Jump to content
.:Gerard:.

Focal Grande Utopia + Burmester + Audio Research

Recommended Posts

Focal Grande Utopia + Burmester 111 Musiccenter + Audio Research Reference 75SE

Na wstępie wspomnę o akustyce. Pomieszczenie ponad 80m². Sufit kompletny z płyt akustycznych podwieszany z wygłuszeniem + natryskiem masy akustycznej. Ściany wygłuszenie + panele rozpraszające, W skrócie, przygotowany do optymalnej prezentacji

Zrobiłem termin i ponad godzinę moglem przesłuchiwać przygotowane przeze mnie materiały muzyczne

Lista:
24-Bits Of Christmas (Linn Records) Almost Like Being In Love
Yo-Yo Ma - Yo-Yo Ma Plays Ennio Morricone - The Mission- Gabriel's Oboe
Kelly Patricia - Grace & Kelly - I don't want to fight
Kelly Patricia - Grace & Kelly - Beautiful Life
Piano Concerto No. 21 in C Major, K. 467, Elvira Madigan _ II. Andante
Gregory Porter - Live In Berlin - Hey Laura
Jerzy Styczynski - Modlitwa
Secret Garden - Songs From A Secret Garden - The Rap
Allan Taylor - hotels & dreamers -  A Road too long
Allan Taylor - hotels & dreamers - Brighton Beach
Chris Botti - Impressions - What a Wonderful World
Sarah McLachlan - Laws of Illusion - Love come (Piano Version)
Norah Jones - Come away with me - Turn Me On
BestAudiofileVoices - Sylvia hotel
Wolfgang Amadeus Mozart - Spectacular Classics - Molto Allegro

Zdjęcia:

1.1.thumb.jpg.3efcea9224fc2b29bf286b99198968bd.jpg

2.2.thumb.jpg.759b719fa03b69aa5c41d527aa9e27aa.jpg

3.3.thumb.jpg.f963cc76701061c65b32a7be76ac74ef.jpg

Następne doświadczenie, całkiem inne granie jak prezentacje na Audio-Show, różne Focale w różnych miejscach i konfiguracjach słuchałem, a tutaj w jeszcze innym świetle została muzyka przedstawiona, przykład ze nie można określić, przypisać charakterystykę poszczególnym elementom w torze a dopiero całej konfiguracji systemu

Opisz szczegółów brzmienia zrobię za jakiś czas

• Like 1

Swoboda wydobywania dźwięków to pierwsze co rzuciło się na uszy,
następne co wychwyciłem to brakowało siły (całego niskiego zakresu ) basu, na tylnym panelu można było przestawić i wyregulować, moim zdaniem wyszło to na plus

24-Bits Of Christmas (Linn Records) Almost Like Being In Love   
Bardzo dobra separacja ale pozycjonowanie za ciasno do siebie.
Najgłośniejszy zakres to średnica, niestety balans tonalny bardziej w gore i już "sybilanty" dawały znać o sobie
Góra lekko metaliczna ale nie przesadnie, taka charakterystyka podkreśla barwę niektórych instrumentów, kwestia gustu, ja lubię gdy potrafi pokazać szeroki ten zakres ale jednak w łagodniejszej wersji
Do kompletu przy pierwszym utworze zabrakło mi także dynamiki niskiego zakresu, kick-basu który narzucałby bardziej rytm i przybliżył do poczucia realizmu

Yo-Yo Ma - Yo-Yo Ma Plays Ennio Morricone - The Mission- Gabriel's Oboe
Mimo ze wspominałem o lekkiej twardości i podbiciu średnicy to Wiolonczela przyjemnie i łagodnie przedstawiona, dla mnie przydałoby sie więcej dociążenia

Kelly Patricia
Liczyłem na przeniesienie mnie do live, niestety zagrało zwężoną sceną jak z tunelu centrum punktu miedzy kolumnami i efektem załamywania, jakby zniekształcenie dźwięku

Mozart - Piano Concerto No. 21 in C major (Elvira Madigan) K. 467, II. Andante
Tutaj ciekawy bylem pogłosu brzmienia pianina, pięknie rozpraszające sie w przestrzeni, separacja, duży driver i niski pogłos także pokazany, lubię i przydałoby sie z jeszcze większym dolnym nasileniem

Jerzy Styczynski - Modlitwa
Ten kawałek słuchałem dwa razy, sam i przed wyjściem z właścicielem sklepu, tu jest potęga basu i trzeba było głośniej zrobić aby wydobyć esencje i ciśnienie akustyczne, zabrakło mi kontroli i urozmaicenia w dolnym pasmie, perkusja powinna sie lepiej zaprezentować, ale to bym na za malej mocy końcówkę zwalał i na pewno nie kolumn

Gregory Porter - Live In Berlin - Hey Laura
Wokal przedstawiony z podkreśleniem pierwszego planu, najgłośniej
Moim zdaniem przydałoby sie szersze rozmieszczenie, większe dociążenie wokalu i Kontrabasu
Perkusja stonowanie, wycofana
Saksofon pięknie sie wynurzył i tutaj "lekko metalowa" barwa wysokich pokazała ze się przydaje

Secret Garden - Songs From A Secret Garden - The Rap
Króciutko, chciałem usłyszeć jak bębny się przedstawią, moim zdaniem za spokojnie, lubię gdy jest zróżnicowanie, narastanie i ekspresja dynamiki

Allan Taylor
Dowiodło ze za wysoko, równowaga zachwiana  

Norah Jones - Come away with me - Turn Me On
Kawałek na którym testuje możliwości dociążenia, wokal wyszedł za krzykliwy i dociążenie niezłe, ale może być lepiej

BestAudiofileVoices - Sylvia hotel
Podbicie średnicy i lekko metalowym wysoko tonowym o którym wspomniałem, zrobiło wokal i gitarę efektownym przedstawieniem, z podkreśleniem efektownym, jednym sie podoba innym za przesadne

Wolfgang Amadeus Mozart - Spectacular Classics - Molto Allegro
A tutaj chciałem sprawdzić układ składu i dynamikę
Ciągle za bardzo wszystko do środka i werwy za mało

Podsumowanie:
Prawdopodobnie za słaba końcówka, nie kontrolowała niskiego zakresu, cale to pasmo było stonowane z za małą dynamiką
Średnica nad wyraz głośna i tonalnie za wysoko gdzie czasami sybilanty przeszkadzały, jakby niespójna z resztą
Wysokie nie nachalne ale barwa narzucona, brak transparentności
Scena usilnie pozycjonowana do centrum, ja rozumiem wokal czy główny plan ale resztę powinno "aby dalej" w boki

Pozytywnie to swoboda, rozdzielczość i słychać możliwości "nieograniczone"
Nie zmęczyło mnie to granie i nie było nad wyraz złe, jedynie konfiguracja moim zdaniem nieprawidłowa i nie pokazało tzw. rogów, Słuchałem kiedyś niższych modeli z Naim Audio Statement, to był wzór brzmienia, całkiem inny od tego
Dlatego konfiguracja i jeszcze raz konfiguracja

Edited by .:Gerard:.
  • Like 2

16 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Burmester 111 Musiccenter

1.thumb.jpg.3efcea9224fc2b29bf286b99198968bd.jpg

Ciekawe jakby wypadł ww. Burek [139.300 zł] (w bezpośredniej konfrontacji) z Mark Levinson No 519 Audio Player [93 900 zł / $20,000.00 / £21,000.00] http://www.marklevinson.com/tl_files/content_resources/mark-levinson/news_images/review-no519-hi-fi-news-july-2017.pdf - Review: Andrew Everard; Lab: Paul Miller.

http://www.highfidelity.pl/@main-3393&lang= - 1 grudnia 2018, W.P.

03.jpg

10 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Słuchałem kiedyś niższych modeli z Naim Audio Statement

Jak kiedyś, to na pewno starsze. Nowe Evo są równiejsze, gładsze i więcej mocy potrzebują (150 - 1500W) - minimalna o 100W większa niż w tych co słuchałaś teraz.

Ostatnio z Naim Audio Statement słuchaliśmy drugiego od góry modelu z najnowszej linii Evo.

Zależy któremu ziomowi z ekipy, ale większość (w tym ja) wolała Stella Evo od PMC, które były nieopodal. A ten kto wolał PMC, to coś powiedział, że Focal za twardo - jak kolumny pod jakąś nieneutralną podkolorowaną elektronikę. Ogólnie sporo innych lepszych było, gdzie jeszcze wchodził dynamit, swoboda, detal, balans tonalny, równowaga, i to nawet przy wyższych poziomach, szczególnie amerykańskie.

PMC Fenestria z top zestawem Esoterc'a, jak dla mnie to za mało. Robiły się mgliste, nie dały radę przekazać tyle info ile powinno być - jakby kolumny/przetworniki narzuciły limit.

Stella Utopia Evo bardziej czytelna i z lepszą rozdzielczością. 

Żeby ''dać po garach'' kolumny muszą mieć idealnie tonalnie zintegrowaną górę ze średnicą. Najlepiej jak góra na metalowych przetwornikach to i średnica, a nie jakieś kombinacje. Bo wyjdzie delikatniutkie granko pod małe składy/brzdąkanka jak przy niektórych monitorkach 2-way tu basik tam wycinek chuderlawej górki jak z maluśkiej kopułki. A gdy przy dużych kolumnach taką kopułkę uzupełnisz przetwornikiem z metalowym diaphragmem na MF/HF, wtedy gitara.

msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png

Marzenie mieć taki sprzęt. Gratulacje za bardzo ciekawy opis.

Kolumny: Xavian XN360 ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: MIT MH 750E PLUS 2x3m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 3x Wireworld stratus 5.2 : MIT MH 750E PLUS 2x3m, Ekran: 120" Projektor:Optoma UHD40::: Amplituner: Marantz SR6010 + NAD M25 + Denon PMA1500R Kolumny Dolby Atmors 7.3.2: Xavian XN360 (front), 705V (tył,boki, sufit), CC800V (centralny), 3x SW800V (Subwoofer)

Mi osobiście podobają się scale utopia lub większe stella utopie. Ciekaw jestem jakby u mnie zagrały. System niezły tylko pomarzyć.

