Skocz do zawartości
IGNORED

220V na 230V - przeróbka


matoole
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka sprzętów ,które powinny "chodzić" na 220V i trochę się o nie boję. Grzebiąc w sieci znalazłem taki schemacik

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dyskusja pod linkiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy to rozwiązanie załatwia sprawę w każdym przypadku klocków audio? Czy może powodować jakąś degradację dźwięków?

Aha ... jestem kompletnie zielony w temacie, więc co najwyżej będę TO COŚ zlecał :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.  Zapewne wykpisz się zwykłym  toroidalnym transformatorem halogenowym, 2 x 12V, o jednej dziesiątej mocy. Za psie pieniądze. 
Jaka jest łączna moc gratów audio, które chcesz z tego 220V zasilić?
Dodaj wszystko do kupy. Następnie podziel przez dziesięć. Dorzuć 20% zapasu i pozamiatane.
A ino fazowości na wtórnym nie pomyl. Pamiętaj, że masz odjąć te 24VAC, a nie dodać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

To szukanie dziury w calym

Pisałem w pierwszym poście, że jestem kompletnie zielony w tych sprawach , więc jak mogę szukać dziury w całym? Kompletnie się nie znam na elektryce i elektronice.

Godzinę temu, zjj_wwa napisał:

Jaka jest łączna moc gratów audio, które chcesz z tego 220V zasilić?

Jestem tak wielkim lamerem z elektroniki ,ze nawet nie bardzo rozumiem pytania ?

Chodzi o pobór watów z sieci? Jeżeli tak to pierwszy z brzegu mój wzmak 780W / 10 + 20% , czyli zasilacz 100 jednostek, ale czego? Wat?

Godzinę temu, zjj_wwa napisał:

A ino fazowości na wtórnym nie pomyl. Pamiętaj, że masz odjąć te 24VAC, a nie dodać

Nie pomylę bo sprzęt zaniosę do kogoś ,kto się na tym zna ?

Ale sam pomysł jest OK? Nie będzie degradacji w dźwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez matoole

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer A77X -proszę nie sugerować się opisem na Hifi Wiki bo tam jest na[pisane ,że wzmak chodzi na 220/240 , a tak nie jest.

Grundig A903 na oryginalnym STK (o które bardzo się boję). Co prawda zadałem zadałem kiedyś w tym dziale pytanie dotyczące tego wzmaka i uspokojono mnie ,że 230v nie powinno go spalić ,ale ....

Jest jeszcze Braun Atellier CD5, ale tutaj nie jestem pewny napięcia -musiałbym poprzesuwać graty- podobnie jest z Pionkiem A88X

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wpadles na to ze 230V jest dla nich zagrozeniem? Skad pochodzi ta informacja?

Jeszcze nigdy nie slyszalem o czyms takim.

Zobacz zalaczony przyklad (to nie tylko HiFi Wiki)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł zastosowania 'bucking transformer' jest dobry, o ile będziesz chciał tą metodą napięcie obniżyć, uznając to za konieczne czy celowe.  Wpływ na dźwięk będzie minimalny, lub wręcz żaden. Audiofile z wyższej półki - też czasem tą sztuczkę stosują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, xajas napisał:

Jak wpadles na to ze 230V jest dla nich zagrozeniem? Skad pochodzi ta informacja?

Z mojej głowy ?. Jestem co prawda laikiem ,ale zakładam ,że jak coś jest na 220 i zasila się to 230 to zdrowe to nie jest. Zresztą z jakiegoś powodu była prowadzona dyskusja na Elektrodzie,, czyli nie tylko ja mam z tym kłopot

8 godzin temu, xajas napisał:

Zobacz zalaczony przyklad (to nie tylko HiFi Wiki) 

Co mi da ten przykład skoro na moim A77X  jest niestety coś takiego. Zresztą jak pisałem mam kilka takich klocków.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 godzinę temu, zjj_wwa napisał:

Sam pomysł zastosowania 'bucking transformer' jest dobry, o ile będziesz chciał tą metodą napięcie obniżyć, uznając to za konieczne czy celowe

Myślę, że lepiej to zrobić dmuchając na zimne,tym bardziej ,że drogie to pewnie nie będzie.

