Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa kolumn rozważania konstrukcyjne.


Tomasz Comasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Składam sobie budżetowe kolumny stereo.  Jeśli chodzi o moją znajomość w tym zakresie jest znikoma. Wydaje mi się,że to co wiem określa mnie jako laika w temacie budowy kolumn.

W wielkim skrócie moja konstrukcja to prosty 3way.

Góra Tonsil gdwk  80/9 filtr +5000hz 12db/oct

Średnie Visatron fst-7 filtr +500hz 6db/oct

Niskie Stx 11.100 br 80hz filtr do 500hz 6db/oct.

Jeśli chodzi o wygłuszenie to średnica gęsto wygłuszona watą bawełnianą co dało duży efekt na plus.

Niskie tony po wielu próbach wygłuszania i słuchania zostały wygłuszone tylko w okolicy tunelu bass reflex(otulenie tunelu) co dalo odczucie mniej ostrego ale bardziej przyjemnego i bardziej responsywnego basu.

Całość stoi na komodzie obok tv. 

Kolejnym elementem,który znacząco wpłynął na dźwięk były nóżki zrobione z pumeksu. Bas stał się jeszcze przyjemniejszy dla ucha.

Sama obudowa jest zrobiona z cienkiego MDF 10mm. Zastanawiam się czy wyklejenie komory niskotonowca matą bitumiczną nie poprawiło by brzmienia poprzez mniejsze przenoszenie drgań na obudowę.

Kolejna sprawa to usadowienie kolumn na podłożu. Pumeks jako nóżki sprawdził się bardzo dobrze, ale może da się zrobić coś jeszcze? Komoda ma cienki blat podatny na drganie (Meble z sieciówki), więc może podstawki z granitu coś by pomogły?

Kolejnym zjawiskiem,które zauwazylem, to to,że gdy łóżko,które jest na przeciwko kolumn jest rozłożone to cały zestaw gra ciut lepiej niż gdy jest złożone. Czy zrobienie na ścianie gdzie jest łóżko ekranu akustycznego z pianki (mata trójkątna) ,który tak ja łóżko pochłaniał by fale da coś w tym przypadku?

Może macie dla mnie jakieś inne rady/pomysły?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumienie dało, bo to woofer do closed, a strojenie aż 30 Hz poniżej jego Fs to nie jest dobry pomysł

nie tylko wobec głośnika, który się do tego raczej nie nadaje.

Zamkniętą trzeba tłumić oczywiście; czasem bardzo mocno i można użyć różnych materiałów,

ale nie wtedy, gdy równolegle daje się  BR ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.