Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Makgajwer napisał:
Godzinę temu, iro III napisał:

W skrócie, doszliśmy do tego, że takie kable mogą istnieć, wszelako musi być spełniony jeden podstawowy warunek - muszą zawierać DODATKOWE FILTRY o parametrach RLC wielokrotnie wyższych o NORMALNYCH parametrów RLC 'gołego' kabla, bez różnicy czy on jest zwykły, czy niezwykły (HajEnd) a także bez różnicy czy wyszedł z fabryki czy też jest to wytwór DIY (czyt. konfekcjonowania).

Pierwsze słyszę, aby gorsze przewody obcinały wyższe częstotliwości akustyczne, trzeba być kompletnym laikiem aby do tego sprowadzać granie przewodów. 

Pierwsze słyszę aby z tego co wyżej napisałem można było wysnuć podobny wniosek.

Trzeba być kompletnym laikiem aby do tego sprowadzić mój wpis.

51 minut temu, Adam_85 napisał:

Chamskie przesmiewcze wpisy

"chamskie" to wyłącznie Twoja "ocena".  Dla mnie zupełnie nieistotna.

Napisałem obiektywną prawdę i stwierdziłem fakt. Aż tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
47 minut temu, pataus napisał:

Czy mógłbyś przybliżyć w skrócie czym się to objawia?

Jest świetne granie w długie weekendy, święta, itp., generalnie kiedy duża część Trójmiasta wita się z lasem, itp. przyjemnościami...

W "zwykły dzień" system gra jak by brakowało mocy, jazgot, odchudzony krzykliwy dźwięk...

oczywiście nie cały czas, są dni, godziny, że jest super...np. teraz, ale za chwilę może już być kicha, nic już nie rozumiem, skąd takie zmiany...

Różnica jest nie do uwierzenia...

Oczywiście w nocy i skoro świt też jest świetnie...wtedy niestety nie można głośniej posłuchać...

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że mieszkam w takim rejonie, duża aglomeracja, na końcu łańcucha dystrybucji, itp., kilkanaście dużych marketów, centra logistyczne, itd.

Ale żeby aż takie zmiany ... ???

Myslalem, że to śmieci do odfitrowania...to nic nie daje...

Nawet bez filtra, itp. granie w w takie dni jak wspomniałem jest nieporównywalne...

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Adam_85 said:

Wiem doskonale, co uważa w takich sprawach, tzn. że mam go nie szanować za jego wiedzę techniczną bo inaczej traktuje kwestie okablowania niż ja? Ktoś nie chce to nie zawraca na to uwagi i tyle ? Jak mu przeszkadza, że ja na to zwracam uwagę to przecież jego sprawa i to nie umniejsza dla mnie jego wiedzy technicznej.

Nie chodzi o nie szanowanie. Chodzi tylko o to,  że kolejna osoba o bardzo zaawansowanej wiedzy stwierdza, że kable to mit, a wy dalej swoje.

Poczytajcie sobie taką książkę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, karol48 napisał:

Nie chodzi o nie szanowanie. Chodzi tylko o to,  że kolejna osoba o bardzo zaawansowanej wiedzy stwierdza, że kable to mit, a wy dalej swoje.

Poczytajcie sobie taką książkę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Empirycznie stwierdzam cos innego. Przepracowalem ten temat, nie w przeciagu jednego dnia, czy przez kilka. Co mi po ksiazce, autorytetach czy wpisach jak mi to robi roznice? Innym nie musi, nikogo nie namawiam do niczego ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

Załóżmy, że masz racje, ale na końcu jest moje własne widzi mi się bo odbiór dźwięku to sprawa subiektywna ? Mogę woleć jabłka od bananów, audi od bmw, zestawy pasywne od aktywnych

Zgadza się możesz, ale w technice jest jeszcze pojęcie jakości, myślisz że ono może podlegać subiektywnej ocenie?

