Skocz do zawartości
IGNORED

Jean-Marie Reynaud Lucia


Adam 38
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Adam 38 napisał:

MrSarieli coś niedobrego się z Tobą ostatnio dzieje ... 

E tam dlaczego? 

Uważam że masz bardzo konkretne wymagania, preferencje i ciężko będzie znaleźć kolumnę która je spełni.  Mimo wszystko życzę powodzenia, spokoju i koncentracji na muzyce. 

Swoją drogą może problem nie leży w kolumnach tylko gdzie indziej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MrSalieri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w końcu napiszesz coś konkretnego Kolego MrSalieri,  słuchałeś u siebie JMR Lucia? Co Ci się w ich brzmieniu podobało a co nie na tle Twoich Canto Grand Signature plus?  W końcu temat dotyczy tych monitorów a nie wędliny czy wróżenia z fusów ?

Przypominam Ci, że bardzo często od innych wymagasz by w tematach o klamotach posiadanych przez Ciebie głos zabierały  osoby, które je słuchały a nie - jak to piszesz - tylko oglądały w necie. Chyba teraz rozumiesz moje zaniepokojenie Twoim zachowaniem... 

Jeszcze raz bardzo proszę abyśmy wrócili do tematu czyli  dzielenia się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami o brzmieniu  JMR Lucia. Ja cały czas delektuje się tym z jak wielką klasą prezentowane są przez te monitory wysokie tony, dla mnie to największy atut Luci. Połączenie wysokiej rozdzielczości, detalu, swobody z nasyceniem i delikatnością. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem Luci ale w zestawieniu z duzo drozsza elektronika. System caly przekraczal 100 tys zl. Dzwiek byl taki, ze nigdy bym nie powiedzial, ze to monitory za 3 tys zl. Pomieszczenie z 50m2.  Gralo to na poziomie, wciagajaco, z emocjami, bez meczenia, bez tandety znanej z duzo drozszych kolumn np. Dali. Stosunek jakosci do cen bardzo dobry, mozna wokół tych kolumm zbudować ciekawy system do sluchania muzyki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50m2, WOOFER 13 cm.  no no coraz lepiej... 

Chyba faktycznie je wypożycze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MrSalieri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MrSalieri napisał:

50m2, WOOFER 13 cm.  no no coraz lepiej... 

Chyba faktycznie je wypożycze.

Potegi i ciezaru przy orkiestrze nie ma sie co spodziewac. Ale sam odbior muzyki jest przyjemny, angazujacy i nie drazni. No i cena uczciwa. W tej cenie i tak jesli jakas podlogowka ma wiecej basu i schodzi on nizej, to i tak bedzie watpliwej jakosci o reszcie cech nie wspominając.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2019 o 12:54, cortes napisał:

Po Twoim ostatnim wpisie to już chyba nie ma co walczyć tylko wybrać te JMR Lucia i temat paczek masz zamknięty.

Nie sądzę ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego efekciarskiego podbicia na niskich jak X14 ale za to dół lepiej róznicowany, również Lucia nie jest tak "rozdarta" na górnej średni jak X14. Wysokie zdecydowanie równiejsze w Luci, duuużo bardziej rozdzielcze i w idealnej ilości do reszty pasma, ani podbite ani wycofane. W tej kolumnie nie ma nic pod efekciarskie granie ale i kompletnie nic nie brakuje. Bardzo dobrze oddana barwa wokali, ani podgrzane ani odchudzone, barwa jest tak utrafiona, iż masz wrażenie, że w pokoju jest żywy wokalista. Góra nic nie gubi ( w przeciwieństwie do X14), jest bardzo czysta, detaliczna ale podana z wyczuciem, chce się na tych głośniczkach słuchać, angażują realizmem. Ale ! moim zdaniem moje 12m2 to troszkę za mało dla tych monitorów, których - na marginesie - skrzyneczka nie jest wcale taka malutka jak mi się po fotach wydawało. Tak 16-18 m2 i naprawdę nic więcej do szczęścia nie trzeba, przynajmniej w połączeniu z Cyrusem 8.2  

