Skocz do zawartości
IGNORED

Harmoniczne znieksztalcenia / brzmienie "lampowe"


xajas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
54 minuty temu, Uchatek napisał:

W kable, tak jak Ty.

Zapomniales juz co pisales w watku o kablu wplywajacym na brzmienie i jakie dowody tam przedstawiales w postaci plikow roznicowych.

Pytanie nie było do Ciebie. Nie wiem po co udzielasz się nie mając nic do napisania poza osobistymi uwagami wobec innych użytkowników. Kolejne Twoje personalne posty zgłaszam do moderacji aby rozważyła sens Twojego udziału na tym forum. Swoje ego poprzez złośliwości buduj w swojej rodzinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
11 minut temu, Seyv napisał:

Pytanie nie było do Ciebie. Nie wiem po co udzielasz się nie mając nic do napisania poza osobistymi uwagami wobec innych użytkowników. Kolejne Twoje personalne posty zgłaszam do moderacji aby rozważyła sens Twojego udziału na tym forum. Swoje ego poprzez złośliwości buduj w swojej rodzinie.

Już gdzieś dzisiaj czytalem, że nasz kraj w PRL II się przeistoczył... Ehh... konfidenci dookoła, jak u mnie w robocie ;-(((

Przekonaj faceta wiedzą a nie...

Inteligentny facet jesteś przecież...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
7 minut temu, ziko369 napisał:

Już gdzieś dzisiaj czytalem, że nasz kraj w PRL II się przeistoczył... Ehh... konfidenci dookoła, jak u mnie w robocie ;-(((

To forum straciło wielu wartościowych użytkowników przez takie postawy jakie prezentuje Uchatek.

21 minut temu, ziko369 napisał:

Przekonaj faceta wiedzą a nie...

Mam wrażenie, że interesuje go tylko personalna nawalanka, bo głównie w tym bierze aktywny udział a mnie to nie interesuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zastanawia przyjęta przez przedstawiających test metoda, to znaczy porównanie wzmacniacza lampowego z tranzystorowym. To od razu biasuje dyskusję w kierunku gównoburzy, gdzie wszyscy mają do powiedzenia coś, co i tak wszyscy wiedzą ? A przecież można było zrobić plik różnicowy input-output oddzielnie dla wzmacniacza lampowego i tranzystorowego i pokazać je obok siebie z takim samym wzmocnieniem. Wtedy dyskusja o zmianach wprowadzanych przez wzmacniacz lampowy mogłaby się toczyć w oderwaniu od tranzystorów. Oczywiście, w praktyce wyszłoby zasadniczo to samo co teraz, ale sytuacja byłaby czysta i nikt nikogo by o manipulacje nie posądzał. Druga sprawa - oprócz oczywistej informacji jakie to wzmacniacze i na jakim obciążeniu były mierzone zabrakło mi też informacji o wzmocnieniu, jakiemu uległa próbka różnicowa, to znaczy o jakich różnicach w skali bezwzględnej mówimy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić pomiary dla jednego wzmacniacza tranzystorowego, jednego lampowego? Czy w ten sposób dowiemy się czegoś więcej o innych wzmacniaczach? A co z podłączaniem różnych kolumn o różnych charakterystykach, różne poziomy głośności, różny repertuar...zajmie to trochę czasu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemak napisał:

 Oczywiście, w praktyce wyszłoby zasadniczo to samo co teraz, ale sytuacja byłaby czysta i nikt nikogo by o manipulacje nie posądzał.

Gdzie indziej sie z tym problemem nie spotkalem. Te ciagle insynuacje i posady o manipulacje, to specjalnosc polskich "ekspertow" lampowych ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to "gdzie indziej" to jakaś alternatywna rzeczywistość? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, xajas napisał:

Gdzie indziej sie z tym problemem nie spotkalem. Te ciagle insynuacje i posady o manipulacje, to specjalnosc polskich "ekspertow" lampowych ;-)

Taka prezentacja w hotelowej salce konferencyjnej ma swoje prawa. Jest przede wszystkim przeznaczona na potrzeby tej chwili, tego audytorium. Każdy z uczestników też może się dopytać, jeżeli coś wydaje się niejasne albo niescisle. Jeżeli nie dopyta, to albo rozumie, albo nie rozumie albo było wcześniej. Przenoszenie takiej prezentacji w postaci wniosków z niej i to dość subiektywnych na forum  obarczone jest właśnie takim ryzykiem - powinieneś móc odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości forumowiczów, tak jak na pewno byłby w stanie to uczynić prowadzacy prezentację. Na pewno były jakieś pytania, prawda? Poza tym jak sam pisałeś była to większa rzecz, przedstawiles fragment całości. Ja mniej więcej rozumiem intencje, ale przyznasz, że całość podana jest w formie "naukowcy amerykańscy odkryli". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Seyv said:

