Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie o wrażenia akustyczne


graveozz

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszego późnego wieczora, ustawiłem sobie fotel na wierzchołku równobocznego trójkąta z kolumn i fotela. Odpaliłem  Apocaliptyce by porozkoszować się muzyką, zamknąłem oczy nadstawiłem uszu i (...) naszły mnie pewne akustyczne myśli i spostrzeżenia.
Dźwięk zdawał się docierać do mnie jakby z za linil kolumn. Jakby wszystko działo się nie przed kolumnami, nie tam gdzie one stoją, tylko troszkę z tyłu, jakby ze wzmacniacza, który jest jakieś pół metra głębiej niż kolumny.
W utworach gdzie są wokaliści, ich głosy były w różnych miejscach, tzn. zawsze w centrum jakby na wprost mnie, ale o dziwo jeden przed kolumnami - męski, drugi gdzieś za - damski.
Podobnie instrumenty smyczkowe, one grały czasem z przodu czasem czasem z tyłu, czuło się który jest z prawej czy z lewej strony ale ale raczej z tyłu kolumn.
Jedyne co  grało faktycznie z kolumn z ich linii o perkusja, odniosłem wrażenie że słyszę ją tam gdzie stoją kolumny.. tak dziwnie trochę wolałbym bębny pnąć do tyłu i bardziej w srodek.
Ostatnie odczucie - całość odbierałem jakby było niżej niż moje uszy, mówiąc obrazowo, gdyby to był koncert na żywo, to skład i wokaliści byli by nieco niżej niż publiczność (zazwyczaj są na scenie wyżej).

I teraz moje pytanie - o ile komuś chciało się przebrnąć  do końca przez moje wypociny, czy to co opisałem to ta osławiona scena budowana przez zestaw audio (nie wchodzę w szczegóły jaki bo nie jest to najwyższa półka), czy tylko moje jakieś wydumane "widzimisię"?
I czy tak właśnie to powinno być? Czy dźwięk nie powinien sprawiać wrażenia że jest przed kolumnami a nie za nimi, ewentualnie otaczać.
Dodam tylko że domownicy już spali a mam 3 małe pociechy i małżonkę w domu więc nie grałem zbyt głośno - pokrętło gdzieś na godzinie 7:30.

 

I na koniec, całkiem miło mi się obierało muzykę, zwłaszcza taką - smyczkowo/metalowo/rockową.
Jeśli któreś z kolegów/koleżanek forumowiczów zechce się ustosunkować do mojego powyższego wywodu będę wdzięczny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, xajas napisał:

Wszystko pasuje, ale uzyj wyzszych podstawek, aby muzycy "nie kleczeli na kolanach" ?

Czyli nie tak źle "konsumuję" muzykę . Kolumny to podłogówki głośniki jak siedzę w fotelu są mniej więcej na wysokości moich uszu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, graveozz napisał:

Kolumny to podłogówki głośniki jak siedzę w fotelu są mniej więcej na wysokości moich uszu.

 

Pod pdlogowki tez mozesz postawic podwyzszenie. Dawno, dawno temu mialem takie (prawie 20cm)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj u mnie to nie przejdzie, kolumny przykręcone są do takich fabrycznych podstawek na kolcach sporo szerszych i dzięki temu są stabilne.
Jak pisałem po domu kręci się 3 szkrabów, czasem serce mnie boli jak widzę, że się najmłodszy opiera się o nie i trenuje wstawanie ? Dobrze że otwory bass reflexu są zaślepione jakimś materiałem bo miałbym wewnątrz jakieś  zabawki. Ale myśle że jak zasną albo będą na dworze to skołuje jakieś podstawki nieprofesjonalne i zweryfikuje czy podniesie się owa scena.

 

Widzę, że dodałem temat dwa razy, nie wiem czemu.. jak można proszę o ich połączenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te fabryczne poszerzenia mozesz przeciez przykrecic do tego podwyzszenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze obrócić kolumny do góry nogami - muzycy będą stali wyżej. Jeszcze mam wrażenie że wysuwanie głośników dalej od ściany dodaje głębi scenie dzwięku. Odsuwa muzyków w tył. Osobiście mam kolumny blisko ściany i dlatego scena jest spłaszczona.

Dla nagrania Jennifer Warnes - Bird on a wire widziałem schemat rozkładu muzyków jak ich zaplanował inżynier dźwięku:

bird_on_a_wire_map.png

Możesz z ciekawości porównać z tym co słyszysz u siebie w pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, ma to sens. Wlasnie dlatego połykamy tego bakcyla. Chcemy slyszec muzyke co raz to lepiej


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
12 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

Można jeszcze obrócić kolumny do góry nogami - muzycy będą stali wyżej. Jeszcze mam wrażenie że wysuwanie głośników dalej od ściany dodaje głębi scenie dzwięku. Odsuwa muzyków w tył. Osobiście mam kolumny blisko ściany i dlatego scena jest spłaszczona.

Dla nagrania Jennifer Warnes - Bird on a wire widziałem schemat rozkładu muzyków jak ich zaplanował inżynier dźwięku:

bird_on_a_wire_map.png

Możesz z ciekawości porównać z tym co słyszysz u siebie w pokoju.

Ciekawe ... Trzeba koniecznie sprawdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odkryłeś u siebie scenę 3d ?

Wszystko w najlepszym porządku.  Cała zabawa z audio klockami, kablami,  akustyką i innymi pierdołami, polega właśnie na tym aby jak najlepiej odtworzyć taką scenę u siebie w domu. Aby była głęboka i szeroka,  z prawidłową lokalizacją instrumentów i wokalistów. 

Niektórzy wydają na to kupę kasy a czasami wystarczy tylko przestawiać fotel lub kolumny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.