Jeszcze raz bardzo zachęcam każdego kto nie chce wydawać kupy siana a mieć bardzo angażujące, równe, dojrzale grające monitorki do ich sprawdzenia. Warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Nie ma takiego efekciarskiego podbicia na niskich jak X14 ale za to dół lepiej róznicowany, również Lucia nie jest tak "rozdarta" na górnej średni jak X14. Wysokie zdecydowanie równiejsze w Luci, duuużo bardziej rozdzielcze i w idealnej ilości do reszty pasma, ani podbite ani wycofane. W tej kolumnie nie ma nic pod efekciarskie granie ale i kompletnie nic nie brakuje. Bardzo dobrze oddana barwa wokali, ani podgrzane ani odchudzone, barwa jest tak utrafiona, iż masz wrażenie, że w pokoju jest żywy wokalista. Góra nic nie gubi ( w przeciwieństwie do X14), jest bardzo czysta, detaliczna ale podana z wyczuciem, chce się na tych głośniczkach słuchać, angażują realizmem. Ale ! moim zdaniem moje 12m2 to troszkę za mało dla tych monitorów, których - na marginesie - skrzyneczka nie jest wcale taka malutka jak mi się po fotach wydawało. Tak 16-18 m2 i naprawdę nic więcej do szczęścia nie trzeba, przynajmniej w połączeniu z Cyrusem 8.2  
Jeszcze raz bardzo zachęcam każdego kto nie chce wydawać kupy siana a mieć bardzo angażujące, równe, dojrzale grające monitorki do ich sprawdzenia. Warto.
Świetnie, że ktoś tak dokładnie opisał te kolumny! Sam dwukrotnie dzwoniłem po poradę w sprawie monitorów do Q21 i za każdym razem zachęcali mocno do spróbowania właśnie Lucii. Zastanawiam się nad nimi, ale przez brak możliwości odsłuchu wolę zapytać doświadczonego: mam Primare i22 i wiem, że jemu przydałby się monitory lekko po ciepłej stronie. Jak w tym temacie sprawują się tytułowe kolumny? Mój pokój to 18m, a kolumny muszą na razie stać na komodzie, więc przedni bass-reflex jest tu też plusem. Teraz testuję wzmaka z małymi Wharfedelami Dentonami 80 Edition i te maluchy bardzo przyjemnie się sparowały - niestety nie moje, myślę też o Emitach 20, ew. o Usherach V-601...

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę o tych bardzo fajnych monitorach napisałem więc postaram się odpowiedzieć. Moim zdaniem Lucie nie są ocieplone, to nasycone, gładkie granie ale też rozdzielczość jest bardzo, bardzo wysoka. One nie mają same z siebie słodyczy, podgrzania, stawiają na jak najbardziej realistyczną barwę. U mnie grały z Cyrusem 8.2 DAC, który jest po ciepłej stronie i zgrały się z nim bardzo dobrze. Było świeżo, było duuużo powietrza, był plastyczny środek, świetnie! różnicowane barwy wokali bez ich podgrzewania. Nie było mowy o denerwującym ssssyczeniu chociaż to bardzo czyste, rozdzielcze, świeże granie. Lucie ładnie "poprawiły" czytelność górnej średnicy gołego Cyrusa 8.2 DAC, który trochę tam przymula. Te monitory zawsze warto poznać a z racji ich cech im lepszą resztę toru im zapewnimy tym bardziej je docenimy i polubimy. Taki mały rym na koniec ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.04.2019 o 14:21, Adam 38 napisał:

Czołem audiofilscy Przyjaciele ?

Pytanie o monitorki jak w temacie a szukam niedrogo ?, z blaskiem, soczyście ale bez usypiania, sklejania, mulenia, nalotu plastiku czy kartonu. 

Pokoik 12 m2, plumkają Dynie X14, elektronika Cytrus 8.2 i na ławce rezerwowych CD i Amp 100 od Anatoll-a ?

Warto monitorki tej małej i chyba u nas mało popularnej manufaktury sprawdzić z tymi klamotami i jakich różnic w brzmieniu w stosunku do Dynek X14 oraz klasyków od Usher-a czyli S520 (na które już nie mogę się doczekać) można się spodziewać ?

Wypowiedzi nie tylko Branży (chociaż z przyjemnością i z nimi się zapoznam ? ale głównie Użytkowników Jean-Marie Reynaud Lucia mile widziane.

Dzięki.

 

 

 

Słuchałem, piękne granie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cayin a88T MK I, Diapason Adamantes III, Questyle CMA 600i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adam 38 napisał:

czytelność górnej średnicy gołego Cyrusa 8.2 DAC, który trochę tam przymula

Czegoś nie rozumiem, skoro Cyrus w jakimś zakresie przymula, to jak kolumna może to "przyspieszyć"? A nie jest tak, że to wcześniejsze kolumny ten zakres przymulały?

Na czym w końcu teraz słuchać, bo już nie nadążam X14, czy Lucia?

P.S.

