Skocz do zawartości
IGNORED

6 tygodni jak 20 lat


Audio.Japan

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając na zagranicznych forach różnych informacji natrafiłem na ciekawy post. Był to temat o żywotności wzmacniaczy. User napisał że wzmacniacz grany na full/przegrzewany ciągle przez okres 6 tygodni to tak jakby dołożyć 20 lat wzmacniaczowi. Czekam na opinie na ten temat. Temat dedykuję wszystkim grającym na full/przegrzewajacym wzmacniacze. Peace

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdura, i co potencjometry wytrą się jak po 20 latach w ciągu tych 6 tygodni? kondensatory wyschną? Stracą upływność? wzmacniacz zazwyczaj posiada zabezpieczenia czy to termiczne czy to przeciążeniowe a ich działanie to już info dla użytkownika, że coś nie jest ok. Czy kolega może podrzucić wątek z tego forum na pw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, emileq1 napisał:

Co za bzdura, i co potencjometry wytrą się jak po 20 latach w ciągu tych 6 tygodni? kondensatory wyschną? Stracą upływność? wzmacniacz zazwyczaj posiada zabezpieczenia czy to termiczne czy to przeciążeniowe a ich działanie to już info dla użytkownika, że coś nie jest ok. Czy kolega może podrzucić wątek z tego forum na pw?

Oczywiście chodzi o żywotność tranzystorów i kondensatorów a nie innych części jak potencjometry. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I chodzi o non stop 6 tygodni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że będzie to po prostu innego rodzaju zużycie. Prawdą jest, że odpowiednia wentylacja urządzeń elektronicznych to ich zwiększona żywotność. ja bym tego po prostu w taki sposób nie porównał. po 20 latach pojawia się też utlenianie na niektórych elementach wspomniane wcześniej wycieranie potencjometrów. Biorąc pod uwagę tranzystory oraz kondensatory to wydaje mi się, że też jest to innego rodzaju zużycie. Niektóre urządzenia są konstruowane do takiej pracy. Mam w pracy mikser wizyjny i od spodu jest tak gorący, że nie można go trzymać dłużej niż kilka sekund, ma tak od nowości od 6 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, emileq1 napisał:

Myślę, że będzie to po prostu innego rodzaju zużycie

Jednak kondensatory mają określoną temperature działania, do tego dochodzi jeszcze kwestia jakości . Wiadomo obecnie nawet do drogich sprzętów wstawiane są kiepskiej jakości chińskie kondensatory . Myślę że granie na full wzmacniaczem z lat 90 a z obecnej produkcji to też różnica. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resurs najtanszych kondensatorów to od 1000 do 4000h przy znamionowym napieciu i temperaturze
Resurs tych najlepszych jest liczony na ok 10000-50000h

warto wiedziec ze zmniejszenie temperatury o 10 stopni lub napiecia o 10V podwaja zywotnosc kondensatorow

10.000h w 85 stopniach i 63V to 20.000 w 75 stopniach i tak dalej.

cala reszte wyliczyc mozecie sobie sami, moge tylko podpowiedziec ze nawet w A klasowych wzmacniaczach temperatura otoczenia nigdy nie ma wyzszej temperatury niz te 40 stopni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Bartosz_70659 napisał:

Jednak kondensatory mają określoną temperature działania, do tego dochodzi jeszcze kwestia jakości . Wiadomo obecnie nawet do drogich sprzętów wstawiane są kiepskiej jakości chińskie kondensatory . Myślę że granie na full wzmacniaczem z lat 90 a z obecnej produkcji to też różnica. 

Niestety to co napisałeś jest bardzo bolącą mnie prawdą:( Obecnie sprzęt projektują księgowi a nie inżynierowie. Choć nie jest to reguła. Istnieją kondensatory które są projektowane do pracy w wyższych temperaturach np 95°C, ale nie wiem czy są jakoś powszechnie wykorzystywane w audio. Sam serwisowałem ostatnio wzmacniacz, taki 33 letni i wszystko pozostało w oryginale, wymienione zostały tylko przekaźniki głośnikowe. Wcześniej podobno tez był coś grzebany ale zgodnie ze sztuką. Tak też uważam, że nie nie da się tego w ten sposób porównać, choć przyznaję, że sprzęt który moim zdaniem konstrukcyjnie był lepszy pochodzi z przedziału 1975 - 1995, szkoda, że na rynku wtórnym jest go coraz mniej:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bumpalump napisał:

cala reszte wyliczyc mozecie sobie sami

To ile pogra moje Onkyo, jak słucham na godz 10-11? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Bumpalump napisał:

Resurs tych najlepszych jest liczony na ok 10000-50000h

Czyli moja końcówka musiała być naprawdę oszczędzana skoro ciągle na oryginalnych kondensatorach. Mniej niż 3-4 h dziennie

 

7 minut temu, emileq1 napisał:

:( Obecnie sprzęt projektują księgowi a nie inżynierowie. Choć nie jest to reguł

Oczywiście wszystko zależy od ceny. W tanich sprzętach nikt nie zamontuje dobrych jakościowo elementów. W takim accuphase czy drogim sprzęcie co innego 

 

9 minut temu, szymon1977 napisał:

To ile pogra moje Onkyo, jak słucham na godz 10-11? 

Ile kosztowało ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy firma projektowała Phaetona, szef Volkswagena powiedział, że chce mieć samochód, w którym będzie mógł jechać 24 godziny z prędkością 300 km/h i nie odczuć zmęczenia. To podobna, raczej teoretyczna sytuacja. W realnym świecie nie zdarza się chyba zbyt często.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, szymon1977 napisał:

To ile pogra moje Onkyo, jak słucham na godz 10-11? 

do momentu awarii

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie.

Na co dzien zajmuje sie niezawodnoscia systemow - miedzy innymi elektroniki. Wszystkie komponenty elektroniczne sa podatne na dzialanie temperatury: poprzez np migracja materialow, dryft termiczny, czy inne mechanizmy zachodzace podczas pracy w wysokich temperaturach. 

Dotyczy to wszystkich typow kompoenentow - nawet tych projektowanych do pracy z wysza temperatura.

 

--> Moze to nie do konca dobre porownanie - ale - jesli kupujecie opony, to wasz styl jazdy oraz warunki drogowe i atmosferyczne wplywaja na ich zywotnosc. Inaczej zachowaja sie w ciaglych 40 stopniach, inaczej w 15 stopniach (zgadnijcie w jakich bedzie mniejszy stres materialowy ? )

Elektronika tak samo - 6 tygodni w maksymalnej temperaturze moze byc ekwiwalentem kilku lat normalnej pracy (po 3 godzinny dziennie) z nizsza moca. Czy 20 - to nie wiem, zalezy jak bardzo rozni sie temperatura przy maksymalnym obciazeniu a przy normalnym sluchaniu oraz od uzytych komponentow.

Wygrzewujac sprzet - prosicie w skrocie o krotszy czas dzialania waszych urzadzen. Jak bardzo - to juz zalezy od wielu czynnikow.

 

W niezawodnosci przyjmuje sie ze srednio 10 stopni celsiusza wiecej to 2 razy wieksze ryzyko uszkodzenia komponentu (Srednio!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, TUX napisał:

Moj Gryphon Callisto 2200 ma 20lat i gra bardzo dobrze. Tylko potencjometr troche trzeszczy.

TUX

Gryfon nie jest japoński... niemożliwe żeby grał tyle lat ;-)))

 

Ps. Bartek, ale wszyscy już wiemy że Twoje klamoty są najlepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ziko369 napisał:

Ps. Bartek, ale wszyscy już wiemy że Twoje klamoty są najlepsze ?

Znajdź gdziekolwiek posta w którym twierdziłem że mam najlepsze klamoty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ziko369 napisał:

Wszędzie piejesz nad jakością Made on Japan...

Przynajmniej to prawda. W przeciwieństwie do Twojego latania po wątkach i piania nad Twoimi kolumnami stx za 1000zl sztuka. I jest odwrotnie. To Ty twierdzisz że masz super kolumny a reszta to frajerzy co za ciężkie pieniądze kupują czary i marketing :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
11 minut temu, Bartosz_70659 napisał:

Przynajmniej to prawda. W przeciwieństwie do Twojego latania po wątkach i piania nad Twoimi kolumnami stx za 1000zl sztuka. I jest odwrotnie. To Ty twierdzisz że masz super kolumny a reszta to frajerzy co za ciężkie pieniądze kupują czary i marketing ?

Widzisz Bartek...problem polega na tym, że mam dostęp do tych "świetnych" kolumn i kolegów, którzy takowe posiadają...

Mam Ci wymienić?

Diapason Adamantes, Proac D2, Heco Statement, Studio 100, Aida Acoustics Thaisis, dalej wymieniać? Te tańsze od Twoich pomijam...

Wzmacniacze też chcesz?

Więc nie pitol mi tu jak mają brzmieć dobre kolumny...

Oczywiście Made in Japan doceniam bo sam mam gramofon Sony z 1973 roku ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ziko369 napisał:

Widzisz Bartek...problem polega. A tym, że mam dostęp do tych "świetnych" kolumn i kolegów, którzy takowe posiadają...

Więc nie pitol mi tu jak mają brzmieć dobre kolumny...

Uważam, że te STX w swojej cenie są wybitne. Ograniczenia swoje oczywiście mają szczególnie w stereofonii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, CEzAR21 napisał:

że te STX w swojej cenie są wybitne.

Czy ja twierdzę że nie? Jest wątek na forum o stx i ludzie twierdzą to samo. Twierdza też że mieli stx ale przeszli na lepsze/drozsze. Ale jak kto twierdzi że to super kolumny i zjadają na śniadanie jak i kolacje dużo droższe to sory. Jakoś na forum nikt nie wyrzuca przez okno kolumn za 5 czy 10 tysięcy i leci kupować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bartosz_70659 napisał:

Czy ja twierdzę że nie? Jest wątek na forum o stx i ludzie twierdzą to samo. Twierdza też że mieli stx ale przeszli na lepsze/drozsze. Ale jak kto twierdzi że to super kolumny i zjadają na śniadanie jak i kolacje dużo droższe to sory. Jakoś na forum nikt nie wyrzuca przez okno kolumn za 5 czy 10 tysięcy i leci kupować. 

Masz racje i to samo napisałem, to dobre kolumny, ale mają swoje ograniczenia a kolumn za 5K na pewno nie zjadają, niektóre "być może" i tak ale to już jest czysta teoria.

...zależy jeszcze jak bardzo są głodne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.