1 godzinę temu, Makgajwer napisał:

Znając Twoje podejście techniczne np.: do THD łatwo mogę sobie wyobrazić zestawy aktywne słabo grające, takie które nie różnicują jakości dźwięku interkonektów .

Takie co różnicują kable rca czy xlr (prawidłowo skonstruowane kable, które nie zaburzają charakterystyki przejścia) są urządzeniami bardzo słabymi. Nie odpowiadałoby mi używanie takich urządzeń. Wyobrażasz sobie dobór kabli połączeniowych w studiu nagraniowym żeby poprawić realizację. Kable mają spełniać technicznie warunki połączenia. To wszystko co jest potrzebne, reszta to voodoo. 

1 godzinę temu, Adam_85 napisał:

"Sam się bardzo długo broniłem przed aktywnymi głośnikami...................

Fajnie że zwróciłeś uwagę na marketingowy fragment wypowiedzi producenta utrzymany w tonie voodoo dla tych którzy wierzą w ten element hobby. To wskazuje na to że jesteś łatwym celem marketingu. Wystarczy trochę poczarować a wielbiciele voodoo nie umiejący tego poprawnie zweryfikować łykają haczyk i kupują. Ja wypowiedzi producenta w ogóle nie czytałem tylko tą zaproszonego gościa choć zdaję sobie sprawę że też musiał wykazać jakąś kurtuazję w związku z tym że w końcu robi mu się prezentację której niewielu może doświadczyć - dwa identyczne systemy, jeden aktywny drugi pasywny. 

1 godzinę temu, Makgajwer napisał:

Znam kilka systemów aktywnych ale zbudowanych audiofilsko, bo tak trzeba podejść do tematu.

Czy audiofilskie podejście do tematu to takie oparte o voodoo i niepoprawny technicznie eksperyment porównawczy ;-)?

Godzinę temu, jar1 napisał:

To chyba nie ma nic wspólnego z tym, czy system jest aktywny czy nie?

Oczywiście że nie ma, nie spodziewałem się po Tobie takiego tendencyjnego pytania, chyba że nie wiesz co to jest akustyczna filtracja grzebieniowa i jak działa to wtedy co innego ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



A oczy jak się rozwijają? Jednak chyba widzisz różnicę między TV kineskopowym a LCD.

Może Ty też nie słyszysz albo nie wiesz na co zwrócić uwagę .


Porównania audio z TV czy nawet fotografią cyfrową, są równie trafne co z samochodami

Dlaczego? Ponieważ próg percepcji słuchu został już dawno przekroczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, ziko369 napisał:

Nawet bez filtra, itp. granie w w takie dni jak wspomniałem jest nieporównywalne...

A rozważałeś wpływ czynnika biologicznego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Teraz, Lech36 napisał:

A rozważałeś wpływ czynnika biologicznego?

Leszku to na pewno ... Nawet nie trzeba tego rozważać.

Jak np. wracam ze statku to basu ni hu hu nie słyszę, całość jest jak z "kibla"...

A ten efekt o którym piszę wyżej to nie tylko ja słyszę... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ziko369 napisał:

A ten efekt o którym piszę wyżej to nie tylko ja słyszę...

Ale jak oddzielasz czynnik biologiczny wobec ocen robionych w różnym czasie, przecież to niemożliwe. Czynnik biologiczny można zniwelować tylko przy eksperymencie robionym w czasie rzeczywistym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ziko369 napisał:

Nie rozumiem....?

Np. "tape monitor" w magnetofonie trzygłowicowym działa w czasie rzeczywistym, nie ma przerwy czasowej pomiędzy próbkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, soundchaser napisał:

Wymieniam wzmacniacz na ten "mniej stabilny" i mam poprawę brzmienia,

Poprawa brzmienia po użyciu mniej stabilnego wzmacniacza? Wow, można i tak, jak ktoś lubi dziwną nieliniową koloryzację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sine Metu napisał:

Masz zmianę brzmienia - a to nie to samo.