Czy dodając transformator można dać jakiś większy ,żeby dodać  trochę mocy wzmacniaczowi? Mój Grundig A903 mimo 100W/8Ohm i 370W jest wyraźnie słabszy od 250W Denonka  i już przy głośność ustawiona powyżej 11 zaczyna zniekształcać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez matoole

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem +10% na zasilaniu, choć stare klocki na 220V mając lekki zapas na kondach w prostowniku, były już blisko granicy. Po niedawnej awarii, upalony 4x240, mam zasilanie z drugiej stacji, i w gniazdku już tylko 245, zamiast 254V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem chyba wcześniej.  Toroid 100W obsłuży Ci system o poborze mocy 1000W.
A toroid 150W (lub 150VA - to "prawie" to samo) - obsłuży Ci system o poborze mocy 1500W.

Zauważ, że te 24V AC, które ##"zdejmujesz"## z 240V AC, to ono stanowi raptem 10%.  (24/240 = 0,1).
No to teraz na chłopski rozum:  Jeśli 10% z "X" to jest 100W,  to znaczy, że całe "X" wynosi 1000W.

Kumasz?

Całe piękno tego pomysłu polega na tym, że ten transformatorek wcale NIE MUSI  być duży, bo masz przekładnię 1:10.

Albowiem jeśli przy 240 V AC masz pobór 1000W, to na transformatorku 24V przewalać się będzie jedna dziesiąta tegoż.

Zasada działania tego transformatorka jest taka: 
a). Jego pierwotne uzwojenie (cienkie druciki, duuuużo zwojów) łączysz normalnie do sieci 230V.
b). Na jego wtórnym, pojawi się to co powinno, czyli 12V AC, a przy dwóch uzwojeniach wtórnych - np. 2x 12V AC, które po zssumowaniu da 24V AC.
c). Zapytasz .... Ale co ma piernik do wiatraka? Tudzież co ma 24V AC po stronie wtórnej, do napięcia z gniazdka elektrycznego, czyli np. 242 VAC ?
.... Ano, ma.  Albowiem to też jest prąd zmienny.

d). A skoro zmienny, to może on być, względem napięcia w sieci, albo w fazie, albo w PRZECIW-fazie. Czyli tak, jak z kobietą.

e). Wyobraź sobie, że teraz tą Fazę z sieci, o wartości napięcia (liczonej wzlędem przewodu "Zero") wynoszącej np. 242 V AC, puszczasz niejako "szeregowo" przez uzwojenie wtórne Twojego trafka.  Efekt?
f). Masz połączenie szeregowe dwóch napięć typu AC.  Jeśli połączysz je współfazowo, to w efekcie uzyskasz DODAWANIE napięć, czyli 242V + 24V = 264 VAC.   Oj, niedobrze, niedobrze. Za dużo.

g). Ale jest też druga możliwość. Połączenie w przeciwnej fazie. Czyli niejako Twoje 24V AC z wtórnego będzie teraz "walczyć" z napięciem sieci.  Czyli będzie się "ODEJMOWAĆ" od napięcia sieci.  A zatem: 242V AC minus 24V AC == 220 V AC.

Przeciwnością każdego dodawanka jest odejmowanko. Czyli mówiąc inaczej: dodawanko ze znakiem minus.  No to odejmujesz. No i supcio. Obniżyłeś w ten sposób napięcie fazowe na drugim końcu uzwojenia wtórnego tego trafka. Mierzone oczywiście względem przewodu zerowego.

UWAGA:  Ta metoda nie ma nic wspólnego z tzw. separacją galwaniczną. Cały czas masz żywe połączenie bezpośrednio z fazą z sieci. Tak więc całe to ustrojstwo jest bardzo niebezpieczne. Należy je zamknąć w dobrze izolowanej plastikowej obudowie, bez możliwości dotykania tego, co jest w środku. Ot, i tyle.

Zapewne w następnym pytaniu zapytasz ... a dlaczego transformator buczy ?

Od razu odpowiadam: Jak byś miał okres pięćdziesiąt razy na sekundę - to też byś buczał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, matoole napisał:

Z mojej głowy ?. Jestem co prawda laikiem ,ale zakładam ,że jak coś jest na 220 i zasila się to 230 to zdrowe to nie jest. Zresztą z jakiegoś powodu była prowadzona dyskusja na Elektrodzie,, czyli nie tylko ja mam z tym kłopot

Co mi da ten przykład skoro na moim A77X  jest niestety coś takiego. Zresztą jak pisałem mam kilka takich klocków.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Myślę, że lepiej to zrobić dmuchając na zimne,tym bardziej ,że drogie to pewnie nie będzie.

