Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Seyv napisał:

Nie wiem czy te wyliczenia (lub wnioski) są poprawne.

Są. To nie jest wielka filozofia. Wnioski każdy wyciąga sam, ja tylko takie ogólne.

 

41 minut temu, Seyv napisał:

Bo jeśli różnic dźwięków na poziomie -33 dBFS nie słychać to bym bardziej nie powinno być słychać szumu który jest 6 dB poniżej nich. A kiedy włączę nagraną jakąkolwiek próbkę to ten szum słyszę.

Zaraz - dotychczas pisaliśmy o poziomie różnicowym -38 a nie -33. Poziom -33 odpowiada w prawidłowym pomiarze różnicy około 0,2dB, co jest powszechnie uznaną granicą słyszenia zmian poziomu, więc wytrenowany i "nasłuchujący" słuchacz powinien przy szybkim przełączaniu takie zmiany wykryć. Po przełączeniu kabla - no way. Proponowałem @soundchaser kiedyś taki eksperyment - bo ma odtwarzacz z cyfrową regulacją poziomu - otóż ustawia sobie jakiś poziom odsłuchu, słucha, potem wychodzi z pokoju a żona przestawia głośność na zero i zasłania wyświetlacz. "Słyszący" robi sobie herbatkę (co czasowo odpowiada zamianie kabla), wraca i z zasłoniętym wyświetlaczem pilotem na słuch ustawia taki poziom, jak przed minutą. Każdy, kto ma urządzenie z pilotem i wyświetlaczem w dB może sobie taki eksperyment zafundować, a wyników publikować nie musi ?

Tak więc średni słuchacz słyszy różnicę poziomów powiedzmy 0,2, wytrenowany powiedzmy 0,1 czy trochę więcej. Ja jak pisałem nie słyszę 0,1dB różnicy w poziomie, albo raczej zdaje mi się, że słyszę, bo wiem co gra.Te 0,1dB mniej więcej odpowiada właśnie temu -38dBFS poziomowi pliku różnicowego, jaki pojawił się na początku. I teraz - czemu słyszysz szum, a nie możesz (moim zdaniem) słyszeć tej różnicy? Bo szumy słyszysz dwa, a różnicę jedną, to raz. Dwa - szum jest nieskorelowany z muzyką, a różnica plików jest doskonale z muzyką skorelowana, stanowi wręcz jej miniaturę, wraz z szumem. W związku z tym pojawiają się wszystkie maskowania i inne takie powodujące, że tego nie słychać. Jak masz jakiś program wielośladowy, to prawidłowy test "odwrotny" IMO powinien polegać na odtwarzaniu z jednego śladu muzyczki testowej, a z drugiego (idealnie co do próbki zsynchronizowanego) pliku różnicowego. I teraz - tak, sam ślad różnicowy o poziomie -30-40 można usłyszeć, ale czy można usłyszeć podczas odwtarzania obu czy ten ślad jest włączony, czy nie? Oczywiście szum jest zbyt wielki i może fałszować wyniki, więc zrobiłbym (do testu, z ciekawości) kopię śladu, sciszył ją o 40dB i sprawdził - tak, solo ją słychać, ale włączając i wyłączając podczas sluchania razem ze śladem głównym (dodawanie tego samego sciszonego o 38dB odpowiada zwiększeniu poziomu właśnie o około te 0,1dB).

BTW ja pliki do takich testów odejmowałem sobie "ręcznie" w programie, więc dbałem o poziomy, teraz sprawdziłem tego audiodiffmakera i on nie normalizuje plików przed odjęciem, tylko bierze, jak są, więc te same pliki dwa różne o dużym poziomie i ściszone o 40dB dają plik różnicowy z audiodiffmakera różny właśnie mniej więcej o 40dB, tak więc jeżeli nie nagrywałeś śladów testowych prawie na maksa tylko konserwatywnie do -12, to plik różnicowy należałoby zwiększyć o tę wartość, co czyni cały pomiar absurdalnym ze względu na szumy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Seyv napisał:

Chodziło o to, że temu co nie słyszy to się wydaje, że nie słyszy - tzn nie słyszy ale to mu się tylko wydaje.