Focal Grande Utopia słuchałem w różnych systemach, dosyć fascynowały mnie te kolumny ale zawsze coś tam się w nich "kopało" z dźwiękiem tak że po paru latach doszedłem do wniosku że są niereformowalne. Był moment że np. fortepian zagrał fantastycznie ale po przejściu do wokali cały urok zdechł.

asura.com.pl

2 godziny temu, zibii napisał:

stella utopie

Stella Utopia Evo + Naim Statement

Instrumentalnie w Stella'ch spoko wypadł Saksofon Altowy - jak na tradycyjne przetworniki.

Najnowsze paczuszki EVO nie są złe. Możecie sobie brać!, jak nie macie u siebie choćby takich, z ich pułapu brzmieniowego.

To te były.

Focal Stella Utopia EM EVO + Naim Statement (AVS 2018 - Warszawa)

Dire Straits - Private Investigations

Nieźle. Jak dla mnie w niektórych aspektach przy niektórych utworach mogą być, jak zaczynają łapać trochę neutralu, prawdziwego tonu live i dynamitu. Coś z elektronicznej im podejdzie, tu potrafią całkiem dobrze.

Naim Statement robi dobrą robotę ukazując charakter kolumn. Co tam Naim wnosi - wigor, rytm, dynamikę, dobrą neutralność.

Stella Utopia EM Evo, dobry kontur i jasność - jak to chudszy zawodnik. Słabsze wypełnienie, naturalność, neutralność, dynamika, moc, swoboda, detal, transjent, live, atak, scena, stereo, pinpoint imaging itd. Do topowych kolumn typy horn (JBL & Westlake), dużo im brakuje. Ale do innych na tradycyjnych przetwornikach można porównywać.

Tu jest taki kawałeczek (od 4:47 do 7:47) z gatunku Dance/Electronic - który najlepiej wypada spośród wszelkich/przeróżnych, jakie tam lecą.

Focal Stella Utopia EM EVO + Naim Statement (Munich 2019)

Ghost Rider - Make Us Stronger

@.:Gerard:.

Z europejskich kolumn w wysokich modelach Focal Evo, przy niektórych kawałkach/instrumentach/dźwiękach, podchodzi mi ton podchodzący pod live. A ja m.in. to lubię.

Paczki mają dobry potencjał brzmieniowy.

Jak się gdzieś nawiną, przy okazji posłuchamy jak zagrają największe/najnowsze... Focal Grande Utopia EM EVO + Naim Statement.

Będzie więcej ciała w całym zakresie, ale mogą być za wolne. Bo zamiast woofera, na pokładzie jest subwoofer jak w największych przez cb. opisywanych. Wchodzi od 80Hz jak typowy subwoofer. Jak ktoś chce może dostawić potężne moduły sub-bass, do lepszych wooferów, których to one nie mają. Tylko mid-bass + subwoofer.

I co najwyżej potężniej z większą ''pompą'' (coś bardziej w kierunku, jak np. ze starszych 4350/55 Studio Monitor* z 1 x 12'' mid-bass + 2 x 15'' woofers), a nie maksymalnie szybko i dokładnie jak np. z Everest DD55000 z ich szybką precyzyjną 15''-ką (150-4H), jak ogólnie całym brzmieniem i sceną. DD55000 z 80-tych lat, po moich przeróbkach do prądowych crossoverów i w amplifikacji Bi/Tri-Amp, nie miałyby konkurencji na AVS.

* - od tych starszych Studio Monitor, lepsze są Westlake Audio HR-1VF z 1 x 10" mid-bass + 2 x 15'' woofers - całość inna z większa dynamiką. LF inny nawet z tymi samymi wooferami 2235H na piankowym zawieszeniu - z nimi mają potęgę/rozmach i pompę (woofery o niskim Fs, nastawione niski LF). Jeszcze inny bas w wersji z wooferami TAD, lub Gauss - na sztywnych zawieszeniach.

Żeby nam miały się podobać największe/najnowsze EVO, to muszą być (chociaż częściowo) jak topowe amerykańskie paki typu horn z compression drivers i szybkimi wooferami, gdzie jest wszystko bez limitów i to przy każdych poziomach i prędkościach.

Żeby był taki efekt - by z wrażenia dosłownie wciskało w fotel :)

spacer.png

Ale i te Evo pewnie lepsze od poprzednich bez dopiski Evo. Spoko im w Metallic Blue.

Focal Grande Utopia EM EVO + Naim Statement (Montreal Audio Show 2019)

Pink Floyd - Money

Panowie wyczyściłam Wam temat z wypowiedzi " nie na temat". Piszcie o Focalach bo są tego warte. Pozdrawiam miłego dnia :)

• Like 2
  • Thanks 1

Haiku Audio Bright MK4 ; Audio Academy Hyperion IV Plus, Hegel HD25, Raspberry PI4 + Allo digione Signature, Cambridge Audio 752BD,