Jump to content
gressi

MiniDsp 2x4 czy wersja HD

Recommended Posts

Myślę o przejściu na system aktywny , co będzie lepsze MiniDsp , czy jakaś inna zwrotnica aktywna do zestawu 2 dr? Czy wersja HD będzie lepsza ? Głośniki Accuton : C173-6-191E + C2-6-23 , objętość ok 18 l , strojenie na 41 Hz .

Posted (edited)

Czy masz juz na mysli jakies konkretne koncowki mocy? Wybor koncowek uwzglednil bym w tej decyzji

przyklad

jesli zrobisz koncowki samemu, np. 4 moduly Hypex UcD180 symetryczne, to bym wybral MiniDSP Balanced 2x4 z wyjsciem symetrycznym

mozesz tez wziac znakomite gotowe moduly Hypex Fusion FA122

https://www.hypex.nl/product/fusionamp-fa122/92

albo MiniDSP 2x4 HD i do tego uzywany Receiver KD z wejsciem Aux na wszystkie kanaly jako 4-kanalowa koncowke mocy (funkcjonuje znakomicie i ma regulacje glosnosci)

wiele drog prowadzi do Rzymu

Jaki masz na to budzet? DSP i koncowki mocy

Edited by xajas

mozesz tez wziac znakomite gotowe moduly Hypex Fusion FA122
https://www.hypex.nl/product/fusionamp-fa122/92

Być może widziałeś gdzieś pomiary ich procesora? Hype-u dużo ale niektórzy mówią że szumią i do tego brak niezależnych pomiarów. Sam rozważam zakup ale te dwie rzeczy niepokoją.

Jeszcze w nowszych modelach zniknął Soft-start. W poprzedniczkach na UcD miękki start był.

Posted (edited)

Jesli mozesz/chcesz sobie na to pozwolic, zwroc uwage na to genialne ustrojstwo

https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series

to absolutny multifunkcjonalny Joker

Player, dsp, zwrotnica, DAC, DRC...

genialne

15 minut temu, Ivan_70484 napisał:

Być może widziałeś gdzieś pomiary ich procesora? Hype-u dużo ale niektórzy mówią że szumią i do tego brak niezależnych pomiarów. Sam rozważam zakup ale te dwie rzeczy niepokoją.

Jeszcze w nowszych modelach zniknął Soft-start. W poprzedniczkach na UcD miękki start był.

Hi,

Pomiarow DSP nie widzialem, ale nawet ta najprostsza wersja AS2.100D (zabudowalem je w glosnikach dla mojego juniora) ma bardzo dobry DSP i bylismy z niego zadowoleni

to z tymi szumami to bzdura. Sam uzywam te moduly. Zaczalem od UcD400HG jako zastepstwo za Monobloki B&W MPA1 w kombinacji z B&W 804 i to byl duzy skok do przodu, nic nie szumialo 🙂

teraz przestawilem sie na glosniki aktywne, i wszystkie kanaly beda sterowane Hypexami (8 Kanalow). Gdybym byl niezadowolony, nie rozbudowywal bym systemu w tym kierunku 🙂

nawet jesli wezniesz zamiast UcD wersje N-Core (bez Softstartu)  mozesz dokupic tani modul Softstart za 40€

ja zaplanowalem 2 sztuki (kazda znosi 1600W)

Edited by xajas
  • Like 1

Posted (edited)

Zapomnialem wspomniec jeszcze jedna bardzo ciekawa alternatywe.

jest to troche bardziej skomplikowane rozwiazanie dla „zaangazowanych“, ale za to oferujace niesamowite mozliwosci. Rozwiazanie polega na przeniesieniu  wszelkich funkcji zwrotnicy, DSP, DRC,... do odpowiednich programow lecacych na PC albo MAC, a zewnetrzny Audio Interface (czyli wielokanalowy DAC) i koncowki mocy sa tylko „organami wykonawczymi“ 🙂

czyli nie uzywam Hardware-DSP tylko Software-DSP

dzieki temu wszystko jest otwarte

BTW. To jest rozwiazanie, ktore wybralem dla siebie dla mojego aktywnego systemu

Edited by xajas
  • Like 1

3 hours ago, gressi said:

Myślę o przejściu na system aktywny , co będzie lepsze MiniDsp , czy jakaś inna zwrotnica aktywna

Masz na myśli inną zwrotnicę aktywną, czy inną zwrotnicę cyfrową?

Jeśli zdecydujesz się na najtańszą wersję mindsp 2x4, raczej nie brałbym w obudowie. Żeby to grało trzeba wykorzystać wejście cyfrowe, więc jakiś dodatek wejść musisz dokupić. Sam ADAU1701 na której zrealizowane jest 2x4 daje radę do zwrotki 2-way, ale jak wspomniełem nie na wejściach analogowych. W ogóle pogodzić należy się z tym że na każdej zwrotnicy cyfrowej będzie strata na jakości jeśli zasilimy ją sygnałem analogowym.

Sam stosuję ADAU1701, ale ja mam taki projekt z wieloma wejściami cyfrowymi, zewnętrznym DAC na ES9023 i analogową regulacją głośności na PGA2311. Czegoś takiego w sklepie raczej nie znajdziesz. Jeśli ktoś już robi DSP, regulację głośnośći robi też cyfrowo.

MiniDSP 2x4 ma wejscia analogowe, ale inna wada jest bardzo niskie napiecie wyjsciowe (0,9V)

Ja bym tego prostego 2x4 nie kupil

Posted (edited)

xajas 

Końcówka to Tag McLaren 100x4R . Czyli trochę wykastrowana 100x5R 🙂

Czyli kupując MiniDsp 2x4 HD , które ma wejścia cyfrowe mogę pominąć dac ? Zależy mi głównie na wejściu usb ( Allo USBridge ) i cyfrowym toslink lub coaxial do podłączenia transportu , telewizora , dekodera ?

Edited by gressi

Posted (edited)

Ladna koncowka.

nie omijasz DAC, omijasz ADC, i to jest dobrze

ADC jest na analogowym wejsciu (nie potrzebujesz)

DAC jest na analogowym wyjsciu do koncowki

Pamietaj o Remote Control (regulacja glosnosci)

Edited by xajas

xajas

Ta końcówka ma możliwość regulacji wzmocnienia z pilota .

Posted (edited)

Wszystkich kanalow rownoczesnie?

Dzieki remote mozesz jeszcze przelanczac rozne zapamietane setupy (wazne).

BTW. Wlasnie siedze przed moim zestawem i porownuje najswiezsze / nowe 4 setupy, ktore przed chwila dopasowalem  

Razem jest ich aktualnie 7 🙂

Bildschirmfoto 2019-03-17 um 21.07.48.png

Edited by xajas

Widzę , że to wyższa szkoła jazdy , niż mi się wydawało .

Posted (edited)
13 minut temu, gressi napisał:

Nie pozwol sie zniechecic!

Masz znakomite elementy pozwalajace zbudowac dobry aktywny system.

MiniDSP nie jest wcale taki skomplikowany.

Do tego dochodzi fakt, ze jest bardzo rozpowszechniony, znajdziesz setki projektow w sieci, na forach i jest bardzo dobrze udokumentowany.

Moses stworzyc glsoniki absolutnie super klasy, to zupelnie inny swiat niz nawet wiele drozsze pasywne rozwiazania.

Co jeszcze potrzebujesz to mikrofon (np. UMIK-1) i darmowy program do pomiarow REW (znakomity)

PS.

Taki DSP to jest jak Excel, mozesz go zarowno uzyc max prosto tylko do zsumowania kilku liczb albo super inteligentnie poprzez najbardziej skomplikowane, programowane kalkulacje.

Apetyt rosnie w miare jedzenia 🙂

Edited by xajas

2x4hd jest zrealozowane na jakimś kodeku AK z tego co widzę, prawdopodobnie wyjścia analogowe będą lepszej jakości jak w 2x4, no i jeśli będziesz korzystać z wejścia toslink nie powinno być źle.

12 minutes ago, gressi said:

W każdą nową rzecz trzeba się trochę wdrożyć. Generalnie pluginy minidsp są proste i intuicyjne. W razie czego zawsze możesz dopytać.

Mam tylko nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że przy zwrotnicy cyfrowej poza potrzebą posiadania wiaderka elementów pasywnych, zasady są te same co w zwrotnicy pasywnej? Tak samo trzeba dokonać pomiarów, zgrać fazę. Jedyna różnica jest taka, że zamiast zonglować cewkami i kondensatorami klikamy sobie w klawiature 🙂

• Like 1

xajas

Wielkie dzięki !

Myślę , że wykorzystam mikrofon do JIG-a , panasonic wm 61 , a z programem trochę będę musiał się pobawić .

Jeszcze raz wielkie dzięki , poszukam MiniDsp HD .

Posted (edited)

Powiem szczerze, ze nie rozumiem, dlaczego w tym zacytowanym linku ci goscie wpuszczali te kapsuly tak gleboko do tych miedziamych rurek. Wszystkie mikrofony, ktore dotychczas budowalem byly zamocowane na koniec rurki, by zachowac jak najmniejsza otaczajaca srednice (podobno to ma wplyw na najwyzsza mierzalnna czestotliwosc). Po skalibrowaniu w oparciu o niezly mikrofon BeyerDynamik wskazywaly zaskakujaco dobre/porownywalne wyniki.

A9BE9394-78C5-4FA2-9246-9E8A15FB0030.jpeg

B4C6EE42-5171-40F9-B7A8-AB8377EAF989.jpeg

BTW. Jesli juz kalibrowac to dla obydwu kierunkow 0deg (pomiry glosnikow) i 90deg (pomiary akustyki pomieszczenia)

a tu jeszcze jedna kreacja - binauralna (sluchawki przerobione na mikrofon „binauralny“), do pomiarow w samochodzie 🙂

7D7B9D11-C006-438B-837C-0EC3619009DE.jpeg

Edited by xajas
  • Like 1