O tym też pisałem. "Niesłyszący", czyli sceptyk ma swój mózg ustawiony na niesłyszenie pewnych rzeczy i dlatego nie słyszy, chociaż to tylko mu się wydaje.
Pal licho bezpieczniki, kuwety, podstawki, czy inne absurdalne gadżety, ale jak ten mózg sobie przestawi bardziej w kierunku niesłyszenia, podpierając się przy tym wiedzą techniczną, czy nauką - w jego pojęciu tą właściwą, a w rzeczywistości bezwartościową, to wtedy nie usłyszy też kabli, które mają wpływ na brzmienie, a w skrajnych przypadkach - DACi, wzmacniaczy, itp. Tak mają tutaj Koledzy bum, czy Bunk.
Czekam jeszcze na takiego ortodoksa, który napisze, że wszystkie głośniki grają tak samo. mdr.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, soundchaser napisał:

Czekam jeszcze na takiego ortodoksa, który napisze, że wszystkie głośniki grają tak samo. mdr.gif

Kolego wszystko gra tak samo, tylko opakowania są inne  ? a wiesz, jak między oczami a uszami pojawią się korale to Ci w głowie zagra inaczej ? Powiem tak, patrzac na te bezkresne wymiany z mielonka o tym samym to szkoda życia, bo za x czasu i tak nic się nie zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam_85 napisał:

Sceptycy pisali o tym, że mózg sobie "dopowiada" zmiany jak ktoś rozróżnia kable przy odsluchu, a przecież równie dobrze może sobie interpolować braki skoro potrafi "dopowiadać".

Oczywiście - jeżeli chodzi o to, że mimo jakiś "braków" w jednej próbce mózg "dośpiewuje sobie" brakujące informacje i przez to nie potrafi odróżnić dwóch próbek, to tak, jasne, tak jest czy też może być. Świadczy to tylko o tym, że słuch jest bardzo złym "miernikiem" i żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski z testów odsłuchowych, trzeba sięgać po metody statystyczne, czy to po większą próbę, czy ilość powtórzeń czy też po takie zadawanie pytań, by właściwa odpowiedź czy zmienna, na której nam zależy, była ukryta i ujawniana przez badanych mimowolnie, niejako nieświadomie, na podstawie wielu pozornie nie związanych z nią pytań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, przemak napisał:

Oczywiście - jeżeli chodzi o to, że mimo jakiś "braków" w jednej próbce mózg "dośpiewuje sobie" brakujące informacje i przez to nie potrafi odróżnić dwóch próbek, to tak, jasne, tak jest czy też może być. Świadczy to tylko o tym, że słuch jest bardzo złym "miernikiem" i żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski z testów odsłuchowych, trzeba sięgać po metody statystyczne, czy to po większą próbę, czy ilość powtórzeń czy też po takie zadawanie pytań, by właściwa odpowiedź czy zmienna, na której nam zależy, była ukryta i ujawniana przez badanych mimowolnie, niejako nieświadomie, na podstawie wielu pozornie nie związanych z nią pytań.

I tak i nie ? można dać się zwieść chwili, ale dla kogoś kto bawi się tym to nie trudno o własną statystykę. Chyba, że komuś nie zależy na dźwięku a na samym fakcie występowania różnic lub ich nie występowaniu. To już jednak problem tych osób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemak napisał:

mimo jakiś "braków" w jednej próbce mózg "dośpiewuje sobie" brakujące informacje i przez to nie potrafi odróżnić dwóch próbek, to tak, jasne, tak jest czy też może być. Świadczy to tylko o tym, że słuch jest bardzo złym "miernikiem"

Raczej mózg szwankuje, bo przecież od mózgu wszystko się zaczyna. Żaden zmysł nie zadziała poprawnie jeśli mózg nie będzie prawidłowo przekazywał temu zmysłowi impulsu.
Jeśli mózg zakoduje sobie informację "tego nie słychać", to przekaże ją zmysłowi słuchu i żeby skały srały właściciel takiego mózgu tego nie usłyszy. Jeśli jednak mózg jest bardziej otwarty, to i zmysły są wrażliwsze. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_85 napisał:

I tak i nie ? można dać się zwieść chwili, ale dla kogoś kto bawi się tym to nie trudno o własną statystykę.

Ja się tym bawię zawodowo ponad 30 lat i nie mam żadnej własnej statystyki. Żadnej. Chociaż ze statystyki z panią Łybacką miałem celujący ? To raczej nie taką statystykę jak twoja chodzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemak napisał:

Ja się tym bawię zawodowo ponad 30 lat

A ja hobbystycznie od 6 roku życia. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, soundchaser napisał:

A ja hobbystycznie od 6 roku życia. ?

To wiemy. Ja niestety nie umiem śpiewać, to wysoko postawiona poprzeczka ?

I co podejmiesz rękawicę z testem ustawiania poziomu głośności? Dla siebie tylko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Seyv napisał:
7 godzin temu, KrisNext napisał:

I tu sceptycy próbują prezentować wyniki badać, próbują robic testy a na koniec słyszący mówi a ja słysze na 100%

Skorzystałem z Twoich rad i polecanego programu i co? Nic nie dało się rozstrzygnąć jednoznacznie a miało być tak prosto...

 

I sam stwierdziłeś że coś nie tak... Zrobiłeś pomiar całego swojego toru audio i to wątpliwej jakości. Zrób pomiar samych kabli potem możesz zrobić pomiary każdego ze swoich klocków. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemak napisał:

I co podejmiesz rękawicę z testem ustawiania poziomu głośności? Dla siebie tylko.

Chodzi Ci o test na moim sprzęcie? Umawialiśmy się kiedyś, ale nie przyjechałeś,
jednak zawsze zapraszam Ciebie chociażby na sam odsłuch i wypicie przy tym piwka. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soundchaser napisał:

Chodzi Ci o test na moim sprzęcie? Umawialiśmy się kiedyś, ale nie przyjechałeś,
jednak zawsze zapraszam Ciebie chociażby na sam odsłuch i wypicie przy tym piwka. ?

Przyjechać NA PEWNO przyjadę, ale mam teraz tyle roboty, że masakra, i nie wiem, kiedy koniec...

A test opisałem powyżej:

54 minuty temu, przemak napisał:

Proponowałem @soundchaser kiedyś taki eksperyment - bo ma odtwarzacz z cyfrową regulacją poziomu - otóż ustawia sobie jakiś poziom odsłuchu, słucha, potem wychodzi z pokoju a żona przestawia głośność na zero i zasłania wyświetlacz. "Słyszący" robi sobie herbatkę (co czasowo odpowiada zamianie kabla), wraca i z zasłoniętym wyświetlaczem pilotem na słuch ustawia taki poziom, jak przed minutą. Każdy, kto ma urządzenie z pilotem i wyświetlaczem w dB może sobie taki eksperyment zafundować, a wyników publikować nie musi ?

Oczywiście pierwsza ustawiona głośność też musi być ustawiona przez kogoś innego z zasłoniętym wyświetlaczem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Seyv napisał:

Nie wiem czy te wyliczenia (lub wnioski) są poprawne. Bo jeśli różnic dźwięków na poziomie -33 dBFS nie słychać to bym bardziej nie powinno być słychać szumu który jest 6 dB poniżej nich. A kiedy włączę nagraną jakąkolwiek próbkę to ten szum słyszę.

Szum słychać bo ma być słychać. Szum z definicji to sygnał LOSOWY czyli nie skorelowany w żaden sposób. Źródłem szumu który słyszysz jest twój sprzęt. Mało prawdopodobne żeby pochodził on z nagrania (chodzi mi o zarejestrowany odgłos szumu w nagraniu) W związku z tym że szum jest losowy sumuje się losowo a to oznacza że nie dodaje się i nie odejmuje w klasyczny sposób 2+2=4. Sygnał użyteczny podlega temu prostemu dodawaniu dlatego test różnicowy jest w stanie wykazać różnice lub ich brak. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemak napisał:

Oczywiście pierwsza ustawiona głośność też musi być ustawiona przez kogoś innego z zasłoniętym wyświetlaczem ?

Co ma taki test udowodnić? Przecież jeśli żona zmieni mi poziom głośności nawet o kilka jednostek, to zmiana po wymianie kabla też będzie słyszalna, jeśli ten kabel zmianę wnosi.
Nie kumam - mam usłyszeć, że jest ciszej lub głośniej? Czemu taki eksperyment ma służyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eksperyment ma wykazać czy jesteś w stanie usłyszeć różnice w głośności a w zasadzie wykazać o ile się pomylisz próbując ustawić identyczny poziom. A co za tym idzie ustalić twoją "rozdzielczość" w ustawianiu głośności. Da to odpowiedź na pytanie czy jesteś w stanie usłyszeć różnicę 0,1dB czy nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, soundchaser napisał:

Co ma taki test udowodnić? Przecież jeśli żona zmieni mi poziom głośności nawet o kilka jednostek, to zmiana po wymianie kabla też będzie słyszalna, jeśli ten kabel zmianę wnosi.
Nie kumam - mam usłyszeć, że jest ciszej lub głośniej? Czemu taki eksperyment ma służyć?

