Skocz do zawartości
IGNORED

wybor kolumn głośnikowych dla Sansui 9090


Viking321
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Cześć,  cieszę się, że na forum przybył jeszcze jeden amator starych Sansui. Ja mam ich kilka a w tym wspomniany receiver 9090    ( tak wtedy nazywano konstrukcję wzmacniacz + tuner ) Na początku grał z kolumnami Esa Ostinato  potem Audio Physics Sitara i Tempo,  Studio 16Hz Minas Anor, Audio Academy Phoebe. Wszystkie te połaczenia dawały dźwięk otwarty szczegółowy z dobrą stereofonią i rozdzielczością ale zawsze brakowało mi tak zwanego mięsa, dociążenia i żywiołowości. Zrezygnowałem ze współczesnych " słupków"  Sięgnąłem  po  vintage'owe pudła,  najpierw PIoneer HPM 100 a potem JBL L166 z 12 " basowcem. Te JBL pochodzą z lat 70-siątych ubiegłego wieku podobnie jak ten model sansui i to dla mnie najlepsze połączenie.  Polecam kolumny JBL z serii L, Control Monitor, Ti i inne z tego okresu oryginalnie amerykańskie. Coś w ty jest, że firma Sansui  polecała w tamtych czasach  kolumny JBL do współpracy ze swoimi produktami. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako totalny nie podałeś ani metrażu, ani budżetu; upodobań i gatunków nie wspomnę ...

Skoro mowa o JBL to można się spokojnie zdecydować na Arena 180 a gdyby były

za duże, to w tej linii są  170 z jednym wooferem i podstawkowe  - Arena 130

wystarczające do ok 18 m2.   Klasyczna dynamika i równowaga zapewnione.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz. 

Wielkosc pomieszczenia o koło 35-40m2 

Czy coś  takiego mogło by zagrać 

https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=143245281

https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=143299520

pozdrawiam .Zbyszek. 

 

Edytowane przez Viking321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Sansui 9090 grały u mnie również JBL LX 66:   (https://allegro.pl/oferta/glosniki-jbl- lx66-7776859553 ) 

Kolumny z dwoma 20" wooferami i tytanową kopułką produkowane w Danii a więc trochę inaczej grające niż amerykańskie oryginały. Brzmienie dynamiczne, świetne do rocka ale trochę za duże jak na moje 18 m2. Myślę, że na Twoich 40 m2 w pełni rozwinęłyby  skrzydła. Cena z tego linku bardzo zawyżona, ja swoje jak pamiętam kupiłem za 700 zł ale to  było jeszcze przed nastaniem mody na stare JBL-e. Poleciłbym również Wharfedale E50 albo jeszcze lepiej E70 na Twoją powierzchnię. Ja miałem E50 i one spowodowały, że zrezygnowałem z Audio Physic Sitara. Poniżej link z allegro ale tylko poglądowy bo pokazane tam kolumny wymagają sporego nakładu aby doprowadzić je do kultury.  https://allegro.pl/oferta/kolumny-wharfedale-e50-7823214250

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieporównywalne ? 

Primo - JBL to basrefleks więc większa szansa w tym metrażu na wypełnienie

przynajmniej podstawą basową. Ale trzeba jeszcze lubić bas i sądząc po samym BR

dobrze byłoby odsunąć z pół metra od ścian a jeszcze więcej od rogów pokoju.

Sansuje to typowe vintage od których trudno zbyt wiele oczekiwać, a nawet nie

podaje klient modelu co utrudnia identyfikację.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, te JBL-e potrzebują miejsca wokół siebie żeby grać przestrzennie z dobrym punktowym basem. Mnie spodobała się scena stereo jaką tworzyły oraz szybkość i żywiołowość przekazu. Dobre do rocka, jazzu. Impedancja 4 Ohmy i 94 dB efektywności. Próbowałem je również z lampą Amplifona i też było OK. Facet, który je ode mnie odkupił używał właśnie  lampy Cayina.  Musisz sam posłuchać czy takie brzmienie ci odpowiada. Zwróć uwagę na  piankowe zawieszenia wooferów, ja w swoich wymieniłem na nowe, podobno oryginalne. Operacja nie jest trudna   i można to zrobić samemu korzystając z opisów w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za takim pomysłem, warto spróbować ale wszystko zależy od budżetu jakim się dysponuje. Sansui SP-X9 to już wysoka liga. Kolega Viking321 podał link do tanich  vintage'owych Sansui ale ja nie mam żadnych doświadczeń z takimi kolumnami więc trudno mi doradzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie  dziękuje  za odpowiedzi,wszystkie czytam i sprawdzam.

Mój budżet jest nie ograniczony ?, (z przymróżeniem oka)

Oczywiscie jak mogę kupić tanio ,to tak robię . W Norwegii  czasami moge coś znaleźć w cenie niższej niż w Polsce. Wiec liczę na szczęście. Wasze propozycje pozwalaj mi szukać już konkretnych modeli. 

Dziekuje i pozdrawiam  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Spoko wybór a przy tym 8 Ohm, więc każdy wzmacniacz je uruchomi.

Konstrukcja w starym stylu; duży woofer, trzy drogi a wisienka to jednak miękka kopułka.

Słowem - do wszystkiego i bez dużych kosztów.

Będzie Pan zadowolony ? 

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej mezalians ? 

Nie mam jednak pewności, czy STX'y z zapytania mają związek z Sansui ...

a poza tym zawsze można rozważyć:

czy są równe wielu dziś anachronicznym konstrukcjom, czy lepsze ?

Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.