Widział test Usherów s520 wisi na AS? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę Jacku, odniosłem brzmienie Lucia do moich Dynek i PMC. A żeby usłyszeć , że Cyrus muli górną średnicą to nie taka prosta sprawa, nie jest to aż taaaak spartolone jak wynika z mojego opisu jednak po dodaniu do niego zasilacza słychać wyraźnie, gdzie nastąpiła poprawa i potem nie ma już odwrotu do Cyrusa bez psxa. A co ma to wspólnego z JMR już mówię. Lucie są bardzo, bardzo rozdzielcze, detaliczne i to niejako pomaga Cyrusowi bez zasilacza. Ten nieco gorszy górny środek w Cyrusie w połączeniu z rozdzielczością Lucia nie przeszkadza. Co innego gdy dasz do gołego  Cyrusa kolumny z obniżoną i sklejoną górną średnicą , wtedy cechy wzmaka i kolumn niejako się nałożą.  Teraz chyba rozumiesz. 

A moje muzyczne niebo masz w stopce ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Lucie po prawie 4-tygodniowym oczekiwaniu (skończyły się w Polsce i tyle jechały od producenta) dotarły dziś do mnie i jestem po pierwszym małym odsłuchu... no i mam z nimi mały problem. Nie jestem bogatym w słownictwo audiofilem, ale jedno mogę napisać - z Primare i22 po prostu nie ma basu. Szczegółowość, przestrzeń jest świetna - zamykam oczy i dźwięk gra zdecydowanie poza kolumnami, jest na górze, dość szeroko po bokach. Ogólnie to jest duży plus. Wokale wychodzą do przodu, nie są ostre ale z Primare na mój słuch dźwięk jest zdecydowanie jasny. Kolumny powędrowały więc szybko do szwagra i zostały podłączone do Nada 3020 i nagle do wszystkich powyższych dołączył bas. Wciąż nie jakiś potężny i schodzący bardzo nisko, ale wyraźnie obecny i bardziej konturowy niż miękki, chociaż z ładną barwą. To moja świeża opinia po raptem 2 godzinach słuchania na dwóch wzmacniaczach. 

Dam im jeszcze kilka dni i pokatuję je różnymi kawałkami, ale już teraz wiem, że mam zagwozdkę: sprzedać wzmacniacz czy zwrócić kolumny i szukać czegoś co da synergię z Primare. MIle więc widziane sugestie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki po wyjęciu z kartonu nie grają. Potrzebują czasu aby pokazać co potrafią. Zostaw je na noc pod prądem a od jutra zacznij im jazdę. I sam sobie odpowiedz na pytanie czy chcesz pozostawić sobie taki zestaw, czy oddać głośniki/sprzedać wzmacniacz i szukać dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g4sior z tego co pamiętam to preferujesz cięższą muzykę, a po przeczytaniu opinii kolegi @Adam 38 na temat monitorów J-MR Lucia osobiście uważam je za nieodpowiednie do tego rodzaju muzyki. 

Dynaudio Emit M20 i Usher V-601 zdecydowanie lepiej zagrają ten gatunek jak i wypełnią te 18m².

Oczywiście daj im czas, ale nie spodziewałbym się spektakularnych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tal

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Primare ale tylko na czuja po tym co piszą jak gra model i22 (powinien być wyraźnie mniej ocieplony jak mój Cyrus 8.2) to powinien być bardzo fajny piecyk do Dynek m20, pozostaje wypożyczyć i samemu ocenić. Tylko dobrze posłuchaj co stracisz z zalet JMR (a dużo stracisz) a co zyskasz z m20. Czy więcej dołu wcale nie jakiejś porywającej jakości kosztem, moim zdaniem, całej reszty jest tego warte. Sam dokonaj wyboru. 

Ps. W Luciach dół w żadnym zakresie nie jest podniesiony, z czasem raczej nie będzie go już więcej, jedynie ustawieniem paczek możesz trochę wpłynąć na jego ilość kosztem jakości (z obecnym piecykiem). Sam wybrałem PMC 20.21, które przy Luciach grają jeszcze! wyraźnie lżej na dole w zamian za świetną jakość tychże niskich tonów, które dla mnie nie mają żadnych ograniczeń, gdy chodzi o naturalną, swobodną szybkość, precyzję, kontur, różnicowanie, są obłędnie szybkie. Ale... rozumiem Twój dylemat - ile ja bym dał, żeby tych niskich tonów, które mają tylko PMC mieć trochę więcej.... Mało tego, weź tu znajdź suba, który nadąży za małymi PMC i nie będzie kosztował okolic 10kzl....