Dyskutujemy, czy wytrenowany słuchacz jest w stanie usłyszeć różnice w poziomie głośności rzędu 0,1-0,2dB po przepięciu kabla na inny. Jeżeli taki test ci się nie podoba, to ustawiasz jakąś głośność, wychodzisz po herbatę a  w tym czasie żona przestawia 0,2dB głośniej albo ciszej, nic nie mówiąc, czy i o ile przestawiła, i zasłania wyświetlacz. Wracasz z tym kieliszkiem herbaty, słuchasz dowolnie długo i mówisz, czy jest ciszej, głośniej czy tak samo ?

PS oczywiście może to być kufel herbaty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

No trudno żeby niesłyszącemu zdawało się, że słyszy różnicę. Sceptyk z założenia różnicy nie usłyszy, bo taka informacja jest zakodowana w jego mózgu.

Słyszący ma zakodowane, że musi słyszeć wszystko jak Ty nawet "kierunek bezpiecznika"

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

Przykładem idealnym jest Kolega Malikali, który kiedyś słyszał różnice, tak spontanicznie, bo ufał własnemu słuchowi i to było właściwe podejście. Jednak od czasu gdy inni sceptycy zrobili mu pranie mózgu - nie słyszy już tych różnic. Mózg został przestawiony na inny tor. oui.gif

Do tej pory rzekomego prania, jakie zrobili mi sceptycy nie wkleiłeś tylko ciągle manipulujesz i tu zacytuję klasyka S "podaj źródło" ? Już wielokrotnie pisałem, że z inicjatywą zrobienia ślepego testu wyszedłem sam i nawet to opisałem dlaczego, fakt po wynikach podchodzę do pewnych rzeczy inaczej, bo nie umiem się oszukiwać. Jeszcze raz proszę, podaj cytat gdzie i kto zrobił mi pranie, jeśli tego nie zrobisz uznaję że kłamiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, malikali napisał:

Jeszcze raz proszę, podaj cytat gdzie i kto zrobił mi pranie, jeśli tego nie zrobisz uznaję że kłamiesz.

Sam kiedyś pisałeś, że Twoja przemiana nastąpiła bo ktoś Ci wytłumaczył...sam do tego nie doszedłeś, nie oszukuj się po raz drugi. ? Sorry, ale nie znajdę tego tekstu, sam sobie znajdź - jesteś w tym najlepszy. ?
 

 

8 minut temu, przemak napisał:

Dyskutujemy, czy wytrenowany słuchacz jest w stanie usłyszeć różnice w poziomie głośności rzędu 0,1-0,2dB po przepięciu kabla na inny. Jeżeli taki test ci się nie podoba, to ustawiasz jakąś głośność, wychodzisz po herbatę a  w tym czasie żona przestawia 0,2dB głośniej albo ciszej, nic nie mówiąc, czy i o ile przestawiła, i zasłania wyświetlacz. Wracasz z tym kieliszkiem herbaty, słuchasz dowolnie długo i mówisz, czy jest ciszej, głośniej czy tak samo ?

No dobra, nigdy takiego testu nie robiłem, bo w jakim celu?
Wytrenowany słuchacz takich rzeczy nie sprawdza, bo nie mają one najmniejszego sensu i nie dowodzą niczego.
A wyświetlacz mam wyłączony zawsze. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, soundchaser napisał:

Żaden zmysł nie zadziała poprawnie jeśli mózg nie będzie prawidłowo przekazywał temu zmysłowi impulsu.