Nie czepiaj się słówek.
Oczywiście, że zmianę. Może być przecież gorzej i wtedy szukamy innego wzmacniacza...naturalnie tego mniej stabilnego,
który to brzmienie nam poprawi. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Lech36 napisał:

Zgadza się możesz, ale w technice jest jeszcze pojęcie jakości, myślisz że ono może podlegać subiektywnej ocenie?

Jakosc posiada swoje kryteria. Natomiast trzymanie jakosci wg okreslonych kryteriow nie sprawi, ze kazdy uzytkownik bedzie tak samo zadowolony z produktu. Poziom zadowolenia bedzie zalezny od zbieznosci kryteriow z oczekiwaniami jednostki. Slaby argument, odrealniony ?

23 minuty temu, Lech36 napisał:

Fajnie że zwróciłeś uwagę na marketingowy fragment wypowiedzi producenta utrzymany w tonie voodoo dla tych którzy wierzą w ten element hobby. To wskazuje na to że jesteś łatwym celem marketingu. Wystarczy trochę poczarować a wielbiciele voodoo nie umiejący tego poprawnie zweryfikować łykają haczyk i kupują. Ja wypowiedzi producenta w ogóle nie czytałem tylko tą zaproszonego gościa choć zdaję sobie sprawę że też musiał wykazać jakąś kurtuazję w związku z tym że w końcu robi mu się prezentację której niewielu może doświadczyć - dwa identyczne systemy, jeden aktywny drugi pasywny. 

Ty Lechu powinienes byc wyrocznia, wiesz co, kto, kiedy, po co ?  Jestem ciekaw algorytmu, ktory Ci sluzy do oceny. Jak technicznie to technicznie ? Moja podatnosc sprawila, ze wydalem 20zl ? Maja ze mnie pozywke ? Ty to sie znasz jednak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Lech36 napisał:

Poprawa brzmienia po użyciu mniej stabilnego wzmacniacza? Wow, można i tak, jak ktoś lubi dziwną nieliniową koloryzację.

Zwróć uwagę na to, że celowo używam tego zwrotu. To nie jest moje określenie, tylko sceptyków (w tym przypadku Porlicka).
Oczywiście, że to bzdura, ale przede wszystkim bzdurą jest pisanie, że jeśli wzmacniacz wnosi zmianę brzmienia w torze na linii: wzmak-kolumny, to jest niestabilny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, soundchaser napisał:

Oczywiście, że to bzdura, ale przede wszystkim bzdurą jest pisanie, że jeśli wzmacniacz wnosi zmianę brzmienia w torze na linii: wzmak-kolumny, to jest niestabilny.

Ale to bardzo prawdopodobna przyczyna słyszenia zmiany/różnicy, oczywiście o ile porównanie zostało wykonane prawidłowo technicznie. Oczywiście nie musi to być ta przyczyna mogą być inne.

19 minut temu, Adam_85 napisał:

Jakosc posiada swoje kryteria.

Problem w tym że słowo "jakość" nie ma ścisłej definicji w świecie audiofilskim. Jest to słowo wykorzystywane w zależności od chwilowych potrzeb. Niektórym np. podobają się regulatory barwy odkręcone nawet na maksa a innym bardzo słabe pod względem parametrów wzmacniacze lampowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

Ale to bardzo prawdopodobna przyczyna słyszenia zmiany/różnicy, oczywiście o ile porównanie zostało wykonane prawidłowo technicznie. Oczywiście nie musi to być ta przyczyna mogą być inne.

A jesteś w stanie do danej pary kolumn dobrać taki wzmacniacz, który będzie jednoznacznie stabilny?
Jak to zrobisz? Czytając specyfikację, czy mierząc jego parametry urządzeniem pomiarowym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Adam_85 napisał:

Ty Lechu powinienes byc wyrocznia,

Najlepiej jak każdy będzie wyrocznią sam dla siebie. Forum jest tylko żeby zaistniał materiał do podejmowania maksymalnie obiektywnych decyzji, ale nie będących wynikiem sugestii tylko własnego wyboru oczywiście po wykonaniu rzetelnych pod względem procedur porównań. 

3 minuty temu, soundchaser napisał:

A jesteś w stanie do danej pary kolumn dobrać taki wzmacniacz,

Korespondencyjnie nie bo trzeba sprawdzić wieloma testami technicznymi stabilność w różnych układach i na różnych obciążeniach. Tego nie robią nawet oficjalni testerzy z pisemek audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

trzeba sprawdzić wieloma testami technicznymi stabilność w różnych układach i na różnych obciążeniach.

Ale w jakim celu? Po to by wybrać wzmacniacz najbardziej stabilny?
Przecież chyba chodzi o zadowolenie z brzmienia, a "stabilny" wzmacniacz niekoniecznie musi to zapewnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, soundchaser napisał:

Po to by wybrać wzmacniacz najbardziej stabilny?

Możesz osobiście wybrać dowolny, nawet ten niestabilny. Masz nietypowe podejście do jakości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

Możesz osobiście wybrać dowolny, nawet ten niestabilny. Masz nietypowe podejście do jakości. 

Mam bardzo typowe podejście do jakości - interesuje mnie jak najlepsze brzmienie, takie, które trafia w moje preferencje.
Wtedy mam sprzęt najlepszej jakości i wtedy wzmacniacz jest dla mnie najbardziej stabilny.
To sceptycy mają chore podejście do jakości, próbując znaleźć teoretycznie najbardziej stabilny wzmacniacz, nawet nie wiedząc jak tego dokonać. Ale jak już uznają dany wzmacniacz za ten stabilny, to wtedy mogą sobie wmówić, że mają dobre brzmienie, choć tak naprawdę może to brzmienie im się nie podobać.
To się nazywa siła sugestii. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




To sceptycy mają chore podejście do jakości, próbując znaleźć teoretycznie najbardziej stabilny wzmacniacz, nawet nie wiedząc jak tego dokonać.

Jedno zdanie i
-inwektywa
- insynuacja
- zarzut braku wiedzy
Takie to właśnie trolowanie uskuteczniasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pataus napisał:

Jedno zdanie i
-inwektywa
- insynuacja
- zarzut braku wiedzy
Takie to właśnie trolowanie uskuteczniasz

Bo je wyrwałeś z kontekstu.
O bezsensowności tego szukania wzmacniacza "stabilnego" napisałem wiele postów wcześniej.
Może Ty mi wytłumaczysz dlaczego wzmacniacz, który wpływa na brzmienie jest nazywany przez sceptyków "niestabilnym"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bo je wyrwałeś z kontekstu.
O bezsensowności tego szukania wzmacniacza "stabilnego" napisałem wiele postów wcześniej.
Może Ty mi wytłumaczysz dlaczego wzmacniacz, który wpływa na brzmienie jest nazywany przez sceptyków "niestabilnym"?
Nie znalezłem takiego stwierdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To albo nie umiesz dobrze czytać, albo nie wykazujesz dobrej woli.
Porlick pisał o tym, że wzmacniacz powinien być stabilny, bo wtedy zapewnia "wierne odtwarzanie".
Tylko co to znaczy wierne? I jak sprawdzić, że dany wzmacniacz jest "stabilny"?
Dyskusja na ten temat była już dużo wcześniej w innym wątku i generalnie sprowadzała się do tego, że w zasadzie dobre wzmacniacze nie mają wpływu na brzmienie, bo są "stabilne", a te, które zmieniają brzmienie są wadliwie skonstruowane.
Znowu coś przekręciłem?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, soundchaser napisał:

To sceptycy mają chore podejście do jakości, próbując znaleźć teoretycznie najbardziej stabilny wzmacniacz, nawet nie wiedząc jak tego dokonać.

Na pewno nie dokonuje się tego na ucho a jak już będziesz upierał się przy uchu to bez procedur niczego rzetelnego nie dokonasz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.