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :

Brawo! O to mi chodziło. ?
12 lat stażu i tylko 24 posty, w tym ten powyżej.
Klon Malikali jak nic.

2 godziny temu, audioburak napisał:

ale każdy tu jest mimo 50 - tki na karku, nadwagi

O przepraszam, ja nadwagi nie mam. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, soundchaser said:

Brawo! O to mi chodziło. ?
12 lat stażu i tylko 24 posty, w tym ten powyżej.
Klon Malikali jak nic.

Heh, czego to się człowiek o sobie nie dowie... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, soundchaser napisał:

O przepraszam, ja nadwagi nie mam. ?

- Józek, a ty byś wolał być głupi czy łysy?
- Głupi, bo tak od razu nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, danadam napisał:

Heh, czego to się człowiek o sobie nie dowie...

No niestety. Taki wniosek nasuwa się od razu.
A jeśli to nieprawda, to przyjmij ode mnie wyrazy współczucia.
Dlaczego? Sam sobie odpowiedz. ?

4 minuty temu, przemak napisał:

- Józek, a ty byś wolał być głupi czy łysy?
- Głupi, bo tak od razu nie widać.

Sam to wymyśliłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, malikali napisał:

A do Ciebie? bo kabel x2 miedź 6mm2 to tak lekko 10kW mocy przeniesie, a przy 4m to pikuś, przy domowych kolumnach to nieporozumienie, no ale jak ktoś wierzy w inne utajone właściwości kabli... no i grubsze ładniej wyglądają, zwłaszcza w oplocie i nie trzeba ich wypychać wypełniaczem w postaci taśm i koszulek termo ?

Nie masz pojęcia skąd miałem ten kabel. Nie masz pojęcia ile za niego dałem. I w końcu nie masz pojęcia co nim spinałem.
I co wspólnego ma średnica kabla z mocą ?
Przecież Ty się na tym znasz, dobrze wiesz że od średnicy zależy jaki możemy prąd puścić a nie moc.
Mam kinkiety, w nich 5W świetlówki ( jak wysiądą będą LED pewnie 2W MAX ) ale ja w ścianę dałem 1mm2 ! Toż to marnotrawstwo! Takim przewodem można 1kW przy 230V przesłać. Wystarczyłby 0,25mm2... 
Pisałem, pozwól innym stosować kabelki takie jakie sami chcą, nie narzucaj im swoich standardów...
 

 Ludzie kupują wielkie SUV-y i jeżdżą nimi po mieście... Ja ich nie nawracam...
Pisałem Ty możesz mieć posolone mokre sznurówki. Ja se mam 4mm2 600 core.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

No niestety. Taki wniosek nasuwa się od razu.
A jeśli to nieprawda, to przyjmij ode mnie wyrazy współczucia.
Dlaczego? Sam sobie odpowiedz. ?

to klon buma..

w jakim stanie zdrowia psychicznego trzeba być żeby nazakładać tyle kont?

i rozmawiać sobie z własnymi klonami. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, J.Jerry napisał:

Są poglądy dlaczego kable wpływają i takie, że nie wpływają. Ostatecznie wszystko i tak zależy od umiejętności wychwycenia różnic na ucho, które mają rozstrzygnąć, czy kable rzeczywiście są słyszalne (ślepe testy). Z tego wynika, że słuch decyduje, a słyszenie kabli jest sprawą indywidualną...ten sam sprzęt, a efekty mogą być inne.

To jest sedno sprawy powtarzane w tematach o kablach bardzo często.
Niestety sceptycy są też głusi na te fakty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, soundchaser napisał:

Sam to wymyśliłeś?

Nie, to jest chyba ze zbioru "Przy szabasowych świecach". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Ja mam dużo skromniejsze doświadczenie, słucham muzyki od podstawówki i również od tego czasu coś lutuje amatorsko związanego z audio. Wykształcenie nie związane z muzyką, czy elektroniką.

Sytuacja wygląda tak, że wiele osób kupuje drobie kable, ponieważ te osoby słyszą ich wpływ na brzmienie. Są osoby, które nie słyszą wpływu kabli i ich nie kupują. Są też osoby, które chcą narzucić innym swoje doświadczenia lub właściwe zachowania jak słyszenie/nie słyszenie wpływu kabli na brzmienie. Są poglądy dlaczego kable wpływają i takie, że nie wpływają. Ostatecznie wszystko i tak zależy od umiejętności wychwycenia różnic na ucho, które mają rozstrzygnąć, czy kable rzeczywiście są słyszalne (ślepe testy). Z tego wynika, że słuch decyduje, a słyszenie kabli jest sprawą indywidualną...ten sam sprzęt, a efekty mogą być inne.

Gdybym nawet nie słyszał wpływu kabli, to jest wiele wypowiedzi, które o tym świadczą, dlatego nie bardzo rozumiem tonu niektórych wypowiedzi. Czy wypowiadają się ludzie mający tak wielkie doświadczenie, że mogą podważać doświadczenia innych ludzi. Może są ludzie, którzy odsłuchali setki kabli na setkach systemów i mogą z całą pewnością powiedzieć, że w ich przypadku kable nie działają, ale są osoby które robią użytek z kabli i są przekonani, że jak wpinają kabel i brzmienie się zmienia, to sprawcą jest ten wpięty kabel. Zresztą, co innego można pomyśleć? O dziwo ktoś mógłby powiedzieć, że tylko jedna z tych osób odkryła prawdę o kablach.

Oczywiście, że słychać wpływ kabli. Nie oznacza to jednak, że taki wpływ jest. Może być, może go nie być, nie ma to większego związku ze słyszeniem. Słyszenie to jest proces, w który mogą być zaangażowane różne zmysły, a zmysłom szczególnie w połączeniu nie można ufać, bo są bardzo kiepskim narzędziem pomiarowym. Tak obśmiany w tym wątku efekt McGurka jest demonstrowany studentom na samym początku z prostym przesłaniem - ścisła kontrola podstawą wzajemnego zaufania ?
Również w tym wątku znajdziemy stanowisko, że np. między trąbką a kornetem czy tam skrzydłówką są wprawdzie ogromne różnice brzmieniowe, ale tylko wtedy, gdy widać, co gra - bo jak nie widać, to w sumie się nie da odróżnić. Przepraszam, ale czy to można traktować poważnie w kontekście testów ODSŁUCHOWYCH?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Nie masz pojęcia skąd miałem ten kabel. Nie masz pojęcia ile za niego dałem. I w końcu nie masz pojęcia co nim spinałem.

Bardzo prądożerne kolumny sądząc po przekroju 6mm2 ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, malikali napisał:

Bardzo prądożerne kolumny sądząc po przekroju 6mm2 ?

 

Tak bardzo mocne i prądożerne... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.