Może na planecie melmak tak jest nie wnikam ? a w rzeczywistości u człowieka leci to tak:

Ucho wewnętrzne (błędnik) składa się z błędnika kostnego, wewnątrz którego znajduję się błędnik błoniasty. Przestrzeń między błędnikami wypełniona jest płynem (przychłonką). Błędnik składa się z przedsionka, kanałów półkolistych – trzech wypełnionych płynem przewodów, stanowiących nasz zmysł równowagi, oraz niewielkiego, skręconego spiralnie przewodu – ślimaka. Wewnątrz niego jest płyn oraz rzędy drobniutkich, włosowatych, czuciowych komórek słuchowych i komórek podporowych, leżących na błonie podstawowej. Tworzą one właściwy receptor zmysłu słuchu – narząd Cortiego. Wibracje, które zostały przeniesione do okienka owalnego docierają następnie do ślimaka, poruszając błoną podstawową do przodu i do tyłu. Poruszająca się membrana porusza „włoski” narządu Cortiego. Komórki czuciowe odbierają te drgania i przetwarzają na impulsy nerwowe wysyłane do mózgu nerwem słuchowym. Mózg odpowiednio odczytuje te sygnały i interpretuje je jako dźwięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soundchaser napisał:

No dobra, nigdy takiego testu nie robiłem, bo w jakim celu?
Wytrenowany słuchacz takich rzeczy nie sprawdza, bo nie mają one najmniejszego sensu i nie dowodzą niczego.
A wyświetlacz mam wyłączony zawsze. ?

Nono. Miszcz nie musi startować w zawodach, bo w jakim celu, wiadomo, że jest miszcz a nie patyk od kiszki kaszanej, po co będzie biegł te sto metrów i sie męczył, to nie ma najmniejszego sensu i nie dowodzi niczego, wystarczy, że napisze na forum, że setke robi poniżej 9,7 z palcem w d, bo kiedyś zrobił prawie setke a mierzyła żona i wyszło gdzieś koło czterech sekund, więc spoko i niech ten murzyn medal z olimpiady wysyła paczkomatem ASAP, bo wiadomo, komu się należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, soundchaser napisał:

Sam kiedyś pisałeś, że Twoja przemiana nastąpiła bo ktoś Ci wytłumaczył...sam do tego nie doszedłeś, nie oszukuj się po raz drugi. ? Sorry, ale nie znajdę tego tekstu, sam sobie znajdź - jesteś w tym najlepszy. ?

Znów siejesz pomówienia, sam sprawdziłem to w ślepym teście i na tym moje "słyszenie" kabli zakończyło się. Napisałem wyraźnie w oświadczeniu, że "postanowiłem to sam sprawdzić" nie że ktoś mi powiedział co mam słyszeć, a czego nie czaisz? A zdaję mi się, że nawet mnie pytałeś o to już kiedyś, ale nie lepiej przekręcać ?

38 minut temu, soundchaser napisał:

No dobra, nigdy takiego testu nie robiłem, bo w jakim celu?
Wytrenowany słuchacz takich rzeczy nie sprawdza, bo nie mają one najmniejszego sensu i nie dowodzą niczego.
A wyświetlacz mam wyłączony zawsze. ?

Ma sporo na celu żebyś sobie uzmysłowił pewne rzeczy, a ty znów focha odwalasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, soundchaser said:

Raczej mózg szwankuje, bo przecież od mózgu wszystko się zaczyna. Żaden zmysł nie zadziała poprawnie jeśli mózg nie będzie prawidłowo przekazywał temu zmysłowi impulsu.
Jeśli mózg zakoduje sobie informację "tego nie słychać", to przekaże ją zmysłowi słuchu i żeby skały srały właściciel takiego mózgu tego nie usłyszy. Jeśli jednak mózg jest bardziej otwarty, to i zmysły są wrażliwsze. ?

Kolega to chyba fakultet ma z socjologii lub neurologii, bo tak ze znawstwem, swadą i pewnością wykłada? Czy raczej opiera się o jakieś wyniki badań - jeśli tak to chętnie sięgnę do źródła - raczy kolega podać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, haile napisał:

Te nieslyszalne 0.1dB to chyba chodzi o znieksztalcenia liniowe. Znieksztalcenia nieliniowe moga byc slyszalne nawet do 0.1% czyli -60dB, a Seyv pokazal roznice juz na -40db, czyli zdecydowanie slyszalne 1%.

W zasadzie tak, większość różnic wynika że zniekształceń liniowych, w końcu mówimy o kablu, ale generalnie w tej różnicy jest wszystko, i liniowe i nieliniowe. Tylko ten powiedzmy 1% to nie są zniekształcenia tylko różnica zniekształceń, czyli zniekształcenia na jednym kablu musiały by być wyższe o 1%, co jest raczej mało prawdopodobne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
9 godzin temu, KrisNext napisał:

Zrobiłeś pomiar całego swojego toru audio i to wątpliwej jakości. Zrób pomiar samych kabli potem możesz zrobić pomiary każdego ze swoich klocków. 