Pytanie nie było do Ciebie. Nie wiem po co udzielasz się nie mając nic do napisania poza osobistymi uwagami wobec innych użytkowników. Kolejne Twoje personalne posty zgłaszam do moderacji aby rozważyła sens Twojego udziału na tym forum. Swoje ego poprzez złośliwości buduj w swojej rodzinie.

To nie sa zadne personalne ataki ani nic takiego. Poprostu zauwazylem jak w innym temacie przedstawiles pliki roznicowe na poparcie swoich testow i wtedy uwazales je za dowod bo tak Ci pasowalo. Teraz w tym temacie podwazasz wiarygodnosc i negujesz test ktory zrobil ktos inny a pliki roznicowe nie sa dla Ciebie zadnym dowodem.

 

Bo tak Ci pasuje.

Tak sie nie robi kolego, bo rozni ludzie czytaja rozne tematy i wyciagaja na Twoj temat takie wnioski jakie wyciagnalem ja.

13 hours ago, ziko369 said:

Już gdzieś dzisiaj czytalem, że nasz kraj w PRL II się przeistoczył... Ehh... konfidenci dookoła, jak u mnie w robocie ;-(((

Przekonaj faceta wiedzą a nie...

Inteligentny facet jesteś przecież...

Jaka wiedza dysponuje czlowiek ktory w jednym temacie przedstawia plik roznicowy jako dowod swojego testu kabli a w drugim podwaza pliki roznicowe innej osoby z testu wzmacniaczy.

9 hours ago, slawek.xm said:

a to "gdzie indziej" to jakaś alternatywna rzeczywistość? ?

Zapewne nie chodzi o swiat rownolegly ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Seyv said:

To forum straciło wielu wartościowych użytkowników przez takie postawy jakie prezentuje Uchatek.

 

Chyba praczej przez takich jak Ty, ktorzy pisza brednie i zaprzeczaja sami sobie przeskakujac z jednego tematu na inny.

Dziwie sie ze tak malo ludzi zauwaza jak wielu tego pokroju manipulatorow kreci sie po tym forum.

Ktos kto pisze w jednym z tematow o tym ze slyszy izolacje jest nadal brany na powaznie w innym watku.

Paranoja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
1 godzinę temu, Uchatek napisał:

Poprostu zauwazylem jak w innym temacie przedstawiles pliki roznicowe na poparcie swoich testow i wtedy uwazales je za dowod bo tak Ci pasowalo. Teraz w tym temacie podwazasz wiarygodnosc i negujesz test ktory zrobil ktos inny a pliki roznicowe nie sa dla Ciebie zadnym dowodem.

Bo najważniejsze jest co rozważamy i co czym chcemy udowodnić. Pliki różnicowe które zamieszczałem miały za zadanie pokazać czy zmiana kabli może wprowadzić jakiekolwiek różnice w torze audio. Zamieściłem też oryginalne pliki więc można było wnioskować jaki jest poziom zmian i na ten temat też była tam dyskusja. Oczywiście napisałem też co (jakie kable) i w jaki sposób były mierzone.

W tym temacie  dyskusja tyczy się konkretnie zniekształceń harmonicznych oraz tego czy są one fajnie/przyjemne czy też nie. Uważam, że po zamieszczonym pliku różnicowym nie można jednoznacznie wypowiedzieć się na temat zniekształceń harmonicznych a co najwyżej na temat wszystkich różnic jakie były pomiędzy wzmacniaczami. Nie wiadomo jaki był też ich poziom tych różnic. Poza tym nie ma informacja jakie wzmacniacze były mierzone więc w temacie zniekształcenia harmoniczne / "brzmienie" lampowe w sumie nie można powiedzieć nic (zasadniczo gdyby temat brzmiał "Zniekształcenia wzmacniacza lampowego Dr. Ulrich'a Brüggemann'a " nie miał bym do zarzucenia absolutnie NIC, może gdyby ich poziom podał).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jest jeszcze jedna rzecz której chyba nikt tu nie wziął pod uwagę. 