Czy dodając transformator można dać jakiś większy ,żeby dodać  trochę mocy wzmacniaczowi? Mój Grundig A903 mimo 100W/8Ohm i 370W jest wyraźnie słabszy od 250W Denonka  i już przy głośność ustawiona powyżej 11 zaczyna zniekształcać.

 

Obniżając napięcie z 230 na 220 zmniejszasz prawie 10% maksymalną moc wyjściową bez względu na wielkość transformatora. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, zjj_wwa napisał:

Zapytasz .... Ale co ma piernik do wiatraka? Tudzież co ma 24V AC po stronie wtórnej, do napięcia z gniazdka elektrycznego, czyli np. 242 VAC ?

Tak, to był pierwsze co mi przyszło do głowy ?

Teraz i później kilkukrotnie to sobie przeczytam i postaram się to wszystko zrozumieć :-))) To będzie takie moje zadanie domowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, przemak napisał:

Obniżając napięcie z 230 na 220 zmniejszasz prawie 10% maksymalną moc wyjściową bez względu na wielkość transformatora. 

Doprecyzuję. Miałem na myśli nominalną moc Bucking Transformers'a.
Obciążenie ma po prostu pobierać nie więcej jak dziesięciokrotność nominalnej mocy Bucking Transformers'a.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 22.03.2019 o 08:55, matoole napisał:

które powinny "chodzić" na 220V i trochę się o nie boję.

A sprawdzałeś jakie masz napięcie w gniazdku (zwłaszcza o różnych porach doby)?

Wartość napięcia w sieci w wielu przypadkach nie jest stała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zjj_wwa napisał:

Doprecyzuję. Miałem na myśli nominalną moc Bucking Transformers'a.
Obciążenie ma po prostu pobierać nie więcej jak dziesięciokrotność nominalnej mocy Bucking Transformers'a.

 

Mi chodziło o ostatnią część wypowiedzi - obniżenie o te 5% napięcia zasilania końcówki powoduje niecałe 10% mniejszą moc maksymalną i nie zależy to od mocy transformatora dodatkowego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Seyv napisał:

A sprawdzałeś jakie masz napięcie w gniazdku (zwłaszcza o różnych porach doby)?

Wartość napięcia w sieci w wielu przypadkach nie jest stała.

zmierz napięcie w sieci (pożycz dobry miernik bo mierniki za 15 zł w tym momencie potrafią fałszować ) w porze kiedy najczęściej słuchasz, sprawdź w serwisówce jakie jest napięcie na wtórnym uzwojeniu transformatora w Twoim urządzeniu, sprawdź na jakie napięcie są kondensatory głowne zasilacza.

Wpisz wyniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miernik mam, muszę go tylko wyciągnąć , a od rana siedzę i muzy słucham. Jak tylko zbiorę siły ... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze w kolejności do odstrzału w japońskich sprzętach są kondensatory odkłócające które wsadzano na max. 250V. Warto podmienić je na MKPX2 na 275V lub więcej. 

Niby pierdoła, ale wystrzał tego kondensatora ciągnie za sobą nieraz inne rzeczy np. bezpieczniki, żarówki a w sprzętach Yamaha praktycznie nienaprawialne i nie do kupienia układy regulacji napięcia (przed trafem).

Mnie ustrzeliło Yamahe A960, na szczęście poszedł tylko ten kondensator, bezpiecznik i żarówka włącznika (bez której wzmacniacz nie ruszy ot ciekawostka).

U mnie w sieci wczoraj było 230 +- 2V.

Ale w włączoną ładowarką z laptopa do tej samej listwy pomiary były już od 200V-260V. Wątpie że napięcie naprawdę tak skakało, ale świadczy to ilości śmieci które wprowadzają zasilacze impulsowe.

Pozdrawiam.

PS. Zamiast kombinować z jakimś dziwnym trafo wynalazkiem, lepiej prześledzić schematy posiadanych urządzeń i podmienić te elementy o parametrach które zmiana napięcia przybliżyła do granicznych.

 

PS2. Daj znać jakby ci się znudził ten A77X, od dawna chodzi mi po głowie, chętnie kupię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pifkoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, payong napisał:

No i co?

234V w gniazdku. O ile to ma jakieś znaczenie gniazdo nie obciążone żadnym sprzętem

9 godzin temu, pifkoo napisał:

Daj znać jakby ci się znudził ten A77X, od dawna chodzi mi po głowie, chętnie kupię

O niee, sporo czasu polowałem na moje klocki i ... wciąż poluję na inne ?