Jeśli chcę badać wpływ czynnika A i B na czynnik C to chyba muszę je mierzyć razem a nie oddzielnie.

 

9 godzin temu, KrisNext napisał:

Szum słychać bo ma być słychać.

Nie pisałem o szumie w pliku różnicowym.

9 godzin temu, KrisNext napisał:

eksperyment ma wykazać czy jesteś w stanie usłyszeć różnice w głośności a w zasadzie wykazać o ile się pomylisz próbując ustawić identyczny poziom. A co za tym idzie ustalić twoją "rozdzielczość" w ustawianiu głośności. Da to odpowiedź na pytanie czy jesteś w stanie usłyszeć różnicę 0,1dB czy nie

9 godzin temu, przemak napisał:

Dyskutujemy, czy wytrenowany słuchacz jest w stanie usłyszeć różnice w poziomie głośności rzędu 0,1-0,2dB po przepięciu kabla na inny.

Zrobiłem taki eksperyment - nagrałem czysty sygnał sinusoidalny a następnie drugi dodając 10% drugiej harmonicznej. Poziom maksymalny drugiego sygnału się nie zwiększył a jedynie sinusoida się "zaokrągliła". Plik różnicowy był na poziomie -18dBFS. Czy to oznacza, że druga próbka była o tę wartość głośniejsza? Oczywiście ilość energii zawarta w takim sygnale jest większa ale czy można ją porównać do "podkręcenia" poziomu głośności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, malikali napisał:

Znów siejesz pomówienia, sam sprawdziłem to w ślepym teście i na tym moje "słyszenie" kabli zakończyło się. Napisałem wyraźnie w oświadczeniu, że "postanowiłem to sam sprawdzić" nie że ktoś mi powiedział co mam słyszeć, a czego nie czaisz? A zdaję mi się, że nawet mnie pytałeś o to już kiedyś, ale nie lepiej przekręcać ?

Kolego, ślepy test, biorąc pod uwagę waszą argumentacje o interpolacji dokonywanej poprzez mózg, nie ma zupełnie sensu ? I to Wy o tym najpierw pisaliście, ja się tylko tego chwyciłem bo uważam, że może być w tym dużo racji ? Czyli to jest dokładnie to o czym kiedyś pisałem. Ślepe testy nie nadają się do audio. Nadal jednak uważam, że da się test przejść, ale bez solidnego przygotowania się nie obejdzie, jak i bez kabli, które faktycznie tą różnice robią. O znanym środowisku już nie będę się rozpisywał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Seyv napisał:

Jeśli chcę badać wpływ czynnika A i B na czynnik C to chyba muszę je mierzyć razem a nie oddzielnie.

Nie, tak się nie robi, zwłaszcza, że takie podejście całkowicie jak widać niszczy dokładność. Jakieś założenia trzeba przyjąć, i każdy je przyjmuje, ty przyjąłeś cześć założeń a części nie, choć one są równie sensowne. W tym konkretnym przypadku założeniem którego chyba nie chcesz przyjąć jest to, że jeżeli sygnał na wejściu wzmacniacza jest taki sam, to na wyjściu też jest taki sam. Wzmacniacz nawet wzmacniacz mocy jest w zasadzie praktycznie układem liniowym ze ściśle określoną nieliniowością, która po pierwsze jest niewielka w całym zakresie a po drugie przy infinitezymalnych zmianach sygnału na wyjściu jest praktycznie do pominięcia. 

14 minut temu, Seyv napisał:

Nie pisałem o szumie w pliku różnicowym

Ja też tak zrozumiałem, że chodzi o szum w pliku różnicowym.

15 minut temu, Seyv napisał:

Zrobiłem taki eksperyment - nagrałem czysty sygnał sinusoidalny a następnie drugi dodając 10% drugiej harmonicznej. Poziom maksymalny drugiego sygnału się nie zwiększył a jedynie sinusoida się "zaokrągliła". Plik różnicowy był na poziomie -18dBFS. Czy to oznacza, że druga próbka była o tę wartość głośniejsza? Oczywiście ilość energii zawarta w takim sygnale jest większa ale czy można ją porównać do "podkręcenia" poziomu głośności?