Pomiary wzmacniaczy robione są na obciążeniu rezystancyjnym i w tych warunkach pomiaru, tranzystorowe wzmacniacze, wykazują lepsze parametry niż lampowe. Jeżeli podłączymy obciążenie pojemnościowo indukcyjne, tak jak to jest w rzeczywistych warunkach pracy wzmacniacza, podpiętego pod kolumnę głośnikową, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dlatego często, rozbudowany tranzystorowy wzmacniacz o super niskich zniekształceniach, podłączony pod kolumnę brzmi o wiele gorzej niż prosty wzmacniacz lampowy SE. Na wzmacniaczach lampowych obciążenie, L C nie robi przeważnie większego wrażenia w przypadku wzmacniaczy tranzystorowych, pojawia się już całe spektrum rożnego rodzaju zniekształceń. Także twierdzenie, że wzmacniacze tranzystorowe maja mniejsze zniekształcenia niż wzmacniacze lampowe nie jest prawdziwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, rzeczywiste warunki pracy wzmacniacza. 

 

 

   

    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2019 o 23:38, xajas napisał:

Gdzie indziej sie z tym problemem nie spotkalem. Te ciagle insynuacje i posady o manipulacje, to specjalnosc polskich "ekspertow" lampowych ?

Znam dosyć sporo osób, które po wielu przygodach ze wzmacniaczami tranzystorowymi, po przesuchaniu dobrych wzmacniaczy lampowych (m.in. tych polskich), nie wyobrażają sobie powrotu do tranzystora. Nie znam jednak takiej, która majac zbudowany przyzwoity system na lampie, wróciła do tranzystora. Jeśli już to ma oba systemy.

 Z własnego doświadczenia, uważam że w przedziale do załóżmy np. 10.000 zł bardzo trudno spotkać tranzystorowy wzmacniacz (kwota umowna), który zagra bardziej liniowo, wciągająco, barwnie i z taką przestrzenią jak konstrukcja lampowa. Nie twierdzę, że tranzystor tego nie potrafi, ale do pewnej kwoty nie przeskoczy konstrukcji lampowych. Dobre tranzystory, łączące zalety lampy z zaletami półprzewodników kosztują nie małe pieniądze. 

Ludzie posiadający budżetowe tranzystory po przesłuchaniu lampy w podobnej cenie bardzo często są w ciężkim szoku, jak znakomicie lampa potrafi zagrać, wnosząc do muzyki sporo życia. 

Powyżej konstrukcji  budżetowych, wraz ze wzrostem półki cecenowej (nie podaje cen, bo to kwestia umowna), różnice się zacierają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Dawid Hare napisał:

zagra bardziej liniowo

Co rozumiesz przez "liniowo"? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemak napisał:

Co rozumiesz przez "liniowo"? 

rozumie liniowosc charakterystyki. Do tego świetna dynamika, akceptowalna nawet przy niższych poziomach głośności, z czym większość tranzystorow ma problem. Wzm. lamplwe pracują liniowo w układach, bez konieczności stosowania pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego,przesterowanie przebiega w sposób gładszy i bardziej wyrównany niż w analogicznym układzie tranzystorowym. 

Zaznaczam jednak że tranzystor także potrafi połączyć zalety lampy, tylko swoje kosztują niestety. Ja powiedzmy do 10tys alternatywy dla wzmacniacza lampowego push pull kt88 nie znalazłem. Być może takie są, ale osobiście się nie spotkałem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2019 o 08:33, Seyv napisał:

Jeśli idzie o harmoniczne w lampach to występuje tu pewna zaskakująca prawidłowość. Lampy powszechnie uważana za dobrze brzmiące w tym wiele typu NOS (które mogłem posłuchać i pomierzyć) mają większe THD jak inne. Ale (to ale jest w tym wszystkim najważniejsze) nawet 99% tych zniekształceń potrafi stanowić 2 harmoniczna. Co więcej ten stosunek a niekiedy i poziom zniekształceń jest zachowany w całym paśmie - bo to też istotna sprawa. Zwykło się mierzyć i podawać THD dla 1kHz gdzie ich zawartość jest najczęściej najniższa a stosunek harmonicznych najkorzystniejszy. Jednak im bliżej skraju pasma tym THD nie tylko rośnie ale też zmienia się ich stosunek i do "głosu" zaczynają dochodzić wyższe harmoniczne, których ucho ludzkie nie toleruje tak dobrze jak drugiej . To dlaczego druga harmoniczna jest tak dobrze tolerowana wyjaśnia muzykologia - w skrócie i kolokwialnie nie wprowadza ona fałszu do granego materiału w związku z czym nawet jej kilkuprocentowy udział (co w dobrze zaprojektowanym wzmacniaczu raczej nie występuje) nie jest odbierany negatywnie. A nawiązując do rozmowy jaka wywiązała się w temacie kabli, jej udział może być wręcz korzystny w odbiorze czyniąc przekaz bardziej dobitnym i "energetyczny" - choć to dość kontrowersyjne stwierdzenie. 

Tak bym tego nie określił ale ok mogłeś to tak odebrać. Po prostu nie lubię jak ktoś przedstawia coś w sposób tendencyjny. Nawet jeśli badania były przeprowadzone rzetelnie (czego tak naprawdę nie wiadomo o mogły być przygotowane naprędce na potrzeby warsztatów) to sposób przekazania ich wyników jest nastawiony na wywołanie określonej negatywnej i zarazem fałszywej reakcji słuchaczy, że harmoniczne są be. Oczywiście nie jest to uwaga skierowane bezpośrednio do Ciebie jak i zresztą inne gdyż tylko przekazałeś co gdzieś usłyszałeś.

... dobrze brzmiąca lampa sieje parzystymi harmonicznymi- sprawiającymi, że zestawu nie chce się wyłączać. Obecnie najbardziej cenię za muzykalność wynikającą z właściwych zniekształceń AD1 i UO-186, potem 300B.  A lampy bardziej obiektywne, a więc brzmiące mniej przyjemnie w rodzaju 6S4S i 6S41S czekają miesiącami na swoja kolej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dawid Hare napisał:

rozumie liniowosc charakterystyki.

No tak. No to jest dokładnie odwrotnie, wzmacniacz lampowy na rzeczywistym obciążeniu od płaskiej/liniowej charakterystyki częstotliwościowej zwykle jest bardzo daleki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam jednak takiej, która majac zbudowany przyzwoity system na lampie, wróciła do tranzystora.

 

Gdybys mnie poznal, to byl bym ta pierwsza osoba:-)

Przyznaje ze sam tych systemow nie posiadam, ale byly trzy ktorymi sie intensywniej interesowalem (oparte o lampki Conrad Johnson, Jadis i VTL) i zadne mnie nie zachwycily.

 

Ale na szczescie, kazdy kupuje co mu sie podoba, i nie ma przymusu wyboru okreslonego systemu.

 

PS.

Jedyna lampka ktora mnie zafascynowala to byl wzmacniacz oparty o najwieksza lampe uzywana w starych nadawczych stacjach radiowych -> Kronzilla. Ale to bylo na High-End w Frankfurcie w 94 Roku, czyli dawno i nieprawda :-)

 

Ale glosniki byly znakomite -> Genesis

 

f23592161a549130e0bead9119327827.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba wcale wyszukanych lamp żeby cieszyć się znakomitym brzmieniem.

Wystarczy wzmacniacz na EL84 czy PCL86 ale dobrze zrobiony na dobrych trafach, żeby zachwycić się wiernością przekazu. Są osoby którym wzmacniacz tranzystorowy w zupełności wystarcza, jednak nie każdy zadowoli się tego rodzaju sprzętem. Czystość przekazu, rozdzielczość, mikro dynamika, wielobarwność basu, to jednak wyróżnia lampę od tranzystora.           

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Ja bym nie generalizował. Zarówno wzmacniacze lampowe jak i tranzystorowe mogą mieć różne brzmienie. To co dla mnie jest największą zaletą wzmacniacza lampowego to możliwość w miarę łatwego dopasowania brzmienia do gustu i rodzaju muzyki np. poprzez wymianę lamp sterujących.

Łatwiej też wykonać w miarę dobry wzmacniacz lampowy jak tranzystorowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam , to ja będę tym ateistą. 

mam lampy i tranzystora , brzmienie jednego , czy drugiego to tylko kwestia gustu , a raczej przebiegu krzywej charakterystyki dla własnego słuchu + jakieś oczekiwania co do muzyki . 

Ludzkie ucho ( a raczej to mózg ) jest przyzwyczajone do harmonicznych naturalnie występujących w przyrodzie i to czy lepiej zareaguje na parzyste , czy nieparzyste bardziej chyba zależy od tego z jakimi harmonicznymi stykamy się codziennie i do jakich się przyzwyczailiśmy . Także myślę , że idealnie by było żeby odtwarzany dźwięk posiadał je wszystkie i moim skromnym zdaniem chodzi bardziej tu o ich ilość i proporcje , niż czy parzyste czy nie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

To zapoznaj się z pojęciem oktawy czy konsonansu a będziesz wiedział jakie harmoniczne mogą a jakie nie powinny występować. 

Oczywiście jeśli przyzwyczaiłeś się do tego, że ktoś grając fałszuje i Ci to nie przeszkadza to jak najbardziej możesz wzbogacać słuchaną muzykę również o nieparzyste harmoniczne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Seyv napisał:

To zapoznaj się z pojęciem a będziesz wiedział jakie harmoniczne mogą a jakie nie powinny występować. 

Oczywiście jeśli przyzwyczaiłeś się do tego, że ktoś grając fałszuje i Ci to nie przeszkadza to jak najbardziej możesz wzbogacać słuchaną muzykę również o nieparzyste harmoniczne. 

jak fałszuje to trudno , w sumie jak ma system tworzyć iluzję obecności muzyka to powinno być chyba maksymalnie "wiernie" ( pojmowane w sensie subiektywnym ) w stosunku do oryginału , czyli niech idzie wszystko jak na żywo , a grajek niech się stara :) 

Co do oktawy czy konsonansu i innych takich fajnych słów to już zależy od umiejętności muzyka , które też by wypadało poznać . Jest model brzmienia instrumentów , lub zamysł autora i tego muszą się trzymać .

Takie akademickie dyskusję można tworzyć w nieskończoność bo , czy poprawiać , czy maksymalnie wiernie odważać to już raczej kwestia gustu a nawet nastroju.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2019 o 15:00, Dawid Hare napisał:

Znam dosyć sporo osób, które po wielu przygodach ze wzmacniaczami tranzystorowymi, po przesuchaniu dobrych wzmacniaczy lampowych (m.in. tych polskich), nie wyobrażają sobie powrotu do tranzystora.

przesadzasz , był u mnie tranzystor , potem miałem lampy 10 lat i od kilku miesięcy znowu mam tranzystor. I nie tęsknię

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 30.06.2019 o 17:28, bolo_senor napisał:

przesadzasz , był u mnie tranzystor , potem miałem lampy 10 lat i od kilku miesięcy znowu mam tranzystor. I nie tęsknię

Czlowiek zmienny jest. Zapewniam, ze jeszcze kiedys zatesknisz. U mnie non stop jakies zmiany w zaleznosci od kaprysu.. Na przyklad w te ostatnie kwarantannowe dni postanowilem posluchac ruskich 6p14p i podlubac troszke w elektronice. Efekt piorunujacy. Nawet nie wiedzialem ze taka duza dzemie w nich moc ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 17:28, bolo_senor napisał:

potem miałem lampy 10 lat i od kilku miesięcy znowu mam tranzystor. I nie tęsknię

Poza tym - jedna dobra lampa kosztuje tyle co kubełek tranzystorów. I nigdy nie wiadomo, czy nie podróbka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z założenia przypomina porównanie techniczne vinyli z CD. I co z tego, że na papierze CD wypadnie lepiej, jak są ludzie, którzy dadzą się posiekać, że vinyl brzmi lepiej ? Bez sensu ten temat od A do Z, bo i tak każdy tkwi na swoich okopanych pozycjach i dobrze. Po co to zmieniać. Cytując klasyka : " na chooj drążyć temat " :-))) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, toptwenty napisał:

Poza tym - jedna dobra lampa kosztuje tyle co kubełek tranzystorów. I nigdy nie wiadomo, czy nie podróbka.

Nie zawsze, PCL86 kosztuje tyle co przeciętny tranzystor mocy. Ale nie o cenę elementu wzmacniającego chodzi. Znacznie większy koszy to dobre transformatory. Dobry wzmacniacz na lampie czy na tranzystorach można zrobić w podobnej cenie. Co do brzmienia to już kwestia gustu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się bać... trochę czasu i można sobie nawinąć świetne trafka głośnikowe. Ostatnio robię takie na rdzeniach zwijanych z pozyskanych traf sieciowych. W miarę łatwo się je rozbiera i nawija po ówczesnym, niekiedy topornym usunięciu fabrycznego drutu (lakier).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.