A77x był w zeszłym tygodniu na licytacji, ale to była loteria - sprzęt od handlarza z setką różnych kont.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez matoole

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Z tym dmuchaniem na zimne nie ma przesady. Mam wzmacniacz UHER UMA-400 + przedwzmacniacz do niego. W sieci często mam ponad 245V, zanotowany przeze mnie max 249V.
Przy tym napięciu w tym wzmacniaczu są przekroczone napięcia kondensatorów w zasilaczach a same STKi chodzą na pograniczu dopuszczalnych napięć. Jeśli uszkodzą się te STKi to raz że mogą poczynić spustoszenie a dwa dostanie oryginalnych jest dziś praktycznie nie możliwe a ceny podobno oryginalnych są zaporowe ? . Pomijam prawdopodobne rozsadzenie kondensatorów w zasilaczu i te spustoszenie po tym... ?

W dniu 24.03.2019 o 23:56, pifkoo napisał:

 

W dniu 22.03.2019 o 09:34, xajas napisał:

nie moge sobie wyobrazic, jakie ustrojstwa moga byc przez te 230V zagrozone. To szukanie dziury w calym

230V to nominal ale + 10% to już ponad 250V! I wiele starszych urządzeń może mieć trudności z przełknięciem tak podniesionego napięcia. Myślę że nie jesteś wielu rzeczy świadomy...

W dniu 24.03.2019 o 23:56, pifkoo napisał:

PS. Zamiast kombinować z jakimś dziwnym trafo wynalazkiem, lepiej prześledzić schematy posiadanych urządzeń i podmienić te elementy o parametrach które zmiana napięcia przybliżyła do granicznych.

Taa... Najlepiej wymienić transformatory zasilaczy...
O ile kondensatory można wymienić to nie problem ( pomijam cenę dobrych kondensatorów do zasilaczy końcówek mocy ) to już samych hybrydowych końcówek nie wymienisz od tak ( i tu już w ogóle nie ma co wspominać ceny i robocizny ). To jeszcze może dojść zbyt wysoka moc strat w stabilizatorach napięcia i ich niemiłosierne grzanie się. Ja w przytoczonym przeze mnie przedwzmacniaczu musiałem wymienić radiatory ...

Reasumując takie trafo jest prostym, tanim i skutecznym rozwiązaniem, pomijam że bedzie służyć do wielu klocków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Z tym dmuchaniem na zimne nie ma przesady. Mam wzmacniacz UHER UMA-400 + przedwzmacniacz do niego. W sieci często mam ponad 245V, zanotowany przeze mnie max 249V.

....

230V to nominal ale + 10% to już ponad 250V! I wiele starszych urządzeń może mieć trudności z przełknięciem tak podniesionego napięcia. Myślę że nie jesteś wielu rzeczy świadomy...

 

Czy skopcilo Ci sie juz jakiekolwiek ustrojstwo ze wzgledu na przepiecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xajas napisał:

Czy skopcilo Ci sie juz jakiekolwiek ustrojstwo ze wzgledu na przepiecie?

Nie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uszkodził się STK3102IV w wzmacniaczu Grundig A9000, swoją drogą całkiem fajny sprzęt, ale nie kupiłbym nigdy więcej... miałem 4 sztuki. Zabawa była przednia, ale niestety dostępność części jest dziś problemem.

A powodem upalenia STK u mnie było właśnie napięcie w sieci, które średnio mam na poziomie 245V. Grundig miał chyba 0,5-1 V zapasu na STK przy obecnym napięciu, a któryś skok napięcia sieciowego okazał się śmiertelny. 

Fajniej rozwiązano Philipsa FA960 - niemalże identyczny jak A9000. Posiada on prosty w zmianie odczep na trafo. 1min roboty i mamy wzmacniacz przystosowany do 240V. Minus trochę mniejsza moc, ale ... spokój jest wart poświęcenia.

 

Dodatkowo, pamiętajmy że konstruktorzy też wliczali wahania tym samym tolerancje napięcia sieciowego +/- 10% dla tych 220V. W skrajnych przypadkach mamy już powyżej, ale tak jak w moim przypadku trzeba prześledzić schemat i zobaczyć czy coś może się uszkodzić. W większości przypadków - NIE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.