Tak. Z głośnością/mocą poziom szczytowy słabo jest skorelowany, tu znajdują zastosowanie inne wskaźniki, RMS, VU, czy co tam. Zresztą potwierdzenie tego mamy we współczesnym świecie - praktycznie wszystkie nagrania mają taki sam poziom szczytowy, a jednak metalika jest głośniejsza ?

Plik różnicowy powinien mieć -20dBFS ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Adam_85 napisał:

Kolego, ślepy test, biorąc pod uwagę waszą argumentacje o interpolacji dokonywanej poprzez mózg, nie ma zupełnie sensu ?

A możesz to rozwinąć? Bo ja uważam, że ślepy test to odpowiednio dobre narzędzie do tego celu.

30 minut temu, Adam_85 napisał:

Ślepe testy nie nadają się do audio. Nadal jednak uważam, że da się test przejść, ale bez solidnego przygotowania się nie obejdzie

Tego się nie przechodzi, bo albo słyszysz, albo nie w wątku o audio mitach udowodniłem, że ślepy test nadaje się do audio. Robiąc go, potwierdziłem różnicę grania 2 różnych plików nie przygotowywałem się do tego, bo po prostu realne różnice są do wychwycenia, a bajdurzenia o grających kablach są tylko wytworem wyobraźni, dlatego bez wiedzy co gra i bez realnych bodźców niczego nie usłyszysz, albo będziesz się bujał jak dziecko we mgle.

30 minut temu, Adam_85 napisał:

, jak i bez kabli, które faktycznie tą różnice robią. O znanym środowisku już nie będę się rozpisywał.

A to chyba nie powinno stanowić problemu skoro kable wnoszą zmiany, że "głuchy by usłyszał"

A Ty nie oceniasz znanego środowiska tylko znane kable?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, malikali napisał:

A możesz to rozwinąć? Bo ja uważam, że ślepy test to odpowiednio dobre narzędzie do tego celu.

 

 

A co tu rozwijać? Mózg ma zdolność odbudowywania zawartości, której brakuje. Było już w tym wątku o tym, powtarzać w kółko to samo przez kolejne 15 stron będziemy :-)?

5 minut temu, malikali napisał:

Tego się nie przechodzi, bo albo słyszysz, albo nie w wątku o audio mitach udowodniłem, że ślepy test nadaje się do audio. Robiąc go, potwierdziłem różnicę grania 2 różnych plików nie przygotowywałem się do tego, bo po prostu realne różnice są do wychwycenia, a bajdurzenia o grających kablach są tylko wytworem wyobraźni, dlatego bez wiedzy co gra i bez realnych bodźców niczego nie usłyszysz, albo będziesz się bujał jak dziecko we mgle.

Idąc argumentacją sceptyków siła autosugestii o słyszeniu/nie słyszeniu dopomogła wynikom.

6 minut temu, malikali napisał:

A to chyba nie powinno stanowić problemu skoro kable wnoszą zmiany, że "głuchy by usłyszał"

Posługujesz się teraz kłamstwem. Nie wszędzie, nie zawsze, nie wszystkie kable ? To bardziej złożony temat. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_85 napisał:

A co tu rozwijać? Mózg ma zdolność odbudowywania zawartości, której brakuje. Było już w tym wątku o tym, powtarzać w kółko to samo przez kolejne 15 stron będziemy :-)?

Oczywiście i dlatego ślepy test zweryfikuje czy mózg obudowuje zawartość, czy realnie słyszysz zmiany, które dostarcza narząd słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
12 minut temu, przemak napisał:

Ja też tak zrozumiałem, że chodzi o szum w pliku różnicowym

Odnosiłem się do nagrania próbki a nie do pliku różnicowego.

 

17 minut temu, przemak napisał:

Tak. Z głośnością/mocą poziom szczytowy słabo jest skorelowany, tu znajdują zastosowanie inne wskaźniki, RMS, VU, czy co tam. Zresztą potwierdzenie tego mamy we współczesnym świecie - praktycznie wszystkie nagrania mają taki sam poziom szczytowy, a jednak metalika jest głośniejsza

Czyli słuchając obydwu przebiegów stwierdziłbyś, że jeden jest głośniejszy od drugiego? Ja słyszę, głównie różnice w barwie a poziomy głośności wydają mi się takie same. 

19 minut temu, przemak napisał:

Plik różnicowy powinien mieć -20dBFS ?

Wyszło -18 dBFS - te dwa decybele może od kabla dodane ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.