Skocz do zawartości
piok

subwoofer aktywny gdn 20/60/3

Rekomendowane odpowiedzi

witam, 

mam wzmacniacz lampowy na 2a3 czyli niecale 2x4wat. i glosniki szerokopasmowe schodzace do 100hz i tak sobie mysle nad subwooferem ktory by wspomagal niskie tony.

juz wybralem glosnik. bedzie to tonsil gdn 20/60/3 w obudowie zamknietej 25l + wytlumienie

koncowka mocy: tu mam  dylemat czy lm3886 czy moze tranzystor bipolarny 100w na2SC5200 i 2SA1943 (kity w ze sklepu advanceelectronic)

filtr dolno przepustowy: z allegro kit 

i teraz mam pytanie do doswiadczonych... czy to wypali ?? i sie zgra ?? czy z technicznego pkt widzenia nie widzicie problemow??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

cześć

dałbym większy litraż,tak 35,40,litrów,grube ścianki ,wzmocnienia,wytłumienie wełną mineralną,do tego panel co najmniej 150wprzy 4ohm,nisko nie zejdzie ,ale do muzyki wystarczy, jak ,będzie za wolny ,zawsze możesz coś włożyć do środka obudowy i dobrać litraż na słuch,zgodnie ze swoim gustem,u mnie grał w 40 l i było ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no. Po co 150w? Wzmacniacz na satelity daje max 2x 4wat to sub wystarczy że dostanie 10wat i się chyba zgra poziomami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na basie impedancja bardziej spada i wzrasta zapotrzebowanie na moc,zwłaszcza ,że muzyka to nie jest sygnał sinus...10 w dla suba to o wiele za mało

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Impedancja na basie spada w obudowie br w częstotliwości strojenia. Obudowa zamknięta ma inną charakterystyke impedancji i tam głośnik będzie pracował w większej impedancji niż nominalna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dopiero jak zmierzysz to się przekonasz....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moc nie ma nic wspolnego z tym „jak nisko zejdzie“

Jak nisko zejdzie zalezy od parametrow TSP i dobranej obudowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

xajas,oczywiście,my tu o impedancji gadamy i zależności jej spadku z zapotrzebowaniem na moc,wiadomo,że tonsil nie zejdzie za nisko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, piok napisał:

witam, 

mam wzmacniacz lampowy na 2a3 czyli niecale 2x4wat. i glosniki szerokopasmowe schodzace do 100hz i tak sobie mysle nad subwooferem ktory by wspomagal niskie tony.

juz wybralem glosnik. bedzie to tonsil gdn 20/60/3 w obudowie zamknietej 25l + wytlumienie

Hi,

ten glosnik nie nadaje sie na subwoofer. Zwroc uwage na przebieg pasma -> spadek juz ponizej 200Hz

0F343BE5-00AB-4CFC-960A-2EC8315816B2.thumb.png.5a3f7ae9dfeb897f6a466fb24f13c244.png

jaki jest twoj limit finansowy

chcesz zbudowac jeden czy dwa (czyli stereo)

ile litrow maksymalnie moze miec obudowa (ile masz miejsca)

Edytowane przez xajas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zagra, zagra. I w dodatku To będzie najlepiej zagrane 50hz na świecie 😎

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pewnie ,ze zagra,trza mu tylko odciąć resztę pasma i ostawić sam bas,membrana będzie pracować tłokowo,niskie cięcie konieczne,miałem ten głośnik dawno temu ,ale pamiętam ,że bas mi się podobał

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dobra, chyba zdecyduje się na lm3886. Zasiłek go trafem 100w z napięciami -+28 dc co przy 4 ohm głośnika powinno dać 68wat. Teraz pytanie do fachowców. Jak zbić z 28 dc do 24dc tak żeby filtr dolnoprzepustowy zasilić. Domyślam się że stabilizatorem. Ale jakim?  W sumie filtr akceptuję od 10 do 24 DC. To może lm7815

Edytowane przez piok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lm3886 to fajny wzmacniacz szerokopasmowy. Do suba brałbym jednak TDA7294 jeśli koniechnie chcesz liniowy. Jeśli nie koniecznie polecam jakiś gotowy moduł tripath czy coś na TPA3116. Można sie zdziwić ile amperów dają te maleństwa, no i są eco 🙂

Możesz też znależć gotowy kompletny moduł z filtrem na tpa3116. Podłączasz to pod jakąś starą ładowarkę od laptopa, która pewnie wala ci się gdzieś w szufladzie i voila.

Przerabiałem już symasymy, gajklony i inne dyskretne wzmacniacze i na prawdę nie widzę, żeby impulsowe wzmacniacze im ustępowały.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eee raczej nie. Prędzej pójdę w końcówkę 100w na bipolarach. Ale ten lm3886 mi leży. Patrzę na aliexpres i można wyrwać wersje na złoconych płytkach i ekstra podzespołach w śmiesznych pieniądzach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eee nieeee. Sub ze wzmakiem w klasie a to byłby hardcore.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamiast tego Tonsila polecam rozejrzeć się za głośnikami z tylnej półki z Volvo C70. W najwyższym systemie były to 8" suby Dynaudio. Bardzo przyjemnie to gra. Na pewno bardziej zróżnicowanie od tego tonsila

Mocy dużo nie potrzebują. LM3886 myślę, że wystarczy do jednej sztuki.

Warto rozważyć zrobienie subwooferów stereo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Już jestem pewien. Biorę te koncowke.

53,61 zł | 220W UPC1342V 2SC5200 2SA1942 A7 Dual AC 18-36V Mono HiFi Amplifier Board
https://s.click.aliexpress.com/e/xGAa4GZ

Ten filtr.

31,36 zł | CIRMECH Low Pass Filter Bass Subwoofer Pre-AMP Amplifier Board Dual Power NE5532 low pass filter bass preamplifier
https://s.click.aliexpress.com/e/cPQfB7Yl

Edytowane przez piok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak już zmontujesz to opisz wrażenia....wybór wzmacniacza myślę,że jest dobry, ciekawe  jak z cłem ,kupowałem smartfona parę miesięcy temu i jakoś się udało,ale teraz podobno coraz bardziej ścigają

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi