Skocz do zawartości
IGNORED

Harmoniczne znieksztalcenia / brzmienie "lampowe"


xajas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Roman_66094 napisał:

PCL86

Bez żartów, proszę. Nie mówimy o TV Klejnot.

32 minuty temu, Roman_66094 napisał:

Dobry wzmacniacz na lampie czy na tranzystorach można zrobić w podobnej cenie.

Aha. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, toptwenty napisał:

Poza tym - jedna dobra lampa kosztuje tyle co kubełek tranzystorów. I nigdy nie wiadomo, czy nie podróbka.

Nie przesadzajmy. Na portalach aukcyjnych mozna kupic naprawde tanio. Rozne lampy oczywiscie maja swoje rozne ceny ale po co kupowac zaraz 300b jak mozna el84? Podrobki to raczej szukac wsrod tranzystorow. Serwisowanie dzis wzmacniaczy mocy to koszmar. Pol biedy jak sie trafi na elementach dyskretnych, prawdziwa masakra dzis z hybrydami, na przyklad STKxxxx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
5 minut temu, robsonic napisał:

Rozne lampy oczywiscie maja swoje rozne ceny ale po co kupowac zaraz 300b jak mozna el84?

Bo cena lamp zazwyczaj znajduje uzasadnienie w ich brzmieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, toptwenty napisał:

Bez żartów, proszę. Nie mówimy o TV Klejnot.

Przepraszam bardzo, co masz do tej lampy? Moze brzmienie sie Ci nie podoba? ? Dokladnie.. bez zartow.

 

2 minuty temu, Seyv napisał:

Bo cena lamp zazwyczaj znajduje uzasadnienie w ich brzmieniu.

To tak jakby mowic, ze ludzie slysza rozne brzmienie kabli. To nie lampa decyduje o brzmieniu tylko aplikacja w jakiej zostala wlaczona. Takze trafo ma o wiele wiekszy wplyw na brzmienie niz sama lampa, kondensatory, itp Moge sie zalozyc z kazdym, ze nie znajdzie roznicy miedzy 300b, EL34 czy 6p14p a nawet 5686. Wszystkich sluchalem i brzmia podobnie. Roznica dopiero sie pojawia jak na przyklad pracuja w rybie triodowym zamiast pentodowym (chociaz jak dla mnie niewielkie i wole zdecydowanie pentodowy bo ma wieksza moc i zapas energii by zasilac glosniki). Podobnie jest z konstrukcjami SE i PP (sa zauwazalne roznice brzmieniowe nawet przez ludzi z "gumowym uchem"). Ja wybieram ten drugi tryb, mimo iz SE ma mniejsze znieksztalcenia i nie trzeba az tak bardzo parowac lamp bo caly sygnal wzmacniajacy odbywa sie na jednej lampie mocy. W PP to co innego. Tutaj trzeba juz parowac bo na oscyloskopie zobaczymy rozjechana sinusoide ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
32 minuty temu, robsonic napisał:

Takze trafo ma o wiele wiekszy wplyw na brzmienie niz sama lampa, kondensatory, itp

To prawda, że każdy element ma znaczenie ale kiedy porównasz lampy w tej samej aplikacji okaże się, że cena jednak nie bierze się znikąd. Słyszałem dużo wzmacniaczy i różnych typów lamp od tanich na el84 po Kondo na NOSach z lat 40-tych i niestety cena ma uzasadnienie w brzmieniu (może nie zawsze adekwatne ale ma).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Seyv napisał:

To prawda, że każdy element ma znaczenie ale kiedy porównasz lampy w tej samej aplikacji okaże się, że cena jednak nie bierze się znikąd. Słyszałem dużo wzmacniaczy i różnych typów lamp od tanich na el84 po Kondo na NOSach z lat 40-tych i niestety cena ma uzasadnienie w brzmieniu (może nie zawsze adekwatne ale ma).

Ja mysle, ze to jest juz audio woodoo. Podobnie przeciez jest ze wzmacniaczami tranzystorowymi, kolumnami, gramofonami, itd  Porzadny wzmacniacz, ktory gra calkiem niezle kosztuje dzis srednio 2000 zl. Mozna wydac i 100 tys, ale czy warto polepszyc brzmienie o 3 procent? Ja tam nie mam doswiadczenia z lampami ale ostatnio sobie dlubie i tworze rozne konstrukcje i na 100% moge stwierdzic, ze lampa czy tranzystor ma najmniejszy wplyw na brzmienie w stosunku do innych elementow wzmacniacza. Jesli ktos pisze , ze nie lubi brzmienia lampy XXX a slyszal ja tylko w starym TV to sie nie dziwie. W telewizorach wzmacniacze audio mialy kiepskie komponenty a wzmacniacze czesto pracowaly w klasie B, zeby zaoszczedzic zuzycie energii elektrycznej. Jesli zrobimy porzadny ukladzik i odpowiednio wysterujemy lampe to te "kiepsko brzmiace" nagle dostaja nowego blasku. I nie ma tu absolutnie zadnej przesady w tym co pisze, bo opieram to o swoje eksperymenty. Wydaje mi sie, ze niektorzy zwolennicy lamp poprostu patrza na ich wyglad i to jest ich "dobre brzmienie" w wiekszosci przypadkow ?

PS. Cena najczesciej jest wysoka , bo komponenty (lampy) maja powtarzalne parametry (a nie jakies super extra brzmienie woodoo). Czyli innymi slowy wykonane lampy sa niemal identyczne, ze nawet nie trzeba parowac zbytnio. Na przyklad el84 i podobne maja duzy rozrzut parametrow i niesparowane moga stanowic pewne problemy przy konstrukcji wzmacniaczy w ukladach przeciwsobnych, ale juz do single ended beda sie nadawac nawet niesparowane. To ze jeden kanal bedzie gral o 50 miliwatow ciszej nie bedzie jakas kolosalna wada, wrecz niezauwazalna..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, robsonic napisał:

Haha... A jakiej sie podoba w takim razie? Trioda 300b?

A co masz do lampy 300b? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, toptwenty napisał:

A co masz do lampy 300b? 

Cena nie odzwierciedla ich brzmienia. Placisz za to, ze maja maly rozrzut parametrow i tyle. Moim zdaniem do konstrukcji SE w klasie A kompletne wyrzucenie kasy w bloto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, robsonic napisał:

Placisz za to, ze maja maly rozrzut parametrow i tyle

Daleko jej do Bambina, ZK120, Fonara czy Foniki - to prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez toptwenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, toptwenty napisał:

Bez żartów, proszę. Nie mówimy o TV Klejnot.

Ja wcale nie żartowałem, PCL86 to lampa o pięknym brzmieniu. Problem tylko jest taki, że większość aplikuje ja z transformatorami od bambino. Porządnie wykonany wzmacniacz na dobrych trafach z tymi lampami brzmi znakomicie. Ograniczeniem jest moc ok 3W w SE, konieczne efektywne głośniki. Ale już 2x równolegle 6W lub PP ok 10W a to już całkiem sporo jak na lampę. Firam NP Acoustic od lat buduje wzmacniacze na naszych PCL86   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

Cena wzmacniacz NP-01 na Polam PCL86 to ok 7 tyś.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
59 minut temu, robsonic napisał:

Ja mysle, ze to jest juz audio woodoo

Wszystko zależy od doświadczenia. Ile wzmacniaczy i lamp w różnych cenach mogłeś odsłuchać? Nie musisz odpowiedzieć to pytanie bardziej retoryczne.

Jednak im ktoś ma mniejsze doświadczenie i obycie w różnym sprzęcie tym więcej rzeczy wydaje mu się niezrozumiałych i zalicza je do voodoo.

48 minut temu, robsonic napisał:

Moim zdaniem do konstrukcji SE w klasie A kompletne wyrzucenie kasy w bloto.

I znowu pytanie na które nie musisz odpowiadać, ile dobrych konstrukcji SE słuchałeś?

59 minut temu, robsonic napisał:

Mozna wydac i 100 tys, ale czy warto polepszyc brzmienie o 3 procent?

To zależy od tego co ma 100 tys. Dla kogoś kto nie ma 5 tys na wzmacniacz wydanie 100 tys to czysta abstrakcja. Ale dla wielu wydanie kilku stówek na lampę to nie jest wielki problem, choć więcej ludzi woli puścić te pieniądze np. z dymem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Roman_66094 napisał:

Ale już 2x równolegle 6W lub PP ok 10W a to już całkiem sporo jak na lampę.

Potwierdzam. W zeszly weekend podobna mocowo pentode 6p14p zaprzaglem do pracy w ukladzie pp w klasie AB (jakies 80% A, 20% B). Niestety jedna z nich okazala sie uszkodzona. Po rozgrzaniu zaczela tracic emisje i gwaltownie sie zaczela nagrzewac. Poprostu jej wewnetrzna rezystancja zmalala i prad spoczynkowy nagle wzrastal. Na szczescie kupilem na allegro za 30 zl 2 kolejne sztuki. Wzmacniacz smiga jak ta lala (lampy nie sa jakos szczegolnie parowane, wlasciwie kazda z innej parafii). Jestem w szoku, ze te niby 2x 10 watow na 8 omach tak glosno gra. Bez problemu napedzaja moje kolumny maestro S.

Tutaj jeszcze przed ustawieniem optymalnych pradow spoczynkowych jednego z kanalow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj pokazana pelna moc na 8 omach.. Czyli ponad 8V RMS.

20200321_162612.jpg

20200321_164447.jpg

20200323-002117.jpg

Tu widac , ktora lampa sie spocila a przy okazji rezystory katodowe razem z nia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, robsonic napisał:

(lampy nie sa jakos szczegolnie parowane, wlasciwie kazda z innej parafii).

daj kazdej w katodę żródlo pradowe na LM317 zbocznikowane z 2000uF

ustaw prąd rezystorem w żrodle pamietaj ,ze musi byc dużej mocy na lm daj radiator

taki sam prąd biasu da Ci rownowage i poprawi brzmienie

spróbuj

na kazdą lampę oddzielne żródlo pradowe na ten sam prąd biasu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, slawek.xm napisał:

daj kazdej w katodę żródlo pradowe na LM317 zbocznikowane z 2000uF

ustaw prąd rezystorem w żrodle pamietaj ,ze musi byc dużej mocy na lm daj radiator

taki sam prąd biasu da Ci rownowage i poprawi brzmienie

spróbuj

na kazdą lampę oddzielne żródlo pradowe na ten sam prąd biasu

Dzieki Slawo.. Na chwile obecna mam w katodach rezystory 250 omow (po 2x 500 omow dla lepszej stabilizacji temperaturowej) i po kondensatorze 2x 100 uf. Wczoraj wzmacniacz gral caly dzien ? i nic sie podejrzanego nie dzieje. Ale chce zmienic kondki na 2 x 47 mikro albo 2 x 22mikro. Da mi to wiecej basow od dolu ale musze sprawdzic czy nie bedzie sie nic wzbudzac.. Nie wiem czy znajde az 4 sztuki LM317 ale takie zdrodelko mozna zrobic na jakis mosfetach na przyklad IRF730 (mam tego prawie kilogram).. Na chwile obecna prady spoczynkowe to okolo 30-40 mA i sa stabilne po pelnym rozgrzaniu calosci. Jak znajde troche czasu to sie pobawie. Poki co wsadzilem ukladzik (elektryczny potencjometr) zeby moc sterowac z pilota ? Na tym wykresie powyzej na oscy ta sinusoida nie jest idealna (full mocy tuz przed przesterem) wlasnie przez niedopasowanie lamp. O tym wlasnie pisalem, ze w ukladzie PP musza byc parowane i wtedy mamy idealny sinusik. Na allegro sprzedaja sparowane el84 ale pincet zeta to troche przeginka..

PS. A jak tam Twoj wzmak na 300b? Zrobiles?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, robsonic napisał:

Dzieki Slawo.. Na chwile obecna mam w katodach rezystory 250 omow (po 2x 500 omow dla lepszej stabilizacji temperaturowej) i po kondensatorze 2x 100 uf. Wczoraj wzmacniacz gral caly dzien ? i nic sie podejrzanego nie dzieje. Ale chce zmienic kondki na 2 x 47 mikro albo 2 x 22mikro. Da mi to wiecej basow od dolu ale musze sprawdzic czy nie bedzie sie nic wzbudzac.. Nie wiem czy znajde az 4 sztuki LM317 ale takie zdrodelko mozna zrobic na jakis mosfetach na przyklad IRF730 (mam tego prawie kilogram).. Na chwile obecna prady spoczynkowe to okolo 30-40 mA i sa stabilne po pelnym rozgrzaniu calosci. Jak znajde troche czasu to sie pobawie. Poki co wsadzilem ukladzik (elektryczny potencjometr) zeby moc sterowac z pilota ? Na tym wykresie powyzej na oscy ta sinusoida nie jest idealna (full mocy tuz przed przesterem) wlasnie przez niedopasowanie lamp. O tym wlasnie pisalem, ze w ukladzie PP musza byc parowane i wtedy mamy idealny sinusik. Na allegro sprzedaja sparowane el84 ale pincet zeta to troche przeginka..

PS. A jak tam Twoj wzmak na 300b? Zrobiles?

nie robilem na 300B

na razie rozkimiam kt88 w triodzie w przedwzmacniaczu, daje jej czadu

wlasnie poddaje ją biasowi 170mA uwielbiam głeboka klasę A ?

mosfetem mozesz zrobic żródełko prądowe tylko potrzebne jest dodatkowe napiecie na bramkę by wysterować odpowiednia ilość pradu

stały bias dla lampek poprawia ich ewentualny rozrzut parametrów i stabilizuje w czasie ich poprawna pracę

nie wiem czy napięcie tracone na D-S nie bedzie za niskie by ustawić mosfeta w punkcie w ktorym pojemnośc jest najmniejsza musisz sprawdzić w pdfie

przykladowe uzycie mosfeta

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie gleboka klasa A to niekoniecznie koniecznosc. Tak jak jest teraz jest ok. Wzmacniacz ma bardzo male gabaryty i w klasie A calosc osiaga tak wysoka temperature , ze musialem wiatraczek wstawic. Teraz mysle, ze nie ma takiej potrzeby. Wzmak pobiera z sieci 80 watow a dopiero po wysterowaniu na maxa 100 watow. Z lampami 5686 (w ukladzie rownoleglym PP czyli po 4 sztuki na kanal) calosc pracuje w czystej klasie A czyli moc pobierana to 100 watow non stop nawet jak jest cisza w glosnikach. Oczywiscie moge zmniejszyc prady spoczynkowe ale wtedy drastycznie zwieksza sie znieksztalcenia, bo tutaj az 4 lampy w kanale :(.

Docelowo za jakis czas na tapete wezme EL34 ? Mysle, ze bede musial zrobic inny wzmacniacz o troche wiekszych gabarytach.

PS. To napiecie do mosfeta to moge wziasc z zasilacza do zarzenia. Tam jest 12V DC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, robsonic napisał:

Dla mnie gleboka klasa A to niekoniecznie koniecznosc. Tak jak jest teraz jest ok. Wzmacniacz ma bardzo male gabaryty i w klasie A calosc osiaga tak wysoka temperature , ze musialem wiatraczek wstawic. Teraz mysle, ze nie ma takiej potrzeby. Wzmak pobiera z sieci 80 watow a dopiero po wysterowaniu na maxa 100 watow. Z lampami 5686 (w ukladzie rownoleglym PP czyli po 4 sztuki na kanal) calosc pracuje w czystej klasie A czyli moc pobierana to 100 watow non stop nawet jak jest cisza w glosnikach. Oczywiscie moge zmniejszyc prady spoczynkowe ale wtedy drastycznie zwieksza sie znieksztalcenia, bo tutaj az 4 lampy w kanale :(.

Docelowo za jakis czas na tapete wezme EL34 ? Mysle, ze bede musial zrobic inny wzmacniacz o troche wiekszych gabarytach.

PS. To napiecie do mosfeta to moge wziasc z zasilacza do zarzenia. Tam jest 12V DC.

nie robiłem takiego układu ale spróbuj, może wystarczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Seyv napisał:

Jednak im ktoś ma mniejsze doświadczenie i obycie w różnym sprzęcie tym więcej rzeczy wydaje mu się niezrozumiałych i zalicza je do voodoo.

Zgadza sie. Kiedys handlowalem wzmacniaczami ? Nawet nie pamietam ile tego sie przez moj sklep przewinelo.. Cena nie zawsze odzwierciedlala dobre brzmienie.

4 godziny temu, Seyv napisał:

I znowu pytanie na które nie musisz odpowiadać, ile dobrych konstrukcji SE słuchałeś?

Coz to oznacza dobrych? Dla mnie co dobre moze byc dla kogos innego zle. To jest zbyt subiektywne podejscie. Ja segreguje wzmacniacze na mosfety i bipolary. Nastepnie konstrukcje: SE, PP i wreszcie klasy: A, AB.. ostatnio takze D i T (tutaj najlepiej sie sprawuja mosfety). No i lampowe, ktore wlasciwie poznaje teraz. Nie handlowalismy lampowcami, bo wtedy nie bylo takiej mody (a mowa o poczatku lat dwutysiecznych). Ja osobiscie wybieram konstrukcje na tranzystorach bipolarnych w klasie AB, PP - najlepiej mi pasuje brzmienie takich konstrukcji, no i oczywiscie duza moc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, robsonic napisał:

Ja osobiscie wybieram konstrukcje na tranzystorach bipolarnych w klasie AB, PP - najlepiej mi pasuje brzmienie takich konstrukcji, no i oczywiscie duza moc.

W warunkach domowym duża moc wzmacniacza nie zawsze jest korzystna. Bywa że tranzystorowe wzmacniacze dużej mocy mają też duże zniekształcenia przy niskich mocach, własnie takich jakie wykorzystujemy w domu. Z lampami jest inaczej czym niższą moc wykorzystujemy, tym niższe są zniekształcenia. Wzmacniacze tranzystorowe małej mocy 10-30W pracujące w klasie A, też będą przeważnie lepsze niż mocne wzmacniacze, pracujące w klasie AB w warunkach domowych oczywiście.      

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Bywa że tranzystorowe wzmacniacze dużej mocy mają też duże zniekształcenia przy niskich mocach, własnie takich jakie wykorzystujemy w domu.

To bedzie dotyczyc glownie wzmacniaczy impulsowych, ktorych mimo rozwoju tej technologii jestem przeciwnikiem w zastosowaniu w gospodarstwie domowym (co innego dyskoteka).. Wzmaki liniowe w klasie AB przy cichym sluchaniu pracuja w klasie A. Zatem przez tranzystory plynie na tyle duzy prad spoczynkowy, ze te pracuja nieprzerwalnie wzmacniajac sygnal wejsciowy. Czyli wzmacniaja wiernie i bez znieksztalcen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, robsonic napisał:

Wzmaki liniowe w klasie AB przy cichym sluchaniu pracuja w klasie A. Zatem przez tranzystory plynie na tyle duzy prad spoczynkowy, ze te pracuja nieprzerwalnie wzmacniajac sygnal wejsciowy. Czyli wzmacniaja wiernie i bez znieksztalcen.

Tak przy małych sygnałach wzmacniacze klasy AB pracują co prawda w klasie A, jednak liniowość tranzystorów mocy i ich pasmo przenoszenia jest dużo gorsze niż przy pracy z większymi prądami. Oczywiście sprzężenie zwrotne redukuje THD, jednak powstają inne zniekształcenia np.TIM. Dlatego bardzo często, zależy to od wzmacniacza oczywiście, tranzystorowy wzmacniacz klasy AB przy 1W mocy będzie miał zniekształcenia THD czy TIM dużo wyższe, niż wzmacniacz lampowy, przy tej samej mocy, lub półprzewodnikowy pracujący z dużym prądem spoczynkowym, klasa A. Producenci wzmacniaczy podają przeważnie zniekształcenia, przy mocach bliskich maksymalnej tam gdzie są one najmniejsze. W dodatku zniekształcenia są mierzone na obciążeniu czystą rezystancją, co nijak się ma, do rzeczywistych zniekształceń, kiedy wzmacniacz pracuje z zespołem głośnikowym, gdzie są elementy LRC.

              

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robsonic napisał:

Wzmaki liniowe w klasie AB przy cichym sluchaniu pracuja w klasie A.

tak i tu ważna jest głębokość tej klasyA czyli bias tranów wyjściowych

dla mnie ideałem konstrukcyjnym jest głęboka klasa A ale w układzie PP, kiedy potrzebna jest większa moc w piku to trany komplementarne wychodzą z klasy A do AB i wtedy ograniczeniem mocowym jest głównie wielkość napięcia

2 minuty temu, Roman_66094 napisał:

jednak powstają inne zniekształcenia np.TIM.

dotycza tylko klasy AB , w klasie A kiedy prąd plynie przez oba tranzystory są praktycznie nieistotne

i to jest nastepny argument za jak najwiekszym biasem dla układów komplementarnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej uważano ze optymalna moc wzmacniacza do zastosowań domowych HI-FI to ok. 20-40W później kiedy coraz lepsze były parametry wzmacniaczy, zwiększano także moc. Do dziś ten mit że, mocniejszy wzmacniacz, zawsze jest lepszy od słabego mocowo istnieje. Nie ma sensu kupować czy budować, wzmacniacza o mocy 200-400W czy większej mocy do zastosowań domowych i tak takich mocy nie wykorzystamy. A zniekształcenia takiego wzmacniacza, przy cichym słuchaniu muzyki, będą prawie zawsze większe niż słabszego wzmacniacza dobrej jakości. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Roman_66094 napisał:

Dawniej uważano ze optymalna moc wzmacniacza do zastosowań domowych HI-FI to ok. 20-40W później kiedy coraz lepsze były parametry wzmacniaczy, zwiększano także moc. Do dziś ten mit że, mocniejszy wzmacniacz, zawsze jest lepszy od słabego mocowo istnieje. Nie ma sensu kupować czy budować, wzmacniacza o mocy 200-400W czy większej mocy do zastosowań domowych i tak takich mocy nie wykorzystamy. A zniekształcenia takiego wzmacniacza, przy cichym słuchaniu muzyki, będą prawie zawsze większe niż słabszego wzmacniacza dobrej jakości. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W tych linkach, zwłaszcza drugim, jest sporo nieścisłości. Przede wszystkim w drugim opisie autor twierdzi, że zniekształcenia h czy thd są większe przy małej mocy. To jest nieprawda, większe przy małej mocy są powszechnie podawane zniekształcenia thd+n, bo udział szumu (stały w całym zakresie poziomów) ma przy małych poziomach wyjściowych większy udział, co jest oczywiste. Tak więc wzmacniacze większej mocy mocniej szumią, ze zniekształceniami najczęściej jest tak, że są stałe aż do punktu przegięcia w okolicy mocy maksymalnej. Każdy może sobie to sam zmierzyć jak chce, metody komputerowe nawet darmowe mierzą nawet łatwiej  thd niż thd+n. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Roman_66094 napisał:

Tak przy małych sygnałach wzmacniacze klasy AB pracują co prawda w klasie A, jednak liniowość tranzystorów mocy i ich pasmo przenoszenia jest dużo gorsze niż przy pracy z większymi prądami.

Z pasmem przenoszenia to raczej nie, bo kazdy tranzystor spokojnie przenosi kilka megahercow. Wzmacniacze w klasie C pracuja naprawde na malych pradach w stosunku do A ?

Niestety nieliniowosc komponentow polprzewodnikowych czy nawet lamp jest wlasciwie najwazniejsza wada i to ta wartosc decyduje o znieksztalcenaich najbardziej. Od wielu lat trwaja prace nad stworzeniem tranzystora o mozliwie najliniowszej charakterystyce i nic z tego nie wychodzi ? Jedyna droga to przesuniecie jego pracy w mozliwie najliniowsza czesc czyli katowanie ich duzymi pradami nawet jak nic nie wzmacniaja ? Szczerze sie przyznaje bez bicia, ze nie slysze roznicy w brzmieniu (znieksztalcenia) miedzy wzmacniaczami w klasie AB i klasie A (oczywiscie w miare sprawdzone konstrukcje mam na mysli a nie jakies chinczyki za 50 zl).. Im ciszej tym mniej tak naprawde slychac czyli tych znieksztalcen wlasciwie nie slyszymy. Malo kto slucha kolumn z uchem przy glosniku. Najczesciej jest to kilka metrow od kolumny.

Dlatego jesli klos slucha po nocach bardzo cicho to polecam jakis wzmacniacz malutkiej mocy i z pewnoscia bedzie to lepsze rozwiazanie. Ja na przyklad w swoim gospodarswtie domowym mam kilkanascie roznych wzmacniaczy (kazdy na inna okazje)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemak napisał:

W tych linkach, zwłaszcza drugim, jest sporo nieścisłości.

Zgadzam się że jest to przesadzone, możliwe że autor chciał  w ten sposób pokazać istotę problemu.

THD przy małych mocach rzeczywiście są większe, zwłaszcza we wzmacniaczach klasy AB w klasie A wygląda to lepiej. 

Wystarczy spojrzeć na wykresy THD wzmacniaczy operacyjnych, przy wyższych napięciach wyjściowych, zniekształcenia są znacznie mniejsze.

23 minuty temu, robsonic napisał:

Szczerze sie przyznaje bez bicia, ze nie slysze roznicy w brzmieniu (znieksztalcenia) miedzy wzmacniaczami w klasie AB i klasie A

To wszystko zależy z czym wzmacniacz współpracuje. Samych zniekształceń ja też nie słyszę, jednak różnica jest słyszalna w odbiorze obrazu stereo. Brzmienie wzmacniaczy klasy A wydaje się być bardziej naturalne, słychać pogłosy, dźwięki tła, ciche informacje nie są gubione. Są osoby które jak raz posłuchały wzmacniaczy klasy A to do AB nie chcą już wracać. Budowałem kilka wzmacniaczy półprzewodnikowych w klasie A i pod względem wierności przekazu, były lepsze w moim odczuciu, od wzmacniaczy klasy AB zwłaszcza tych mocnych, pracujących z niskim biasem.  

 

35 minut temu, robsonic napisał:

Dlatego jesli klos slucha po nocach bardzo cicho to polecam jakis wzmacniacz malutkiej mocy i z pewnoscia bedzie to lepsze rozwiazanie.

Też się z tym zgadzam, do plumkania w sypialni mały wzmacniacz 10-30W w klasie A lub lampa w SE 3-6W wystarczy. A jakość brzmienia będzie nie osiągalna dla spawarek 500 Watowych.            

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Roman_66094 napisał:

THD przy małych mocach rzeczywiście są większe,

No właśnie niekoniecznie. 

11 minut temu, Roman_66094 napisał:

Wystarczy spojrzeć na wykresy THD wzmacniaczy operacyjnych, przy wyższych napięciach wyjściowych, zniekształcenia są znacznie mniejsze.

Piszesz cały czas THD, a na myśli masz thd+n. To nie jest to samo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.