W audio zawsze jest jakiś kompromis ale Dynki m20 sprawdź! Ważne, żebyś Ty był zadowolony. Powodzenia w trafnym wyborze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny stoją na razie na półce w odległości ok 1.5m. Nie mam do nich żadnych zastrzeżeń oprócz tego braku basu - musielibyście to usłyszeć w porównaniu z NADem - to jest tak wyraźne, że aż człowiek się dziwi, jak taki rozstrzał przy tych wzmakach jest możliwy. To tak jakby gałkę basu skręcić na max minus, a potem ustawić ją na powiedzmy dwójkę na plusie. Dynki początkowo były moim wyborem (tylko na podstawie teorii, bo do sensownych odsłuchów mam ponad 250km i kompletny brak czasu) i rozmawiałem na ich temat z Q21, ale namawiali mnie bardzo na Luśki i postanowiłem spróbować. Kolumny grają od rana i jeszcze kilka dni pograją, potem podejmę decyzję. Dynki są w tej samej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g4sior zapodał

"To moja świeża opinia po raptem 2 godzinach słuchania na dwóch wzmacniaczach"

Pewnie w identycznym metrażu, a do tego z NAD'em też stały na jakiejś wyższej półce,

czy też na czyś stabilnym i niezbyt wysoko ... bo o źródle to już nie chce mi się pisać ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, g4sior napisał:

Lucie po prawie 4-tygodniowym oczekiwaniu (skończyły się w Polsce i tyle jechały od producenta) dotarły dziś do mnie i jestem po pierwszym małym odsłuchu... no i mam z nimi mały problem. Nie jestem bogatym w słownictwo audiofilem, ale jedno mogę napisać - z Primare i22 po prostu nie ma basu. Szczegółowość, przestrzeń jest świetna - zamykam oczy i dźwięk gra zdecydowanie poza kolumnami, jest na górze, dość szeroko po bokach. Ogólnie to jest duży plus. Wokale wychodzą do przodu, nie są ostre ale z Primare na mój słuch dźwięk jest zdecydowanie jasny. Kolumny powędrowały więc szybko do szwagra i zostały podłączone do Nada 3020 i nagle do wszystkich powyższych dołączył bas. Wciąż nie jakiś potężny i schodzący bardzo nisko, ale wyraźnie obecny i bardziej konturowy niż miękki, chociaż z ładną barwą. To moja świeża opinia po raptem 2 godzinach słuchania na dwóch wzmacniaczach. 

Dam im jeszcze kilka dni i pokatuję je różnymi kawałkami, ale już teraz wiem, że mam zagwozdkę: sprzedać wzmacniacz czy zwrócić kolumny i szukać czegoś co da synergię z Primare. MIle więc widziane sugestie ?

Przecież to małe monitory to wiadomo, że basu nie będzie dużo. Spróbuj z jakimiś podłogowymi kolumnami ? masz 18m2, więc nie wiem dlaczego w ogóle pchasz się w podstawkowe kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie całkiem małe to Lucie nie są ?  Audioburak zwrócił uwagę na oczywiste oczywistości, które mogą mieć wpływ na takie a nie inne granie. Druga sprawa to oczekiwania co do  ilości/rozciągnięcia niskich tonów, jak ktoś lubi mocniej zaznaczone lub niżej schodzące czy wyraźnie podbite w okolicy 100hz to Lucie są nie dla niego i trzeba szukać wśród innych paczek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed jakimkolwiek ruchem weź tego NAD do siebie i zobacz, czy w Twoich warunkach daje to samo co u kolegi/brata.
Wyklucz kwestie pokoju itd.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U szwagra w innym pokoju, z inną akustyką... tu masz odpowiedź na twój problem. Ludzie przeceniają różnice grania wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcin321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy nad sobą, pokój 18 m identyczny, miejsce odsłuchowe w tej samej odległości czyli ok. 2.5 metra. U niego jednak stoją na podstawkach - u mnie na komodzie, delikatnie wyżej niż na standach. Czy to dałoby tak wielką różnicę w basie, na to nie odpowiem, bo za mało się znam. Spróbuję tego NADa u mnie. Cały czas powtarzam, że to monitory z klasą jeżeli chodzi o przestrzeń i stereofonię - one znikają, a dźwięk jest na górze i po bokach a wokale wychodzą fajnie do przodu. Kwestia dotyczy tylko basu i myślę, że jednak wzmacniacz ma w tej kwestii trochę do powiedzenia.

P.S. Na podłogówki niestety nie mam miejsca, a monitory nawet tak niewielkie idealnie wypełniają mój pokój.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marcin321 napisał:

Ludzie przeceniają różnice grania wzmacniaczy.

Cholerka no ale weź posłuchaj takiego NADa C356, Atoll-a in100se i Regę Elex - R. Ja tam żadnych podobieństw w graniu tych trzech piecyków nie słyszałem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynieś z góry wzmacniacz, źródło podstawki i pokombinuj z ustawieniem i konfiguracją. Kolumny na komodzie to nie jest dobry pomysł i mówię to z własnego doświadczenia. Będziesz miał więcej odpowiedzi zanim sięgniesz do portfela. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MrSalieri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.